Zprávy HCJB 28.6.2001

 Hinduisté napadají křesťanské sirotčince v Indii a vyhrožují jim
   Hinduisté napadají křesťanské sirotčince v Indii a vyhrožují jim (Bible Pathways Ministries) — Hopegivers International (Nositelé naděje, mezinárodní společnost) v indickém Kota jsou napadáni protikřesťanskými živly, říká zakladatel služby doktor M. A. Thomas, který je právě na přednáškovém turné v USA a kterému indická vláda v obavách z krveprolití doporučila, aby se zatím nevracel. Thomas nedávno obdržel jako ocenění za svou práci se sirotky a s malomocnými nejprestižnější vyznamenání indické vlády. Davy nyní žádají, aby vyznamenání vrátil a chtějí Thomase i jeho syna zavraždit. Nedávno došlo ke dvěma útokům na zařízení Hopegivers, z nichž každého se zúčastnilo asi 200 mužů. Tato čísla ale rostou a aktivisté vyhrožují, že zaútočí nejen na všechny 103 sirotčince Hopegivers, ale i na biblické instituty, přes 4100 sborů, kliniky, nemocnice a domovy pro nevidomé a pro ovdovělé. Nedávno se před budovou soudu v Kota sešlo 150 tisíc demonstrantů, kteří požadovali zavření sirotčinců a násilné obrácení sirotků na hinduismus.
   * Ve spolupráci s FEBA Radiem vysílá HCJB World Radio do východní Indie každý týden na krátkých vlnách ze Seychellských ostrovů křesťanské pořady ve třech jazycích: bhojpuri, chattisgarhi a mundari. HCJB World Radio rovněž zkoumá, jak by mohlo napomoci vzniku křesťanských stanic v klíčových městech Indie.
 
 Kvůli pokračujícím bojům prchají z Makedonie tisíce lidí
   (Christian Aid) — Po měsících prudkých bojů mezi etnickými albánskými separatisty a makedonskými vládními jednotkami bylo 25. června vyhlášeno už druhé přerušení palby za poslední dva dny. V sousedním Kosovu nyní vinou konfliktu pobývá přes 55 tisíc uprchlíků. Kosovo se dosud vzpamatovává z války, která tam zuřila jen před několika lety, a situace čerstvých uprchlíků je zoufalá. Služby, podporované Christian Aid (Křesťanská pomoc), naléhavě žádají o pomoc v podobě stanů, přikrývek, potravin a vody pro uprchlíky, kteří nemají prakticky nic.
   * Spolu s místními partnery vysílá HCJB World Radio každý týden pořady v makedonštině ze stanic ve třech makedonských městech: Radovi, Kumanovo a Valandov. Vysílání bylo zahájeno v roce 1994.
 
 Misie zřizuje v Demokratické republice Kongo letecký most
   (Mission Network News) — Mezinárodní letecká služba Air Serv International zahájila ve spolupráci s World Food Program (Světový potravinový program) dvouměsíční provoz leteckého zásobování pro 25 tisíc obyvatel jihokonžské provincie Katanga. Operace přináší do šesti válkou zničených míst zoufale chybějící potraviny a další potřeby. „Mají tu spoustu dětí, u nichž se začíná projevovat těžká podvýživa,“ říká Alan Graham z Air Serv. „Vozíme jim zásoby běžných potravin. Kvůli válce nemohli sít ani sklízet, takže právě teď je to tu dost hrozné.“ Graham říká, že členové církví se i v nejisté situaci snaží pomoci naplnit potřeby lidí, ale hrozí jim nebezpečí. „Někteří humanitární pracovníci byli uneseni a někteří byli bez jakéhokoli zřejmého důvodu zabiti. Dělá nám to velké starosti.“
   * Spolu s partnery v Demokratické republice Kongo vysílá HCJB World Radio evangelium z FM stanic v Bomě, v Bukavu a v Kinshase. Pořady se vysílají anglicky, francouzsky, svahilsky a dále v jazycích kikongo fioti, lingala a luba. Týdenní půlhodinky v jazyce songe vysílá také Horizon Radio, FM stanice v Mbuji-Mayi. HCJB World Radio v Ekvádoru navíc do země vysílá pořady v kikongo fioti na krátkých vlnách.
 
 Čína zve Američany, aby učili náboženství na místním semináři
   (CBN News) — Poprvé za 50 let schválila Čína víza Američanům, kteří mají učit náboženství na tamním semináři. Profesorky Carolyn Higginbothamová z Muskingum College v Ohio a Antoinette Wireová z teologického semináře v San Francisku byly pozvány na jeden rok, aby vyučovaly biblické kurzy na křesťanském semináři v Nan-ťingu. Higginbothamová je ordinovanou kazatelkou denominace Christian Church (Křesťanská církev), zvané též Disciples of Christ (Učedlníci Kristovi), a Wireová je presbyteriánka. Prezident Čínské rady křesťanů říká, že od nástupu komunismu museli misionáři do Číny přicházet jako učitelé jazyků, ale Wireová a Higginbothamová byli pozvány, aby učily teologii. Holly Hurshová z International Christian Concern (Křesťanské zájmy ve světě) však varuje, že se Čína možná jen snaží zpochybnit kritiku svého jednání vůči křesťanům.
 
 Křesťanství získává v převážně muslimském Kyrgyzstánu určitý vliv
   (Christian Aid) — Kyrgyzstán, převážně muslimská země v hornaté oblasti střední Asie, byl původně obydlen kočovnými Turky. I když tradičně byli Kyrgyzové národem pastevců, v roce 1916 podnikli neúspěšné a tragické povstání proti ruským kolonistům. Nakonec Kyrgyzstán Rusům podlehl a v roce 1936 se stal sovětskou svazovou republikou. Sověti Kyrgyzy přinutili opustit kočovný způsob života a v jejich společnosti zavedli metody moderního zemědělství a průmyslové výroby.
   Po pádu SSSR v roce 1990 vyhlásil Kyrgyzstán nezávislost. Kyrgyzstán je republika s ústavou, která zaručuje svobodu vyznání, ale u muslimské většiny tato záruka málo platí a náboženské pronásledování pokračuje. Nedávno vyhnali muslimští povstalci věřící z jedné obce na jihu země z jejich domovů, přičemž odvedli 10 žen s dětmi jako rukojmí. Zajaté později propustili.
   I když čelí křesťanské misijní služby opozici, stále mají pro obyvatele Kyrgyzstánu význam. Křesťanům nyní nabízí možnost lepšího vzdělání biblická škola. Nejedno kyrgyzské dítě trvale ovlivnil týden, strávený na křesťanském táboře, kde každý rok mnoho dětí odevzdává život Kristu. Pracovníci tábora letos očekávají asi tisíc muslimských dětí, které se naučí různé věci pro život a přitom uslyší evangelium.
 
 Na Havaji vyráží na cestu motocyklová evangelizace
   (Religion Today) — „Někteří slouží zpěvem, jiní sportem; my sloužíme na volné silnici a túrujeme přitom motor,“ říká křesťanský motorkář Jason Holm. On a jeho žena Susan patří k 40 motocyklistům, kteří se 23. čevna při slavnostní zahajovací jízdě havajské Christian Motorcycle Alliance (Křesťanská motocyklová aliance) proháněli po silnicích Oahu, rozvíjeli vztahy, trošku evangelizovali a bavili se na svém asfaltovém hřišti. Holm, zakladatel klubu, řekl, že motokluby má mnoho sborů, a poznamenal, že to byli pastoři, kdo pomáhal rozšířit zprávu o založení nového klubu. Cheryl Corrigalová, která brázdila silnice spolu s manželem Garrym na dvoutisícovce Hondě GoldWing, řekla, že jí vadí, když mají lidé o motorkářích špatné představy, a že se snaží přispět k tomu, aby tyto zaběhané způsoby myšlení změnili. Vytáhla z kapsy klubovou vizitku a řekla: „Dávám ji každému, kdo si ji vezme. Přála bych si, aby bylo více vidět, že jsme křesťané, takže by nás lidé poznali, když jedeme kolem.“ Holm dodal: „Když lidi vidí partu, snaží se přijít na to, co je spojuje. To byl náš dnešní úkol … aby každý viděl, že jsme křesťané na motorkách, kteří se vyjeli pobavit.“
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz