Zprávy HCJB 30.3.2001

 HCJB World Radio přináší pomoc obětem povodní
   (HCJB World Radio) – Ve čtvrtek 15. března vyslalo oddělení HCJB World Radia pro rozvoj ve společnosti do pobřežního města Chone v oblasti Ekvádoru, která je stále ve stavu pohotovosti, tým s nouzovou pomocí pro lidi, postižené nedávnými povodněmi. Tým vezl 150 pytlů, každý o váze téměř 13 kg, se základními životními potřebami, jako jsou rýže, těstoviny, sardinky, čočka, zápalky a svíčky. Po příjezdu do Chone byli nasměrováni ke 150 rodinám, které patří mezi nejpotřebnější. Protože se vozidla s nákladem kvůli zápavě nemohla dostat k jejich domovům, chodil tým spolu s několika místními pastory ode dveří ke dveřím, informoval rodiny, kde si mohou pomoc vyzvednout, a sděloval jim poselství evangelia.
   Ředitelka pro rozvoj ve společnosti Sheila Leechová hlásí, že mnoho domů je pod vodou, a ačkoli voda opadá, místy je vidět silné nánosy bahna a mračna much, což silně ohrožuje zdravotní situaci. Mnohé děti trpí kožními obtížemi. Zdravotnický tým dvou lékařů, dvou sester a dalších dobrovolníků se do postižené oblasti vrátí 3. dubna, aby obětem povodně bezplatně poskytl lékařskou péči, léky a oblečení. Aby tým pomohl naplnit nejen tělesné, ale i duchovní potřeby místních lidí, bude během svého pobytu promítat film „Ježíš“.
   Deník El Comercio v Quitu oznámil, že hmyzí populační exploze znamená pro 6 miliónů místních obyvatel riziko malárie a dalších hmyzem přenášených nemocí. Od počátku března bylo v Ekvádoru hlášeno přes 12 500 případů malárie. Mnoho evakuovaných osob se začíná vracet do svých domovů.
 
 Zpráva: kruté zacházení s vězněnými křesťany
   (Assist News Service) – Bývalý severokorejský vězeňský dozorce tvrdí, že s křesťanskými vězni se nakládá „s větší krutostí“ než s ostatními a že je představitelé moci považují za „duševně choré“. Komise World Evangelical Fellowship (Světové evangelikální společenství) pro svobodu náboženství uvádí ve své poslední zprávě, že toto prohlášení učinil v rámci svého svědectví před Kongresem USA. Svědek rovněž líčil případ ženy, kterou dozorce zkopal a která byla se svými zraněními zanechána celé dny bez ošetření, protože dozorce zaslechl, jak se modlí za dítě, které bylo bito. „Vůbec nevíme, jak velké utrpení v této uzavřené zemi panuje,“ dodává zpráva. „Ministerstvo zahraničí USA mluví o ‚četných nepotvrzených údajích, že členové tajných církví jsou mučeni, zatýkáni a zabíjeni pro své náboženské přesvědčení a že v roce 1999 bylo popraveno 400 křesťanů.‘“ World Christian Encyclopedia (Světová křesťanská encyklopedie) ve svém vydání pro rok 2001 odhaduje, že v Severní Koreji žije asi 500 000 křesťanů, což je více než trojnásobek stavu z roku 1970. Každý pátý křesťan v zemi je ve vězení.
 
 Věřící jsou znepokojeni posilováním pozic ruského prezidenta
   (Mission Network News) – Ruský prezident Vladimir Putin upevnil a rozšířil svou mocenskou základnu, čímž vzbudil obavy místních věřících. Tento týden reformoval kabinet, přičemž na posty ministrů obrany a vnitra jmenoval své loajální stoupence. Andrew Semenchuk z Russian Ministries (Ruské misijní služby) říká, že jeho organizace situaci pozorně sleduje. „To, jaké lidi Putin do funkcí dosazuje, nás varuje, že naše pozice může být v budoucnu velmi vratká. Už nyní přicházejí zprávy, zejména z oblastí velmi vzdálených od velkých měst, že se objevuje útlak ze strany bývalých komunistů i ze strany pravoslavné církve.“ Nedávno se s Putinem setkal prezident Evangelical Christian Baptist Union (Evangelikální křesťanská jednota baptistů), aby ho o svých obavách informoval.
   * HCJB World Radio pokrývalo Rusko krátkovlnným vysíláním evengelia od roku 1941. Po pádu železné opony počátkem devadesátých let začala tato průkopnická misijní rozhlasová služba ve spolupráci s místními církvemi zakládat křesťanské AM a FM stanice. Nyní je v deseti ruských městech v provozu jedenáct takových stanic. Loni na podzim bylo zahájeno vysílání křesťanské satelitní rozhlasové sítě, založené sdružením, v jehož čele stojí HCJB World Radio. Síť zpřístupňuje kvalitní křesťanské pořady rozhlasovým stanicím v bývalém Sovětském svazu a ve východní Evropě. Satelitní pořady mohou přijímat a ve své práci využívat i církve, nemocnice, věznice, a dokonce i jednotlivé rodiny.
 
 Indonézská žena prosí o odpuštění za násilné konverze
   (Persecution & Prayer Alert) – Katolická zpravodajská služba Zenit v úterý oznámila, že vatikánská misijní agentura Fides uveřejnila otevřený dopis jisté muslimské ženy z východoindonézských Moluckých ostrovů, která v něm veřejně vyjadřuje „stud“ svého společenství nad útoky islámských fundamentalistů na křesťany. V dopise, adresovaném Christině Sagatové, dvaatřicetileté katoličce, která byla loni v listopadu během bleskového útoku místních muslimů v Kesui podrobena mučení a obřízce a spolu s dalšími nucena, aby se zřekla své víry, Mirian Abduláhová píše: „Nevíme, co bychom vám měli říci, zvláště vám, obětem. Z hloubi srdce vás prosíme za odpuštění.“ Abduláhová zpočátku nevěřila zprávám o násilných, vynucených konverzích, ale, jak říká, „když tuto skutečnost potvrdily parlament Velké Británie a parlament USA, OSN, Austrálie a některé spřátelené muslimské země,“ změnila názor. „Jaký zármutek jsem cítila, když jsem se dozvěděla, že ještě v dnešní moderní době jsou lidé násilím nuceni, aby odvrhli svou víru,“ napsala Abduláhová. „Můj smutek zvyšovala skutečnost, že to páchali mí muslimští bratři na svých indonézských spoluobčanech.“
 
 Útoky na náboženské skupiny jsou pro gruzínské představitele „ostudou“
   (Keston News Service) – Keston News Service zjistila, že během několika uplynulých týdnů došlo v Gruzínské republice mimo jiné ke třem útokům na Svědky Jehovovy. Útočníci přerušili shromáždění, poškodili a ukradli majetek a spálili literaturu, a to ve všech případech za přihlížení policie. V úterý 27. března vtrhl dav 30 mužů vedený pravoslavným popem Otcem Teimurazem na shromáždění Svědků Jehovových ve městě Rustavi, vyplenil soukromé obydlí, kde byli shromážděni a ukradl vybavení. Den nato se asi 20 mužů shromáždilo na veřejném nekrytém tržišti a spalovalo jehovistické materiály. Předtím, v pátek 16. března se odsvěcený pravoslavný pop Basil Mkalavišvili a dav jeho přívrženců zmocnil několika tisíc jehovistických brožurek a spálil je. „Někteří zdejší pravoslavní kněží zřejmě považují nečinnost vlády za signál, že útoky na náboženské menšiny jsou v pořádku,“ říká Inga Geliašvili, právní zástupce Svědků Jehovových. Gia Sulchanišvili, poradce na Gruzínském velvyslanectví v Londýně, sdělil agentuře Keston News Service, že náboženské násilí je „pro gruzínskou vládu velkou ostudou a vláda si to začíná uvědomovat“. Řekl, že ministr spravedlnosti Michail Saakašvili násilí nedávno několika poznámkami, zveřejněnými v televizi, odsudil.
   * Ve spolupráci s místní partnerskou službou Megobari připravuje HCJB World Radio gruzínské rozhlasové pořady pro místní i mezinárodní krátkovlnné vysílání. V letech 1991-1997 byly vysílány týdenní čtvrthodinky z Quita a v roce 1998 převzala vysílání krátkovlnná stanice ve Velké Británii.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz