Zprávy HCJB 22.6.2001

 Kolubijské guerilly zavraždily 2 křesťanské pracovníky s mládeží
   (Compass) — Za uplynulé dva týdny si občanská válka v Kolumbii vyžádala v rodinách evangelikálních služebníků dva životy. Vedoucí církví říkají, že tato úmrtí by mohla naznačovat, že guerrillové skupiny a polovojenské jednotky směřují k podivné taktice likvidace úspěšných kazatelů evangelia, zvláště těch, kteří ke Kristu vedou mládež. V pátek 8. června objevil Ederino Rentería, pastor evangelikální Inter-American Church (Interamerická církev), spolu se svou manželkou Amparo tělo svého syna Antonia (22), částečně již v rozkladu. Antonio byl unesen koncem května neznámou guerrillou v odlehlé obci Fraguas, 160 km severovýchodně od Medellína. V neděli 17. června se objevily zprávy, že v 5 hodin ráno byla zastřelena Joni Palaciová (20), aktivní pracovnice s mládeží a dcera představitele Inter-American Church. Podobně jako v případě Renteríově se k odpovědnosti za její smrt nikdo nepřihlásil.
   * Spolu s místními partnery vysílá HCJB World Radio evangelium z FM stanic ve čtyřech kolumbijských městech. Mimoto šíří křesťanské pořady ve španělštině do Kolumbie a po celé Latinské Americe na krátkých vlnách z Ekvádoru.
 
 USA dále prošetřují sestřel misijního letadla
   (Religion Today) — Spojené státy prohloubily pátrání po příčinách sestřelení letounu s americkými misonáři a nyní zkoumají programy leteckého stíhání pašeráků drog v Peru a v Kolumbii, uvedl tento týden zástupce ministerstva zahraničí. V dubnu peruánský stíhací letoun omylem sestřelil jednomotorovou Cessnu, v níž zahynula misionářka Veronica „Roni“ Bowersová se svou malou dceruškou. Protidrogové lety v Peru i v Kolumbii byly až do skončení šetření pozastaveny. „Kontrola má za úkol prověřit zprávu z peruánského vyšetřování, přezkoumat bezpečnostní opatření a postupy, užívané v obou zemích, a případně navrhnout změny nutné k tomu, aby se tragické události už neopakovaly,“ řekl zástupce ministerstva. Očekává se, že kontrola a její výsledky budou hotovy v červenci. Představitelé USA odhadují, že v rámci blokády se Spojeným státům a jejich spojencům v této protidrogové válce podařilo sestřelit nebo donutit k přistání asi 50 letadel.
 
 Pro boj s AIDS v Jižní Africe je třeba, aby se církve spojily
   (Mission Network News) — Obyvatelům Jižní Afriky hrozí doslova zdecimování, pokud tamější církev nepodnikne něco proti AIDS. Těmito slovy volá o pomoc Michael Cassidy z African Enterprise. „Během příštích osmi až deseti let ztratíme 50 % dětí do 15 let. Každý rok přibude asi 150 tisíc sirotků. Je to situace, kdy během nejbližších 10 let zemře 20 % pracovních sil. Apartheid podryl lidskou důstojnost, ale národ nevyhladil; to se děje teď.“ Podle Cassidyho je jedinou šancí koordinované úsilí věřících. „Žádná denominace to sama nezvládne. Musí to být celonárodní církevní akce a nominálně se ke křesťanství hlásí 78 % obyvatel.“
   * Jerry Carnill, koordinátor krátkodobých týmů HCJB World Radia, a Jeff Ingram z Quito navštívili minulý podzim se skupinou pracovníků Kaapstad v Jižní Africe, kde pomohli vybudovat kliniku pro pacienty s AIDS. Klinika je součástí služby Fish Hoek Baptist Church a radiopartnera Cape Community FM 104 v Kaapstadu. Pracovníci HCJB World Radia, kteří se zabývají zdravotní péčí, vysíláním a vyučováním, rovněž připravují výukové videoprogramy a rozhlasové pořady, v nichž varují obyvatele Ekvádoru před nebezpečím AIDS. Vozandes Hospital HCJB World Radia v Quito také provozuje kliniku pro pacienty s AIDS.
 
 Za pomalejší šíření AIDS vděčí Uganda křesťanství
   (Mission Network News) — I když po celé Africe nabývá problém AIDS rozměrů epidemie, opak je pravdou v Ugandě, kde se sitace mění k lepšímu. John Musser z GRM (Gospel Revival Ministries – Misie evangelijního probuzení) uvádí, že jeho organizace dostala pozvání, aby oslovila politické a vojenské představitele země. Je obecně uznáváno, že evangelizační práce GRM tam pomáhá snižovat úmrtnost na AIDS. Klíčem jsou prý životy, proměněné evangeliem Ježíše Krista spolu s využitím nových technologií, jako jsou superposilovače imunity a zvláštní čističe na vodu. „Modlete se za Boží lid, aby tyto nové technologie dokázali jako jejich správci využívat k šíření evangelia,“ říká Musser. „Modlete se, aby nám Bůh i nadále zajišťoval přízeň vládních činitelů.“
   * Spolu s evangelikálními církvemi města Kampala a s FEBA Radiem šíří HCJB World Radio evangelium pomocí místních FM vysílačů. HCJB World Radio také spolupracovalo s Jesus Focus Ministries na zprovoznění pětisetwattové FM stanice v Masace. Stanice vysílá v angličtině a v jazyce luganda.
 
 Baptisté založili na Ukrajině 70 nových domácích sborů
   (World Pulse) — Vedoucí ukrajinské evangelikální křesťanské církve baptistů si dali vysoký cíl: založit na Krymu 1200 nových sborů; v každém městě a vesnici poloostrova jeden. Před třemi lety se bohoslužby konaly pouze na 43 místech, což ani zdaleka nestačilo oslovit 2,5 miliónu jeho obyvatel, z nichž většina se s evangeliem nikdy nesetkala. Alexi Bogatonkov s tím nebyl spokojen. Inspirován semináři o zakládání sborů začal spolu s Nicholi Daviduke a misionářkou Cory Lemkeovou mobilizovat a připravovat potenciální zakladatele sborů ze stávajících společenství. Mnozí pastoři, zvyklí na léta sovětského útlaku disidentů, zpočátku představu výcviku laických členů církve k zakládání sborů odmítali. Ale brzy se myšlenka ujala a za poslední 3 roky bylo na Krymu založeno asi 70 nových domácích sborů, převážně v místech, kde dosud žádné nebyly.
   * Ve spolupráci s místními církvemi zakládalo HCJB World Radio rozhlasovou službu v sedmi ukrajinských městech. Pořady v ukrajinštině se také denně vysílají z pronajaté krátkovlnné stanice v Británii a z Ekvádoru.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz