Zprávy HCJB 1.8.2001 - 4.8.2001

 Zachráněno dalších 17 indonézských křesťanů
   (Mission Insider) — Tento víkend bylo v Indonézii zachráněno dalších 17 křesťanů před militantními muslimy. Když loni napadli muslimští extrémisté křesťanskou vesnici Cera, muži útočníky na chvíli zdrželi, čímž dali ženám a dětem šanci uprchnout. Methu, jeden z těch, kdo unikli, se do vesnice nedávno vrátil pro svou ženu a dalších 16 křesťanů. Záchranné akce probíhají nenápadně, pomalu a s velkým rizikem, ale přinášejí rodinám sjednocení a křesťanům svobodu sloužit Pánu. Letos už bylo zachráněno přes 1400 indonézských křesťanů.
 
 Sběr plechovek zdrojem Biblí pro Rusko
   (Baptist Press News) —Beze slova, s úsměvem od ucha k uchu, zabalil Ukrajinec svou novou Bibli do celofánu a opatrně ji uložil do svého batůžku. Ron Baker ho pozoroval s úžasem: nikdy neviděl, že by někdo Bibli přijímal takovým způsobem. Steve Rutenbar, misijní pastor sboru Saddleback Valley Community v kalifornském Lake Forest, říká, že k pořízení této Bible stačilo pouhých pět recyklovaných hliníkových plechovek. Za posledních deset let poslali do světa členové sboru za výtěžek sběru plechovek přes 700 000 Biblí.
   S vizí přišel zesnulý člen sboru Al Panaro, který toužil hlásat evangelium v bývalém Sovětském svazu, když se začínal hroutit komunismus. Než si ale stačil koupit letenku a připojit se k misii Saddlebacku do Ruska, řekl mu lékař, že umírá na rakovinu. Potom si uvědomil, že toto nové misijní pole nepotřebuje jen dělníky, ale i Bible, a spolu s dalšími členy sboru začal sbírat hliníkové plechovky. Dnes, téměř deset let po jeho smrti, nasbírá sbor každý měsíc plechovky za 500 dolarů, a misie dosahuje daleko za hranice Ruska.
   * HCJB World Radio pokrývalo Rusko krátkovlnným vysíláním evangelia od roku 1941. Dnes se pořady vysílají z Quito a z pronajaté stanice ve Velké Británii. Od počátku devadesátých let také zakládá místní rozhlasové služby ve strategických městech celého bývalého Sovětského svazu. Loni na podzim pomohlo HCJB World Radio zprovoznit první ruskou křesťanskou satelitní rozhlasovou síť.
 
 Indická vláda proti hinduistickým extrémistům
   (Mission Network News) — Členové evangelikální služby v Indii děkují Bohu za vyslyšené modlitby. John Hash z Bible Pathway Ministries (Misie Biblická stezka) říká, že radikální hinduisté vyhrožují útoky na sirotčince, biblické školy, církve a další služby Bible Pathway. „Řekli, že je vypálí,“ uvádí dr. M. A. Thomas. „Ale teď jsou věci pod kontrolou; místní vládní představitelé jim skutečně pevně čelí a brání ozbrojeným přepadům.“ Přes toto vítězství militantní hinduisté křesťany nadále pronásledují. „Vláda povoluje dovoz Biblí bez výjimky, takže naše snahy to neovlivní. A pronásledování vždycky způsobuje, že Boží dílo roste ještě více.“
   * Ve spolupráci s FEBA Radiem vysílá HCJB World Radio ze Seychellských ostrovů každý týden na krátkých vlnách do východní Indie ve třech jazycích: bhojpuri, chattisgarhi a mundari. HCJB World Radio také zkoumá, jak by mohlo napomoci vzniku křesťanských stanic v klíčových městech Indie.
 
 Čínský pastor znovu zatčen
   (Religion Today) — Nyní, když bylo rozhodnuto, že se Peking stane pořadatelem OH v roce 2008, očekávané pronásledování křesťanských vedoucích sílí, hlásí Voice of the Martyrs (Hlas mučedníků). Pastor Li Dexian byl zatčen 26. července, sotva zahájil setkání domácího sboru v Hua Du. Po jeho zatčení se pracovníci úřadu pro veřejnou bezpečnost vrátili do sboru, ukončili setkání, rozehnali účastníky do jejich domovů a zatkli pastora i jeho spolupracovníka Aha Konga. Dexian byl za posledních 18 měsíců zatčen nejméně osmnáctkrát. K poslednímu zatčení došlo druhý den po propuštění tří čínských učenců s kontakty v USA, kteří byli odsouzeni za špionáž a tři dny před návštěvou ministra zahraničí USA Colina Powella, při níž má přednést i otázku náboženského pronásledování v Číně.
 
 Navzdory všudypřítomné temnotě misijní dílo v Indii roste
   (Missions Insider) — Když členové týmu „eXtrémních misionářů“ při své návštěvě Indie sledovali sikhské rituály, otevřely se jim oči. „Pohled na to, jak se upřímní, ale svedení hinduisté klaní soškám Šivy, Durgy a Višnua a vzdávají jim pudža, čili uctívání, zarmoutil naše srdce,“ říká Lance, vedoucí výpravy. „Tým se v angličtině i v hindštině přímo na území chrámu spojil k modlitbě, aby Bůh rozptýlil tuto temnotu.“ Ačkoli je v Indii chudoba a útisk běžnou věcí, příležitostí ke službě stále přibývá. Před několika lety Bůh povolal jednoho učitele, aby opustil svou práci a sloužil Bohu v této oblasti. V důsledku jeho služby dnes navštěvuje bohoslužby před jeho domem dvakrát týdně na 200 lidí. Biblická škola v jednom městě má přes 160 studentů ze 17 indických států. Mnozí z nich pocházejí ze severoindických států, které dosud nebyly příliš zasaženy. S dobrým výcvikem se budou moci vrátit s evangeliem ke svým vlastním kmenům.
 
 Přístřešky pro rodiny v El Salvádoru
   (Religion Today) — Assemblies of God (Boží sbory) postavily v několika salvádorských obcích dočasná přístřeší pro rodiny, které přišly o domov při zemětřeseních v lednu a v únoru. „Původně jsme plánovali postavit 2000 přístřešků, ale stihli jsme jich 2500,“ říká misionář Ron Bueno. „Působíme na venkově ve vesnicích, které nedostaly žádnou nebo skoro žádnou pomoc od jiných organizací.“ Kenton Moody, ředitel Convoy of Hope (Konvoj naděje), vysvětluje: „Ke každému přístřešku přidáváme ‚krabici naděje‘, týdenní příděl potravin.“ Stavba přístřešků je službou ENLACE, organizace pro rozvoj venkovských oblastí zaměřené na navracení rodin k produktivnímu životu a na pomoc sborům v budování silného společenství. Jejich týmy učí rodiny základním zednickým dovednostem, aby si mohli začít stavět trvalá obydlí, a sbory v obcích, které dostaly pomoc, prožívají růst. „Jeden pastor mi řekl, že za první dva měsíce do jeho sboru přišlo 120 nových lidí,“ uvedl Moody. „Členové sborů přijali novou vizi evangelizace. I když mnoho církevních budov bylo zničeno, věřící zřídili provizorní stavby, které jsou nyní zcela zaplněné.“
 
 Myanmarské kmeny se obracejí ke Kristu
   (Missions Insider) — Od počátku sedmdesátých let nachodil Daniel Fish tisíce kilometrů, někdy až 60 km denně, když v Myanmaru (dříve Barma) zvěstoval evangelium Ježíše Krista od jedné vesnice k druhé. Jako příslušník kmene Lisu a vedoucí myanmarské Spojené křesťanské misie, má Daniel na srdci nejen svůj kmen, ale i další kmeny této jihovýchodoasijské země. Kmen Lisu v Číně a v jihovýchodní Asii slyšel evangelium poprvé od Angličana J. O. Frasera v roce 1910. Ten se vzdal možnosti sloužit v anglickém parlamentu, a místo toho se vydal jako misionář do Číny. Vynalezl pro jazyk lisu písmo i hudební notaci a přeložil do něj Nový zákon. Dnes je přes 120 000  křesťanů z kmene Lisu v Číně, přes 100 000 v Barmě, přes 10 000 v severovýchodní Indii a přes 5000 v Thajsku.
 
 Lausanneský výbor jmenoval předsedu na rok 2003
   (Religion Today) — Nazarénský pastor Roger Parrott byl jmenován předsedou porady o světové evangelizaci, která se má konat ve švýcarském Lausanne v roce 2003. Výbor už nyní žádá vedoucí církví celého světa o příspěvky na téma největších obtíží v evangelizaci světa. Lausanneský výbor začal pracovat v roce 1974, kdy skupina kolem Billyho Grahama pozvala křesťanské vedoucí, aby se zde setkali za účelem podpory světové spolupráce v evangelizaci. Síť organizace dnes zahrnuje 25 výborů na celém světě. Toto bude první větší setkání od porady v roce 1989 v Manile.
 
 V Arménii zatčen osmnáctiletý Svědek Jehovův
   (Keston News Service) — Aram Šachverdjan, osmnáctiletý Svědek Jehovův, který v pátek 20. července před soudem popřel prokurátorovu domněnku, že ho k odmítnutí vojenské služby přinutil Levon Markarjan, byl 25. července v Medzamoru zatčen pro vyhýbání se vojenské službě. Je držen v policejní vazbě v Armaviru. Při Markarjanově procesu Šachverdjan zdůraznil, že za své rozhodnutí odmítnout vojenskou službu je zodpovědný on sám a že ho k němu Markarajan nenutil. Žaloba naznačovala, že Markarajan „svádí“ nezletilé, aby navštěvovali setkání „neregistrovaného náboženství“ ve městě Medzamor poblíž Jerevanu, a že na členy „působí“, aby nesloužili v armádě. Kdyby byl usvědčen, hrozí mu až pět let odnětí svobody.
   * Spolu s Armenia Help Center (Arménské středisko pomoci) a s Armenia Gospel Mission (Arménská misie evangelia) se HCJB World Radio podílelo na vzniku dvou křesťanských FM stanic v arménském hlavním městě Jerevanu.
 
 Radikální islám v Africe na postupu
   (Christian Broadcasting Network) — V Africe, kde muslimové představují 40 % obyvatel, se vzmáhá radikální islám. Afrika, známá po staletí jako „černý kontinent“, je stále černá pro mnohé z těch, kdo jsou v pasti válek, hladomoru a sucha. Dnes trpícím Afričanům hrozí další pohroma: radikální, ještě zuřivější odrůda islámu. Minulý měsíc řekl v Africe ministr zahraničí USA Colin Powell o súdánské válce: „Nestojíme proti nikomu.“ Powell povolil potravinovou pomoc pro islámský sever a USA poprvé za deset let vysílají pomoc do této oblasti. Steve Morrison z Center for Strategic and International Studies (Středisko pro mezinárodní výzkum strategií) patří k těm, kdo věří, že je na čase zkusit oslovit súdánské muslimské představitele v Chartúmu. Radikální islám je na postupu i v jných částech Afriky.
 
 Čína je stále otevřená pro křesťanské podnikatele a učitele
   (Mission Network News) — Čínský prezident volá po novém uspořádání světa proti dominanci USA. Je otázkou, zda to ovlivní americké křesťany, kteří přicházejí do Číny. Misionář Bob Stanton říká: „Při stávající poptávce po podnikatelích a učitelích je to nejlepší způsob, jak se do takové uzavřené země dostat. Každý podnikatel sem může přijít a založit malou firmu a každý učitel je automaticky vítán jako učitel angličtiny.“ Stanton ale upozorňuje, že křesťané musí být opatrní na to, jak mluví o své víře. „Neměli by příliš horlivě líčit, kdo jsme, ale nechat světlo svítit. Jako cizinci můžeme být nanejvýš vyhoštěni ze země, ale lidé, s nimiž pracujeme, tu budou muset zůstat a budou moci pokračovat.“
 
 Za únosem misionáře možná stojí ruská mafie
   (Christian Aid Mission News) — Dima, vedoucí ruského protidrogového centra podporovaného Christian Aid (Křesťanská pomoc), byl před devíti dny unesen a dosud je nezvěstný. Jurij Degťar, ředitel Works of Faith (Skutky víry), hlásí, že 24. července, právě když řidič přivezl Dimu domů, je obklíčilo šest maskovaných ozbrojených mužů ve dvou autech. Popadli ho a se všemi třemi auty odjeli. Jeho auto se našlo 29. července v jedné rokli. Dima řídil protidrogové centrum na předměstí Iževsku ve středoruském Předuralí. Odvykací program centra má velký úspěch, 60 osob je zapsáno a další 1000 čeká. Od roku 1992 založili pracovníci Works of Faith 150 sborů. Při evangelizaci, kterou pořádali před dvěma týdny, se k víře přihlásilo 1000 lidí. Z únosu je podezírána ruská mafie, protože evangelizační a odvykací programy centra mohly narušovat obchod s drogami.
   * HCJB World Radio pokrývá Rusko krátkovlnným vysíláním evangelia od roku 1941. Dnes se pořady vysílají z Quito a z pronajaté stanice ve Velké Británii. Od počátku devadesátých let také zakládá ve strategických městech bývalého Sovětského svazu místní rozhlasové služby. Loni na podzim pomohlo HCJB World Radio zprovoznit první křesťanskou síť satelitního rozhlasu v Rusku.
 
 Pronásledování v Indii ovlivňuje evangelizační strategii
   (Dawn Ministries) — Pronásledování křesťanů v Indii mění strategii získávání ztracených pro Krista. G. V. Mathai, prezident India Evangelical Mission (Indická evangelikální misie), říká, že evangelizace pod širým nebem už nejsou v Indii tak běžné. „Na mnoha místech jsme značně omezováni. Scházíme se v jednotlivých domech; oslovíme některé domácnosti a studujeme Bibli se všemi jejich obyvateli. Pán k sobě přitahuje mnoho lidí z hinduistického prostředí.“ Mathai se domnívá, že protikřesťanské nálady ovlivňují i jejich biblický korespondenční program. „Lidem se vyhrožuje, aby si nebrali křesťanskou literaturu. Mívali jsme ročně kolem 20 000 lidí, ale kazatelé evangelia mají nyní obavy rozdávat literaturu na veřejnosti, takže jich je jen asi 8000.“
   * Ve spolupráci s FEBA Radiem vysílá HCJB World Radio ze Seychellských ostrovů každý týden na krátkých vlnách do východní Indie ve třech jazycích: bhojpuri, chattisgarhi a mundari. HCJB World Radio také zkoumá, jak by mohlo napomoci vzniku křesťanských stanic v klíčových městech Indie.
 
 Sestřel misijního letadla zavinilo Peru i USA
   (MSN NBC) — K nešťastnému omylu, který vedl k sestřelení amerického misijního letadla v Peru, přičemž zahynula žena s dítětem, přispěly podle čtvrteční zprávy chyby v organizaci, jazyková bariéra i přetížený komunikační systém. Zpráva neukazuje na konkrétního viníka, ale říká, že ani jedna strana nedodržela všechna opatření, která obě vlády přijaly v roce 1994, aby se zabránilo takovýmto nedopatřením. Cessnu s misionáři sestřelil 20. dubna peruánský stíhač, když mu pozorovací letoun CIA nahlásil, že by mohlo jít o pašeráky. Zahynula americká misionářka Veronica Bowersová s dcerou Charity. Její manžel Jim Bowers a syn Cory vyvázli bez zranění, ale pilot Kevin Donaldson byl vážně postřelen. Když americká posádka zapochybovala, že jde skutečně o pašerácký let, zdržely výměnu hlášení neznalost jazyků, přetížené linky a těžkopádné procedury. Peruáncova znalost angličtiny byla nedostatečná a Američané uměli španělsky minimálně. USA po incidentu své hlídkové protidrogové lety pozastavily.
 
 Církve v Zimbabwe si začínají všímat nezasažených oblastí
   (Mission Network News) — „Opravdu to byl Boží čas“ k založení 10 000 nových sborů v Zimbabwe, říká Ted Olson z misie Dawn (Úsvit). V polovině osmdesátých let se místní křesťanští vedoucí rozhodli pro spolupráci v rámci velké misijní koalice. Léta stanových setkávání a masových evangelizací nebyla tak účinná, jak mnozí čekali, a nadšení, které panovalo po získání nezávislosti, také nestačilo k tomu, aby církev rostla sama od sebe. Křesťané si uvědomili, že potřebují společnou průbojnou strategii, a myšlenka, že kromě plánování evangelizačních kampaní je třeba zakládat nové sbory, padla na úrodnou půdu. V roce 1992 byl stanoven cíl založit do konce roku 2000 10 000 nových sborů. V Zimbabwe, kde žije 12 miliónů lidí, je nyní přes 20 000 sborů. Dnes věřící hledají strategii, jak v příštích 10 letech přinést evangelium do nejméně zasažených oblastí. Na 3. až 7. září je svolána konference. „Rychlý růst církve v zemi sužované ohromnými politickými problémy, korupcí a kolapsem ekonomiky je trvající skutečností a povzbudivým příkladem pro další země,“ tvrdí Olson.
 
 Konference o křesťanském vzdělávání se uskuteční v Jižní Africe
   (Mission Network News) — V pondělí se v Jižní Africe sejde 600 zástupců křesťanských škol ze 13 afrických zemí na druhé výroční celoafrické konferenci o vzdělávání pořádané ACSI (Association of Christian Schools International — Mezinárodní asociace křesťanských škol). Phil Renicks z ACSI tvrdí, že křesťanské vzdělávání je pro Afriku důležité. „Vládní vzdělávací systémy v celé subsaharské Africe jsou v koncích. Například Mosambik přispívá ročně na studenta asi jedním dolarem. Křesťanské školy se tedy dostávají stále více do popředí.“ Proto Renicks říká, že křesťanské vzdělávací instituce musí být připraveny na to, že budou mít vliv, který přetrvá na věčnost. „Hodláme se zabývat otázkou role učitele jako toho, který činí učedníky. Chybí tu pořádné učednictví a my roli křesťanské školy opravdu vidíme ve službě k učednictví stejně jako v zajišťování kvalitního studia.“
 
 * HCJB World Radio zasvěcuje arabské satelitní vysílání
   (HCJB World Radio) — Na 50 delegátů z Evropy, Afriky a Severní Ameriky se ve středu 1. srpna sešlo v Gibraltaru, aby zasvětili Radio Al Mahabba (Radio Láska), arabskou satelitní rozhlasovou službu provozovanou HCJB World Radiem a AWM (Arab World Ministries – Misie pro arabský svět), kterou mohou poslouchat milióny lidí v severní Africe, v Evropě a na Středním Východě.
   „Udělala na mne dojem různorodost skupin zapojených v tomto projektu, které mají společnou vizi a cíl,“ říká výkonný ředitel HCJB World Radia Dave Johnson, který na setkání přijel z Colorado Springs. „Vidět, jak se tento projekt stává skutečností, byla prostě série zázraků … řešení technických otázek, získání všech povolení, zapojení všech partnerů a školení lidí pro výrobu pořadů.“
   HCJB World Radio má na starosti technické stránky projektu a vzdělávání těch, kdo budou pro stanici připravovat program, zatímco AWM se postará o další práci s posluchači a koordinaci pořadů. Zkušební non-stop vysílání převážně křesťanské hudby bylo zahájeno v březnu a bude pokračovat ještě asi čtyři až šest týdnů, dokud nebude sytém zcela dokončen. Potom bude čtyřikrát denně opakován šestihodinový blok pořadů. Jakmile bude k dispozici více pořadů, bude rozšířen až na 12 hodin.
   Norm Leduc, zástupce AWM v manažerském týmu projektu, ve svém telefonátu z Michiganu zdůraznil, jak lze nové technologie využívat pro růst Božího království. Řekl, že věřící musí být „dobrými správci“ technických zdrojů a využít všech dostupných prostředků k šíření evangelia v arabském světě.
   Představitel místní církve, která projekt podporuje, tvrdí, že vysílání je odpovědí na 10 let modliteb za rozhlasovou službu, která by zasáhla přes Středozemní moře do severní Afriky, která je z 93 % muslimská. Martin Achterberg, pastor jiného partnerského sboru v Německu, sdělil, že projekt členy sboru povzbudil, aby se nadšeně zapojili do zahraniční misie.
   Nový manažer projektu Radio Al Mahabba stručně charakterizoval projekt i cílovou skupinu posluchačů. Uvedl, že skladba pořadů má být současná, zaměřená zejména na posuchače ve věku od 15 do 25 let. Vysílání zpřístupní evangelium přes satelit v oblasti, kde je nejvyšší hustota satelitních antén na světě a kde pouze 0,4 % populace zná Krista.
   „Pořady jsou navrženy tak, abychom s posluchači navázali přátelský vztah,“ uvedl oblastní ředitel pro severní Afriku a Střední Východ. „Zjistili jsme, že jakmile vznikne přátelství, jsou posluchači vůči evangeliu velmi otevření,“ říká. „Pořady zahrnují výuku angličtiny jako cizího jazyka, pořad pro ženy, přehled časopisů, lékařské rady, informace o kultuře, hudbu i evangelizační pořady.“
   Vysílání v arabštině není pro partnerské služby nic nového. HCJB World Radio začalo do této oblasti vysílat arabské pořady z Quito už roku 1990 během války v Perském zálivu. V roce 1998 přesídlilo denní vysílání na krátkovlnnou stanici v Británii. Arabské pořady se také vysílají 24 hodin denně z FM stanice v Evropě. AWM produkují arabské rozhlasové pořady pro tento region ve svých studiích ve Francii už přes 40 let.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz