Zprávy HCJB 15.6.2001

 Američtí misionáři a jejich únosci spatřeni na Filipínách
   (KBMC 9 News/CBN News) — Jeden filipínský starosta dnes oznámil, že v úterý zahlédl americké zajatce Gracii a Martina Burnhamovy. Zdá se, že pro osvobození asi pětatřiceti rukojmí, zajatých na Filipínách skupinou muslimských extrémistů od 27. května, bude možno podniknout vojenskou akci. Nalezení rukojmí, včetně manželů Burnhamových z Wichity, kteří slouží s New Tribes Mission (Misie pro nové kmeny), si vzala na starost armáda. Říkalo se, že dalšího Američana únosci zavraždili, ale jeho smrt nebyla potvrzena. Povstalci nejsou na Filipínách nic nového, tvrdí Gene Flanery, který zde má podobné úkoly jako Burnhamovi. „Je to jen další extrémistická skupina, která se snaží na něco upozornit,“ řekl Flanery. „Jenže k tomu používají lidi, a to je smutné.“ Nepotvrzené zprávy také naznačují, že během nedávné přestřelky s vládními jednotkami byl Martin Burnham zraněn.
Historie události
 
 Sirotčinec v Indii mohli podpálit radikální hinduisté
   (Mission Network News) — Zničení církevní budouvy a sirotčince, které v Indii provozovali Hopegivers International (Nositelé naděje), stále není vyřešeno. Hopegivers, sesterská služba Bible Pathway Ministries (Misie Biblická stezka), pracuje s asi pětadvaceti sirotky ve státě Ándhrapradéš. Zástupci Bible Pathway hlásí, že začátkem tohoto týdne vyhořely obě budovy do základů. Mohla by to být práce radikálních hinduistů, kteří skupině nedávno vyhrožovali. Ačkoli plameny nikoho nezranily, všechno bylo zničeno a děti dnes žijí pod širým nebem.
   * Ve spolupráci s FEBA Radiem vysílá HCJB World Radio do východní Indie každý týden na krátkých vlnách ze Seychellských ostrovů křesťanské pořady ve třech jazycích: bhojpuri, chattisgarhi a mundari. HCJB World Radio rovněž zkoumá, jak by mohlo napomoci vzniku křesťanských stanic v klíčových městech Indie.
 
 Občanská válka vyhnala z domovů dva milióny Kolumbijců
   (Compass) — Kvůli válce musel dnes opustit domov každý šestnáctý Kolumbijec; celkem jich jsou asi dva milióny. Kulumbie je po Súdánu druhou zemí s nejvyšším počtem vnitřních uprchlíků. Z nich je podle údajů vlády 65 % zemědělců, kteří opustili své farmy a vesničky pod hrozbou smrti. Více než polovina přesídlenců jsou děti. Každý šestý viděl, jak jeho blízké zavraždili příslušníci samozvaných armád, které spolu bojují v občanské válce. V mnoha oblastech představují vysoké procento uprchlíků křesťané.
   * Spolu s místními partnery vysílá HCJB World Radio evangelium z FM stanic ve čtyřech kolumbijských městech. Mimoto šíří křesťanské pořady ve španělštině do Kolumbie a po celé Latinské Americe na krátkých vlnách z Ekvádoru.
 
 Povstání nigerských muslimů donutilo křesťany k jednotě
   (Compass) — Církve v západoafrickém státě Niger odkládají stranou léta vnitřních rozbrojů a nacházejí jednotu, která jim dává novou odvahu čelit zločinnému násilí a stále větší agresivitě islámu. I když muslimové při svém povstání loni v listopadu některé kostely napadli a některé z nich zničili, křesťané si zachovávají optimismus. I dnes je mnoha církevním vedoucím vyhrožováno. Ale někdejší třenice mezi církvemi z větší části ustaly.
 
 Sucho otevírá Severní Koreu humanitární pomoci i evangeliu
   (Mission Network News) — Politická jednání mezi USA a Severní Koreou bez ohledu na děsivé zprávy z této východoasijské země pokračují. Severokorejští představitelé tvrdí, že zápasí s nejhorším suchem v dějinách země. Může dojít i k tomu, že bude třeba pomoci ze zámoří. Milton Amayun z International Aid (Mezinárodní pomoc) říká, že spolupracují se svou kanceláří v jihokorejském Soulu. „Naše organizace sdružuje křesťanské vedoucí, kteří chtějí pomoci svým bratřím,“ vysvětluje. „Právě připravujeme plán nejen na zajištění jídla a další podpory, ale také na zprostředkování usmíření mezi Severem a Jihem.“ Podle Amayuna bude International Aid nadále posílat pomoc a přitom zasévat semínka evangelia. „Až se Severní Korea otevře, a já si myslím, že to nebude trvat příliš dlouho, budeme na místě. Budeme mít kontakty a lidé budou připraveni. Budou mít otevřené duše i otevřená srdce.“
 
 Náboženští představitelé žádají změnu politiky na hranicích USA
   (Religion Today) — Představitelé 20 náboženských organizací a skupin pro lidská práva, mezi nimi i Church World Service Immigration and Refugee Program (Program pro uprchlíky a imigranty Světové církevní služby), klade pohraniční a imigrační politice USA za vinu smrt tisíců ilegálních imigrantů, kteří se pokoušejí přejít hranici. „Naše vláda sleduje politiku odstraňování obchodních bariér a propojování ekonomik celé Severní Ameriky, a přitom se jižní hranici snaží fyzicky uzavřít před proudem přistěhovalců, který je důsledkem tohoto integračního procesu,“ říkají. Vládu USA vyzvali, aby ekonomickou migraci cizinců legalizovala a vydávala více pracovních víz.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz