Zprávy HCJB 14.6.2001

 Muslimští vojáci v Indonézii posilují útoky proti křesťanům
   (Open Doors) — Vojáci džihádu (muslimská svatá válka) na Moluckých ostrovech ve východní Indonézii opět vystupňovali násilí na křesťanech. Pod rouškou tmy je napadají v převlecích japonských nindžů. Ve středu 23. května večer vstoupili do vesnice Kusu-Kusu nedaleko Ambonu tři muži v maskách. Vloupali se do domu Anace Huwaeové (43), muslimky, která přestoupila na křesťanství, a ubodali ji. Když se její manžel vrátil domů a našel její tělo, zburcoval vesnici. On a další dva křesťané okamžitě prohledali okolí a právě se vraceli domů, když potkali tři muže v černém se zahalenými hlavami. Tito vetřelci, oblečení jako nindžové, bodli jednoho z křesťanů bajonetem a zmizeli ve tmě. Později téže noci hodili útočníci granát po dvou křesťanech a oba zranili. Obyvatelé vesnice a policisté, kteří výbuch slyšeli, rychle sestavili pátrací čety a objevili nezvané návštěvníky ukryté v jeskyni za vsí. Dva z nich tam padli v přestřelce s policií. Třetí nakrátko unikl, ale později byl dopaden a identifikován jako někdejší obyvatel Kusu-Kusu. Podle odhadů za poslední dva roky zahynulo na Moluckých ostrovech při nepokojích 5000 osob.
 
 Indická vláda zreviduje obnovený zákon proti cizincům
   (Open Doors) — Indická vláda hodlá zrevidovat své rozhodnutí obnovit pochybný zákon z roku 1971, který požaduje, aby každý Ind, u něhož se zahraniční hosté zdrží déle než 24 hodin, ohlásil jejich pobyt nejbližší stanici policie. Křesťanští představitelé si stěžovali, že kdykoli jejich kancelář navštívil cizinec, přišla vzápětí i výzvědná služba. Podle kritiků obnoveného nařízení udělá vláda z Indie zpřísněním dohledu nad zahraničními návštěvníky policejní stát. „Cizinci, kteří vstupili do země s platným vízem, nemohou být sledováni prostřednictvím závazku uvaleného na jejich hostitele,“ uvedl A. M. Singhvi, právník indického nejvyššího soudu. „Potenciál pro subjektivně motivované obtěžování je nezměrný.“ Pokud má Ind zahraniční hosty a neohlásí to policii, hrozí mu podle obnoveného ustanovení až pětileté vězení nebo pokuta. Kdyby se nařízení přísně prosazovalo, mohlo by také bránit činnosti církví a křesťanů, kteří mají kontakty v zahraničí; zvláště nyní, kdy jsou hinduisté bojovnější.
 
 Audio Scriptures přinášejí Boží slovo negramotným
   (Mission Network News) — Lidé po celém světě, zejména v chudých zemích, kde je vysoké procento negramotnosti, velmi potřebují Písmo. „Negramotnost má stále náskok před úsilím učit lidi číst,“ tvrí Tom Dudenhofer, výkonný ředitel Audio Scriptures (Písma k poslechu). „Stále vidíme, jak jedna generace lidí za druhou prostě neumí číst. A pokud neumějí číst, není jim k ničemu ani to, že mají překlad Bible ve vlastním jazyce.“ Dudenhofer říká, že jeho organizace se zaměřuje na to, aby misionářům, misijním organizacím a křesťanským službám poskytovala vybavení, které jim umožní nahrávat Boží slovo ve zvukové podobě a šířit výsledný produkt.
   * Ve spolupráci s kyjevským sdružením pro křesťanská média a se studiem Hosanna se HCJB World Radio podílí na dramatizovaných nahrávkách Nového zákona. Dokončeny jsou již verze v ázerbajdžánštině, češtině, gruzínštině, ruštině, slovenštině a ukrajinštině; na uzbecké verzi se dosud pracuje.
 
 Ve Winnipegu se k modlitbě sešly 3000 Kanaďanů
   (Religion Today) — V květnu se ve Winnipegu shromáždily asi 3000 mužů, žen i dětí z mnoha národnostních i denominačních skupin, aby se na druhém výročním modlitebním shromáždění Kanady modlili za církev a za národ. „Je to úžasný projev spolupráce v Kristově těle,“ říká Willard Thiessen z Trinity TV (Televize Trojice). Za akcí, která stála 250 000 dolarů, stojí především Brian Warren, kdysi fotbalová hvězda, nyní kazatel evangelia a výkonný ředitel Canada in Prayer (Kanada se modlí). Pro Christian Week (Křesťanský týden) kdysi uvedl, že shromáždění má být „viditelnou demonstrací živého těla Ježíše Krista v této generaci.“ Shromáždění je dalším krůčkem k překonání bariér, které tak často hyzdí evangelikální scénu, řekl Michael Pierce z Christ for Your City (Kristus pro tvoje město) z města London ve státě Ontario. „Scházíme se v duchu jednoty a své osobní motivy odkládáme stranou, aby sem mohla přijít a aby tu mohla přebývat Boží sláva.“
 
 Výchova k misii je pro světovou evangelizaci zásadní
   (Mission Network News) — Chceme-li vidět křesťany efektivně kázat evangelium, je misijní příprava naprosto zásadní, tvrdí misionář Don Richardson, zakladatel Don Richardson Ministries (Misie Dona Richardsona). Od lidí z celého světa prý dostává žádosti, aby přijel přednášet o globální evangelizaci. Říká, že v minulosti šli misonáři ze Západu „k jiným národům, zakládali sbory v jižní Africe a ve Venezuele a v Brazílii. Tam dnes říkají: ‚Teď je řada na nás. Protože jsme dostali požehnání této smlouvy, musíme je předat nezasaženým národům.‘“ Richardson dodává, že stejný význam to má i pro křesťany ze Severní Ameriky jako povzbuzení k evangelizaci neameričanů.
 
 Misionáři v Senegalu nabízejí „chléb života“
   (Maranatha Christian News Service) — Západoafričtí misionáři nabízejí v odlehlých vesnicích doslova „chléb života“. Pekařům dávají na chléb balicí papír, kde nabízejí příběhy z Bible zdarma, čehož zvědaví Senegalci dychtivě využívají. Byl vytištěn milión obalů a bezplatně rozdán prodejcům chleba. Zákazníci mohou obal vyměnit za jeden ze 14 biblických příběhů nebo kartiček s biblickými verši. Přitom sbírají body, a tak mohou pro svou obec „vyhrát“ návštěvu týmu, který tam uvede film „Ježíš“. S novým nápadem přišli misionáři Phillip a Karen Brownovi z denominace Southern Baptist (Jižní baptisté), kteří působí mezi lidmi z kmene Serír. Brownovi žasnou, jak je program účinný; zasahuje naráz celé domácnosti. Brownovi původně hodlali tisknout příběhy přímo na obaly, ale pak si uvědomili, že „muslim by nikdy nedal Korán na balicí papír – byla by to urážka Boha. A tak jsme vymysleli body a obchodní systém.“
   * Spolu s Brethren Assemblies (Sbory bratří) a SIM (Society for International Ministries – Společnost pro mezinárodní misii) se HCJB World Radio v Dakaru snaží poskytnout křesťanské vysílání 3 miliónům Senegalců, kteří mluví jazykem wolof.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz