Zprávy HCJB 5.4.2001

 Misionář v Keni útok přežil, tři jeho sousedé byli zabiti
   (Christian Aid Mission/Mission Network News) – Člen keňského týmu služebníků s filmem „Ježíš“, podporovaného Christian Aid Mission (Misie křesťanské pomoci), jen o vlas unikl pokusu o vraždu při loupeži v úterý 3. dubna ve 3 hodiny ráno. Tři jeho sousedy, kteří mu přiběhli na pomoc, lupiči zastřelili. Justus Okoth, který koordinuje Evangelism Outreach Africa Ministries (Africké evangelizační služby) ze svého domova v Nairobi, promítá film „Ježíš“ v Keni a okolních oblastech už 10 let alespoň 10 různým jazykovým skupinám. On a jeho žena Janice se probudili, když se útočníci vlámali do jejich domu. „Přišli s puškami,“ říká Justus. „A měli kovové nože. Začali nás bít a ukradli všechno. Chtěli mě zabít. Zkoušeli mi podřezat krk. Nešlo to. Třikrát to zkoušeli, ale nešlo to.“
   Zloději ukradli promítačku, generátor, plátno a filmové kotouče patřící službě i osobní věci. „Nenechali nic,“ šeptal Justus do telefonu, stěží schopen mluvit. Bohudíky nezranili jejich dvě děti. Justus řekl, že útočníci byli muslimové, bývalí příslušníci somálského vojska. Připravoval se právě na evangelizační cestu do Súdánu, když došlo k útoku, jak se zdá, v odvetě za to, že v minulých týdnech se v oblasti mnoho lidí obrátilo ke Kristu. Okoth říká, že násilí ho nezastaví. „Bůh nás povolal, abychom položili své životy pro Pána. Chceme zemřít pro Krista, ale nechceme zemřít, dokud nepoznají Kristovu lásku.“
 
 Vysílání evangelia mění životy posluchačů v indické vesnici
   (Religion Today) – V indickém státě Himačal Pradeš je jen hrstka věřících. Je to nejméně evangelizovaný indický stát. A tak ve vesnici, kde žije posluchač jménem Tularam, nikdo o Bohu nic nevěděl. To všechno se ale změnilo, když jednoho dne Tularam otáčel knoflíkem svého rádia a narazil na hindské vysílání Gospel for Asia (Evangelium pro Asii). Poprvé uslyšel o Ježíši, Spasiteli světa. „Od chvíle, kdy jsem slyšel tento pořad, se můj život zcela změnil a úplně jsem se odevzdal do Ježíšových rukou,“ napsal Tularam. Když ale začal o své nové zkušenosti říkat ostatním vesničanům – chtěli všichni ten pořad také slyšet. To je samo o sobě zázrak, protože zdejší lidé jsou známi svou horlivou oddaností ke svým bůžkům a animistickému náboženství. „Děkuji Bohu, že naši vesničané poslouchají Boží slovo a jsou na nich vidět úžasné změny,“ dodal Tularam. „Za to všechno vděčíme tomu rozhlasovému pořadu a Božímu slovu, které usvědčilo jejich srdce a přivedlo je k pokání … Nyní jdeme jen za Ježíšem.“
   * Ve spolupráci s FEBA Radiem vysílá HCJB World Radio na krátkých vlnách každý týden třičtvrtěhodinové křesťanské pořady do východní Indie ze Seychellských ostrovů ve třech jazycích: bhojpuri, kterým mluví 41 miliónů lidí, chattisgarhi, kterým mluví 8,2 miliónů lidí, a mundari, kterým mluví jeden milión lidí.
 
 Nigérijské rodiny musí před útlakem prchat do Kamerunu
   (Compass) – Desítky křesťanských rodin prchají z nigérijského státu Borno do sousedního Kamerunu před rostoucím pronásledováním, vyplývajícím z toho, jak místní vláda uplatňuje islámský zákon šáría. „Naši vedoucí přišli do Kamerunu a získali pro nás povolení k pobytu v tamních vesnicích, abychom se mohli vyhnout pronásledování ze strany muslimů, se kterým se zde setkáváme,“ říká vedoucí jedné křesťanské obce. Stát Borno přijal islámský právní řád v srpnu 2000. Stephen Ayankeye, předseda Baptist Conference, uvedl, že na místní křesťany zákon dopadl negativně: „Říká se, že šáría je jen pro muslimy, ale dostáváme zprávy o boření kostelů a obtěžování křesťanů po celém státě. Tvrzení, že šáría křesťany neovlivní, tedy není pravdivé.“
 
 „eXtrémní“ misionáři přinášejí do Makedonie poselství o míru
   (Religion Today) – Zatímco se političtí představitelé světa pracně snaží zmírnit etnické napětí v Makedonii, skupina „eXtrémních“ misionářů nadále hlásá jiný mír: mír Kristův. Jejich strategie je prostá: setkat se se zraněnými lidmi, když je jim nejhůře, a nabídnout jim naději, útěchu a lásku.
   Christian Aid (Křesťanská pomoc), založená roku 1953, slouží jako komunikační spojení mezi církvemi v USA a domácími misijními službami v chudších zámořských zemích, zvláště těch, které jsou pro zahraniční misionáře uzavřeny. „XtremeMissions“ je pojem, který Christian Aid razí pro „utajené“ misionáře v poli. Jsou to rodilí misionáři, kteří pracují v nejobtížnějších okolnostech, říká Mike Clinton, ředitel Christian Aid pro východní Evropu. Napětí mezi křesťanskými skupinami v Makedonii je stále vysoké. „Věřící jsou nyní ve velmi složité situaci. Jsou zde slovanští (makedonští) křesťané, nějací albánští křesťané a hrstka rómských křesťanů,“ vysvětluje Clinton. „Tyto tři skupiny mají mezi sebou navzájem léta historických nedorozumění, a stávající napětí mezi Albánci a Makedonci je ještě vyostřuje.“
   * Ve spolupráci s místními partnery vysílá HCJB World Radio každý týden křesťanské pořady v makedonštině z místních stanic ve třech makedonských městech: Radovi, Kumanovo a Valandov. Vysílání bylo zahájeno v roce 1994.
 
 Britská křesťanská rozhlasová stanice zápasí o novou licenci
   (Mission Network News) – Premier Christian Radio v Londýně zahájilo kampaň za zachování budoucnosti stanice. Premier je v Británii jedinou křesťanskou organizací, která má výslovně povoleno vysílat křesťanské pořady. Pracovníkům stanice bylo nedávno oznámeno, že budou muset znovu požádat o vysílací licenci. Výkonný ředitel Premieru říká, že hrozí reálné nebezpečí, že by licenci mohla dostat konkurenční organizace. Vládě bude předložena petice za obnovení licence.
   * Pracovníci HCJB World Radia v britském Bradfordu připravují pořady, které jsou vysílány přímo v Británii, jako „The Full Breakfast“ (Kompletní snídaně), populární nedělní ranní pořad. HCJB World Radio rovněž vysílá z pronajaté krátkovlnné stnice v Británii pořady do severní Afriky a Eurasie v osmi jazycích: arabsky, baškirsky, gruzínsky, rusky, tádžicky, tatarsky, ukrajinsky a uzbecky.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz