Zprávy HCJB 3.4.2001

 Nepokoje v Makedonii ovlivňují misijní činnost
   (Mission Network News) – Makedonští političtí představitelé zahájili jednání o národnostních třenicích v zemi. Nicméně hlavní opoziční strana etnických Albánců toto setkání bojkotovala. Mike Clinton z Christian Aid Mission (Misie křesťanské pomoci) v Makedonii říká, že napětí je vysoké. „Zdejší Makedonci mají pocit, že o Albánce už ani trochu nestojí. Říkají: ‚Pomohli jsme 300 000 Albánců, a oni teď po nás střílejí.‘ Řečeno slovy vedoucího jedné misijní služby, ‚Teď je právě mír, ale kdo ví, kdy to během dalšího roku znovu vypukne.‘ V celé zemi panuje nejistota.“ Clinton říká, že misijní podmínky jsou obojího druhu. „Většina makedonských Albánců evangeliu příliš otevřená není, zatímco mnozí Makedonci jsou. Pokračujeme tedy se střídavým úspěchem. V ostatních zemích, kam někteří z makedonských Albánců odešli, bývají otevřenější.“
   * Ve spolupráci s místními partnery vysílá HCJB World Radio každý týden křesťanské pořady v makedonštině z místních stanic ve třech makedonských městech: Radovi, Kumanovo a Valandov. Vysílání bylo zahájeno v roce 1994.
 
 Křesťané protestují proti pokračujícímu pronásledování v Egyptě
   (Religion Today) – Kritikové egyptské vlády se chápou příležitosti, kterou jim poskytuje návštěva prezidenta Hosniho Mubaraka ve Washingtonu, a protestují proti náboženskému pronásledování v Egyptě a antisemitizmu v místních médiích. Mubarak, první arabský představitel, který byl od nástupu George W. Bushe do funkce prezidenta pozván do Bílého domu, se s americkým prezidentem podle programu setkal v pondělí. Pozvání předcházela návštěva U.S. Commission on International Religious Freedom (Komise USA pro světovou náboženskou svobodu), nezávislého poradního orgánu Washingtonu v otázkách pronásledování, v Egyptě. Egyptský deník Al-Ahram uvádí, že tato návštěva byla širokou egyptsou veřejností považována za vměšování USA do vnitřních záležitostí země. Nicméně vyznavači zdejší menšinové koptské křesťanské víry doufají, že se jim podaří dosáhnout toho, aby se jednalo i o jejich situaci. Anti-Defamation League (Liga proti očerňování) se mezitím dožaduje, aby Mubarak učinil přítrž antisemitským a protiizraelským článkům a kresbám, zveřejňovaným v egyptském tisku.
 
 Kazašská policie vyslýchá dva baptisty, kazatele evangelia
   (Mission Network News) – Keston News Service hlásí, že dvěma baptistům z jistého města ve východním Kazachstánu hrozí trestní stíhání. Členové církve tvrdí, že obvinění byla vznesena proto, aby se zabránilo jejich misijní činnosti v blízké vesnici. Místní orgány oba kazatele nedávno vyslýchaly, ale nezatkly je. Následně bylo na týmu požadováno, aby policii oznámil, že město opouští, ale stíhání nebylo zastaveno. Jeden z baptistických pastorů říká, že navzdory obviněním budou v práci pokračovat.
 
 Hongkongští katolíci kritizují výpady proti hnutí Falun Gong
   (Compass) – V Hong Kongu vznikl spor ohledně výroků, pronesených v půli února hongkongským nejvyšším představitelem Tungem Chee-hwaem, který označil duchovní hnutí Falun Gong za „zločinnou sektu“. Katolický biskup Joseph Zen Ze-kiun označil toto prohlášení za „alarmující“. Varoval, že dalším cílem se mohou stát církve. Přisluhovači Pekingu mohou ocejchovat jako zločinnou sektu i místní katolickou církev, pokud bude vláda i nadále mlčky schvalovat útoky proti hnutí Falun Gong, řekl Ze-kiun. „Pokud je dnes Falun Gong obviněno z podněcování nepokojů mezi hongkongskou veřejností jenom proto, že pokojně protestuje, může se snadno stát, že zítra dostane takovou nálepku Catholic Justice and Peace Commission (Katolický výbor pro spravedlnost a mír), naše diecéze nebo mnohé další křesťanské organizace,“ prohlásil.
 
 Zásah proti Falun Gong je pro církve „podivným požehnáním“
   (Compass) – Sedm vedoucích domácích církví v únoru v rozhovorech pro Compass uvedlo, že vládní zásah proti lidovému náboženskému hnutí Falun Gong, postavenému mimo zákon, přináší církvím podivnou směs požehnání a neštěstí. Pro některé z domácích církví je snazší se scházet, protože místní orgány se soustředí na vyhledávání členů Falun Gong. V některý oblastech ale policie nerozlišuje mezi hnutím Falun Gong a jinými náboženstvími a prověřuje členy všech neregistrovaných skupin. Toto opatření rovněž těžce narušuje vztahy mezi vedoucími domácích církví a pastory čínských registrovaných církví v rámci hnutí Three-Self Patriotic Movement. Na tyto pastory je vyvíjen stále větší nátlak, aby poskytovali informace o domácích církvích.
 
 Počet kolumbijských utečenců v Ekvádoru stoupá
   (BBC) – Ekvádorské úřady uvádějí, že během minulého roku požádalo v Ekvádoru o azyl asi 2500 kolumbijských uprchlíků. Zástupce ministerstva zahraničí Alfonso López řekl, že většina z nich překročila hranice, aby se vyhnula násilí mezi levicovými povstalci a pravicovými polovojenskými jednotkami v kolumbijské oblasti Putumayo. Přes tisíc Kolumbijců azyl dostalo a mnoho dalších žádostí se dosud vyřizuje. López dodal, že během loňských intenzivních bojů hledalo v Ekvádoru dočasné útočiště více než 12 000 Kolumbijců, ale mnozí z nich se už do Kolumbie vrátili.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz