Zprávy HCJB 1.7.2001 - 7.7.2001

 Prezident Estonska odmítl podepsat zákon o církvích
   (Keston News Service) – Estonský prezident Lennart Meri odmítl podepsat nový zákon o církvích a církevních společnostech s ohledem na „nepřiměřená omezení“ v uplatňování svobody náboženství. Kritikové zákona z mnoha náboženských skupin se zaměřili na ustanovení, které zakazuje náboženské společnosti vedené cizinci. Meri to označil za „vměšování“ do ústavou dané „samostatnosti církevních společností“. Zdůraznil, že aby mohla demokratická společnost takto upravovat základní práva, musí být úprava nezbytná „a nesmí měnit podstatu práv a svobod, jež upravuje.“
   * Ve spolupráci s Estonia Family Radio (Radio Estonská rodina) založilo HCJB World Radio křesťanské FM stanice s non-stop provozem v estonských městech Kuressaare, Tallinn a Tartu. V šesti městech jsou dále retranslační stanice a v Tartu se plánuje mezinárodní AM vysílač. Pořady jsou především v estonštině, ale každý den se vysílá také hodinu v angličtině a hodinu v ruštině.
 
 Řízení proti 9 baptistům v Uzbekistánu odvoláno
   (Keston News Service) – V pátek 29. června bylo po zásahu vládního výboru pro náboženské záležitosti zastaveno administrativní řízení proti 9 baptistům z Taškentu. Předpokládalo se, že jim hrozí pokuty deset až padesátkrát převyšující minimální měsíční mzdu. Nikolaj Ševčenko, pastor sboru, doufá, že po mnoha telefonátech „z ciziny“, když případ získal mezinárodní ohlas, by od stíhání mohl ustoupit také vyšetřovatel, který vede trestní řízení proti němu. Ševčenko ale zdůraznil, že usiluje i o odstranění byrokratických překážek, které jeho sboru už 5 let brání získat registraci, jinak totiž „vždycky můžou přijít příští neděli do církve a začít všechno od začátku.“
   * HCJB World Radio vysílá do Uzbekistánu každý týden pořady v uzbečtině z pronajatého krátkovlnného zařízení ve Velké Británii. Podle odhadů žije v dosahu vysílání asi 15 miliónů lidí, kteří rozumějí uzbecky.
 
 Misie Bibles for the World se v Indii vyrovnává s napětím
   (Mission Network News) – Rochunga Pudaite z Bibles for the World (Bible pro svět) hlásí, že při práci v severovýchodoindickém státě Manipur se jeho organizace setkává s určitými novými výzvami. Před nedávnem skupina nespokojenců protestovala proti příměří se separatisty. To vládu donutilo vyhlásit zákaz vycházení, což vedlo k dalšímu růstu napětí v oblasti. Pudaite říká, že nepokoje mají vliv i na jejich školu: „V naší střední škole v Imphálu docházely potraviny a ředitelka vyšla k bráně školního komplexu. Policisté ji prostě rovnou strčili zpátky. Řekli jí: ‚Jestli z té brány uděláte krok, zastřelíme vás.‘“ I přes nepokoje však misie podle Pudaita slouží Hindům pomocí voličských seznamů. Poslední dobou podle nich zaslali voličům 350 000 Nových zákonů.
   * Ve spolupráci s FEBA Radiem vysílá HCJB World Radio do východní Indie každý týden na krátkých vlnách ze Seychellských ostrovů křesťanské pořady ve třech jazycích: bhojpuri, chattisgarhi a mundari. HCJB World Radio rovněž zkoumá, jak by mohlo napomoci vzniku křesťanských stanic v klíčových městech Indie.
 
 Únosci ohrožují životy amerických rukojmí na Filipínách
   (CBN News/AP) – Muslimský vzbouřenec, který na Filipínách drží v zajetí desítky rukojmí, vyhrožuje zabitím dalších zajatců, mimo jiné i manželů Burnhamových, amerických misionářů. Abú Sajjáf, kteý už několik rukojmí popravil, sdělil agentuře Associated Press, že jestli vláda nenavrhne vyjednavače, zabije další. V satelitním telefonátu z jižních ostrovů vyhrožoval mluvčí povstalců Abú Sabája konkrétně zabitím misionáře Martina Burnhama z New Tribes Mission (Misie pro nové kmeny), uneseného spolu s manželkou Gracií 27. května z turistického centra. „Když usekneme hlavu lidem, jako je pan Burnham, zasáhnou Američané – a také Arabové,“ řekl Sabája. Mezitím se objevily nepotvrzené zprávy, že třetí Američan, Guillermo Sobero z kalifornské Corony, byl navzdory starším zprávám, podle nichž ho únosci popravili, spatřen naživu. Sajjáf opakovaně tvrdil, že Sobera zabil před třemi týdny. Vojáci, kteří na ostrově Basilan v jižních Filipínách po únoscích a po rukojmích pátrají, však mrtvolu nenašli.
Historie události
 
 Historický summit OSN přinesl optimismus
   (Mission Network News) – Závěr historického summitu OSN o AIDS, konaného ve dnech 25. až 28. června, je optimistický. Delegáti přijali závazek zastavit chorobu, který účastníky – zejména z Afriky, nemocí nejhůře postižené – velmi povzbudil. David Shibley z Global Advance nedávno navštívil Ugandu, kde došlo k zásadnímu obratu v postupu choroby. „Jsem přesvědčen, že tu vidím počátky obnovené africké církve,“ tvrdí. „Věřím, že do konce tohoto desetiletí se nám podaří tuto pandemii odvrátit. Na obzoru se rýsuje naděje.“ Shibley říká, že je načase, aby církev začala okolní společenost ovlivňovat tak jako v Ugandě. „Viděl jsem pevné odhodlání žít podle biblických norem, které v rámci církve samotné vedlo k poklesu procentuálního počtu osob nakažených HIV.“
 
 Napětí v Izraeli americký misijní tým neodradilo
   (CBN News) – Návštěvnost Izraele poklesla o více než 40 % a zdá se, že ministerstvo zahraničí USA své varování před cestou do této oblasti neodvolá nijak brzy. Ačkoli mezi Izraelem a Palestinci vládne vratké příměří, turisté své plány na zájezd do Svaté země nadále odkládají nebo dokonce ruší. Reverenda Geralda Derstinea z floridského Bradentonu, zakladatele Gospel Crusade (Křižáci evangelia), však zprávy ministerstva nezviklaly. Nedávno se rozhodl přivést do Izraele skupinu s poselstvím naděje pro krušné časy. „Jsem přesvědčen, že v této době je v této zemi velmi zapotřebí evangelia. Neměli bychom se bát, co nám hrozí, měli bychom poslouchat Boží volání,“ řekl Derstine. „Věřím, že většina místních lidí velmi touží, aby jim někdo přinesl zvěst pokoje. A tu, mám pocit, máme my.“
 
 Misijiním areálem v Ghaně se přehnala velká voda
   (Agape Gospel Mission) — Ve středu 27. června vyvolaly silné deště v ghanské Accře prudké záplavy, které způsobily rozsáhlé škody. Podle zpráv v místním tisku při povodni 11 osob zahynulo a 100 000 přišlo o přístřeší. Kancelář AGM (Agape Gospel Mission – Misie evangelia Agapé) v Accře utrpěla vážné škody, když asi metrová stěna vody, bahna a hrubých nečistot protrhla zeď kolem areálu a vnikla do budovy. Z příjezdové cesty odvalila auto až na dvůr. Zpustošila televizní studio AGM, kanceláře administrativy i sklad knih. „Chvalte Boha, že nikdo nebyl zraněn, i když pracovníci byli ve svých kancelářích a filmový tým byl ve studiu,“ říká Rick Whitcomb z AGM. „Někteří unikli tak, že vyšplhali na střechu budovy.“ Nicméně vybavení kanceláří, nábytek a podlahové krytiny byly spolu s mnoha dokumenty a zprávami poškozeny. Zničeno bylo i 200 krabic knih, které se měly rozdat ghanským pastorům. Škoda se odhaduje na 15 až 20 tisíc dolarů.
 
 Propouštění rukojmí v Kolumbii povzbuzuje misionáře
   (Mission Network News) — Kolumbijští levicoví povstalci nadále masově propouštějí zajatce. Tento vývoj je oslavován jako největší krok směrem k mírovým rozhovorům o ukončení několika desetiletí kolumbijské občanské války. Povzbuzuje i Scotta Rosse a členy krizového týmu NTM (New Tribes Mission – Misie pro nové kmeny) v jejich dalším pátrání po osudu misionářů Marka Riche, Davea Mankinse a Ricka Tenenoffa, zajatých kolumbijskými teroristy v lednu 1993. „Vnímáme to jako pozitivní krok, přinejmenším pokud jde o spolupráci vlády a povstalců,“ říká Ross. „Mohl by nám otevřít cestu ke komunikaci.“ Dodal, že současná krizová situace rukojmí na Filipínách vyšetřování týmu v Kolumbii neovlivnila. Martin a Gracia Burnhamovi z NTM jsou mezi desítkami osob, unesených 27. května muslimskými povstalci z přímořského letoviska na jihu Filipín.
 
 Misie vyhlašuje den mezinárodních modliteb za Kolumbii,
   (Mission Network News/Assist News Service) — Open Doors (Otevřené dveře) prosí křesťany celého světa, aby se 28. července připojili k mezinárodnímu dni modlitby a půstu za Kolumbii, která se řadí mezi nejdrsnější země světa. „Pro kolumbijskou církev je to kritická chvíle,“ říká Terry Madison z Open Doors. „Neustále dostáváme zprávy od vážně ohrožovaných pastorů a církevních vedoucích. Myslíme na 52 pastorů, zabitých za poslední tři roky. Vidíme 300 zavřených sborů.“ To nejlepší, co mohou věřící Kolumbii darovat, je podle Madisona modlitba.
   * Spolu s místními partnery vysílá HCJB World Radio evangelium z FM stanic ve čtyřech kolumbijských městech. Mimoto šíří křesťanské pořady ve španělštině do Kolumbie a po celé Latinské Americe na krátkých vlnách z Ekvádoru.
 
 Po vraždách v královské rodině vládne v Nepálu nejistota
   (Religion Today) — Masakr z 1. června, při němž bylo zabito nebo zraněno 14 členů královské rodiny, přinesl křesťanům, jichž v Nepálu žije asi 400 000, zvýšený pocit nejistoty a stresu. „Křesťany velmi trápí otázka, kterým směrem se bude politika země napříště ubírat,“ říká Lance Thollander, mluvčí Christian Aid (Křesťanská pomoc), která podporuje osm nepálských křesťanských služeb. „Není jisté, kam se jazýček na vahách moci nakloní. Starý král křesťanům dovoloval pracovat beze strachu z uvěznění. Přinesl do země otevřenost. Jak to vypadá teď, visí to všechno ve vzduchu.“ Podle Thollandera se paláci snaží vyrvat moc i nepálští maoisté. „Troufají si čím dál tím víc, už i organizují stávky v některých větších městech.“ Navzdory nejistotě se křesťanství v Nepálu stále šíří. Jenom v Káthmándú působí 170 sborů. „Zakládá se spousta sborů a křesťané slouží spoustou různých způsobů,“ uvádí Thollander. „Vyhlídky jsou určitě dobré. Na druhou stranu zákony o změně vyznání stále platí.“
 
 Texaský soud zrušil křesťanský vězěňský program
   (Religion Today) — Vzdělávací zařízení „God Pod“ (Boží stádo) při věznici v hrabství Tarrant nedaleko Dallasu, které vězňům nabízelo 120denní křesťanské studium, bylo tento týden zrušeno z rozhodnutí texaského nejvyššího soudu, podle něhož bylo projevem „oficiální propagace náboženství“, hlásí The Charisma News. Program založili roku 1992 tehdejší šerif David Williams a kaplan Hugh Atwell. Zájemci se v kaplanově vzdělávacím zařízení mohli seznámit s tím, co zakladatelé nazývali „ortodoxním křesťanstvím“. Příští rok však dva bývalí vězni (jeden žid a jeden Svědek Jehovův) podali žalobu. V roce 1997 rozhodl texaský soud, že zařízení je v mezích ústavy. Nedávno ale nejvyšší soud státu prohlásil, že zařízení představuje „nepřípustný signál, že hrabství upřednostňuje osobní náboženské přesvědčení šerifa a kaplana před jinými názory.“
 
 Misie dosáhla až hluboko do jihoafrických zlatých dolů
   (CBN News) — Těžba zlata neznamená jen zdroj bohatství pro Jižní Afriku, ale také tvrdý život pro příslušníky mnoha místních kmenů. Někteří cestují daleko od svých domovů, aby mohli bydlet poblíž dolů. Tam s pomocí místních církví navazuje nové rodinné vztahy. „Ekonomika Jižní Afriky stojí převážně na zlatě,“ říká Harald Froise z Mine Workers Ministry (Služba pro horníky). „Ve svobodných státech je asi 17 zlatých dolů, kde je zaměstnáno kolem 110 000 lidí, z nichž mnozí zoufale potřebují poznat Pána Ježíše Krista jako spasitele. Jsou to lidé, kteří o křesťanství něco vědí, někteří z nich dříve žili jako křesťané, ale nyní se vrátili k tradičnímu náboženství, což je opravdu velmi tradiční náboženství s křesťanským nátěrem. Někdy doly navštívíme a postavíme si tam tabuli. Než ji postavíme, sejde se nám nějakých 30, 40, někdy i 80 lidí.“ V rámci jiného projektu posbírá pastor Job Mohlami každou neděli v dolech a na ubytovnách 50 až 80 dětí, odvede je na centrální náměstí a zpívá si s nimi a vypráví jim příběhy z Bible.
   * Ve spolupráci s místními partnery se HCJB World Radio podílelo na vzniku místní rozhlasové služby v šesti jihoafrických městech: Kapské město, Durban, Johannesburg, Pinetown, Roodepoort a Badplaas.
 
 200 křesťanů z východní Indonézie zachráněno před útokem
   (MissionNet/AP) — Z jednoho z Moluckých ostrovů ve východní Indonézii, kde stále panuje nebezpečí, bylo před bojovníky džihádu (islámské svaté války) zachráněno 200 křesťanů (mužů, žen i dětí). Dalších 100 křesťanů se cestou potýká s vážnými problémy, V Ternate jim vyhrožuje vrchní muslimský kněz. Ohrožení křesťané jsou ubytováni v uprchlických táborech. Od ledna 1999 zahynulo v bojích mezi moluckými muslimy a křesťany nejméně 5000 lidí. Počet uprchlíků z Indonézie dosáhl koncem loňského roku 850 000.
 
 Turkménské úřady zadržely další dva baptisty
   (Keston News Service) — Minulé úterý byli zadrženi dva baptisté, kteří žijí a pracují v Turkménistánu. Předpokládá se, že jim hrozí okamžité vyhoštění. Turkménské úřady prý žádají, aby se Jevgenij Potolov a Vjačeslav Kalatajevskij, oba údajně ruští občané, vystěhovali na vlastní náklady. V posledních letech byly z Turkménistánu vyhoštěny stovky lidí činných v náboženských organizacích. Byli mezi nimi protestanté, muslimové, Svědkové Jehovovi i vyznavači hnutí Haré Krišna.
   * Ve spolupráci s Back to the Bible vysílá HCJB World Radio do Turkménistánu křesťanské pořady v turkménštině. Přenosy z nejmenované stanice v zahraničí začaly minulý týden a vysílá se dvakrát týdně.
 
 Příležitostí ke svědectví v Indii i přes opozici přibývá
   (Mission Network News) — IEM (India Evangelical Mission – Indická evangelikální misie) hlásí, že s tím, jak se ve státě Bihár a v okolí spojují protikřesťanské skupiny, přibývá útoků proti věřícím, když se sejdou k bohoslužbám. G. V. Mathai z IEM nicméně tvrdí, že studenti jejich biblického semináře dokázali navzdory nepřátelství svědčit ode dveří ke dveřím, vést prázdninové biblické školy a pořádat setkání pod širým nebem. Mnoho lidí se o evangelium zajímá.
   * Ve spolupráci s FEBA Radiem vysílá HCJB World Radio do východní Indie každý týden na krátkých vlnách ze Seychellských ostrovů křesťanské pořady ve třech jazycích: bhojpuri, chattisgarhi a mundari. HCJB World Radio rovněž zkoumá, jak by mohlo napomoci vzniku křesťanských stanic v klíčových městech Indie.
 
 Humanitární agentury obnovují svou činnost v Kongu
   (Mission Network News) — S příchodem míru do některých končin Demokratické republiky Kongo začínají humanitární pracovníci obnovovat své aktivity v této válčící zemi. Sam Vinton, mluvčí Grace Ministries International (Služby milosti, mezinárodní společnost), uvádí, že od 27. dubna, kdy bylo zavražděno šest pracovníků Červeného kříže, byly humanitární práce pozastaveny. „Slyšel jsem, že zase přichází materiál,“ říká. „Z velké části se musí dopravovat vzduchem, protože silnice jsou zablokované. Už opět funguje i říční doprava z Kinshasy až do Kisangani.“ Podle Vintona hrozí humanitárním pracovníků řada nebezpečí. „Měli bychom se modlit nejen za jejich bezpečí, ale i za to, aby si představitelé země uvědomili, že se snaží pomáhat jejich lidem.“
   * Spolu s partnery v Demokratické republice Kongo vysílá HCJB World Radio evangelium z FM stanic v Bomě, v Bukavu a v Kinshase. Pořady se vysílají anglicky, francouzsky, svahilsky a dále v jazycích kikongo fioti, lingala a luba. Týdenní půlhodinky v jazyce songe vysílá také Horizon Radio, FM stanice v Mbuji-Mayi. HCJB World Radio v Ekvádoru navíc do země vysílá pořady v kikongo fioti na krátkých vlnách z Ekvádoru.
 
 Bohoslužby pro mobilní generaci
   (Religion Today) — V rámci nového projektu přenášení bohoslužeb k věřícím na jejich mobily byla modlitba Páně přeložena do zkratkového jazyka textových zpráv. Z „Otče náš, který jsi v nebesích“ se stalo „dad@hvn“, zatímco „odpusť nám naše viny“ je přepsáno jako „4give r sins“. Plánuje se i překlad dalších modliteb, čtení z Písma a rozjímání, aby věřící mohli obdržet celou bohoslužbu ve formátu SMS. Jde o to přinést křesťanství generaci lidí, kteří „nemají čas chodit do kostela“. Muslimové už ocenili výhody textových zpráv, které věřící pětkrát denně „volají k modlitbě“. Bohoslužby na mobilních telefonech budou zahájeny v srpnu na festivalu umění a hudby v Cheltenhamu ve Velké Británii. Myšlenka pochází z Německa, kde se už bohoslužby prostřednictvím SMS zpráv konaly. Použití modlitby Páně bylo řešeno internetovou soutěží o nejlepší verzi, která ji zkrátí z 372 znaků na 160 nebo méně. Přijatou verzi navrhl student historie na univerzitě v Yorku.
 
 Tisíce hinduistů putují do Kašmíru
   (Associated Press) — Tisíce hinduistů se vydaly na úmornou pouť do himálajské jeskyně, kde stojí ledový krápník, uctívaný jako vtělení Šivy, boha ničení. V doprovodu bezpečnostní kolony lékařů a vojáků vyrazila první dávka asi 3000 poutníků, převážně hinduistických poustevníků v šafránových řízách. Jeskynní svatyně se nachází v severním Kašmíru, kde muslimští vzbouřenci usilují o svržení indické nadvlády. V minulých letech byli putující hinduisté a příslušníci ochranného doprovodu napadáni guerrillami. Loni bylo 35 poutníků zabito. Očekává se, že letos pouť vykoná asi 100 000 hinduistů.
 
 Pastorovi uzbekistánských baptistů hrozí až osmileté vězení
   (Keston News Service) – Jen několik dnů poté, co bylo odvoláno správní řízení proti devíti baptistům z neregistrovaného sboru Betanie v uzbeckém hlavním městě Taškentu, začal šéf místní mahally (okresní správy) hrozit pastoru Nikolaji Ševčenkovi osmiletým vězením za to, že církev vede. Ševčenko by mohl být potrestán podle zákona, který zakazuje „utváření zakázaných spolků a náboženských organizací“. Protože sbor není registrován, tvrdí úřady, že veškerá jeho činnost je nezákonná. Ševčenkův sbor, člen Jednoty baptistů, marně usiluje o oficiální registraci už pět let. Ševčenko zdůraznil, že sbor by rád zůstal v mezích zákona a nechápe, proč je mu registrace odpírána.
   * HCJB World Radio vysílá do Uzbekistánu každý týden uzbecké pořady z pronajatého krátkovlnného zařízení ve Velké Británii. Podle odhadů žije v dosahu vysílání 15 miliónů lidí, kteří rozumějí uzbecky.
 
 Turecký soud nařídil propustit vězněného křesťana
   (Compass) – Státní bezpečnostní soud v provincii Diyarbakir dnes nařídil propuštění asyrského křesťana, zatčeného před měsícem za to, že si chtěl domů odvézt videozáznam starého hřbitova v silně militarizované jihovýchodní části Turecka. Ibrahim Konutgan (27) byl vězněn od 8. června pro podezření z pokusu o organizovanou propagandu proti státu. Konutgan byl zatčen tureckou státní policií v Idilu, necelých 20 km severně od hranice se Sýrií. Konutgan byl spatřen, jak spolu se dvěma dalšími natáčí na hřbitově kostela Panny Marie v Idilu. Konutgan říká, že snímek pořizoval ze „sentimentálních důvodů“, protože se v Idilu narodil, ale od svých 10 let žije v Evropě.
 
 V jižním Čadu vyhrožují muslimové zavřením církve
   (Compass) – Evangelikální církev v Moundou v jižním Čadu je živým sborem s několika sty členů. Pozemek, na němž stojí, byl původně nabídnut místním muslimům, když žádali o místo k postavení mešity. Muslimové ho odmítli, že je příliš daleko od středu města. Nedávno ale muslimové vznesli požadavek, aby byla církev zavřena, že prý narušuje činnost jejich mešity. Před dvěma lety do oblasti přišli islámští fundamentalisté. Do té doby byla mešita, postavená původně v roce 1993, málo užívána.
 
 Christian Aid Mission se zaměřuje na 100 000 balkánských uprchlíků
   (Mission Network News) – Ačkoli makedonští i albánští povstalci podepsali příměří, boje pokračují, hlásí Mike Clinton z Christian Aid Mission (Misie křesťanské pomoci), která pomáhá některým z místních 100 000 uprchlíků. „Terroristé přicházejí do vesnic. Chodí od domu k dmou a říkají: ‚Buď nám dáte syna nebo manžela, aby sloužil v naší povstalecké armádě, nebo vám spálíme dům, nebo vás zastřelíme, nebo budeme terorizovat i Albánce.‘ Většina Albánců ani nechce bojovat.“ Podle Clintona poskytuje misie jídlo jako prostředek k oslovení uprchlíků evangeliem. Úsilí je efektivní, ale ke zvýšení dopadu je třeba více zdrojů. Kromě humanitární pomoci rozdávají pracovníci Nové zákony, což vytváří mnoho příležitostí ke svědectví.
   * Spolu s místními partnery vysílá HCJB World Radio každý týden pořady v makedonštině ze stanic ve třech makedonských městech: Radovi, Kumanovo a Valandov. Vysílání bylo zahájeno v roce 1994.
 
 Plachetní služba vyzývá teenagery, aby změnili kurz
   (Mission Network News) – Neobvyklá plachetní misie pracuje s teenagery z chudých městských čtvrtí v USA. Projekt se nazývá „Ready About“, což je jachtařský termín, který znamená „připravit ke změně kurzu“. Mluvčí Jim Pollard říká, že program je zaměřen na děti zapojené do gangů a do zločinu. „Jde o program, jak je naučit disciplíně, otočit je, nasměrovat je jinam. Toho se dá na plující lodi dosáhnout mnohem lépe než na pevnině; máte jejich celou pozornost.“ Podle Pollarda se program ujme nových křesťanů a provede je intenzivním šestiměsíčním výcvikem. Naučí se nejen ovládat plachetnici, ale absolvují také biblické studium a budou evangelizovat v přístavních městech. „Věřím, že řešení pro chudinské čtvrti najdeme v těchto čtvrtích, tam, kde žijí mladí. Všechno, co je potřeba udělat, je získat je pro Krista, změnit je Boží mocí a vybavit je tak, aby se tam mohli vrátit.“ Skupina se snaží ke službě připravit loď, dlouhou asi 150 m.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz