Zprávy HCJB 1.5.2001

 Komise si posvítila na náboženské pronásledování
   (CBN News) – Na novou „výstražnou listinu“, vydanou americkou komisí pro náboženské svobody ve světě, se pro nábožensky motivované pronásledování dostalo čtrnáct zemí. Mezi „nejhoršími porušovateli svobody náboženství“ na světě jsou dobře známí provinilci jako Čína, Súdán a Afghánistán. Čína byla uvedena v souvislosti s tím, jak postupuje proti hnutí Falun Gong a proti ilegálním křesťanským církvím. Ačkoli na žebříčku otázek, které USA a Čínu rozdělují, vede konflikt ohledně pozorovatelského letounu, členka komise Nina Sheová stále věří, že hlavní prioritou Bílého domu v jednání s Čínou by mohla být svoboda náboženství. Komise shledala, že Súdán „páchá ohavnou genocidu mezi civilním obyvatelstvem na jihu země a v pohoří Nuba.“ Na seznamu zemí, kde je stav vážně znepokojivý, jsou také Afghánistán, Barma, Írán, Irák a Srbsko. Dalších jedenáct zemí (Laos, Severní Korea, Saúdská Arábie, Turkménistán, Indie, Pákistán, Uzbekistán, Vietnam, Indonézie, Nigérie a Rusko) bylo jmenováno jako země, kde je stav náboženských svobod znepokojivý.
 
 Britové protestují proti zákazu náboženského vysílání
   (Religion Today) – Tento týden žádají britskou vládu tisíce křesťanů, aby zrušila zákaz náboženského vysílání v zemi. Protest přichází v reakci na zprávy, že se vládou pořádaného diskuzního fóra o budoucnosti náboženského vysílání, které se má konat 3. května na ministerstvu kultury, médií a sportu, nebudou smět zúčastnit zástupci nezávislých organizací, provozujících náboženské vysílání. Zákaz náboženského vysílání je v Británii v platnosti od vydání zákona o vysílání z roku 1990. Podobný zákaz platí pouze ve třech dalších zemích: v Saúdské Arábii, v Afghánistánu a v Íránu.
   * Pracovníci HCJB World Radia v britském Bradfordu připravují pořady, které jsou vysílány přímo v Británii, jako populární nedělní ranní pořad „The Full Breakfast“ (Kompletní snídaně).
 
 V Malajsii se sejde 800 evangelikálních vedoucích
   (Mission Network News) – Přes 800 představitelů evangelikálních skupin z celého světa se tento týden sejde na jedenáctém generálním shromáždění World Evangelical Fellowship (Světové evangelikální společenství). Cílem setkání je strategická příprava evangelikálů na nároky třetího tisíciletí křesťanské víry. Mezi otázkami, o kterých se během shromáždění bude diskutovat, je násilí v rodinách, mládež, globalizace a podstata církve.
 
 Vliv filmu „Ježíš“ ve světě roste
   (Mission Network News) – Téměř 2000 denominací a misijních organizací používají film „Ježíš“, který je nyní dostupný v 640 jazycích. Tým, který promítal film v Zimbabwe, uvádí tuto zprávu, jak film nedávno změnil jeden život. Poblíž místa, kde se film promítal, šla žena, která měla v úmyslu spáchat sebevraždu. Zastavila se a dívala se a reagovala na výzvu, která je na konci filmu. Když se s ní členové týmu modlili, odevzdala jim provaz, na kterém se chtěla oběsit.
 
 Díky misijní webové stránce poznalo Krista 435 osob
   (Mission Network News) – Nejméně jedna misijní organizace v USA vidí úžasné výsledky nové evangelizační pomůcky. ACTS International Ministries používá k šíření evangelia Internet, což znamená, že k naději v Kristu má přístup více lidí po celém světě. Dick Innes z ACTS International uvádí, že stránky organizace (www.gospelcom.net/actsi/) zaznamenaly přes 435 rozhodnutí pro Krista. „Ke Kristu přicházejí lidé z Los Angeles i z Londýna, ze Sydney i ze Singapuru, z Malty i z Malajsie,“ říká Innes. „Několik reakcí nám přichází také ze Saúdské Arábie a z některých dalších zemí, kde se evangelium ani kázat nesmí.“
 
 V reinkarnaci věří 25 % obyvatel střední Evropy
   (Religion Today) – Každý čtvrtý středoevropan věří v reinkarnaci, čili, jak mnozí doufají, v „další šanci“. Oznámil to německý teolog Jutta Burggraf z Navarrské univerzity na nedávném 22. mezinárodním teologickém sympóziu ve španělské Pamploně. „Doktrína reinkarnace se v západním světě během několika posledních desetiletí značně rozšířila, protože pro mysl, která se odmítá zabývat koncem, je velmi lákavá,“ uvedl Burggraf. „Je to způsob, který umožňuje nebrat věci vážně a rozhodnutí pro Boha nebo proti Bohu odložit. Stále zůstávají otevřené dveře; stále je příležitost zkusit to znovu.“ Burggraf řekl, že správné odpovědi, které nabízí křesťanská víra, dávají člověku vzhledem k jeho existenciálním otázkám o „té druhé straně“ větší svobodu. „Neustálé putování ‚duší bez těla‘ není zapotřebí, protože Bůh je schopen učinit nás šťastnými v jediném okamžiku a slibuje nám vzkříšení těla i duše,“ uzavřel.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz