Zprávy HCJB 25.4.2001

 Čínská policie zatkla biskupa tajné katolické církve
   (Religion Today) – Pekingská policie zatkla Ši Ensianga (79), biskupa čínské podzemní římskokatolické církve, oznámil v pondělí The Washington Post. Ensiang, biskup v Jisianu v severočínské provincii Che-pej, se před čínskými úřady skrýval od roku 1996. Zatčen byl 13. dubna při návštěvě Pekingu. Ensiang strávil ve vězení celkem téměř 30 let, naposledy byl zavřen v letech 1990 až 1993. Čínské orgány se nadále zaměřují na neregistrované náboženské skupiny. Loni zbořili zástupci státní moci v mnoha čínských provinciích kostely a modlitebny používané desítkami protestantských skupin a tisíce soukromě postavených chrámů lidového náboženství. Ministerstvo zahraničí USA ve své výroční zprávě o lidských právech Čínu kritizovalo za opatření proti křesťanům, kteří Boha uctívají mimo uznané církve.
 
 Mnozí pákistánští křesťané platí za víru cenu nejvyšší
   (Religion Today) – Zeba, jedenáctiletá pákistánská křesťanka, pracovala jako služka v bohaté muslimské rodině. Její rodina je velmi chudá a toto ponižující zaměstnání jí umožňovalo posílat domů peníze na jídlo. Když se ji její zaměstnavatelé pokoušeli násilím provdat za jednoho z jejich synů, odmítla přestoupit na islám nebo memorovat verše z koránu a řekla jenom: „Jsem křesťanka.“ Její zaměstnavatelé ji zbili, nařkli ji z krádeží a dali ji zavřít. Její matka dosáhla toho, že Zebu z vězení propustili a přivedla ji domů. Pak si šla promluvit s rodinou, kde Zeba sloužila, o falešných obviněních. Domů se však už nevrátila. Byla zbita, polita petrolejem a upálena. Zemřela týž den odpoledne v nemocnici. Ačkoli je tento příběh dramatičtější než mnohé jiné zprávy o pronásledování v Pákistánu, není ojedinělý, hlásí Christian Aid Mission (Misie křesťanské pomoci). Křesťané čelí neustálým výhrůžkám, a mnozí byli pro svou víru v Ježíše Krista umučeni.
Historie země
 
 Misionářům v Latinské Americe hrozí zvýšené nebezpečí
   (AP/Mission Network News) – Nedávná úmrtí misionářů v Peru zdůrazňují rostoucí rizika, kterým jsou vystaveni protestantští misionáři v odlehlých končinách Latinské Ameriky, sužované válkou guerrillových skupin a pašováním drog. Veronicu „Roni“ Bowersovou a její sedmiměsíční dcerku Charity zabili minulý pátek nikoli zločinci, ale vojenské síly, nasazené proti zločincům, které omylem sestřelily misijní letadlo.
   Většina expertů je zajedno v tom, že pro 10 700 protestantských misionářů z USA, působících v Latinské Americe, je otázka bezpečnosti stále naléhavější. Protestanti se zejména po druhé světové válce přesunuli do vzdálenějších oblastí, kde hlavním nebezpečím bývaly zdravotní problémy. „Misijní práce byla vždy riskantní,“ říká Ralph Winter z Center for World Mission (Centrum pro světovou misii) v kalifornské Pasadeně. „Ale dnes, a zvláště v jižní Kolumbii, je naprosto nepředstavitelná.“ Širší region, zahrnující části Venezuely, Brazílie, Peru a Ekvádoru, nazval Winter neuvěřitelnou divočinou.
   Památka Roni Bowersové a její dcerky bude uctěna v jejich domovské církvi v Michiganu tento pátek. Terry Fulk, misijní pastor Calvary Church v michiganském Fruitportu, se domnívá, že v důsledku neštěstí se zjasnila vize pro misii. „Nadále budeme do celého světa vysílat muže a ženy s evangeliem. V zahraničí pro něj můžeme z mnoha důvodů zemřít, to je pochopitelné. Nijak zvlášť se na to netěšíme, ale uvědomujeme si, že je to velmi reálná možnost … Prožíváme zármutek a bolest nad smrtí Roni a děťátka.“
   * Spolu s místními partery se HCJB World Radio podílelo na založení křesťanských rozhlasových stanic v sedmi peruánských městech (Chosica, Huanta, Huaral, Jauja, Moyobamba, Tarma a Tarapoto). Ve třech dalších městech (Lima, Pacallpa a Túmbez) vysílají pořady ve španělštině, šířené satelitní sítí ALAS pro Latinskou Ameriku, partnerské stanice. Pořady jsou vysílány ze šesti přenašečů v pásmech AM, FM a na krátkých vlnách. Síť je výsledkem společného úsilí HCJB World Radia a Trans World Radia, které rovněž provozuje středisko pro následnou práci s posluchači ALAS v Limě. HCJB World Radio mimoto vysílá pořady ve španělštině na krátkých vlnách po celé Latinské Americe a organizuje zde semináře pro pastory v rámci projektu Apoyo ve spolupráci s Leadership Resources International.
 
 Evangelizace klíčem k řešení problémů v Africe
   (Mission Network News) – Klíčovou úlohu v boji s africkou chudobou a rostoucí zdravotní krizí budou hrát evangelikální misie, tvrdí Faye Kragtová z International Aid (Mezinárodní pomoc). OSN a Světová zdravotnická organizace problém samy nezvládnou a pomoc křesťanských organizací má významný vliv jak materiální, tak duchovní, uvádí. International Aid pomáhá například provozem křesťanské oční kliniky v Ghaně. Na amerického kongresmana Petera Hoekstru, který centrum nedávno navštívil, učinila jeho práce silný dojem. „Vykonávají operace, zajišťují brýle a dělají to za ceny, které lidem pomáhají vidět na mnoha různých úrovních … lidé vidí za misijní prací a dalšími projekty Ježíše.“
 
 * Na seznamu HCJB World Radia dalších pět jazyků World by Radio
   (HCJB World Radio) – V rámci společného úsilí World by Radio zpřístupnit evangelium rozhlasovým vysíláním ve všech významnějších jazycích světa pracuje HCJB World Radio na tom, aby bylo zahájeno vysílání v dalších pěti západoafrických jazycích.
   Na zasedání stálé rady World by Radio poblíž Stockholmu ve dnech 19. až 21 dubna převzalo HCJB World Radio od partnerské služby SIM (Society for International Ministries – Společnost pro mezinárodní misii) zodpovědnost za jazyky djerma, fula, maninka, soninke a toucouleur. Každým z těchto jazyků mluví alespoň milión lidí, mezi nimiž je jen málo křesťanů, a v žádném z nich se dosud nevysílá evangelium.
   „Se SIM máme strategickou dohodu, podle níž se my soustředíme na rozhlasovou službu a SIM na zakládání sborů,“ vysvětluje Roger Stubbe z International Radio Group (Skupina pro mezinárodní rozhlas) HCJB World Radia v Colorado Springs. „V duchu této dohody nám SIM předala péči o těchto pět jazyků.“
   Výkonný ředitel David Johnson uvádí, že alespoň v jednom z nich kdysi vysílala krátkovlnná stanice ELWA, založená organizací SIM v libérijské Monrovii roku 1954. Vysílání muselo být ukončeno, když během občanské války došlo počátkem devadesátých let a opět v roce 1996 ke zničení zařízení. „Těší nás, že se v rámci World by Radio můžeme podílet na tom, aby se tyto jazyky opět dostaly do éteru a že k nim můžeme přidat i další,“ říká Johnson. „Spoluprací můžeme dosáhnout cíle, který jsme si stanovili původně. Prosíme, modlete se, protože začínáme s průzkumem a hledáme lidi, kteří by v pořadech vystupovali.“
   Podle čísel, zveřejněných na setkání World by Radio, zbývá z 372 „megajazyků“ světa díky mnohaletému úsilí Far East Broadcasting Co., FEBA Radia, Trans World Radia a dalších partnerů pouhých 72, v nichž se dosud evangelium nevysílá. Projekt, založený roku 1985, se původně nazýval World by 2000. Nyní má přístup k vysílání evangelia přes 98 % obyvatel světa.
   Kromě těchto pěti afrických jazyků pracuje HCJB World Radio na zahájení vysílání křesťanských pořadů ještě v pěti jiných jazycích pro World by Radio: v turkménštině, jihouzbečtině, čečenštině, v jazycích kikongo, kituba a v jazyce kikongo pro San Salvador.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz