Zprávy HCJB 12.4.2001

 HCJB World Radio zahajuje první vysílání do Íránu v lúrštině
   (HCJB World Radio) – Obyvatelé Íránu poprvé uslyší křesťanské rozhlasové vysílání v lúrském jazyce. Po patnácti letech hledání výrobce pořadů začalo HCJB World Radio vysílat lúrské pořady v sobotu 24. března, čímž evangelium zpřístupnilo jedné z nejméně evangelizovaných národnostních skupin. Vysílá se z krátkovlnné stanice FEBA Radia na Seychellských ostrovech.
   Mezi více než třemi milióny polokočovně žijícich Lúrů je, pokud je známo, méně než čtyřicet křesťanů. Většina z nich pobývá v Íránu, ale asi 1 % žije za hranicí v Iráku. Týdenní čtvrthodinky jsou vysílány každou sobotu v 11nbsp;hodin večer místního času po perském vysílání FEBA Radia. Perština je íránským úředním jazykem a většina Lúrů jí rozumí.
   „Po všech těch letech modliteb je úžasné vědět, že programy v lúrském jazyce se vysílají,“ říká výkonný ředitel HCJB World Radia Dave Johnson v Colorado Springs. „Nyní může další velká dosud neoslovená skupina lidí otočit knoflíkem svých rádií a slyšet evangelium ve své mateřštině.“
   Roger Stubbe z International Radio Group (Skupina pro mezinárodní rozhlasové vysílání) HCJB World Radia uvádí, že pořady jsou založeny na filmové sérii „God´s Story“ (Boží příběh) od Jeremiah Films. „Vzhledem k polokočovnému způsobu života Lúrů bylo náročné najít pořady tak, aby byly vhodné pro tyto lidi, kteří mají sklon nedůvěřovat všem cizincům a být velmi nezávislí.
   „Protože mezi těmito lidmi je tak málo věřících, bylo neméně náročné i nalezení člověka, který by pořady připravoval,“ dodává Stubbe, „zvláště někoho, kdo by byl ochoten riskovat, že jeho hlas bude slyšet v rozhlase.“
   Lúrština je jedním ze šesti zbývajících jazyků na koordinačním seznamu World by Radio (Svět rozhlasem) určených pro službu HCJB World Radia. Jsou to jazyky, kterými mluví nejméně jeden milión lidí v nezasažených skupinách a ve kterých neexistuje křesťanské vysílání. HCJB World Radio spolupracuje s dalšími většími provozovateli křesťanského vysílání, jako jsou Far East Broadcasting Co., FEBA Radio, Trans World Radio, SIM a jiní, na zpřístupnění vysílání zaměřeného na evangelium ve všech jazycích, kterým příslušníci těchto skupin rozumí.
 
 Misie zasahuje v rostoucím problému s AIDS v Belize
   (Mission Network News) – Stejně jako v mnoha dalších zemích i v Belize hrozivě stoupá počet případů onemocnění AIDS a nakažení virem HIV. Představitelé místního zdravotnictví si teprve nyní začínají uvědomovat, že jejich postupy nejsou dost účinné. V důsledku toho se úřady zoufale pídí po řešení. Jennifer Vearyová z He Intends Victory (On hodlá zvítězit) říká, že její organizace k problému přistupuje z duchovního hlediska. „Vysíláme tři naše členy do Belize, aby na různých školách a univerzitách mluvili o epidemii HIV/AIDS,“ uvádí. „Právě teď Střední Ameriku postihla opravdu silně. Na univerzitách se s našimi přednášejícími mohou všichni sejít na jednom místě.“ He Intends Victory (HIV) je celosvětová misijní služba, která vede křesťany ve službě soucitu mezi nemocnými a nakaženými HIV.
   * HCJB World Radio pomáhalo partnerské službě My Refuge Mission (Misie Moje útočiště) zahájit nonstop vysílání křesťanských stanic v Belizských městech Belmopán a Ladyville. Vysílá se především v angličtině a ve španělštině, ale také v kreolštině, němčině, mayštině a japonštině.
 
 „Zdravotnická“ evangelizace pomáhá rostoucí církvi na Kubě
   (Mission Network News) – Medical Ambassadors International (Zdravotničtí velvyslanci) přinášejí povzbudivé zprávy o rychlém růstu kubánské církve. John McWilliam z Medical Ambassadors International (MAI) nicméně říká, že kvůli embargu ze strany USA je pro pastory obtížné získat potřebné materiály ke službě. „Nemají mnoho prostředků, a musí si tedy vystačit s tím, co mají.“ MAI vysílá týmy školitelů, pracující v oblasti evangelizace prostřednictvím veřejné zdravotní osvěty. McWilliam žádá křesťany o podporu, jelikož typický kubánský věřící si vydělá pouhých 7 až 10 dolarů měsíčně. „Pracovníky na Kubě budeme moci podporovat jen ve velmi omezené míře,“ uvádí. „Toto nám dovolí vybudovat mnohem více evangelizačních a osvětových zdravotnických týmů.“
 
 Na simulovaném soudním procesu předloženy důkazy vzkříšení
   (Religion Today) – Minulý týden Ježíš opět „stál před soudem“. Agape Press hlásí, že soudní výbor Senátu USA uspořádal simulaci soudního procesu, na němž se mělo zvážit, zda byl Ježíš vzkříšen doslovně. Advokát za náboženské svobody Thomas Monaghan sdělil porotcům, že svědectví těch, kdo vzkříšeného Ježíše viděli, je nejpřesvědčivějším důkazem jeho vzkříšení. „Potom se obrátili a umírali v arénách, umírali na křížích, umírali na popravištích a přitom vyznávali svou víru,“ řekl Monaghan. Advokát ACLU Bruce Fein doslovnému vzkříšení odporoval: „Myšlenka, že Ježíš zemřel za všechny naše hříchy, je zásadnější a … mohla vzniknout i bez toho, aby byl vzkříšen.“ Fiktivní situace byla taková, že soud nižšího stupně neshledal hodnověrnost vzkříšení Ježíše Krista přesvědčivou. Během argumentace soudci advokáty přerušovali svými vlastními otázkami, jako: „Není vzkříšení naprostým jádrem Nového zákona?“ Velikonoční akci, která se uskutečnila v pátek 6. dubna na Capitolu, společně sponzorovaly organizace The Ten Commandments Project (Projekt Desatero přikázání), Faith and Action (Víra a akce) a National Clergy Council (Národní rada duchovních).
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz