Zprávy HCJB 19.6.2001

 Americká sněmovna odsoudila porušování lidských práv v Súdánu
   (Religion Today) – Sněmovna reprezentantů USA přijala minulý týden Sudan Peace Act (zákon na podporu míru v Súdánu) poměrem hlasů 422:2. Zákon odsuzuje porušování lidských práv v Súdánu a užívání potravin jako zbraně, a vyzývá k podpoře fungujících občanských autorit a institucí v oblastech, které nejsou pod kontrolou vlády. Opatření také zavrhuje otroctví a zotročování stran jako prostředek etnických čistek. Kongresman Tom Tancredo, autor návrhu, uvedl, že ačkoli vláda Národní islámské fronty nedávno slíbila, že přestane bombardovat civilní cíle, nic nenasvědčuje tomu, že by se konflikt blížil svému rozuzlení. „Naopak, zdokonalená vojenská technologie v rukou vlády spolu s hrozbou hladomoru, která se nad jižním Súdánem vznáší, by mohla tamní obyvatelstvo do konce tohoto roku prakticky vyhladit,“ říká.
 
 Politikové žádají znovuotevření semináře v Turecku
   (Religion Today) – Dva evropští křesťanští demokraté vyzvali ke znovuotebření teologického semináře v tureckém Chalki, který byl zavřen před 30 lety. Armin Laschet z Brusselu a Hermann Groehe z Berlína ve svém dopise turecké vládě, evropské komisi a německé vládě vysvětlují, že tímto krokem by Turecko mohlo projevit ochotu chránit náboženské menšiny. Seminář na ostrově Heybeli patří řecké pravoslavné církvi. Laschet a Groehe říkají, že znovuotevření školy, k němuž mělo dojít už v roce 1997, by také usnadnilo cestu Turecka do Evropské unie. Evropská charta základních práv, přijatá ve francouzském Nice posledního prosince 2000, výslovně zaručuje náboženskou svobodu. Křesťané představují necelé 0,2 % obyvatel Turecka.
 
 Studie: nižší dary církvím mohou vyvolat finanční krizi
   (Maranatha Christian News Service) – Přední pozorovatel vývoje varuje, že vzhledem ke změnám ve vztahu vůči košíčkům na sbírky hrozí církvím finanční krize. Méně křesťanů dává desátky a stále více jich je vybíravých, pokud jde o to, kam umístit peníze, s nimiž se musí rozloučit. Barna Research Group (výzkumná skupina Barna) hlásí, že dary církvím v USA v roce 2000 výrazně poklesly, a to i ze strany těch, kdo se považují za znovuzrozené křesťany. Loni církve podporovalo 70 % z nich, zatímco předloni to bylo 84 %. Jejich průměrný celoroční příspěvek proti roku 1999 také poklesl o 19 % na 1166 dolarů. Celostátním sledováním 1005 dospělých osob se také zjistilo, že ačkoli 32 % znovuzrozených křesťanů tvrdí, že dává desátky, kontrola příjmu v jejich domácnosti ukázala, že ve skutečnosti dává desátky jen 12 %. Barna tvrdí, že propad má pro církve vážné důsledky. Průzkum také ukázal, že ročníky 1920 až 1934 (Baby Busters) na církve a na náboženské účely prakticky nepřispívají, zatímco ročníky 1935 až 1954 (Baby Boomers) jsou štědřejší, ale jejich příspěvky nejsou automaticky určeny církvím. Donald Eberly, zástupce ředitele úřadu Bílého domu pro náboženské a sociální iniciativy, zprávu komentoval slovy: „Dobročinnost není na té úrovni, na které by mohla a měla být.“ Příspěvky pro náboženské a další organizace by se podle něj měly pro USA stát jednou z nejvyšších priorit.
 
 „Poctu Ježíši“ viděly po celém světě milióny lidí
   (The Church Around the World) – Výsledky celosvětové vysílací kampaně „A Millennial Tribute to Jesus“ (Pocta Ježíši k tisíciletí) se stále projevují. Během let 1999 a 2000 vidělo film „Ježíš“ doplněný projevy úcty slavných osobností asi 725 miliónů diváků ze 141 zemí. V převážně buddhistickém Japonsku tak bylo osloveno 1,7 miliónu domácností. V Indii byl pořad vysílán ve 14 jazycích a vidělo ho asi 120 miliónů lidí. Podle jednoho průzkumu se modlitbu přijetí Ježíše Krista na konci vysílání modlilo téměř 30 % diváků ve městech a 18 % na venkově. Organizátoří obdrželi 140 000 dopisů se žádostmi o další informace.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz