Zprávy HCJB 6.4.2001

 * HCJB World Radio zahajuje nonstop vysílání po Internetu
   (HCJB World Radio) – Posluchači po celém světě mohou nyní sledovat pořady krátkovlnného vysílání HCJB World Radia i bez rozhlasového přijímače. Mohou se totiž připojit k poslechu pořadů zaměřených na evangelium prostřednictvím Internetu (www.hcjb.org). Nonstop vysílání v devíti jazycích bylo zahájeno 1. dubna.
   „Funguje to dobře,“ říká Curt Cole, ředitel mezinárodního rozhlasového vysílaní v ekvádorském Quito. „Lidé jsou velmi nadšení, hlavně naši dlouholetí posluchači v Japonsku.“ Japonské pořady, až dosud vysílané na krátkých vlnách, převzala nedávno satelitní síť, která pokrývá celé Japonsko, aby tak byly posluchačům poskytovány lepší služby. Pořady, které připravují naši ostřílení veteráni Kazuo a Hisako Ozaki, jsou nyní k dispozici i prostřednictvím Internetu jednu hodinu denně. Anglické vysílání je možno poslouchat 8 hodin denně, španělské 6 hodin, vysílání v kečuánštině, v portugalštině a v němčině po 2 hodinách, ve francouzštině hodinu a v češtině nebo slovenštině také jednu hodinu.
   „To, že jsme naše rozhlasové pořady zpřístupnili přes Internet, považujeme za doplněk k vysílání,“ vysvětluje Cole. „Jednoho dne bychom rádi po Internetu vysílali původní pořady určené jeho uživatelům, ale zatím na to nemáme dostatek pracovníků.“
   Cole tvrdí, že typický posluchač krátkovlnného vysílání má k dispozici osobní počítač s přístupem k Internetu, takže stále více posluchačů dává přednost poslechu svých oblíbených rozhlasových pořadů prostřednictvím World Wide Web, zvláště pokud mají obtíže získat čistý krátkovlnný signál.
   „Očekáváme také, že získáme mnoho nových posluchačů a že se nám podaří oslovit i ty, kteří si naše pořady už dávno nenaladili,“ uvádí. „Jeden posluchač, který vyplnil naši elektronickou anketu, pochází z Kolumbie, nyní žije v Chicagu a slyšel nás naposledy jako děcko. Byl nesmírně nadšený, když mohl znovu poslouchat vysílání ve španělštině.“
   Cole dodává, že HCJB World Radio je možná jediná rozhlasová společnost, která nabízí „elektronické QSL.“ Uživatelé Internetu si mohou stáhnout obrázek ekvádorské krajiny s informací, která potvrzuje, že pořady slyšeli.
   „Internet je pro nás jen další způsob evangelizace s využitím našich rozsáhlých zkušeností s vysíláním,“ říká Cole.
 
 Vietnam uznal protestantskou organizaci
   (Compass) – Poprvé od nástupu komunistů k moci roku 1975 uznaly místní úřady protestantskou organizaci. Pozorovatelé tento čin většinou považují za změnu k lepšímu, ale varují, že je to pouze jediný krůček na dlouhé cestě tohoto jihoasijského národa k náboženské svobodě. „Je dobře zdokumentováno, že ve Vietnamu stále dochází k pronásledování křesťanů,“ sdělil západní diplomat korespondentu Knight Ridder Newspapers. V listině, datované 16. března, uvádí vládní úřad pro náboženské otázky, že Vietnamská evangelikální církev na jihu země „smí působit v rámci zákonů Vietnamské socialistické republiky.“ Kritikové tvrdí, že tyto zákony jsou často nejasné, místní úředníci si je vykládají po svém a v minulosti byly často využívány k potlačování náboženských aktivit.
 
 Aféra s leteckou špionáží může mít vliv na misii v Číně
   (Mission Network News) – Napjaté vztahy mezi USA a Čínou mohou mít dopad na zdejší evangelizační snahy, říká Todd Neddleton z Voice of the Martyrs (Hlas mučedníků). „Cokoli, co čínskou vládu pohne k tomu, aby se Američany, kteří do Číny přicházejí, pečlivěji zabývala při hraniční kontrole a podobně, může přinést potíže pracovníkům misií, ať už do země přivážejí Bible a další křesťanskou literaturu nebo se zapojují do práce jako ‚výrobci stanů‘.“ Neddleton žádá věřící na celém světě o modlitby za křesťany, kteří přicházejí do Číny.
 
 V Taškentu vydán první překlad Přísloví do uzbečtiny
   (Compass) – Šoazim Minovarov, místopředseda zdejší komise pro otázky náboženství, blahopřál 30. března Biblické společnosti v Uzbekistánu a překladatelům, kteří s ní spolupracují, k historickému vydání knihy Přísloví na její slavnostní prezentaci. „Bible je neocenitelným zdrojem poznání,“ řekl Minovarov před členy vlády, diplomaty, náboženskými představiteli a zástupci mezinárodních kulturních a humanitárních organizací, kteří se sešli v taškentském Muzeu užitého umění. „Překlad je přínosem nejen pro učence a historiky, ale i pro všechny uzbecké občany.“ Minovarov rovněž poznamenal, že v Uzbekistánu je oficiálně registrováno přes 200 nemuslimských náboženských obcí čtrnácti vyznání. Nové vydání Přísloví je první biblickou knihou v uzbečtině, vydanou v tomto středoasijském státě, který se oficiálně hlásí k islámu. Uzbecký překlad celého Nového zákona spolu s První knihou Mojžíšovou, Žalmy a Příslovími je nyní k dostání v zahraničí. Práce na překladu zbytku Starého zákona, která má trvat přes šest let, stále pokračuje.
   * HCJB World Radio vysílá do Uzbekistánu v uzbečtině každý týden prostřednictvím pronajatého krátkovlnného zařízení v Británii. V dosahu vysílání žije podle odhadů 15 miliónů lidí, kteří mluví uzbecky.
 
 Kyrgyzská vesnice dostává nečekanou pomoc
   (Religion Today) – V naději na podporu ze strany vlády vyslalo nedávno osm nezaměstnaných kyrgyzských rodin svého zástupce na tříhodinovou cestu do hlavního města Biškek. Doufali, že jim vláda půjčí peníze, aby mohli zavlažovat pozemky, najmout si traktor a zakoupit potřebný materiál, a tak opět začít pracovat. Téměř všichni ze 3000 obyvatel vesnice jsou od rozpadu Sovětského svazu bez zaměstnání. Pomoc ale obdrželi odjinud, když je Bůh přivedl k misionářům Timovi a Margueritě Nickelovým, kteří je podpořili svými vlastními penězi. Poté se zapojila charitativní služba World Relief (Pomoc světu), provozovaná větví Lutheran Church (Luteránská církev), která náleží k synodu v Missouri, se dvěma grantovými projekty, aby vesničanům pomohla vytvořit zaměstnanecká pracovní místa založením krejčovské dílny a programem pro rozvoj zemědělství. Nickelovi nyní na žádost velkého množství vesničanů vedou biblická studia. Mnozí z těchto lidí, kteří jsou formálně muslimy, nadšeně přijali ruské překlady První knihy Mojžíšovy a Lukášova evangelia.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz