Zprávy HCJB 2.4.2001

 Křesťanská stanice v Keni musela z důvodu loupeže zastavit vysílání
   (HCJB World Radio/Africa Inland Church) – Budovu křesťanské rozhlasové stanice v Nairobi v Keni vyplenili v pátek 30. března časně ráno, rok poté, co s pomocí HCJB World Radia začala vysílat, zloději, což si vynutilo zastavení vysílání. Paul Brown z partnerské služby Africa Inland Church (Africká vnitrozemská církev), která stanici Biblia Husema Broadcasting v Nairobi provozuje, uvádí, že lupiči vnikli do ohrazeného komplexu v pátek asi v jednu hodinu ráno a přemohli stráže. Potom přeřezali železné mříže, vnikli do studia a ukradli veškeré vysílací a nahrávací vybavení studia, včetně mikrofonu používaného k vysílání telefonátů. Jedna posluchačka telefonovala do jiné kanceláře, a když se dozvěděla, co „její“ křesťanskou rozhlasovou stanici potkalo, rozplakala se.
   „Modlete se, prosím, s námi, aby Pán tento velký nezdar mocně použil a sjednotil svůj lid v úsilí dělat všechno pro obnovení vysílání křesťanského poselství s ještě silnějším svědectvím, s ještě silnějším signálem a s větším dosahem,“ říká Brown. Ken Cummings, inženýr HCJB World Radia z konstrukčního střediska v Elkhartu, instaloval FM vysílač, anténu a studio na stanici v Nairobi asi před rokem.
 
 Rusko obnovuje registraci 20 215 náboženských obcí
   (Keston News Service) – Podle dosud nezveřejněných údajů úřadu ruského ministerstva spravedlnosti bylo v zemi k termínu 31. prosince 2000 znovu zaregistrováno 20 215 náboženských obcí. Viktor Koroljov, představený oddělení pro přeregistrování náboženských organizací, potvrdil, že pouhých 10 % (1500) obcí, které byly registrovány před rokem 1997, kdy byl přijat nový zákon o náboženství, nebylo opětovně zaregistrováno. Zdůraznil nicméně, že s rozpuštěním těchto skupin nikdo nespěchá, má k němu dojít „v souladu se zákonem“. Více než polovina znovu registrovaných obcí patří k ruské pravoslavné církvi (pod moskevský patriarchát), protestantských sborů je asi 3800 a islámských skupin celkem přes 3000.
   * HCJB World Radio pokrývalo Rusko krátkovlnným vysíláním evengelia od roku 1941. Po pádu železné opony počátkem devadesátých let začalo ve spolupráci s místními církvemi zakládat rozhlasové služby ve strategických ruských městech. Loni na podzim bylo zahájeno vysílání křesťanské satelitní rozhlasové sítě, založené sdružením, v jehož čele stojí HCJB World Radio. Síť zpřístupňuje kvalitní křesťanské pořady rozhlasovým stanicím v bývalém Sovětském svazu a ve východní Evropě. Satelitní pořady mohou přijímat a ve své práci využívat i církve, nemocnice, věznice, a dokonce i jednotlivé rodiny.
 
 Pákistánská dívka napadena a unesena kvůli svědectví
   (Mission Network News) – Čtrnáctiletá pákistánská dívka byla napadena a unesena, protože v této převážně muslimské zemi svědčila o své víře. Voice of the Martyrs (Hlas mučedníků) hlásí, že Naira Nadia svým svědectvím rozhněvala šejka Mahsúda Ahmeda. Šejk Nadiu údajně spolu s několika dalšími unesl z domova a napadl ji. Aby svůj zločin zakryli, poslali útočníci její rodině prohlášení, že se obrátila, což je pro nezletilé nezákonné. Nadia je nadále nezvěstná.
Historie země
 
 Delegace metodistů viděla v Myanmaru útlak
   (Religion Today) – Ve státě Myanmar, dříve známém jako Barma, jsou nejvíce utiskovány ženy, oznamují tři metodistky, které Mynmar nedávno navštívili, aby se seznámily s životními podmínkami v zemi, která je často připomínána pro porušování lidských práv a práci otroků. „Překvapilo me, jak moc se lidé báli mluvit,“ říká Marilyn Clementová, ženská vedoucí v United Methodist Board of Global Ministries (Rada spojených metodistických církví pro světovou misii). „Byl to ten nejhorší útlak, jaký jsem kdy viděla. Když chtějí občané strávit noc mimo domov, musí to ohlásit policii.“ Tyto tři ženy zjistily, že vojenská vláda lid těžce utiskuje a že se to musí zveřejnit. „Ve snaze potlačit odbojné etnické skupiny burmská vláda údajně posílá do oblastí, kde tito lidé žijí, HIV-positivní vojáky,“ uvádí Clementová. „Vojáci pak znásilňují ženy s úmyslem vyhladit tato etnika virem AIDS.“
 
 Prioritami filipínské prezidentky jsou „ozdravení a budování“
   Prioritami filipínské prezidentky jsou „ozdravení a budování“ (Assist News Service) – Pouhé dva měsíce poté, co se stala čtrnáctou osobou ve funkci filipínského prezidenta, prohlásila Gloria Macapagal Arroyová, že nejvyššími prioritami jejího úřadu je uzdravit zranění země a budování národa. Arroyová prosí občany, aby ji podporovali v modlitbách a aby pamatovali na ty, kdo chtějí její úřad destabilizovat. „Také vás vyzývám, abyste nadále hlídali, zda se ve své práci nedopouštím nějakých nepravostí,“ dodala Arroyová. Arroyová, teprve druhá filipínská prezidentka, se funkce ujala poté, co před dvěma měsíci pochodovalo 200 000 lidí k prezidentské rezidenci, aby sesadili vypovězeného prezidenta Josepha Estradu, který byl před senátem obviněn z úplatnosti, ze zrady veřejné důvěry, z trestuhodného porušování ústavy a z podplácení.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz