Zprávy HCJB 23.3.2001

 Začalo první křesťanské satelitní non-stop vysílání v arabštině
   (HCJB World Radio) – Milióny arabsky mluvících osob v severní Africe a v Evropě již mohou díky spojenému úsilí HCJB World Radia a Arab World Ministries (Misie pro arabský svět) poslouchat prostřednictvím svých satelitních přijímačů 24 hodin denně křesťanské rozhlasové vysílání ve svém jazyce. Zkušební vysílání první křesťanské arabské satelitní rozhlasové stanice v oblasti, nazvané Radio Al Mahabba (Radio Láska), bylo zahájeno ve středu 21. března v ranních hodinách.
   Vysílání zpřístupní evangelium miliónům lidí v oblasti, kde pouhých 0,4 % populace zná Krista. „V tomto regionu připadá na jednu osobu nejvíce satelitních antén na světě,“ říká oblastní ředitel. „Naším záměrem je povzbuzovat křesťany v severní Africe a na Středním východě, pomoci jim, aby se dostali do kontaktu s jinými věřícími, a mnoho posluchačů přivést ke Kristu.“
   HCJB World Radio má na starosti všechny technické stránky projektu a vzdělávání těch, kdo budou pro stanici připravovat program, zatímco Arab World Ministries (AWM) se postarají o další práci s posluchači a koordinaci pořadů, určených osobám ve věku od 18 do 25 let. Zpočátku bude čtyřikrát denně opakován šestihodinový blok pořadů. Jakmile bude k dispozici bohatší programová nabídka, bude rozšířen na 8 nebo 12 hodin.
   Vysílání v arabštině není pro HCJB World Radio ani pro AWM nic nového. HCJB World Radio začalo do této oblasti vysílat arabské pořady z Quito už roku 1990 během války v Perském zálivu. V roce 1998 přesídlilo denní vysílání na krátkovlnnou stanici v Británii. Arabské pořady se také vysílají 24 hodin denně z FM stanice ve Španělsku. AWM produkují arabské rozhlasové pořady pro tento region ve svých studiích ve Francii už přes 40 let.
 
 Studie: Pronásledování v celosvětovém měřítku stoupá
   (Adventist News Network) – Asi 200 miliónů křesťanů po celém světě trpí pro svou víru, uvádí se v nové studii, která má být publikována v květnu. Attilio Tamburini, ředitel Aid to the Church in Need (Pomoc pro církev v nouzi), říká, že výroční zpráva jeho organizace zaznamenává skutky nesnášenlivosti, diskriminace a pronásledování, s nimiž se křesťané různých zemí setkávají. Zpráva tvrdí, že během roku 2000 zahynulo v náboženských nebo etnických konfliktech v Egyptě, v Indonézii, v Indii a v Súdánu 165 000 křesťanů. Tamburini rovněž varoval, že v západních zemích se objevují nové formy náboženského útlaku. Například Francie a Belgie zesilují svou kontrolu nad náboženskými menšinami.
 
 Humanitární agentura žádá pozastavení těžby ropy v Súdánu
   (Religion Today) – Zatímco sílí tlak na vyhlášení mezinárodního investičního embarga vůči Súdánu, súdánské vládní jednotky a milice, podporované ze soukromých zdrojů, systematicky provozují na ropných polích, kde působí zahraniční společnosti, a v jejich okolí taktiku „spálené země“, tvrdí se ve zprávě Christian Aid z 15. března. „Desetitisíce civilních obyvatel byly zabity nebo vystěhovány v rámci politiky vylidňování oblastí bohatých na ropu,“ uvádí Mark Curtis, vedoucí právního oddělení Christian Aid. „Každé vydané povolení k těžbě ropy doprovází mohutná vlna porušování lidských práv. Zahraniční naftařské společnosti působící v Súdánu by měly okamžitě zastavit činnost dokud nebude dosaženo spravedlivého a trvalého mírového ujednání,“ říká Curtis. Súdánská občanská válka, která trvá už 18 let a ve které zahynuly 2 milióny lidí, je živena výnosy z těžby ropy.
 
 Pro zdravotnickou misii je šíření nemocí v Zambii těžkou zkouškou
   (Mission Network News/Mukinge Hospital) – Vlna nemocí, která postihla Zambii, je těžkou zkouškou pro zdravotnická zařízení, jejichž situace byla už beztoho složitá. Potřeba, kterou vyvolává šířící se AIDS a nedávno propuklá epidemie cholery, dopadá těžce na nemocnice a jejich personál. Nemocnice v Mukinge, kterou provozuje Society for International Ministries (Společnost pro mezinárodní misii), se ocitá v krizovém stavu. „Teď se nám právě zoufale nedostává ošetřovatelek,“ říká zdravotní sestra Lynn Hackerová, misionářka SIM. „Pokud jde o lékaře, jsme na tom lépe než kdy dříve, ačkoli jsou stále přetížení. Myslím ale, že v této chvíli máme větší starost s počtem sester. Během jednoho roku nám z 32 sester zbylo 13 na všechny tři směny.“ Hackerová uvádí, že nemocnice slouží především kmenům ve venkovských oblastech. Přes 20 % zambijců je HIV-pozitivních a každé třetí dítě je následkem AIDS sirotkem. V Zambii je těchto sirotků 1,7 miliónu. Přes 50 % všech pacientů v zambijských nemocnicích jsou pacienti HIV-pozitivní.
   * V partnerské spolupráci s In Touch (V kontaktu) vysílá HCJB World Radio pořady v jazyce bemba prostřednictvím zambijské rozhlasové sítě Radio One Network. Pořady jsou vysílány z pronajatých krátkovlnných zařízení v hlavním městě Lusaka a z více než 12 AM a FM stanic. Radio One Network poslouchá téměř denně asi polovina z 9,5 miliónů obyvatel země. Podle odhadů mluví v zemi jazykem bemba 3 milióny obyvatel.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz