Zprávy HCJB 5.8.2001 - 11.8.2001

 Humanitární pracovníci v Makedonii čelí těžkým otázkám
   (Christian Pentecostal Church) — Pracovníci křesťanské kliniky poblíž makedonského Kumanova čelí vážným otázkam: „Proč křesťanský západ tak horlivě pomáhá muslimům v nouzi a křesťanům v nouzi ne? Proč se nyní v porovnání s krizí v Kosovu tak málo zajímá, jak by mohl pomoci?“ Když zdravotníci poskytují lidem, kteří uprchli před teroristy Kosovské osvobozenecké armády, léky a péči, snaží se jim vysvětlit, že západ dnes není křesťanský, ale světský.
   * Spolu s místními partnery vysílá HCJB World Radio každý týden pořady v makedonštině prostřednictvím soukromé rozhlasové sítě, která pokrývá celou zemi. Přes třetinu dopisů, které přicházejí v reakci na vysílání, píší muslimští posluchači. Vysílání bylo zahájeno v roce 1994.
 
 Židovští a arabští křesťané plánují společnou misii
   (Assist News Service) — „King’s Kids“ (Děti Krále) spojují mladé arabské křesťany a mesiánské Židy v jedno v Kristu. V blízké budoucnosti se chystají na společnou misijní cestu do Rumunska. Skupina „King’s Kids“ vznikla v roce 1993, když jedni švýcarští manželé se skupinou švýcarské a německé mládeže uspořádali letní tábor s arabskými a mesiánskými křesťany. V roce 1995 se spojili se službou House of Light (Dům světla) v Šefa’amru, 24 km na severovýchod od Nazareta. Mladí se setkávají ve dvou skupinách a učí se budovat blízký vztah s Bohem. Letos v létě se asi 30 mesiánských Židů a arabských křesťanů ve věku od 13 do19 let vydá do Rumunska, kde se připojí k týmu King’s Kids. „Učíme se přijímat a respektovat jedni druhé a modlíme se, abychom se změnili tak, že budeme podobnější Ježíši.“
 
 Zatčení křesťanů v Saúdské Arábii vyvolává znepokojení
   (Religion Today) — Saúdská Arábie, nejsilnější spojenec USA z války v Perském zálivu, potlačuje náboženské svobody. Nedávno byli v souvislosti se svou vírou zatčeni dva křesťané, kteří tam žijí a pracují. Zahraniční pracovníci, často křesťané, tvoří třetinu obyvatel Saúdské Arábie. Nesmí být viděni s žádnými křesťanskými symboly nebo s Biblemi, ani se veřejně setkávat k uctívání a k modlitbě. V Saúdské Arábii nejsou žádné církve. Někteří křesťané hlásí, že při vstupu do země jim byly jejich osobní Bible odebrány a před jejich očima skartovány. Všichni křesťané v zemi jsou cizinci. „Občané Saúdské Arábie nesmí být křesťany. Není známo, že by někteří křesťany byli,“ tvrdí Nina Sheaová, ředitelka Centra pro svobodu náboženství. Podle Stevena McFarlanda, předsedy americké komise pro náboženskou svobodu ve světě, vystupuje vláda USA proti porušování svobody náboženství v tomto petrolejářském království velmi liknavě.
 
 Známí vedoucí doporučují „Bibli důkazů“
   (Assist News Service) — Josh McDowell, Franklin Graham, dr. D. James Kennedy a řada dalších známých křesťanských vedoucích spojili svá jména s neobvyklou novou Biblí, namířenou proti růstu skepticismu ve světě. Z Evidence Bible (Bible důkazů) se čtenář učí dokazovat Boží existenci bez pomoci víry. Její autor Ray Comfort tvrdí: „Většina křesťanů netuší, že Písmo je pokladnicí vědeckých a lékařských fakt, zapsaných před tisíci let, které dokazují jeho nadpřirozený původ. V Evidence Bible najdete odpovědi na nejběžnější otázky o Bohu a o křesťanské víře. Je v ní citován Charles Darwin, Albert Einstein, sir Isaac Newton, Louis Pasteur, Stephen Hawking a mnozí další uznávaní vědci. Radí, jak odpovídat těm, kdo poukazují na nesrovnalosti v Písmu. Ukazuje, že archeologie a historie potvrzuje jeho spolehlivost.“
 
 Ve filipínské katedrále vybuchla bomba
   (Assist News Service) — V pondělí 30. července došlo k výbuchu bomby v katedrále Karmel v Jolo, hlavním městě filipínské provincie Sulu. Z atentátu jsou podezříváni členové muslimské extremistické skupiny Abú Sajjáfa, která několikrát vyhrožovala vypalováním církví na jihu Filipín. Sajjáfovci stále drží v zajetí americké misionáře Martina a Gracii Burnhamovy, kteří byli uneseni před třemi měsíci z letoviska Dos Palmas ve městě Puerto Princesa. Proti objeveným pozicím sajjáfovců zahájila filipínská armáda vojenské operace.
 
 V Afghánistánu zatčeni humanitární pracovníci
   (Worldwide Photos) — V afghánském Kábulu bylo pro „šíření křesťanství“ zatčeno 24 pracovníků americké humanitární organizace SNI (Shelter Now International – Přístřeší nyní). Jeden z nich má australské a jeden německé občanství a 22 z nich jsou ženy. Bylo zatčeno i 64 Afghánců, kteří byli „cvičeni v křesťanství“. SNI do Afghánistánu přišla v reakci na sovětskou invazi roku 1979. Když milióny Afghánců prchaly do Pákistánu a Íránu, odešli Thor a Debi Armstrongovi s týmem dobrovolníků do pákistánského Péšávaru, aby pomohli naplnit potřeby rodin afghánských uprchlíků, zvláště v oblasti bydlení. Za tu dobu poskytly týmy SNI provizorní přístřeší, jídlo a další materiál tisícům Afghánců.
   * HCJB World Radio a jeho partneři vyrábějí pořady v jihouzbeckém jazyce, kterým mluví asi 1,4 miliónu lidí v Afghánistánu a v okolních zemích. První křesťanské vysílání v tomto jazyce bylo zahájeno nedávno z krátkovlnného zařízení rádia FEBA na Seychellských ostrovech. HCJB World Radio hodlá pořady vysílat rovněž z nejmenované AM stanice.
 
 Pastor v Bělorusku nesmí konat náboženskou službu
   (Keston News Service) — Ukrajinský pastor, který působí v běloruském hlavním městě Minsk, nesmí v Bělorusku vést žádnou náboženskou činnost. Pastor Venjamin Bruch z Církve Ježíše Krista byl obviněn, že provozuje náboženskou činnost bez povolení, i když jeho tisícihlavý sbor chce, aby nadále sloužil jako jejich pastor. Po bohoslužbě 17. července za Bruchem přišli dva policisté a začali se ptát na jeho pas a občanství. Druhý den se dostavil na policejní stanici moskovského distriktu převzít vyrozumění o obžalobě. O vyhoštění řeč nebyla, jen o pozastavení náboženských aktivit v církvi. Jako občan Ukrajiny musí Bruch každý rok žádat státní výbor, aby schválil pozvání církve k náboženské službě, a až do letošního dubna s tím neměl žádné problémy.
 
 Evangelikální právníci v Kolumbii přežili pokus o vraždu
   (Compass Direct) — Kolumbijský právník odložil svůj plán ustavit národní právnickou společnost křesťanských advokátů, když ho napadl „sicario“, nájemný vrah. Když byl David Pérez Palacio, presbyteriánský právník z města Barranquilla na karibském pobřeží v severní Kolumbii, na návštěvě u svého bratra v Cereté, přepadl ho osamělý střelec. Pokus o vraždu ho vyděsil a nyní uvažuje, že opustí zemi.V březnu se jeho bratr Oved Pérez Palacio, rovněž evangelikální právník, ujal případu zaměstnanců města Cereté, kteří prý byli neprávem propuštěni. „Starosta řekl, že musí právníkovi ukázat spravedlnost, aby ostatní právníci ve městě věděli, že by si na něj měli raději dát pozor,“ říká David. Vůdce polovojenské skupiny vydal 25. července příkaz Oveda zabít. Oved se domnívá, že to znamená konec jeho právnické činnosti.
   * Spolu s místními partnery vysílá HCJB World Radio evangelium z FM stanic ve čtyřech kolumbijských městech. Dále šíří křesťanské pořady ve španělštině do Kolumbie a po celé Latinské Americe na krátkých vlnách z Ekvádoru.
 
 Kniha vypráví příběhy pronásledovaných křesťanek
   (Assist News Service) — Kniha „Hidden Sorrow, Lasting Joy“ (Skrytý smutek, věčná radost) Anneke Companjenové z Open Doors (Otevřené dveře) vrhá světlo na roli žen v pronásledované církvi. „Ve většině zemí, kde jsou křesťané pronásledováni, platí přísně vymezené kulturní definice rolí mužů a žen. Proto veřejnost o křesťankách neví tolik, co o jejich manželích. Je třeba slyšet příběhy pronásledovaných křesťanských žen,“ říká Terry Madison, prezident Open Doors a manžel Anneke Companjenové. Kniha podává osobní svědectví dvaceti žen z pronásledované církve.
 
 Egyptský soud nařídil nové líčení v případu El Košeh
   (Christian Solidarity Worldwide) — Oběti násilí v El Košeh se snad přece jen dočkají spravedlnosti. Egyptský nejvyšší soud nařídil nové líčení v případě téměř stovky muslimů a křesťanů obviněných z účasti v násilnostech, při nichž přišlo o život 21 křesťanů a jeden muslim. Vesnice El Košeh na březích Nilu, 440 km jižně od Káhiry, se v době novoročních oslav stala dějištěm nejhoršího náboženského střetnutí v Egyptě za mnoho desetiletí. Koptský biskup Wissa říká: „Myslíme, že nyní může zavládnout spravedlnost. Byli tu vrazi i oběti a my chceme jenom vědět, kdo byl kdo.“ Kampaň za obnovení procesu s 96 obviněnými podporovala Christian Solidarity Worldwide (Světová křesťanská solidarita), která nadále vyzývá egyptskou vládu, aby ve společnosti vytvářela ovzduší náboženské tolerance a respektu k lidským právům.
 
 Íránským křesťanům v Turecku pomáhá kanadské velvyslanectví
   (Compass Direct) — Kanadské úřady včera písemně potvrdily, že velvyslanectví v turecké Ankaře zahájilo řízení ve věci imigrační žádosti íránské křesťanské rodiny, která před více než dvěma lety uvízla ve východním Turecku. Pokud Erfani s rodinou splní všechny požadavky pro imigraci, budou moci z Turecka odejít do Kanady do osmi měsíců. Erfani, který přestoupil od islámu ke křesťanství, uprchl s manželkou a třemi dcerami z Íránu do Turecka v červenci roku 1999. To, že se kanadské imigrační úřady žádostí Erfaniho rodiny zabývají, nezaručuje, že jí vyhoví.
 
 Taiwanská církev míří do Číny
   (Mission Network News) — Církev na Taiwanu se připravuje na něco, co ještě nikdy nezažila. Podle Davida Shibleyho z Global Advance (Globální pokrok) si taiwanská mláež navzdory politickému napětí nad budoucností Taiwanu „uvědomuje, že ve vztahu mezi Taiwanem a zbytkem Číny nevyhnutelně dojde snad ještě v tomto desetiletí k zásadním změnám. Mnozí taiwanští mladí jsou odhodláni šířit evangelium nejen ve své zemi, ale i v Číně.“ Taiwanští pastoři odcházejí do Číny, kde školí členy podzemních církví.
 
 Brožurky IBS nabízejí Makedoncům útěchu
   (IBS) — Makedoncům, které postihl válečný konflikt, dnes IBS (International Bible Society – Mezinárodní biblická společnost) přináší brožurky s duchovní útěchou v neštěstí. Brožurka „When Your Whole World Changes“ (Když se celý tvůj svět změní) radí, jak se vyrovnat s pocity spojenými se ztrátou a jak se obrátit ke Kristu uprostřed těžké situace. IBS jich vydala 20 000 a rozdává je převážně ve větších městech, z nichž vláda ustoupila. Od února, kdy boje s etnickými Albánci začaly, opustilo Makedonii téměř 100 000 lidí. Makedonie má přes 2 milióny obyvatel, z toho 30 % tvoří muslimové a 70 % pravoslavní.
   * Spolu s místními partnery vysílá HCJB World Radio každý týden pořady v makedonštině prostřednictvím soukromé rozhlasové sítě, která pokrývá celou zemi. Přes třetinu dopisů, které přicházejí v reakci na vysílání, píší muslimští posluchači. Vysílání bylo zahájeno v roce 1994.
 
 Vojáci džihádu připraveni k útoku na indonézské křesťany
   (ICC) — ICC (International Christian Concern – Křesťanské zájmy ve světě) hlásí, že 3000 vojáků džihádu (muslimská svatá válka) jsou připraveny napadnout a vyhladit zbytek křesťanů ve vnitrozemí Celebesu. Prudké boje mezi ozbrojenými muslimy a křesťany zmítají Indonézií už od loňského dubna a působí tak neustálé napětí. Počet křesťanů, kteří odsud utíkají, vzrostl od počátku června do 18. července z 1800 na více než 6000. Jak jsou další křesťané evakuováni z hor a z džungle, kde se skrývají po útocích na své vesnice, číslo stále stoupá. Podle ICC od června přibylo i útoků.
 
 Generál: Konflikt na Filipínách není náboženská válka
   (Assist News Service) — Generálporučík Gregorio Camiling, velitel ozbrojených sil na jihu Filipín, tvrdí, že konflikt, vyvolaný muslimským extrémistou Abú Sajjáfem, není válkou mezi muslimy a křesťany v Mindanao. Třísetčlenná teroristická skupina Abú Sajjáfa působí v provinciích Basilan a Sulu. Camiling řekl, že krize je bojem vlády proti zločincům či teroristům, rozhodně ne džihádem, jak by ji někteří rádi označili. Skupina už tři měsíce drží v zajetí křesťanské misionáře Martina a Gracii Burnhamovy z New Tribes Mission (Misie pro nové kmeny).
Historie události
 
 Výbuch ve venezuelské katedrále
   (LAM News Service) — V hlavní katedrále ve venezuelském Caracasu explodovala 25. července bomba, která zranila dvě osoby a zničila zpovědnici. Atentát se řadí k dalším hrozbám a útokům, ale v římskokatolické církvi, k níž se hlásí většina obyvatel této jihoamerické země, vyvolal vlnu zděšení tím, že zasáhl její nejsvětější místo, sídlo její moci a vlivu. Policie přiznává, že v tomto případě nemá žádná vodítka. Někteří místní představitelé uvažovali, zda by atentát a výhrůžky jiným církvím nemohly být reakcí na kritiku prezidenta Hugo Chaveze a jeho levicové vlády ze strany zástupců církve. Konflikt mezi církví a státem se vyostřil v posledních měsících, když se katoličtí představitelé vyslovili proti Chavezovým levicovým postojům a proti jeho snaze získat nad vládou větší moc.
 
 Služba OMF International v Japonsku mění lidské životy
   (Mission Network News) — OMF International dostává z Japonska dobré zprávy. Členové týmu hlásí, že rozhlasový pořad Světlo světa, televize Záchranné lano a telefonická služba mají v Japonsku silný vliv. Pracovníci pomáhají mnoha posluchačům, kteří se v červnu při setkáních na Hokkaidó rozhodli pro Krista, růst ve víře. Posláním OMF je založit biblická církevní hnutí ve všech skupinách obyvatel východní Asie.
 
 Student svědkem utrpení způsobeného pronásledováním
   (Baptist Press) — Student jménem John sloužil v jihovýchodní Asii několika uprchlíkům, kteří o všechno přišli, když unikli skupině muslimských extrémistů, a prostě se snažili přežít. Chodil od jednoho k druhému, podával jim ruce a seznamoval se s nimi. Přitom si zvlášť všiml jednoho muže, kterému chyběly dva prsty. John se rozpačitě podíval po druhé ruce, ale viděl jenom pahýl. Na jeho otázku začal muž vyprávět, jak byl pronásledován jen proto, že je křesťanem. Vojáci džihádu ho přitlačili ke zdi a zeptal se, jestli je následovníkem Krista. „Odpověděl: ‚Ano, jsem křesťan.‘ Tak mu usekli palec a jeden prst,“ říká John. „Potom mu řekli: ‚Buď přestoupíš na islám, nebo tě zabijeme.‘ On na to: ‚Ne, já jdu za Ježíšem Kristem.‘ Tak mu usekli druhou ruku a nechali ho tam, aby umřel, ale Bůh jeho život ušetřil.“
 
 V Afghánistánu zatčeni humanitární pracovníci za šíření evangelia
   (Charisma News Service) — Náboženské milice přívrženců zvláště drsné větve fundamentálního islámu uzavřely v neděli kanceláře německé křesťanské humanitární agentury a na základě obvinění ze šíření křesťanství zatkly 24 jejích zaměstnanců, z toho dva Američany. Talibán odmítá komukoli umožnit návštěvu zatčených. Talibán zatkl také 64 Afghánců, kteří prý u organizace podstupovali křesťanský výcvik. V Afghánistánu, kde vládne hnutí Talibán, je šíření náboženství jiného než islám a odstoupení od islámu považováno za zločin a trestáno smrtí.
   * HCJB World Radio a jeho partneři vyrábějí pořady v jihouzbeckém jazyce, kterým mluví asi 1,4 miliónu lidí v Afghánistánu a v okolních zemích. První křesťanské vysílání v tomto jazyce bylo zahájeno nedávno z krátkovlnného zařízení rádia FEBA na Seychellských ostrovech. HCJB World Radio hodlá pořady vysílat rovněž z nejmenované AM stanice.
 
 Talibán zavírá kanceláře Přístřeší nyní v Afghánistánu
   (World Evangelical Fellowship) — Talibán uzavřel všechny afghánské kanceláře Přístřeší nyní. Podle Abdula Rehmana Zahida, náměstka ministra zahraničí Talibánu, se tak stalo, protože „Talibán získal solidní důkazy“ o podílu této organizace „na šíření křesťanství v Afghánistánu“. Představitelé Talibánu tvrdí, že zajistili tisíce křesťanských video a audio nahrávek a Biblí v překladu do místních jazyků. Ve čtvrtek bylo australským, německým a americkým diplomatům v Pákistánu sděleno, že obdrží víza, aby mohli vězně navštívit, ale není zřejmé, kdy k tomu dojde. V lednu mulláh Mohammad Omar, nejvyšší vůdce Talibánu, prohlásil že každý, kdo bude usvědčen, že se pokoušel přesvědčit afghánského muslima ke změně víry, bude potrestán smrtí. Představitelé Talibánu však prý zástupcům USA, humanitárních agentur a OSN sdělili, že „Dekret číslo 14“, vydaný v červnu 2001, nevyměřuje cizincům za zvěstování cizí víry afghánským muslimům smrt, ale vyhoštění. Není jasné, který výnos bude užit. Náměstek ministra Talibánu pro náboženskou policii ve čtvrtek oznámil, že pracovníkům hrozí tresty od vyhoštění až po popravu, které budou stanoveny, až skončí vyšetřování. Ale zdá se, že se nikdo nezajímá o propuštění 16 afghánských pracovníků Přístřeší nyní a Afghánců, obviněných z odpadlictví.
   Pokud jde o tuto humanitární organizaci, vznikl v médiích poněkud zmatek. V Afghánistánu působí jak americká organizace Shelter Now International se sídlem ve Wisconsinu, tak jiná nezávislá německá organizace, jejíž název zní v anglické verzi rovněž Shelter Now (Přístřeší nyní). Původně mluvila téměř všechna média (viz zprávy HCJB z 6. 8. 2001) o wisconsinské organizaci, ale jak se nyní ukázalo, jde v tomto případě o organizaci německou (viz zprávy HCJB z 8. 8. 2001). Američané se podle svého vyjádření pokusí Němcům pomoci, ale zároveň se distancují od jakékoli ilegální činnosti. Organizace zároveň pracují na řešení konfliktu názvů.
 
 Dva tajné policisty ve východní Asii „dostalo“ evangelium
   (FridayFax) — „Bratr Samson je malý postavou, ale vírou obr,“ uvádí zpráva baptistické International Missions Board (Mezinárodní misijní rada). Samson býval buddhistou, ale v roce 1987 přišel ke Kristu, a když v roce 1997 vstoupil do služby na plný úvazek, přestěhoval se do východoasijského města, které dosud neslyšelo evangelium a založil tam domácí sbor. Guvernér vyslal na setkání čtyři policisty, aby křesťany sledovali. Vyzvědači se však, přitahováni evangeliem, každý týden vraceli a brzy začali kromě nedělních shromáždění, kam byli posláni služebně, navštěvovat i středeční biblická studia. Dva z nich uvěřili a zapojili se do církve. Samsonův soused je léčitel, a to, co vedle provádějí křesťané, se mu nelíbí. Svolával proti setkáním hlasité kletby a snažil se je rušit hlučnou hudbou, ale křesťané se za něj prostě začali modlit. V Samsonově domě se nyní setkává 27 lidí a vede dalších šest domácích sborů, které mají 10 členů.
 
 Evangelizační jazykový kurz oslovuje ukrajinskou mládež
   (Mission Network News) — Robert Rasmusson z IM (International Messengers – Mezinárodní poselstvo) říká, že i přes opozici pravoslavných se různé služby na Ukrajině vzmáhají. Jednou z aktivit IM je evangelizační tábor s výukou angličtiny, při němž se jejich pracovníci dostávají do přímého kontaktu s mladou generací. Podle Rasmussona je to pole neorané. „Mnozí z těchto mladých, kteří na tábor přijíždějí, byli vychováni v pravoslavné církvi, a přesto doopravdy nechápou, co to znamená osobní vztah s Ježíšem Kristem.“ Rasmusson dodává, že někdy se ze strany pravoslavné církve setkávají s otevřenou diskriminací. Ale protože se jim podařilo najít styčný bod, jejich služba roste. „Zvěstujeme evangelium, ale nenapadáme žádnou církev, a přitom se snažíme zůstat soustředěni na pravdu Písma, která je společným jmenovatelem.“
 
 Indický lékař: „K jakému Bohu se to modlíte?“
   (CBN World Reach) — Sudhirovu manželku a dceru srazil před jeho očima autobus. Vykřikl, aby je varoval, ale pozdě – autobus je přejel a obě zůstaly bezmocně ležet v krvi na vozovce. Sudhir je na svém motorovém rikša vezl do nemocnice a modlil se: „Ježíši, prosím, vrať mi je zpátky.“ Diagnóza byla otřesná: Renuka, jeho žena, měla několik zranění hlavy, dvanáct zlomenin a kyčel roztříštěnou na 42 kousků; dcera Čaksu měla být částečně invalidní. Ale Sudhir se s dalšími křesťany začal modlit, a jejich stav se začal měnit: lékaři oznámili, že Čaksu nebude postižená a že její vnitřní zranění se vyhojí. U Renuky plánovali devítihodinovou operaci. Po modlitbě vešla na operační sál s úsměvem ve tváři. Operace skončila, jakmile začala. Užaslý chirurg vyšel ze sálu promluvit si s rodinou. „K jakému Bohu jste se to modlili?“ ptal se. „Vaše žena žádnou operaci nepotřebuje. Všechny úlomky jsou najednou tam, kam patří.“
 
 OPRAVA: Vztahy mezi SIM a Africkým evangelikálním společenstvím
   (SIM) — Ve zprávách HCJB World Radia z 25. 7. 2001 vyšel článek nazvaný „Mosambik znovu uvítal misijní radu“, v němž bylo chybně uvedeno, že dlouholeté partnerství SIM s AEF (Africa Evangelical Fellowship – Africké evangelikální společenství) se rozpadlo v lednu 2001. Carol Wilsonová ze SIM (Society for International Ministries – Společnost pro mezinárodní misii) píše: „Toto tvrzení obsahuje nešťastný omyl, který by mohl vážně ovlivnit přátele SIM. Skutečnost je taková, že AEF a SIM se v roce 1998 spojily! Do té doby AEF v Mosambiku působilo pod zástavou IUB (Igreja Uniao Baprista de Mocambique). (Historie AEF v Mosambiku začíná už na konci třicátých let, byla přerušena nástupem marxistického režimu, a obnovena počátkem let devadesátých. Vždy byla registrována jako misijní skupina; humanitární pomocí jsme se zabývali z důvodu krajní nouze, ale nikdy nebyla základem pro náš pobyt v zemi.) Od roku 1998 spojená misie (nazývaná napříště SIM) stále spolupracovala s IUB. Byly to neshody s touto církevní skupinou, které počátkem roku 2001 vedly k odchodu misionářů SIM z Mosambiku. Poté SIM požádala o oficiální registraci, zmíněnou ve vaší zprávě, a obdržela ji.“
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz