Zprávy HCJB 22.7.2001 - 28.7.2001

 Myanmarská pastorka odsouzena k nuceným pracem
   (Christian Solidarity Worldwide) — Na dva roky těžkých prací byla odsouzena pastorka ze středního Chinu v Myanmaru (dříve Barma) za ukrývání chinských separatistů. Gracy (27), pastorka baptistické církve v Rinpi, byla 13. února zatčena barmánskými vojáky a 6. července odsouzena soudem státu Chin. Místní křesťané trvají na tom, že obvinění je nepodložené a že je pronásledována pro víru. Gracy byla od zatčení držena ve vojenském táboře v chinském hlavním městě Haka, kde jsou prý podmínky „mimořádně tvrdé“. Má být umístěna v pracovním táboře Kalaywa v sousedním okrese Sagaing, kde je už pro stejné obvinění ve výkonu dvouletého trestu její starší bratr, Pu Hoi Mang. Státní výbor pro mír a rozvoj (vojenský režim vládnoucích Barmánců) veřejně prohlásil, že jeho „nepřítelem číslo jedna“ jsou křesťanští pastoři v tomto severovýchodním státě. Myanmarští křesťané mají často potíže, když žádají o povolení ke stavbě církevní budovy nebo když obdrží křesťanskou literaturu.
 
 Útočníci v Myanmaru vypálili nemocnici a budovu církve
   (Mission Network News) — Bangkok Post hlásí, že v pohraničí Mynamaru byla začátkem minulého týdne vypálena provizorní nemocnice, budova církve a několik křesťanských útulků. V důsledku bojů utekly stovky Karenů na území Thajska. Thajští představitelé se připravují i k evakuaci thajských vesnic, pokud se situace vyhrotí. Humanitární skupiny zatím přidělují jídlo, léky a další nouzové potřeby.
 
 Razie turkménské tajné policie v baptistickém sboru
   (Keston News Service) — V sobotu 7. července při bohoslužbě vtrhlo do sboru baptistů v Balkánabádu na západě země pět příslušníků turkménské tajné policie, uvádí protestantský zdroj. Při razii si policisté zapsali jména, adresy a pracoviště všech přítomných a varovali je, aby se už nescházeli, s pohrůžkou zabavení budovy. Odrazovali baptisty i od podání žaloby, přičemž výslovně zmínili případ letniční církve v hlavním městě Ašchabádu, jejíž pastor Viktor Makrousov se dosud marně snaží dosáhnou zrušení konfiskace soudní cestou. „Nechoďte k soudu,“ řekli prý baptistům. „K ničemu to nebude.“ Baptisté získali registraci v roce 1968. Novela turkménského zákona o náboženství z roku 1996 však požaduje, aby náboženská obec, která o registraci žádá, měla alespoň 500 členů, a tak tento sboreček registraci ztratil.
   * Ve spolupráci s Back to the Bible vysílá HCJB World Radio do Turkménistánu od června 2001 dvakrát týdně turkménské křesťanské pořady z nejmenované stanice v zahraničí.
 
 Odstoupení nepálského premiéra zvyšuje obavy
   (Mission Network News) — Když minulý týden odstoupil nepálský premiér, vzrostly obavy plynoucí z vratké vlády ohrožené vzpourou maoistů a vzájemným obviňováním z masakru, při němž byla počátkem června vyhlazena větší část královské rodiny. „Nyní jsou Nepálci velmi podezíraví,“ říká Dave Culross z International Needs (Mezinárodní potřeby). „Jsou zvědaví, jestli to, co jim předkládají, je opravdu pravda. V důsledku toho si teď křesťanů moc nevšímají. Svým způsobem je to dobrá zpráva, protože křesťané tak mohou pokračovat v evangelizaci na místní úrovni, bez toho obvyklého obtěžování.“ International Needs se v Nepálu podílí na práci sítě pro evangelizaci a zakládání sborů.
 
 Století evangelikální církve v Nikaragui oslavilo 300 000 lidí
   (CBN News) — Nikdo neočekával, že při tropických vedrech, která v nikaragujské Managui panují, přijde tolik lidí. Ale 8. července se podle odhadů na oslavě stého výročí založení prvního evangelikálního sboru v Nikaragui objevilo 300 000 křesťanů. Dav uvítala populární mexická zpěvačka a televizní hvězda Yuri, která svůj život Ježíši Kristu odevzdala před několika lety. S evangelizačním poselstvím vystoupil i kazatel Luis Palau, původem z Argentiny. Palau byl v Nikaragui naposledy v roce 1975 při třítýdenní evangelizaci v Managui. Při nynější slavnostní návštěvě se setkal s prezidentem země a pronesl projev na modlitební snídani s nejvyššími vládními představiteli.
 
 Na letních táborech v Jordánsku se ke Kristu obrátilo 150 mladých lidí
   (Christian Aid Mission) — Na sérii letních táborů, sponzorovaných místní církevní službou, se přes 150 jordánských mladých rozhodlo následovat Krista. „Děti reagují na promyšleně sestavený program, v němž je jasně představena zpráva o spasení,“ říká Isam Ghattas, ředitel Manara Book Ministries, které Camp Gilead (Tábor Gileád) sponzorují. Turnusy jsou rozdělené podle věku. Zatím proběhly tři a jeden zbývá. Jednou večer, když bohoslužby oficiálně skončily, mladí věřící ještě dlouho do noci zpívali písně chval.
 
 60 osob ze dvou indonézských církví zranily bomby
   (Barnabas Fund) — Když v neděli 22. července vybuchly při ranních bohoslužbách dvou církví v Džakartě bomby, bylo zraněno nejméně 60 křesťanů. „Modlila jsem se a najednou to bouchlo,“ řekla jedna křesťanka. „Udělala se velká tma. Lezla jsem po zemi a volala o pomoc. Ječela jsem. Pak jsem se zhroutila.“ K výbuchu došlo, právě když se kazatel chystal začít kázat. Část střechy se zřítila a okna se vysypala, budova se naplnila hustým dýmem a na 800 přítomných pršelo sklo. Dvěma členům sboru utrhl výbuch nohy. Pár minut nato vybuchla další bomba před jinou církví v Džakartě, právě když věřící odcházeli z bohoslužeb. Výbuchy nikoho nezabily. K atentátům dochází uprostřed politických zmatků v Džakartě. V pondělí 23. července indonézský parlament jednomyslně schválil, že sesazeného prezidenta Abdurrahmana Wahida nahradí viceprezident Megawati Sukarnoputri.
 
 Nový indonézský prezident prý bude ke křesťanům „tolerantní“
   (Mission Network News) — Podle Harolda Lovestranda z AMG International věřící očekávají, že nově zvolený indonézský prezident Megawati Sukarnoputri bude mít vůči křesťanům „tolerantní postoj“. „Opravdu nepředpokládám, že tato změna povede k vypáleni mnoha církví,“ říká Lovestrand. „Bývalý prezident Abdurrahman Wahid vládl spíše tápavě a myslím, že uvidíme větší důslednost.“ Paul Jenks z AMG doufá, že změna přinese konec sektářského násilí, které zemi zamořuje poslední dva roky. „Teď jenom doufáme, že se situace uklidní a toto rozptýlené násilí bude aspoň zčásti ukončeno,“ říká. „Na některých ostrovech jsou křesťané opravdu hlavním terčem nezákonného pronásledování.“
 
 První dáma Zimbabwe: Církev má odpověď na AIDS
   (Religion Today) — Ve svém projevu ze 4. července na výročním generálním shromáždění rady církví Zimbabwe prohlásila Grace Mugabeová, první dáma Zimbabwe, že církev má v rukou řešení problémů, s nimiž tato jihoafrická země zápasí, zejména AIDS. „Mám za to, že tu hlavní odpověď zná církev,“ řekla Mugabeová. „Veškerá osvěta proti AIDS volá po změně chování. Té lze ale dosáhnout pouze kázáním evangelia.“ Podle poslední zprávy OSN o epidemii AIDS žije asi 70 % dospělých a 80 % dětí nakažených HIV v Africe. Zimbabwe patří k subsaharským zemím s nejrychlejším šířením nákazy HIV. Mugabeová uvedla, že zdravotní, sociální a ekonomické důsledky choroby jsou omračující a vláda ani jiná organizace je sama zmírnit nedokáže.
   * Jerry Carnill, koordinátor krátkodobých týmů HCJB World Radia, a Jeff Ingram z Quito se skupinou pracovníků navštívili loni na podzim Kaapstad v Jižní Africe, kde pomohli postavit kliniku pro pacienty s AIDS. Kliniku provozuje Fish Hoek Baptist Church a radiopartner Cape Community FM 104 v Kaapstadu. Ekvádorští pracovníci HCJB World Radia pro zdravotní péči, vysílání a vyučování dále připravují výukové videoprogramy a rozhlasové pořady, v nichž před nebezpečím AIDS varují. Také nemocnice Vozandes Hospital HCJB World Radia v Quito provozuje kliniku pro pacienty s AIDS.
 
 Vyspělé státy zakládají globální fond boje proti AIDS
   (Mission Network News) — Vedoucí osobnosti průmyslově vyspělých zemí světa se dohodly, že založí globální fond boje proti AIDS. To znamená, že nejbohatší státy si začínají všímat potřeb těch nejchudších a reagovat na ně, řekl Bruce Sonnenberg z He Intends Victory (On hodlá zvítězit). „Indie, a právě tak i jihovýchodní Asie, se čím dál tím víc podobá Africe. V zemích jako Thajsko, Vietnam a Kambodža to vypadá strašně. Na druhou stranu například v Ugandě opravdu dokázali situaci zvrátit. Dosáhli toho výchovou a osvětou. Dosáhli toho díky tomu, že církev konečně převzala odpovědnost.“ Podle Sonnenberga otevírá šíření AIDS dveře k hlásání evangelia. „Kdyby v tom jen církev chtěla vidět příležitost ke zvěstování naděje v Kristu, … to by byl rozdíl. Svět nemá na beznaděj žádný lék, ale lék přesto existuje: v tom, že Ježíš Kristus je naše naděje.“
 
 Anketa: 83 % obyvatel USA se pokládá za křesťany
   (Religion Today) — Když se ptáte Američanů na jejich víru, 83 % odpoví, že jsou křesťané. Takový je výsledek telefonní ankety ABCNEWS/Beliefnet z 20. až 24. června, provedené na náhodném celostátním vzorku 1022 dospělých. Dalších 13 % řeklo, že nejsou věřící, a zbylá 4 % se hlásí k různým nekřesťanským náboženstvím, jako je judaismus, buddhismus a islám. Ke zjištění náboženské příslušnosti používala anketa volnou otázku: „Hlásíte-li se k některému náboženství, které to je?“ Ukázalo se, že 53 % Američanů představují protestanté, 22 % katolíci a 8 % ostatní křesťané. Za znovuzrozené nebo evangelikální se označuje 37 % křesťanů, mezi nimi téměř 47 % ze všech protestantů a 14 % katolíků.
 
 Ježíšova řeč se vytrácí
   (Church Around the World) — Aramejština, jíž podle badatelů mluvil Ježíš, rychle mizí. Svého času byla nejběžnější řečí Středního Východu, ale nyní se užívá jen ve třech vesničkách 65 km severně od Damašku. Jejich obyvatelé, převážně katolíci, jsou odhodláni předat jazyk dalším generacim.
 
 Boje v Makedonii jsou pro misii překážkou
   (Mission Network News) — Zatímco albánští povstalci v Makedonii bojují s vládními jednotkami jednu z nejhorších bitev za několik měsíců, západní diplomaté se pracně snaží zachránit mírové rozhovory. Boje ovlivňují misii, hlásí Andy Spradley ze Send International, hlavně proto, že mnozí cizinci, kteří s prací obvykle pomáhají, museli zemi opustit. „Často pořádáme kurzy anglické konverzace a chystáme pár sportovních evangelizací,“ říká. „Letos jsme se soustředili na dvě oblasti, kde chceme působit. Ale zhruba v době, kdy jsme plánovali, začaly problémy. Takže jsme akce, které se tam měly konat, museli zrušit.“ Spradley prosí věřící o modlitby za mír v Makedonii.
   * Spolu s místními partnery vysílá HCJB World Radio každý týden pořady v makedonštině ze stanic ve třech makedonských městech: Radovi, Kumanovo a Valandov. Vysílání bylo zahájeno v roce 1994.
 
 Povodně v Malawi připravily 22 000 rodin o domov
   (Mission Network News) — V Malawi odplavila velká voda úrodu z tisíců polí a nejméně 22 000 rodin připravila o přístřeší. Kromě obrovských škod hrozí zemi politická a ekonomická nestabilita i proto, že se její prezident uchází o úřad na třetí volební období. African Enterprise (Africké dobrodružství) však hlásí, že navzdory potížím přichází od věřících ze všech denominací nevídané množství žádostí o výcvik pro vedoucí.
   * Ve spolupráci s African Bible College pomáhalo HCJB World Radio založit křesťanskou rozhlasovou stanici v malawijském hlavním městě Lilongwe v roce 1995. Stanice vysílá pořady v angličtině a v jazyce chichewa. HCJB World Radio škole dále pomohlo založit nemocnici a poskytlo výcvik, včetně seminářů o kritické problematice AIDS. Loni také pracovníci konstrukčního centra HCJB World Radia v Elkhartu instalovali FM vysílače na stanicích v malawijských městech Blantyre and Mzuzu.
 
 Turkménské úřady vyhostily maželky dvou deportovaných baptistů
   (Keston News Service) — Naděždě Potolovové a Valentině Kalatajevské, manželkám baptistů Jevgenije Potolova z Ruska a Vjačeslava Kalatajevského z Ukrajiny, kteří byli koncem června z Turkménistánu vyhoštěni pro své náboženské aktivity, sdělil agent tajné služby, že musejí zemi také opustit. Kalatajevští mají sedm dětí, Potolovovi čekají čtvrté dítě v srpnu. Přesto musejí do 15. srpna odejít, jinak úřady pošlou vojáky, aby je i s majetkem naložili do vozů a ze země odvezli. Potolov a Kalatajevskij byli zatčeni 26. června na 150 km dlouhé cestě z Turkmenbaši do Balkánabádu, kam šli na pohřeb, načež byli deportováni do města Nový Uzen v sousedním Kazachstánu. V posledních letech bylo z Turkménistánu vyhoštěno šest rodin baptistů aktivních v místních sborech, ačkoli jejich pobyt v zemi byl legální. Ve všech případech šlo o ruské nebo ukrajinské občany.
   * Ve spolupráci s Back to the Bible vysílá HCJB World Radio do Turkménistánu od června 2001 dvakrát týdně turkménské křesťanské pořady z nejmenované stanice v zahraničí.
 
 Církev sází na iniciativu lidí v beninské vesnici
   (Religion Today) — „Když chcete s něčím začít, musíte začít od mála,“ říká Moise Ahlonsou, člen afrického sboru a student beninského biblického institutu, založeného misijní radou menonitů (MBM). „Naším cílem je oslovit v první řadě ty nejchudší. Oni sami chtějí změnit své životní podmínky.“ Ve spolupráci s koordinátorem MBM Stevem Wiebe-Johnsonem založil Ahlonsou (31) šest obecních bank, které vesničanům poskytují půjčky 20 až 100 dolarů, z toho jednu už v roce 1995. Půjčky jsou určeny k podpoře malých podniků provozovaných občany beninské obce Jesuko, kde žije 900 obyvatel. Někteří příjemci půjček už jsou věřící, ale jiní se ke Kristu obracejí, až když zjistí, že církvi opravdu záleží na jejich hmotných i duchovních potřebách. „Tyto půjčky zásadně mění, jak se lidé dívají na své životy,“ řekl Wiebe-Johnson. „Připadá mi neuvěřitelné, že tak malá půjčka dokáže tolik změnit.“ Půjčky mají návratnost 95 %.
   * Spolu s Radou protestantských a evangelikálních církví Beninu se v roce 1998 HCJB World Radio podílelo na zprovoznění křesťanské stanice v Cotonou. Stanice vysílá evangelium ve francouzštině, v angličtině a v sedmi kmenových jazycích. Partnerská služba SIM rovněž nahrává pořady v osmi jazycích ve studiích v Parakou. Programy se vysílají z místních stanic v Beninu.
 
 Mosambik znovu uvítal misijní radu
   (Religion Today) — Když ve třetím světě vláda uvítá, že misijní organizace přichází do země za účelem misie, a nejen jako agentura pro pomoc a rozvoj, je to dobrá zpráva. A tak, když SIM (Society for International Ministries – Společnost pro mezinárodní misii) obdržela oficiální registraci pro misijní práci na Mosambiku, byli její vedoucí mile překvapeni. Když se v lednu 2001 rozpadlo dlouholeté partnerství SIM s Africkým evangelikálním společenstvím, navrhla vláda, aby se SIM zaregistrovala samostatně a pokračovala ve své práci v zemi. Vedoucí misie nyní plánují návrat a hodlají navázat nová partnerství s existujícími sbory. Mosambik zakusil za poslední dva roky dvě zničující záplavy, které postihly jeden až dva milióny lidí. Mnozí hledali řešení u Boha, což vedlo k založení sborů v místech, kde dříve nebývaly žádné.
 
 Při půlnoční razii zatkla policie v Saúdské Arábii dalšího křesťana
   (International Christian Concern) — Zdá se, že vláda Saúdské Arábie zahájila ve městě Jeddah velkou protikřesťanskou čistku. Ve středu 25. července o půlnoci vtrhlo pět agentů ministerstva vnitra do domu dalšího křesťana, podezřívaného, že se u něj schází křesťané k modlitbě a ke studiu Bible. Eskinder Menghis z Etiopie pracuje v Saúdské Arábii. On a jeho žena a tři děti se probudili, když do jejich rodinného domu vnikli agenti. Zabavili Bible, knihy, rodinné fotografie a video i audionahrávky a přinutili Menghise jít na policejní ředitelství k výslechu. Menghisovo jméno bylo nalezeno na seznamu v počítači, zabaveném minulý týden v domě Prabhu Isaaca při razii pozdě v noci, mezi jmény a adresami několika křesťanů z Jeddah. Isaac je stále ve vězení Farifia. Jeho manželka v slzách žádala o pomoc s jeho propuštěním, ale žádná vláda zatím nebyla ochotna intervenovat.
 
 Makedonský prezident prchá před stoupajícím násilím
   (Religion Today) — V pondělí napadli demonstranti budovu makedonského parlamentu, takže prezident Boris Trajkovski musel uprchnout. Když se v pondělí večer před budovou shromáždilo přes 5000 lidí, kteří požadovali jeho odstoupení, vypukla střelba. Prezident a další politikové byli z budovy evakuováni. Ozbrojené povstání proti vládním silám začalo v únoru pod záminkou boje za větší práva a status náboženské menšiny pro etnické Albánce, kteří představují téměř třetinu ze dvou miliónů obyvatel Makedonie. Trajkovski, právník a metodistický laický kazatel, byl zvolen prezidentem této malé balkánské republiky jako první protestant v roce 1999. Protestantů v zemi není ani 1 %, a Trajkovského vzestup vyvolal v některých částech poulace bouři nevole. Trajkovski stále příležitostně káže ve svém metodistickém sboru a je oddán různým službám ve společnosti, zejména projektům pro Rómy, kteří jsou většinou chudí a trpí rozsáhlou diskriminací.
   * Spolu s místními partnery vysílá HCJB World Radio každý týden pořady v makedonštině ze stanic ve třech makedonských městech: Radovi, Kumanovo a Valandov. Vysílání bylo zahájeno v roce 1994.
 
 Věřící doufají, že nový prezident Indonézie ukončí pronásledování
   (Mission Network News) — Evangelikální vedoucí doufají, že se nové indonézské vládě podaří ukončit pronásledování křesťanů v této největší muslimské zemi světa. Loni napadli muslimové, kteří si říkají „vojáci džihádu“, mnoho křesťanských vesnic na Molukách ve východní Indonézii. Protože nemohli utéci, byli mnozí zabiti nebo zajati, a mnozí z přeživších byli donuceni přestoupit na islám. International Christian Concern (Křesťanské zájmy ve světě) a Christian Aid Mission (Misie křesťanské pomoci) už od ledna sbírají peníze na záchranu 1400 těchto křesťanů. Naposledy minulý týden bylo osvobozeno 26 osob. V pondělí 23. července indonézský parlament jednomyslně schválil, že sesazeného prezidenta Abdurrahmana Wahida nahradí viceprezident Megawati Sukarnoputri.
 
 Nigérijský venkov terorizují bandité, kteří se vydávají za kazatele
   (Mission Network News) — Podle novinových zpráv se na venkově v nigérijském Lagosu vyskytují ozbrojení bandité, kteří mají Bible a vydávají se za kazatele. Roger Massey z World Bible Translation Center (Světové středisko pro překlady Bible) říká, že to je znepokojivá zpráva. Na jarní konferenci pastorů jim středisko odevzdalo Bible určené pro chudé. „Když jsme je dali z rukou, převzali je církevní vedoucí a nevíme, co s nimi bylo dál,“ říká. „Ale zdá se, že někdo je odněkud získal a používá křesťanství jako zástěrku pro vlastní zištné cíle.“ Massey prosí křesťany, aby se modlili za skutečnou práci pravých věřících. „Nigérií putuje mnoho potulných kazatelů, kteří vypadají velmi podobně jako ti bandité, kteří nastoupili do autobusu a pak ho ukradli.“
   * Ve spolupráci s In Touch Ministries, SIM a západoafrickou Evangelikální církví vysílá HCJB World Radio do Nigérie už více než rok každý týden půlhodinové pořady v jazyce igbo, kterým hovoří téměř 15 miliónů Nigérijců. Pořady jsou vysílány na krátkých vlnách z Johannesburgu v Jižní Africe.
 
 Na populární webové stránce lze najít „Interview s Bohem“
   (Religion Today) — Magazin Wired (Zadrátováno) uvádí, že surfující davy houfně navštěvují podomácku dělanou webovou stránku Reaty Stricklandové, učitelky nedělní školy v alabamském městě Tuscaloosa, která krátké anonymní zamyšlení „Interview s Bohem“ upravila jako animaci pro Shockwave. Jupiter Media hlásí, že za červen stránku Reata.org navštívilo 2,4 miliónu lidí. Tuto pozornost stránka získala i přesto, že ji Reata několikrát odpojila, když nevěděla, jak zaplatí 40 GB denně, a to zcela bez reklamy. Nad hladinou drží stránku dary a prodej šetřičů obrazovky na téma „Interview“. Max Kalehoff z Jupiter Media říká, že ohlas stránky je „spíše anomálií než počátkem nového trendu“ v duchovním surfování. Nicméně i jiné náboženské stránky přitahují množství návštěvníků. Beliefnet, světová stránka pro náboženství a duchovní otázky, přijímá denně na 35 000 objednávek na zasílání svých e-mailových zpráv, a návštěvnost se za posledních 90 dnů zdvojnásobila na 3,2 miliónu návštěv měsíčně. Stránka „The Bible“ byla na seznamu 50 nejvyhledávanějších položek Lycosu 96 dní za sebou.
 
 Najděte Boha na Internetu
   (Church Around the World) — Nová studie Barnovy skupiny ukazuje, že stále více Američanů hledá náboženskou zkušenost prostřednictvím Internetu. Podle studie bude Internet do roku 2010 moci používat celých 50 miliónů lidí jako výhradní zdroj náboženských zkušeností. V současné době využívá Internet k duchovním účelům 8 % dospělých a 12 teenagerů. Nejužitečnější jsou stránky s náboženským vyučováním, uctíváním a s náboženskými potřebami a materiály. Dnes má svou webovou stránku 110 000 protestantských sborů (jeden ze tří). Očekává se, že expanze bude pokračovat „středně rychle“.
 
 Trest smrti pro pákistánského křesťana potvrzen
   (Religious Media Agency) — Ve středu 25. července pákistánský nejvyšší soud v Láhauru zamítl odvolání křesťana Ayuba Masiha, obviněného z rouhání proti islámu, a potvrdil rozsudek smrti, vynesený dříve soudem v Sahiwalu. Ayub Masih z Faisalabádu byl zatčen v říjnu 1996 za ponižující poznámky o proroku Mohamedovi, 27. dubna 1998 byl odsouzen a od té doby je držen v izolaci. Podle místních zdrojů je obvinění falešné a souvisí se sporem o půdu proti Masihově rodině. Žádali vládu o vlastnictví pozemků v okrese Pak Patan provincie Paňdžáb, na nichž stojí jejich domy.
Historie země
 
 Severovýchodní Keňu devastuje válka, záplavy a sucha
   (Mission Network News) — Vytrvalá válka a tři roky povodní a sucha ničí severovýchodní Keňu. Ve vyprahlé polopušti se lidé řadí do front při třetí největší akci potravinové pomoci na světě. „To, že v Keni za poslední tři období dešťů téměř nepršelo, znamená, že tu není zemědělství,“ říká Tom LePage z World Concern (Péče o svět). „V jedné malé části země je úroda stále dobrá, ale zbytek země má přinejlepším na živobytí a většinou je závislý na dodávkách zvenčí.“ LePage dodává, že při naplňování lidských fyzických potřeb se otevírají příležitosti zvěstovat evangelium.
   * Spolu s partnery působí HCJB World Radio v keňských městech Nairobi, Athi River a Marsabit. Roku 1999 zřídili pracovníci konstrukčního střediska HCJB World Radia v Elkhartu na univerzitě Daystar v Athi River studio a škola nyní žádá o licenci k FM vysílání. V roce 2000 technici pomohli vybavit církev Africa Inland Church (Africká vnitrozemská církev) stanicí v Nairobi. Vysílání však bylo začátkem roku přerušeno, protože všechno vysílací zařízení bylo ukradeno. Ve spolupráci se společností Educational Media (Vzdělávací média) se letos plánuje založení místní stanice v Marsabitu.
 
 Světový den modlitby se soustředí na Kolumbii
   (Mission Network News) — Open Doors (Otevřené dveře) hlásí, že válka v Kolumbii stála civilisty za posledních 10 let přes 100 000 životů. Tato situace kolumbijské křesťany vážně ohrožuje a přibývá důkazů o přítomnosti skupin satanistů, kteří se snaží zničit křesťanskou církev. Proto Open Doors pořádají v sobotu 28. července světový den modlitby a půstu. Prosí, aby se ten den křesťané celého světa modlili, aby Bůh Kolumbii dal své světlo a mír.
   * Spolu s místními partnery vysílá HCJB World Radio evangelium z FM stanic ve čtyřech kolumbijských městech. Dále šíří křesťanské pořady ve španělštině do Kolumbie a po celé Latinské Americe na krátkých vlnách z Ekvádoru.
 
 Pro spojení s moonisty čelí 35 pastorů v USA ztrátě funkce
   (Charisma News Service) — Na 35 černošských duchovních jejich sbory propustily nebo jim propuštěním hrozí, pokud se nezřeknou svých vazeb na nedávné turné vůdce Církve sjednocení Sun Myung Moona po USA. Alabamský kazatel evangelia Timothy Chambers řekl, že pastoři, většinou z jižanských sborů, byli z úřadů odvoláni radami sborů, které protestují proti tomu, aby byly jakkoli spojovány s Moonem, „protože se vydává za Mesiáše“, uvedl The Washington Post.
 
 Kvůli slznému plynu musela nemocnice v Quito evakuovat děti
   (Associated Press) — Když slzný plyn, který policie použila proti účastníkům protestů během čtvrtého týdne celostátní stávky pracovníků ve zdravotnictví, vnikl na porodní oddělení nemocnice Isidro Ayora Hospital v Quito, zdravotníci asi 30 novorozenců přemístili. Žádné vážné újmy na zdraví nejsou hlášeny, ale Walter Moya, vedoucí oddělení, říká, že děti budou ještě 24 hodin pozorovat. Plyn byl uvolněn jeden blok od nemocnice při pokusu rozprášit demonstranty. Lékaři a sestry přenesli děti do jiných pokojů v nemocnici. V televizních zprávách bylo vidět, jak situace vyděsila některé matky. Stávka asi 26 000 lékařů a sester z veřejných ústavů znamená omezení ordinační práce a nenaléhavých výkonů ve státních nemocnicích. Prezident Gustavo Noboa řekl, že vzhledem k vládnímu restriktivnímu programu letos požadavkům zdravotníků nelze vyhovět.
   * Poslední stávka ekvádorských lékařů zvyšuje zátěž nemocnice Vozandes Hospital HCJB World Radia v Quito, která už byla z 90 % naplněná, ještě než stávka asi před měsícem začala. „Tato situace má na naši nemocnici silný dopad,“ říká správce David Kehrli. „Nyní je poptávka po lůžcích vyšší, než můžeme zvládnout. Jde zejména o jednotku intenzivní péče, operace a příjem pacientů, což pracovníky značně stresuje.“
   Kehrli ale tvrdí, že je „ctí a výsadou poskytovat péči za této situace. Stále vidíme, že i Duch svatý pracuje přesčas. Každý měsíc se k Pánu obrátí v průměru 120 pacientů. Před 10 lety, když jsme s nemocnicí začínali, to bylo 30 pacientů měsíčně.“ V roce 2000 pracovníci ošetřili přes 106 000 pacientů, což je nový rekord, který bude letos nejspíše překonán.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz