Zprávy HCJB 15.7.2001 - 21.7.2001

 Pronásledování v Indii je stále větším problémem
   (Mission Network News) — Ačkoli pronásledování křesťanských pracovníků po celé Indii sílí, věřící nepřestávají hlásat naději evangelia. Peter Dance z Operation Mobilization (Operace mobilizace) však cítí hrozící nebezpečí. „Je tu hnutí fundamentalistů, kteří pronásledují zdejší muslimy i křesťany,“ říká. „Jsou to především fundamentalističtí hinduisté. Ztrácejí svou moc, a proto přišlo pronásledování.“ David Scott z Ramabai Mukti Mission souhlasí, že opozice ze strany radikálních hinduistů představuje stále větší riziko. „Museli jsme změnit veškerý způsob komunikace s indickými křesťany,“ řekl Scott. „Mnohé z toho, co bychom chtěli sdělit v našich publikacích a modlitebních prosbách v samotné Indii, prostě sdělit nemůžeme. Dopisy jsou zadržovány a adresáti se stávají terči útoků.“
   * Ve spolupráci s FEBA Radiem vysílá HCJB World Radio ze Seychellských ostrovů každý týden na krátkých vlnách do východní Indie ve třech jazycích: bhojpuri, chattisgarhi a mundari. HCJB World Radio také zkoumá, jak by mohlo napomoci vzniku křesťanských stanic v klíčových městech Indie.
 
 Jednota baptistů v Litvě oficiálně uznána
   (Keston News Service) — Ve čtvrtek 12. července vyhověl litevský parlament žádosti Jednoty baptistů o status „uznané“ církve, druhý stupeň ve složitém, sporném čtyřpatrovém systému, jímž se stát řídí při registraci náboženských organizací. Od podání žádosti uplynul právě rok. „Napřed jsem tomu nemohl věřit,“ řekl výkonný tajemník denominace. „Všechno se tak vleklo.“ Zástupce ministerstva spravedlnosti uvedl, že nyní se dveře k získání tohoto statutu více otevřely i dalším skupinám.
 
 Proces s moskevskou Armádou Spásy odročen
   (Keston News Service) — Soudní líčení ohledně likvidace moskevské větve Armády spásy bylo odročeno na 11. září, oznámil plukovník Kenneth Baillie. Uvedl, že při krátkém pátečním slyšení u taganského okresního soudu nový soudce pro tento případ přijal jejich žádost o odročení vzhledem k tomu, že jejich právníci jsou mimo zemi. Proces si na církvi vybírá svou daň, řekl Baillie. „Tato ztráta času, sil i peněz nás velmi rozptyluje od naší pravé služby soucitu a křesťanské péče.“
 
 Zakladatele Campus Crusade for Christ nevyléčitelná choroba nezkrušila
   (Associated Press) — Bill Bright (79), jehož zdravotní stav se kvůli nevyléčitelné plicní chorobě prudce zhoršuje, se připravuje na odchod z funkce prezidenta Campus Crusade for Christ (Nový život), misie, kterou založil v roce 1951. Asi 5000 pracovníků z USA oslaví na výcvikové konferenci v Colorado State University padesáté výročí Campus Crusade a vzdá poctu Brightovi, když předá žezlo svému vyvolenému následníkovi reverendu Steveovi Douglassovi. Bright, který trpí plicní fibrózou, přišel o 60 % kapacity plic a nyní je trvale napojen na kyslíkový přístroj. Jeho stav ho ale netrápí. „Křesťan nemůže nic ztratit,“ říká Bright. „Když budeme žít, budeme sloužit Bohu. To je dobrodružství. Když zemřeme, jsme s ním v nebi, a to je něco úžasného.“
 
 Studie: 18 % interrupcí v USA absolvují evangelikální křesťanky
   (Religion Today) — Partner Planned Parenthood (Plánované rodičovství) hlásí, že v USA podstoupí interrupci každý rok téměř čtvrt miliónu žen, které se považují za znovuzrozené či evangelikální věřící. Ročně je v USA vykonáno asi 1,37 miliónu interrupcí. Podle děsivé a málo publikované statistiky Alan Guttmacher Institute (Ústav Alana Guttmachera) absolvují 37,4 % z nich protestantky, ze kterých asi polovina tvrdí, že jsou znovuzrozené křesťanky. Těchto 18 % z ročního úhrnu činí v USA podle odhadů každoročně téměř 250 000 dětí zabitých při interupci.
 
 Skrze evangelizační webovou stránku uvěřilo v Krista 632 osob
   (Mission Network News) — Misijní služba v USA vyzývá křesťany, aby evangelizovali tak, že ke svým e-mailům připojí odkaz na evangelizační webovou stránku. „Myslím, že přimět lidi, aby si do e-mailů přidali odkaz na naši evangelijní zvěst je úžasný nápad,“ říká Dick Innes z ACTS International. „Pokud se nám podaří lidi přesvědčit, aby to dělali, může to znamenat nepředstavitelné rozšíření naší služby. Do evangelizace se tak mohou zapojit tisíce lidí.“ Prostřednictvím stránky (911FindGod.org nebo www.actsweb.org) už ke Kristu přišlo 632 lidí. Innes uvádí, že na stránce je také denní pobožnost a o víkendech inspirační program. „Zjistili jsme, že asi polovina našich ohlasů od spasených lidí přichází nesjpíš poté, co křesťané pošlou svým nekřesťanským přátelům kopie našeho ‚Daily Encounter‘ (Každodenní setkání).“
 
 Zajatci na Filipínách jsou prý nezraněni
   (Associated Press) – Mluvčí filipínské prezidentky Rigoberto Tiglao uvedl, že muslimští povstalci, kteří stále zadržují asi 20 rukojmí, podle posledních zpráv nikoho z nich nezranili. Mezi zajatci jsou misionáři New Tribes Mission (Misie pro nové kmeny) Martin a Gracia Burnhamovi. Jejich děti, rodiče a další příbuzní se sešli v Kansasu a modlí se za jejich osvobození. Tiglao sdělil, že mezi 40 muži, zatčenými při nedávné rozsáhlé akci s cílem tuto extrémistickou skupinu zlikvidovat, byl i jejich vysoký velitel. Teroristé unesli Burnhamovy a desítky dalších z letoviska na jihu Filipín 27. května.
Historie události
 
 Gruzínský prezident se zabývá otázkou náboženského násilí
   (Mission Network News) – Prezident Gruzínské republiky Eduard Ševardnadze strávil minulý týden dvě hodiny při diskuzi s představiteli církví o svobodě vyznání a o tom, jak zastavit útoky proti křesťanům. Jak se stále více Gruzínců obrací ke Kristu, stávají se evangelikálové terčem násilí. K poslednímu útoku došlo v březnu, kdy bylo při své návštěvě Gruzie napadeno osm letničních pastorů. Někteří věří, že by schůzka mohla znamenat začátek konce nábožensky motivovaného násilí. Jiní si tím nejsou tak jisti, vzhledem k tomu, že některé skupiny, mimo jiné letniční, na ni pozvány nebyly.
   * Ve spolupráci s místní partnerskou službou Megobari připravuje HCJB World Radio gruzínské rozhlasové pořady pro místní i mezinárodní krátkovlnné vysílání. V letech 1991-1997 byly vysílány týdenní čtvrthodinky z Quita a v roce 1998 převzala vysílání krátkovlnná stanice ve Velké Británii.
 
 Operace mobilizace hledá novou, větší loď
   (Assist News Service) – OM (Operation Mobilization – Operace mobilizace) začala hledat plavidlo které by nahradilo jednu z jejich lodí. Plavební služba misie, která provozuje lodě Doulos a Logos II, by místo té druhé ráda pořídila nějakou větší, aby tak zvýšila své možnosti. Bernd Guelker, ředitel OM pro správu lodí, vysvětluje: „Své návštěvníky sice považujeme za dar od Boha, ale příležitosti často dalece převyšují naše možnosti a místo na palubě nestačí. Odpovědí není snížit příležitosti, ale zvýšit zdroje. Máme vizi nové lodě, na niž by se vešel větší, pro zákazníky příjemnější krytý obchod s knihami, několik místností pro menší programy a mnohem větší kavárna, kde by návštěvníci mohli komunikovat s posádkou.“ Logos II a Doulos na palubě ročně přivítají přes milión návštěvníků. Za stávajících podmínek však velký zájem znamená, že se pouhých 20 % návštěvníků může zúčastnit programu na palubě nebo trávit čas konverzací se členy mezinárodní posádky.
 
 Sbor ve Virginii dal na webovou stránku španělskou nahrávku Písma
   (CBN News) – Po Internetu se šíří Boží slovo, a nejen anglicky. Jeden sbor v Hamptonu oslovuje tisíce lidí španělskou verzí. Všechno začalo před několika lety, když Bethel Temple Assembly of God (Boží shromáždění Svatyně Bét-el) vystavilo na síti anglickou audioverzi Nového zákona a lidé po celém světě ji začali stahovat. Lance Stoddart, vedoucí církve pro mezinárodní misi, uvedl, že si ji stáhly téměř 2 milióny lidí. „To mě přivedlo na myšlenku: ‚Vida, když je ve světě takový zájem o něco v angličtině, o kolik víc bychom mohli dokázat s jinými jazyky!‘“ Členové sboru se pak rozhodli vystavit na Internetu španělskou nahrávku celého Nového zákona a brzy bude dostupný i Starý zákon. Denně si španělský Nový zákon stáhne 200 až 300 lidí z asi 140 zemí. Nedávno církev přidala hindskou verzi a plánuje se také urdská, japonská a ruská.
 
 Při vysílání filmu „Ježíš“ uvěřilo 140 miliónů lidí
   (Mission Network News) – Příběh Ježíše Krista sleduje více lidí než kdykoli dříve. Podle statistik, které uveřejnil Jesus Film Project (Nový životProjekt s filmem „Ježíš“) už film shlédly téměř 4,4 miliardy lidí. To znamená přírůstek 172 miliónů za pouhé tři měsíce. Film je dnes přeložen do 675 jazyků, promítal se v 236 zemích a ve 174 ho vysílala televize, což přivedlo téměř 140 miliónů lidí k rozhodnutí pro Ježíše.
 
 První křesťanská španělská stanice na severozápadě USA
   (HCJB World Radio) — V polovině června bylo na severu tichomořské oblasti USA zahájeno první křesťanské vysílání ve španělštině, které vysíláním evangelia pokrývá oblast Hood River v Oregonu. KBNO FM čili „Qué bueno“ (Jak dobré) vysílá nonstop na základě federální licence třídy A z White Salmon ve státě Washington.
   Licenci získala WRN (World Radio Network – Světová rozhlasová síť), služba HCJB World Radia se sídlem v Texasu, která má nyní 22 FM stanic, převážně v blízkosti mexických hranic. KBNO vysílá na frekvenci 89,3 MHz.
   „Stanice seznamuje s Kristem posluchače, kteří byli zatím mimo dosah,“ říká Frank Furnish, prezident misijní společnosti Gospel Echo (Ozvěna evangelia), kterou založil v roce 1972 s cílem rozmístit ve městech v pohraničí mezi Oregonem a Washingtonem křesťanské rozhlasové stanice. Gospel Echo získala od místních sborů přes 36 000 dolarů, s nimiž založila KBNO, a tak zpřístupnila evangelium více než 5000 iberoameričanů. Podle sčítání z roku 2000 představují iberoameričané přes 25 % z 20 000 obyvatel hrabství Hood River.
   Pokladník Gospel Echo Dick Duckwall říká, že španělsky mluvící obyvatelé oblasti, z nichž mnozí pracují v zemědelství a ve službách, vysílání vřele uvítali. „Jeden pastor je velmi nadšený; místní obyvatelé mu prý často říkají, že je to skutečné požehnání.“
   Ačkoli většina pořadů stanice přichází přes satelit od WRN, bylo v budově křesťanské misijní aliance v Hood River postaveno malé studio, používané k nahrávání veřejných oznámení. „Jak porosteme, bude místních pořadů přibývat,“ tvrdí Duckwall.
   Gospel Echo umístila vysílače už asi ve 20 obcích. Všechny s výjimkou španělského přenašeče WRN v Astorii ve státě Oregon, který byl s pomocí HCJB World Radia uveden do provozu roku 1997, vysílají anglicky. Konstruktér WRN Michael Barnes, který stanici ve White Salmon instaloval, uvádí, že síť plánuje umístit v Oregonu stanice třídy A ještě do Astorie a do Madrasu.
 
 Teroristé se proti trestu smrti za bombu v tádžickém kostele odvolali
   (Mission Network News) — Keston News hlásí, že dva bývalí studenti islámského institutu v tádžickém hlavním městě Dušanbe, odsouzení k smrti za bombový útok proti církvi Grace Sonmin s korejským vedením loni v říjnu, se odvolali. Při výbuchu bylo 10 lidí zabito a přes 50 dalších zraněno. Není jisté, zda tento atentát souvisí s menšími explozemi v předvečer Nového roku.
Historie země
 
 Laoští představitelé nutí křesťany, aby se vzdali víry
   (Religion Today) — „Neodvolatelně se zříkám tohoto cizího náboženství.“ Tak zní oficiální formule odmítnutí víry, k jejímuž podpisu křesťany houfně nutí komunističtí představitelé. The Bible League (Biblická liga) hlásí, že těm, kdo dokument odmítnou podepsat, hrozí různě dlouhé věznění a tvrdé zacházení. Ví se o 30 až 60 případech, kdy byli laoští křesťané uvězněni, protože se odmítli víry vzdát. Laošti komunističtí představitelé prohlásili křesťanství za „nepřítele vlasti číslo jedna.“ V této převážně buddhistické zemi na jihovýchodě Asie čelí křesťané různým trestům od pokut po vězení a nucené vyhnání z vesnice. Podle zprávy ministerstva zahraničí USA o lidských právech bylo v Laosu loni zatčeno a vězněno přes 95 křesťanů, někdy i celé měsíce. V některých případech byli drženi v kládě nebo v poutech. Na žebříčku organizace Open Doors (Otevřené dveře) zemí, které nejvíce omezují svobodu náboženství, je Laos na druhém místě.
Historie země
 
 Opozice proti křesťanům v Súdánu sílí
   (Charisma News) — Podle zpráv sílí pronásledování křesťanů nejen na převážně křesťanském jihu, ale i v severním Súdánu, kde je činnost církví povolena jako projev „tolerance“ ze strany muslimské vlády. International Christian Concern (Křesťanské zájmy ve světě) nedávno zveřejnily detaily z dopisu pastora z hlavního města Chartúmu, kde podrobně líčí stále horší „zlovolné útoky“ v médiích. Muslimští předáci podle něj tvrdí, že se úsilí prosadit na jihu islámskou vládu nevzdají. „Dnes se všude mobilizuje a volá ke svaté válce,“ píše. „Řeči o toleranci a soužití rychle utichají.“ Na jihu bylo při posledním útoku vládních jednotek šest lidí zabito a další byli zraněni. Při náletu na civilní oblast ve městě Raga 24. června byla zabita matka s kojencem, hlásí britský Barnabas Fund (Barnabášova nadace). Vláda je „kritizována, že na civilisty, nemocnice a církve útočí záměrně, ve snaze demoralizovat“ jih.
 
 Do Malajsie se chystá 600 křesťanských vedoucích
   (Religion Today) — V posledním červencovém týdnu (25. až 28. července) se v Malajsii setká přes 600 křesťanských vedoucích z Asie a Tichomoří na vůbec první Asijsko-pacifické poradě o učednictví, vzápětí po květnovém generálním shromáždění World Evangelical Fellowship (Světové evangelikální společenství) v Kuala Lumpuru, kde se také sešlo asi 600 zahraničních delegátů. Porady se kromě malajských křesťanů zúčastní vedoucí z dalších 28 zemí, jako jsou Nepál, Nový Zéland, Pákistán, USA, Mongolsko, Mauricius, Fidži a Austrálie. Tématem je, jak vést učedníky v 21. století k tomu, aby žili čestně a spravedlivě a byli dobrými občany svých zemí.
 
 Projekt poslechu Písma zasahuje chudinské čtvrti v Nairobi
   (Mission Network News) — Nahrávky Písma vedou lidi z chudinských čtvrtí v keňském Nairobi ke Kristu a vyučují nové věřící. Tom Dudenhofer z misie Audio Scriptures (Písma k poslechu) v michiganském Hollandu projekt vysvětluje: „V chudinských čvrtích žije asi 70 % obyvatel Nairobi. V jedné z největších, která se nazývá Kibera, je 1,4 miliónu lidí. Právě zde se snažíme pomáhat pastorům, kteří slouží chudým, a připravit pro tyto lidi, z nichž většina neumí číst, programy s poslechem Písma.“ Za 100 až 150 dolarů může služba pořídit nahrávky Písma, solární baterie, přehrávač na solární energii nebo na kliku a speciální krabici k přenášení.
   * Spolu s partnerskými rozhlasovými stanicemi působí HCJB World Radio ve třech keňských městech: Nairobi, Athi River a Marsabit. Pracovníci konstrukčního střediska HCJB World Radia v Elkhartu vybavili roku 1999 univerzitu Daystar v Athi River studiem a škola se nyní uchází o povolení k FM vysílání. Vysílání stanice církve Africa Inland Church (Africká vnitrozemská církev) v Nairobi, kterou technici pomohli instalovat v roce 2000, bylo začátkem roku dočasně zastaveno, protože byla vykradena a zloději odnesli všechno vysílací zařízení. Letos se ve spolupráci se společností Educational Media (Vzdělávací média) plánuje zprovoznění místní stanice v Marsabitu.
 
 Monzunové deště připravily v Indii 23 lidí o život a milióny o přístřeší
   (Mission Network News) — Záplavy na všech větších řekách východoindického státu Orissa si vyžádaly 23 životů a milióny vyhnaly z domovů. Prezident World Vision (Světová vize) Rich Sterns, který postiženou oblast navštívil, hlásí, že situace je kritická. „Před povodněmi muselo utéci kolem 4 miliónů lidí,“ uvedl. „To je jen začátek monzunového období a dešti vyvolané záplavy už jsou tak vážné. Pokud deště neustanou, může to být opravdová katastrofa.“ World Vision ve snaze zprostředkovat lidem Kristovu lásku zajišťuje jídlo, léky a oděvy.
   * Ve spolupráci s FEBA Radiem vysílá HCJB World Radio ze Seychellských ostrovů každý týden na krátkých vlnách do východní Indie ve třech jazycích: bhojpuri, chattisgarhi a mundari. HCJB World Radio také zkoumá, jak by mohlo napomoci vzniku křesťanských stanic v klíčových městech Indie.
 
 Vietnamští křesťané čelí obnovenému pronásledování
   (Mission Network News) — Z Vietnamu je hlášena nová vlna pronásledování křesťanů. Dave Culross z International Needs Network (Síť pro mezinárodní potřeby) vysvětluje, jaký dopad má tento problém na evangelizaci. „Jeden náš tým pro zakládání sborů, byl v jedné oblasti pod takovým tlakem představitelů politických skupin, že musel svou práci v okolí ukončit a přesunout se do jiné části země. Fyzické a jiné útoky byly na denním pořádku; bylo pro ně zkrátka příliš nebezpečné tam zůstávat.“ Culross však říká, že služba nadále rozšiřuje svůj záběr. „Snažíme se realizovat projekt, který našim pracovníkům, když zakládají sbory v oblastech, kde nejsou jiní věřící, poskytne další výcvik a společenství a povzbuzení.“
 
 Lékařská a potravinová pomoc pro oběti sucha v Severní Koreji
   (Assist News Service) — Severní Korea trpí suchem, jedním z nejhorších v historii země. Od roku 1994, kdy přírodní pohromy a špatné centrální řízení zavinily nedostatek jídla, si podvýživa a choroby s ní spojené vyžádaly přes milión životů. Vláda žádá mezinárodní společenství o humanitární pomoc. „Během posledních let Severní Koreu postihla sucha a záplavy, které ji přivedly na pokraj masového vyhladovění,“ říká Milton Amayun z International Aid (Mezinárodní pomoc) v Michiganu. „Umírá mnoho dětí. Ty, které přežijí, jsou silně opožděné, vyhublé a projevuje se na nich nedostatek vitamínů. Viděl jsem lékárny úplně bez léků. V policích bylo jen listí a tradiční léčebné prostředky.“ Misie už do severní Koreje za tento fiskální rok vyslala devět nákladů pomoci asi za 6,6 miliónu dolarů. K úsilí se připojila i Jižní Korea. „Doufáme, že tato pomoc vytvoří i příležitosti vyjádřit soucit a zájem jihokorejských křesťanů … a pomůže zprostředkovat smír mezi Severem a Jihem,“ dodal Amayun.
 
 Rodiny kanadských věřících prchají do USA
   (Religion Today) — Obce v Ohiu a Indianě se staly útočištěm věřících žen, které minulý týden se svými dětmi uprchly před sociálními pracovníky na jihozápadě Ontaria, hlásí americký pastor. Většina z nich našla ubytování u členů Church of God (Boží církev) v Daytonu v Ohiu, poblíž hranice s Indianou, řekl pastor Ray Tinsman. Uvádí, že Kanadu opustilo 26 matek se 74 dětmi. Když 4. července rodiče sedmi dětí odmítli slíbit, že jim už nikdy nenaplácají, byly děti odvedeny z domova. Podle Tinsmana se exodu zúčastnila i rodina s devíti dětmi. Matky tvrdí, že se s rodinami do Kanady nevrátí, pokud jim nebude dovoleno, aby své děti trestaly způsobem, který učí Bible.
 
 Misionáři v Malawi sklízejí
   (CBN News) — Ukazuje se, že Malawi patří k těm zemím střední Afriky, které jsou evangeliu nejvíce otevřené. Je zde ale mnoho muslimských vesnic, kde si lidé stále myslí, že Ježíš byl pouhý prorok. Misionář Keith Moller z Jižní Afriky, který spolu s manželkou Christine slouží ve vesnici Yao, však říká, že od doby, kdy je začali seznamovat se skutečným Ježíšem, se to mění. „Jsou to velmi přátelští, pohostinní, vřelí a starostliví lidé,“ říká. „Jsou závislí na půdě, protože se živí polními pracemi. Jejich kultura je muslimská. Muslimové jsou tu od dob, kdy sem před dvěma staletími přišli po pobřeží arabští obchodníci s otroky a s sebou přinesli náboženství.“
   Moller hlásí, že se lidé, například náčelník sousední vesnice, obracejí skrze služby jako film „Ježíš“ ke Kristu. „Jedna žena, která se na film ‚Ježíš‘ dívala, uprostřed filmu vykřikla: ‚Už chápu; už chápu!‘ A poznala celou pravdu o tom, kdo Ježíš Kristus ve skutečnosti je: ne jen prorok, ale Mesiáš.“ Mollerovi lidem také pomáhají zlepšit jejich zemědělské postupy, učí je číst a psát a začali překládat Bibli do jejich jazyka, což odhadují na 12 let práce. I když dnes je Malawi evangeliu otevřeno, v budoucnu by mohla být misie ohrožena, dodává Moller. „Nevíme, jak dlouho tu ještě budeme moci pracovat,“ říká. „Nynější prezident je muslim. Ale dokud tu jsme, dělejme to, co děláme, dobře.“
   * Ve spolupráci s African Bible College pomáhalo HCJB World Radio založit křesťanskou rozhlasovou stanici v malawijském hlavním městě Lilongwe v roce 1995. Stanice vysílá pořady v angličtině a v jazyce chichewa. HCJB World Radio škole také pomohlo založit nemocnici a poskytlo výcvik, včetně seminářů o kritické problematice AIDS. Loni také pracovníci konstrukčního centra HCJB World Radia v Elkhartu instalovali FM vysílače na stanicích v malawijských městech Blantyre and Mzuzu.
 
 Nestabilita v Indonézii negativně ovlivňuje práci misijního rozhlasu
   (Mission Network News) — Neschopnost indonézské vlády prosadit federální zákony působí potíže tamnímu misijnímu rádiu. Jim Bowman z Far East Broadcasting Company (Dálnovýchodní rozhlasová společnost) tvrdí, že v praxi si úředníci mimo Džakartu dělají, co se jim zlíbí. „Většina státních pravidel a záruk prostě neplatí, jak se to ukazuje v našem případě,“ říká. „Naši stanici na Východním Kalimantanu obtěžují úředníci, kteří přijdou a řeknou: ‚Máte moc vysokou anténu.‘ To je ale naprostá zvůle. Zákony o komunikacích nic takového neříkají.“ Toto rozhodnutí vedlo k dočasnému odpojení stanice. Protože je na spadnutí sesazení prezidenta, prosí Bowman o modlitby: „Modlete se, aby nevypukla anarchie. Myslím, že to je pro misionáře v této části světa ta nejděsivější představa.“
 
 Ázerbajdžánský představitel si vzal na mušku ‚ilegální‘ křesťanskou propagandu
   (Compass) — Článek, který nedávno vyšel na titulní straně ázerbajdžánského deníku Zerkalo, srovnává „hrozbu ilegální křesťanské propagandy“ s podvratnou činností muslimů podporovanou Íránem a s hnutím Wahhabi v Saúdské Arábii. Článek citoval výrok Tofiqa Babajeva, náměstka ministra pro státní bezpečnost, že určité křesťanské náboženské struktury, které v Ázerbajdžánu provozují „ilegální propagandu“, jsou pro zemi ohrožením. Ačkoli ázerbajdžánská ústava zaručuje občanům všech vyznání, že si mohou náboženství zvolit a provozovat bez omezení, stále se stává, že křesťanské iniciativy v tradičně muslimském prostředí trpí pseudoúředním obtěžováním.
   * Spolu s místními partnery v ázerbajdžánském Baku a studiem Hosanna se HCJB World Radio podílelo na dramatizaci Nového zákona v rámci projektu Faith Comes by Hearing (Víra je ze slyšení). Na základě nahrávek, pořízených před třemi lety, se nyní připravují rozhlasové pořady.
 
 Agentura rozdává obětem zemětřesení v Peru Písmo
   (Religious Media Agency) — Peru se dosud vzpamatovává po ničivém zemětřesení z 23 června, při němž přišlo 100 000 lidí o přístřeší. IBS (International Bible Society – Mezinárodní biblická společnost) přináší obětem duchovní naději rozdáváním Písma. IBS přivezla postiženým lidem 19 700 Biblí, částí evangelií a zvláštních brožurek o neštěstí. „V době krizí se lidé velmi otevírají pro zvěst evangelia,“ říká Luciano Jaramillo, výkonný ředitel IBS pro Latinskou Ameriku. „Jsme vděční, že jsme mohli zareagovat tak rychle díky našemu krizovému fondu.“ Úřad civilní obrany Peru hlásí, že při katastrofě zahynulo nejméně 77 lidí a dalších 2713 bylo zraněno. Poškozeno nebo zničeno bylo asi 59 000 domů.
   * Spolu s místními partnery se HCJB World Radio podílelo na založení křesťanských rozhlasových stanic v sedmi peruánských městech. Ze tří dalších měst (Lima, Pacallpa a Túmbez) vysílají pořady ve španělštině, šířené satelitní sítí ALAS pro Latinskou Ameriku, partnerské stanice. Síť je výsledkem společného úsilí HCJB World Radia a Trans World Radia. HCJB World Radio v Peru také organizuje semináře pro pastory v rámci projektu Apoyo ve spolupráci s Leadership Resources International.
 
 Bhútán zostřuje pronásledování věřících
   (Church Around the World) — V malé zemi Bhútán, usazené v Himálaji mezi Tibetem, Čínou a Indií, se pronásledování křesťanů zhoršuje. Bhútánský král ve svém loňském projevu lidem poradil, aby se raději drželi pouze buddhismu. Od křesťanů je požadován písemný závazek, že nebudou evangelizovat a konat společné bohoslužby. Když ho nepodepíší, přijdou o bezplatné vzdělávání a lékařskou péči. Jsou známy případy týrání křesťanů, zákazů shromažďování, výpovědí ze zaměstnání a vyhoštění ze země.
 
 V Tibetu překonává křesťanské vysílání bariéry
   (Mission Network News) — Skrze rozhlas evangelium úspěšně proniká do tibetské kultury. Dave Bast z Words of Hope (Slova naděje) se nedávno vrátil z Tibetu, jehož obyvatelé, převážně buddhisté, jeví o vysílání velký zájem. „Rok od roku budí pořady větší ohlas. Reakcí přibývá ohromnými skoky,“ říká. Loni vysílání přineslo přes 18 000 osobních reakcí v podobě dopisů, e-mailů, telefonátů i návštěv.“ Words of Hope jsou partnerem projektu „Gaweylon“ (Dobrá zpráva) FEBA Radia. „Kromě vysílání Gaweylon momentálně buduje školicí středisko,“ uvádí Bast. „Už nyní mají učedníky. Cílem ale je připravit generaci vedoucích pro sbory tibetských věřících, které doufáme založit.“
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz