Zprávy HCJB 27.3.2001

 Čína se snaží rušit zahraniční rozhlasové vysílání
   (Associated Press) – V éteru nad pouštěmi západního Tibetu a Číny zuří bitva o srdce a mysli nepoddajných etnických menšin. Komunistická vláda stojí proti houfu zahraničních rozhlasů od muslimských separatistů v exilu a náboženského rozhlasu Saudi po západní zpravodajské agentury jako Voice of America (Hlas Ameriky) a Radio Free Asia (Svobodná Asie). Provozovatelé vysílání se pokoušejí posílit v oblasti, o kterou spolu po celá staletí bojují vnější velmoci, etnickou jednotu nebo vyvolat povstání. Jde o technologicky vyspělejší variantu „Great Game“ (Velké hry), zápasu Británie a Ruska o nadvládu ve Střední Asii v 19. století. Oficiální zpravodajská agentura Xinhua varuje před riziky zahraničního vysílání a poznamenává: „V nedávné době začala infiltrace nepřátelských zahraničních rozhlasových stanic v naší oblasti představovat vážnější nebezpečí.“ Peking odpovídá rozšířením vysílání v místních jazycích. Zatímco čínský rozhlas s pomocí nových vysílačů dosahuje i do odlehlých končin Tibetu a muslimské autonomní oblasti Sinkiang, stupňuje vláda úsilí o rušení zahraničního krátkovlnného vysílání.
 
 Kongresman žádá, aby USA zakročily v Súdánu
   (Mission Network News) – Kongresman Tom DeLay říká, že perzekuce křesťanů v Súdánu je „příšerná“ a že se USA musí angažovat. Pro Todda Neddletona z Voice of the Martyrs (Hlas mučedníků) jsou tato slova povzbuzením. „To, že se vedení republikánů začíná vyjadřovat, je podle mne veliký pokrok,“ říká Nettleton. „Samozřejmě teprve uvidíme, jakou praktickou pomoc to bude znamenat a jaké změny bude nutno učinit v politice a v zákonech, aby byla tato pomoc možná. Určitě je to velký pokrok, když se někdo ozve veřejně.“ Humanitární úsilí v jižním Súdánu mezitím poskytuje mnoho příležitostí ke sdílení evangelia. Tom LePage, ředitel World Concern pro Afriku, uvádí, že v mnohých oblastech Súdánu je nedostatek potravin z důvodu sucha. Když ale lidé čelí krizové situaci, jsou také otevřenější pro evangelium, říká.
 
 Uzbecké úřady sdělují církvi, že nesmí pracovat s dětmi
   (Keston News Service) – Ve městě Navoi ve středním Uzbekistánu sdělily místní orgány registrovanému sboru baptistů, že má ukončit svou náboženskou práci s dětmi, říká Pavel Pejčev, vedoucí Baptist Union (Jednota baptistů). „V lednu pastorovi oznámili, že nesmí pracovat s dětmi,“ hlásí. Pejčev dodal, že Baptist Union se nyní pokouší vyřešit problém s ministerstvem spravedlnosti. Vydané Uzbecké zákony výuku náboženství v registrovaných náboženských společnostech nezakazují, pokud děti nejsou k docházce nuceny a pokud je zajištěn souhlas rodičů. Sbor v Navoi pořádal nedělní školku pro děti svých členů v průběhu hlavních bohoslužeb.
   * HCJB World Radio vysílá do Uzbekistánu v uzbečtině každý týden prostřednictvím pronajatého krátkovlnného zařízení v Británii. V dosahu vysílání žije podle odhadů 15 miliónů lidí, kteří mluví uzbecky.
 
 Turkménské úřady nutí vězňovu rodinu, aby přestoupila na islám
   (Keston News Service) – Ženě a dětem vězněného baptisty Shageldy Atakova oznámili představitelé úřadů, příslušníci turkménské politické policie a místní mulláh, že musí přestoupit na islám. Zdejší baptisté tvrdí, že kromě toho rodina riskuje, že jim bude zabaven dům, pokud se tam nadále budou setkávat křesťané. Atakovova žena Artygyul s pěti dětmi zůstala bez živitele, když byl Shageldy, dnes devětatřicetiletý, v prosinci roku 1998 zatčen v přístavním městě Turkmenbaši. Je ve výkonu čtyřletého trestu odnětí svobody pro podvod a padělání. Místní baptisté trvají na tom, že obvinění byla úřady vykonstruována a že je pronásledován pro své obrácení ke křesťanství. Nyní se nachází v „cele trestu“, kam byl před měsícem přemístěn z vězeňské nemocnice ve městě Mary.
   * HCJB World Radio ve spolupráci s Back to the Bible brzy zahájí křesťanské vysílání v turkménštině. Pořady jsou připraveny a do Turkménistánu budou vysílány z nejmenované stanice v zahraničí ještě tento měsíc, jakmile budou dořešeny poslední detaily. Tento projekt je součástí společného úsilí World by Radio a dalších významnějších provozovatelů křesťanského vysílání zpřístupnit rozhlasové pořady zaměřené na evangelium ve všech světových jazycích, kterými mluví aspoň milión lidí. Turkménsky podle odhadů mluví 3 milióny lidí.
 
 Mladí misionáři přinášejí evangelium lidem, kteří vítají jaro
   (Religion Today) – William Cumby objevil „rozehrávku“, která letos na jaře, jak se zdá, na floridské pláži Daytona Beach zabírá: „A odkud jsi?“ Připouští, že to není nic originálního, zvláště na začátku jara, kdy je takové „prolamování ledů“ rutinou. Ale celá Cumbyho strategie se dá popsat slovy „splynout s davem“. Tento student Oral Roberts University nechce být zmýlen s některým z ukřičených kazatelů, kteří se na rozích ulic ohánějí Biblí. Spolu s dalšími „misionáři v přestrojení“ se snaží zvládat to s přehledem. „Máme na sobě stejné košile a věci jako každý jiný. Jsem zkrátka další chlápek tady z pláže, ne někdo ‚světější tebe‘,“ vysvětluje. „Jsem tady prostě proto, abych si s tebou popovídal a chci se k tobě chovat jako kamarád.“ Jeho přístup nefunguje vždycky. Čas od času dojde ke konfliktu. Ale každé odmítnutí se bere jako podnět k tomu, aby se šlo a mluvilo zase s někým dalším. „Za posledních pár dní jsme ke Kristu vedli 11 lidí,“ říká Jimmy King, vedoucí zpěvák a kytarista křesťanské rockové skupiny Enter z Tulsy v Oklahomě. Beth Cousineauová, vedoucí akce ze Spring Harvest Ministries (Misie jarní žně), doufá, že v budoucnu přivede podobné skupiny na další místa vítání jara, jako například do mexického Cancunu.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz