Zprávy HCJB 25.6.2001

 Prodej Biblí v turkménských knihkupectvích zastaven
   (Keston News Service) — Jak Keston News Service informovaly zdroje v Turkménistánu, místní knihkupci už nesmí prodávat výtisky Bible. Ředitelé knižních obchodů a společností, které provozují knižní stánky v ulicích, údajně dostali dopis se zákazem tohoto prodeje. Podle některých zpráv Bible v turkménském i v ruském překladu z pultů a ze stánků skutečně zmizely. Korán prý v dopise zmíněn nebyl. I když informace o zákazu pochází ze spolehlivých pramenů, Keston nezjistil, který úřad příkaz vydal, a dopis neviděl. Bible byly dosud běžně k mání za cenu 100 až 120 tisíc manatů (asi 5 dolarů), stejnou jako u stolků s knihami v chrámech ruské pravoslavné církve, jediné křesťanské instituce, která smí v Turkménistánu působit.
   * Ve spolupráci s Back to the Bible vysílá HCJB World Radio do Turkménistánu křesťanské pořady v turkménštině. Přenosy z nejmenované stanice v zahraničí začaly minulý týden a vysílá se dvakrát týdně.
 
 Největší nebezpečí hrozí ruskému křesťanskému vedoucímu od mafie
   (Assist News Service) — Křesťanský vedoucí v Rusku je neustále obtěžován úřady, protože kázal na schodech Muzea ateismu v Sankt Petěrburgu, ale největší nebezpečí mu hrozí od mafie. Dimitrij Šatrov mladší uvedl, že mu ruská mafie, která se snaží zmocnit obrovské církevní budovy, kterou staví na nejlepším místě města, v němž se zrodila ruská revoluce roku 1917, vyhrožuje smrtí. „Slíbili, že mne ‚vyhodí do vzduchu‘ bombou,“ říká. Až bude budova sboru Mise dobré zprávy hotová, bude největší ze všech protestantských zařízení v Rusku. Dimitrij se narodil ve známé křesťanské rodině. Jeho dědeček byl pro svou víru 17 let ve vězení a jeho otec byl znám jako vedoucí podzemní církve.
   * HCJB World Radio pokrývalo Rusko krátkovlnným vysíláním evangelia od roku 1941. Dnes se pořady vysílají z Quito a z pronajaté stanice ve Velké Británii. Od počátku devadesátých let také zakládá místní rozhlasové služby ve strategických městech celého bývalého Sovětského svazu. Loni na podzim HCJB World Radio pomohlo zprovoznit první ruskou křesťanskou satelitní rozhlasovou síť.
 
 Náboženská práva v Litvě: „Netopýři jsou důležitější.“
   (Keston News Service) — Když se litevský parlament 14. června z dosud neznámých důvodů rozhodl vyřadit z pořadu jednání žádost Jednoty baptistů o status „uznané“ církve, právníka baptistů pobouřil tím, že na 36 jiných návrhů zákonných úprav, mezi nimi i na ratifikaci Evropské dohody o ochraně netopýrů, si čas udělal, a na posouzení žádosti ne. „Netopýři jsou důležitější než svoboda víry,“ stěžoval si Arnoldas Matijosius. Zástupce parlamentu trvá na tom, že posudkové řízení „není zastaveno,“ i když žádné nové datum nestanovil.
 
 Koptští křesťané v Egyptě čelí stále horším pomluvám ze strany médií
   (Mission Network News) — Voice of the Martyrs (Hlas mučedníků) hlásí, že koptští křesťané v Egyptě zápasí se zvrhlými pomluvami v místním tisku. Egyptská média věřící stále častěji urážejí, znevažují a lživě obviňují. Protože jim média podobně dostupná nejsou, jsou veřejně poníženi, a tak se, když o své víře svědčí, stále častěji setkávají s odmítnutím.
 
 Operace mobilizace hlásí značný nárůst počtu krátkodobých dobrovolníků
   (Mission Network News) — Evangelikální misijní organizace hlásí, že se letos na krátkodobé misijní akce vydává více křesťanů než kdykoli dříve. „Nejspíš vyšleme asi dvakrát tolik lidí než před několika lety,“ říká Nadia Jacobsová, koordinátorka Operation Mobilization (Operace mobilizace) pro krátkodobé misie, „a to hlavně díky tomu, že s námi dnes do různých končin země cestuje spousta týmů z církví a z vysokých škol.“ Podle Jacobsové budou tito dobrovolníci pracovat ve zdravotnické misii, ve stavebních týmech a při jiných evangelizačních projektech. Očekává, že tento trend bude pokračovat. „Lidé si uvědomují, že krátkodobé misie opravdu stojí za to a že i během čtrnácti nebo dokonce jen desetidenního zájezdu mohou oslovit nevěřící.“
 
 Profesor: Církevní vysoké školy nejsou „podřadné“
   (Religion Today) — „Je načase přehodnotit předpoklad, že nejlepší je vzdělání světské a že vzdělání s náboženskou orientací je automaticky podřadné,“ uvedl George Marsden, profesor filosofie na Notre Dame University, ve svém projevu na výročním setkání Association of Southern Baptist Colleges and Schools (Asociace škol Jižních baptistů), které se konalo 3. až 5. června v Lexingtonu v Kentucky. „Místo toho, aby se církevní vysoké školy cítily nuceny přizpůsobovat se svým světským protějškům, měly by být na náboženský charakter své výuky hrdé a snažit se ho spíše posilovat než oslabovat,“ prohlásil Marsden. Americké školství podle něj víru vnímá většinou jako „neškodný koníček“, v nejlepším případě jako vhodnou soukromou zálibu, další zájmovou činnost, kterou lze studentům doporučit pro jejich vlastní volný čas, podobně jako třeba šachový kroužek.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz