Zprávy HCJB 11.5.2001

 Muslimové v severní Nigérii si došlápli na křesťany
   (Religion Today) – Pět anglikánských křesťanů v severní Nigérii se koncem tohoto měsíce dostane před soud pro obvinění z únosu dvou nezletilých sester, které měly být násilím přinuceny, aby vstoupily do dohodnutého islámského manželství. Obvinění, kteří jsou zadržováni v policejních celách, tvrdí, že tyto sestry jsou „praktikující křesťanky“ a v jejich církvi hledaly ochranu. Přitom Národní rada v Ulamas, nigérijský nejvyšší islámský orgán, pokárala šest severonigérijských států, které přijaly islámský zákon šaría, že v plné šíři neuplatňují přísný trestní zákoník.
   * Ve spolupráci s In Touch Ministries, SIM a západoafrickou Evangelikální církví vysílá HCJB World Radio do Nigérie už více než rok každý týden půlhodinové pořady v jazyce igbo, kterým hovoří téměř 15 miliónů Nigérijců. Pořady jsou vysílány na krátkých vlnách z Johannesburgu v Jižní Africe.
 
 Hinduističtí nacionalisté chtějí křesťany „poindičtit“
   (Assist News Service) – Hinduistická nacionalistická organizace Višva Hindu Parišád (VHP) se při posledním útoku proti křesťanům a muslimům spojila s Raštrija Svajamsevak Sangh v požadavku „indianizace“ místních křesťanů a muslimů. Viceprezident VHP Acharja Girirádž Kišore 20. dubna vyžadoval, aby křesťané a muslimové dostali indická jména. „V indianizaci nepožadujeme, aby se muslimové a křesťané stali hinduisty,“ řekl. „Ale pro jednotu a bezpečí země trváme na tom, aby se křesťané a muslimové přizpůsobili a přijali indická jména.“ Pravin Togadia, mezinárodní generální tajemník VHP, vyjádřil znepokojení nad tím, že v severním státě Sikkim, kde kdysi bývalo jen „pár křesťanů“ se za posledních 25 let obrátilo na křesťanství asi 33 000 lidí. Také křesťany obvinil, že se snaží obracet tamější hinduisty a buddhisty.
   * Ve spolupráci s FEBA Radiem vysílá HCJB World Radio každý týden do východní Indie křesťanské pořady na krátkých vlnách ze Seychellských ostrovů ve třech jazycích: bhojpuri, kterým mluví 41 miliónů lidí, chattisgarhi, kterým mluví 8,2 miliónů lidí, a mundari, kterým mluví jeden milión lidí.
 
 Misijní organizace mění název, aby projevila aktivní postoj
   (World Evangelical Fellowship) – World Evangelical Fellowship (Světové evangelikální společenství) mění od 1 ledna 2002 svůj název na World Evangelical Alliance (Světová evangelikální aliance), který lépe popisuje roustoucí touhu uskupení rozhodněji, otevřeněji a aktivněji oslovit svět kolem sebe. Bylo to oznámeno na jedenáctém generálním shromáždění organizace v malajském Kuala Lumpuru, které skončilo ve čtvrtek. Doktor Augustin „Jun“ Vencer řekl, že organizace stále více usiluje o „zlepšení společnosti“. Slovo „aliance“ podle něj lépe vystihuje skutečnou podstatu taho, jak tato největší evangelikální kooperativní iniciativa na světě skutečně funguje, když pomáhá církvím a mimocírkevním organizacím spojit své síly a specializovat se ve svém zapojení do misijní a sociální práce.
 
 Potřební Kambodžané dostanou tisíce Biblí
   (Mission Network News) – John Pudaite z Bibles for the World (Bible pro svět) prosí o modlitby a o podporu pro úsilí své organizace dát Kambodžanům do rukou do konce roku 2002 tisíce Biblí. „Chceme pořídit 20 000 celých Biblí, abychom pomohli posílit už existující Kristovo tělo, a 100 000 Nových zákonů, které budou moci použít při výchově nových učedníků,“ říká Pudaite, který do Kambodže odjíždí v neděli. Organizace se také zavázala, že pro účely evangelizace zajistí alespoň 250 000 Evangelií podle Jana.
   * Společně s Campus Crusade for Christ (Nový život) a s místním partnerem se HCJB World Radio podílelo na založení první křesťanské rozhlasové stanice v Kambodži roku 1998. New Life Radio (Rádio Nový život) v hlavním městě Phnompenh vysílá evangelium khmersky (úřední jazyk v Kambodži) a anglicky.
 
 V Ugandě evangelium „znamená rozdíl“
   (Religion Today) – Jedna z domorodých ugandských služeb, která se ze čtrnácti sborů v roce 1993 rozrostla na dnešních 50, hlásí, že v této středoafrické zemi se evangelium Ježíše Krista dostává vpřed. „Je to místo, kde ďábel lidi svázal,“ říká její vedoucí, když vysvětluje, jak ďábel využívá kmenový systém k tomu, aby lidi udržel rozdělené. „Uctívají každého boha, kterého znají. Ale moc pravého Boha tyto bariéry láme. Evangelium znamená rozdíl.“ Před 30 lety tvořili evangelikální křesťané asi 6 % populace, nyní asi 18 %.
   * Spolu s evangelikálními církvemi města Kampala a s FEBA Radiem šíří HCJB World Radio evangelium pomocí místních FM vysílačů. HCJB World Radio také spolupracovalo s Jesus Focus Ministries na zprovoznění pětisetwattové FM stanice v Masace. Stanice vysílá v angličtině a v jazyce luganda.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz