Zprávy HCJB 12.8.2001 - 18.8.2001

 Zdržení misionáři se vrací domů
   (Charisma News Service) — Mladí misionáři z kalifornského Sacramenta, které v Moskvě zdržel úřední šiml, protože jim byly ukradeny pasy, se vrátí do USA tento týden. Americké imigrační úřady o tom jejich příbuzné uvědomily ve čtvrtek, hlásí The Sacramento Bee. Skupina se měla vrátit domů 6. srpna. V červenci odjelo 19 emigrantů z Ruska a dalších zemí bývalého Sovětského svazu pomáhat na křesťanský letní tábor pro sirotky a děti ze sociálně slabých rodin. Devět z nich – všichni občané USA – se vrátilo bez zpoždění. Ale zbývajícím 10 misionářům ve věku od 18 do 25 let byly ve městě Kirovo-Čepeck asi 800 km na severovýchod od Moskvy ukradeny skupinové pasy, zelené karty a cestovní doklady. Zástupci amerického i ruského velvyslanectví skupině tvrdili, že dokumenty k opuštění země jim musí vydat druhá strana. Vinou tohoto byrokratického zmatku misionáři zmeškali dřívější odlety a jejich prodloužený pobyt musely financovat jejich rodiny a různé sbory v Sacramentu.
 
 Indická řádová sestra střelena do obličeje
   (Christian Solidarity Worldwide) — Čtyři muži, podle všeho militantní hinduisté, střelili 7. srpna jeptišku z Madhjapradéše přímo do obličeje. Leena Vellampunijelová (30) z nemocnice Nirmala ve vesnici Čandera je nyní hospitalizována a její stav je kritický. Incident se odehrál jen den poté, co došlo v Thane poblíž Bombaje k útoku na kněze. Otec Mendonca byl napaden více než 40 aktivisty, patrně příslušníky militantní skupiny Sangh Parivar, a utrpěl vážná zranění. Sangh Parivar je hlavní skupinou militantních hinduistů v Indii a existuje podezření, že její aktivisté se v lednu 1999 podíleli na zavraždění australského misionáře Grahama Stainese a jeho dvou mladších synů v Uríse.
   * Ve spolupráci s FEBA Radiem vysílá HCJB World Radio do východní Indie každý týden křesťanské pořady v jazycích bhojpuri, chattisgarhi a mundari na krátkých vlnách ze Seychellských ostrovů. HCJB World Radio také zkoumá, jak by mohlo napomoci vzniku křesťanských stanic v klíčových městech Indie.
 
 16 mladých Alžířanů zatčeno za přechovávání Biblí
   (Religion Today) — Vahránský deník Le Quotidien d’Oran hlásí, že alžírská policie nedávno zatkla 16 mladých lidí za přechovávání Biblí a dalších křesťanských materiálů. Podle úřadů jsou zatčení ve věku od 20 do 31 let členy křesťanské denominace z alžírského vnitrozemí. Oslovili rekreanty, a jeden z nich uvědomil policii. V převážně muslimském Alžírsku je šíření křesťanství považováno za zločin. Muslimové, kteří přestoupí na jiné náboženství, riskují trest smrti. Nicméně podle odhadu francouzské církve byly o velikonocích 1999 mezi 2500 katechumeny pokřtěny i stovky bývalých muslimů – mnozí z nich původem z Alžírska. Lidé se obracejí i v samotném Alžírsku. Deník Al-Yaum si v souvislosti s terorismem muslimských fundamentalistů v dubnu stěžoval na „děsivou“ expanzi misijních aktivit.
 
 9000 miniknihoven pro vedoucí afrických sborů
   (SIM News) — Misionář Jim Mason ze Society for International Ministries (Společnost pro mezinárodní misii) hlásí, že 9000 pastorů a vedoucích sborů ve francouzsky hovořících oblastech Afriky už má svou vlastní miniknihovnu. Díky jejich projektu Leaders’ Bookset (Sada knih pro vedoucího) obdržel každý z nich 36 knih (komentáře, teologické práce, příručky pro službu i bohoslužebné materiály). Miniknihovny jsou distribuovány v rámci cyklu výcvikových konferencí, pořádaných v různých městech frankofonní Afriky. Poslední z nich se má konat koncem srpna v Bouake na Côte d’Ivoire (Pobřeží slonoviny). Předchozí se konaly v Beninu, v Burkina Faso (Horní Volta), na Côte d’Ivoire, v Čadu, v Guineji, v Kamerunu, v Mali, na Mauritiu, v Nigeru, ve Středoafrické republice a v Togu. Účastníci zaplatí zlomek ceny (což někdy stejně představuje až měsíční mzdu), zbytek hradí křesťané z jiných zemí.
 
 „Insight For Living“ v Indii zvyšuje svůj dosah
   (Mission Network News) — Rostoucí pronásledování křesťanů neznamená konec rozhlasové služby v Indii. Projekt „Insight For Living“ (Postřehy pro život) s Chuckem Swindollem zde ve své práci pokračuje. Ředitelka mezinárodní služby Rolla Goodyearová tvrdí, že jejich služba dokonce roste. „Zatím pro Indii vysíláme v šesti jazycích včetně angličtiny. A doufáme, že se nám zanedlouho podaří začít vysílat v gudžaráti, pokud totiž získáme finance potřebné k zahájení vysílání.“ Není to drahé, když si člověk uvědomí, že to 44 miliónům lidí umožní slyšet evangelium, říká Goodyearová.
 
 Světové evangelikální společenství se zaměří na „dálnice pro uprchlíky“
   (WEF) — Ve dnech 15. až 20. listopadu se křesťanští vedoucí z celého světa sejdou v tureckém Izmiru na mezinárodní poradě o nových způsobech pomoci uprchlíkům, kterou svolalo World Evangelical Fellowship (Světové evangelikální společenství). Delegáti světové evangelikální obce budou hledat způsoby, jak poznat a posilovat vazby mezi agenturami, církvemi a skupinami, které se snaží reagovat na rostoucí problém „dálnic pro uprchlíky“ – pozemních, leteckých a námořních cest, po nichž přesídlenci putují ze země do země a mezi kontinenty, aby unikli válkám, katastrofám a pronásledování.
 
 Talibán: Všech 24 humanitárních pracovníků musí před soud
   (CNN) — Afghánský vládnoucí režim Talibán rozhodl, že 24 humanitárních pracovníků – včetně osmi cizinců – musí být souzeno za šíření křesťanství. To bylo sděleno západním vyslancům, kteří byli do země vpuštěni k jednání s úřady. S pracovníky německé agentury Přístřeší nyní, které Talibán drží ve vazbě od 5 srpna na základě obvinění, že se pokoušeli obracet Afghánce na křesťanství, se však nesetkali. Západní analytici původně očekávali, že cizinci – dva Američané, dva Australané a čtyři Němci – budou ihned po zatčení vyhoštěni, zatímco 16 Afgháncům hrozí podle islámských zákonů Talibánu smrt.
Historie události
 
 Afričtí pastoři jsou připraveni zakládat nové církve
   (Mission Network News) — Klíčem k založení nových sborů v arabských částech severní Afriky by mohly být konference pastorů, tvrdí doktor David Shibley z Global Advance (Globální pokrok). Právě pořádal pastýřskou konferenci v Keni, kde se pastoři nasadili pro Velké poslání. „Stovky pastorů se veřejně zavázaly, že do dvanácti měsíců založí aspoň jeden nový sbor. A několik tuctů pastorů se rozhodlo jít konkrétně mezi nezasažené lidi v severní Africe, kde pastorům hrozí pronásledování a někdy i mučednická smrt.“ Shibley říká, že afričtí pastoři se do těchto zemí dostanou snáze. Západní křesťané však musí stát za nimi. „Bez zázemí se evangelium daleko nedostane. Pokud ale budou mít zázemí, pokud budou vyzváni a pokud dostanou patřičné zdroje, jsou odhodláni jít a za věc evangelia třeba i položit život.“
 
 NTM stále pátrá po unesených misionářích
   (NTM) — Krizový tým New Tribes Mission (Misie pro nové kmeny) zaznamenává pokroky ve vyšetřování únosu Davea Mankinse, Marka Riche a Ricka Tenenoffa z roku 1993. Členové týmu sledují stopy, které, jak doufají, poskytnou věrohodné informace o osudu obětí. Stále navštěvují Kolumbii a byli povzbuzeni, když našli lidi, ochotné pomoci zjistit, co se s misionáři stalo. Stopy zatím naznačují, že již nejsou naživu.
 
 Po modlitbách a půstu požáry v Ugandě ustaly
   (Mission Network News) — INN (International Needs Network – Síť pro mezinárodní potřeby) hlásí povzbudivé výsledky svého projektu v Ugandě: rozmach evangelizace a další vedlejší účinek. Dave Culross z INN říká, že během osmi týdnů postihla církev série záhadných požárů. Při jednom z nich vyhořel dům pastora. „Nakonec se křesťané rozhodli, že by se měli dát dohromady, a vyhlásili dva dny půstu a modliteb. Od té doby žádné další požáry nebyly. Když aktivně pracujete pro Pána Ježíše Krista, můžete čekat odpor ze strany lidských nepřátel v tomto světě i od sil, které se evangeliu Ježíše Krista vzpírají.“
 
 V bolivijské Cochabambě vznikl sbor pro duševně pracující
   (SIM News) — Greg a Patti Bryceovi, misionáři SIM, hlásí, že v bolivijské Cochabambě se nyní pravidelně setkává nový mezinárodní sbor, který slouží zejména duševně pracujícím. Práce SIM a dalších misií mívala vždy největší vliv mezi lidmi z nižších příček společenského žebříčku. SIM v tomto novém úsilí není sama, na její vizi a práci se podílí několik dalších skupin. Sbor bude základnou řady služeb v anglickém jazyce a mezi inteligencí. Tým zakladatelů sborů se zaměřuje na rozvíjení zdravých vztahů, v jejichž rámci lze sdílet evangelium, a na účinnou výchovu nových věřících pro vedoucí úlohy.
 
 Projekt pomáhá irským mladým překonat náboženský konflikt
   (Religion Today) — Chloe Faulknerová (18) a Sheryl Heaneyová (17) přijely koncem června do Kansas City v rámci projektu Children’s Friendship (Dětské přátelství), při němž se setkává katolická a protestantská mládež a učí se náboženské toleranci. Bydlely u místní rodiny a od příjezdu sdílely ložnici, koupelnu i jídelní stůl. Loni hostilo dvojice mladých severoirských katolíků a protestantů 90 rodin ze 13 států. Chloe a Sheryl pocházejí z vísek za městem Omagh. I když jejich domovy leží daleko od bojišť Belfastu a Londonderry, odlišné náboženství lidi rozděluje. Kvůli třenicím – Irové říkají konflikt – jsou obě skupiny napjaté a ostražité. „Neřekla bych, že se celou dobu děsím, ale pořád si dávám pozor,“ vysvětluje Chloe. Dívky uznávají, že náboženství je důležité, a doufají, že jednou přestane být bariérou. Až se vrátí domů, chtějí se svými zkušenostmi z Kansasu učit toleranci i ostatní a podporovat partnerské vztahy katolických a protestantských škol. „Doufáme, že dáme dohromady spoustu lidí,“ dodává Sheryl.
 
 Křesťané na jihu Bhútánu pod silným tlakem
   (Charisma News Service) — Jihobhútánští křesťané čelí silnému nátlaku, aby se vzdali své víry. Podle jednoho vedoucího tajné venkovské misie místní představitelé několika vesnic nedávno nahnali věřící dohromady, zbili je a vyhrožovali jim. Ti, kdo odmítli zapřít Krista, byli několik dní vězněni a týráni. Někteří z nich následkem mučení zvraceli krev nebo utrpěli zlomeniny žeber či rukou. Za trest také museli nosit pytle s pískem a nesměli vyhledat ošetření v místní nemocnici. Zdroj sdělil Charisma News Service, že ti, kdo mučení nevydrželi, měli za úkol pálit alkohol a zúčastnit se rituálů, aby dokázali, že jsou „odkřesťanštění“. Také když chtějí věřící cestovat, musí úřadům sdělit detaily své cesty, řekl. Poslední události jsou v souladu se vzestupem pronásledování, hlásí „Church Around the World“ (Církev po celém světě), která informovala, že loni bhútánský král v jednom projevu lidem doporučil, aby se raději drželi buddhismu. Křesťané jsou nuceni, aby se písemně zavázali, že nebudou pořádat bohoslužby ani evangelizovat a pokud to neučiní, je jim odpíráno bezplatné školství a zdravotnictví.
 
 Čínský biskup: Přizpůsobte teologii socialismu
   (World Evangelical Fellowship) — Mnozí klíčoví evangelikální vedoucí v legálních i ilegálních čínských církvích potvrzují, že nátlak letos vzrostl. Kampaň „teologického budovatelství“ v Nan-ťingu a Šanghaji, vedená biskupem Dingem, bývalým předsedou TSPM a čínské křesťanské rady, připravilo několik klíčových evangelikálních vedoucích o jejich místa. Patří k nim i pastor Ji Tai, biskupův kandidát na vysokou funkci, který ale projevil veřejný nesouhlas s jeho pokusy „přizpůsobit teologii socialismu“. Jeden propuštěný šanghajský pastor vyjádřil obavy, že tisíce hledajících (mezi nimi i řada mladých a intelektuálů), kteří se houfují ve sborech Trojiční církve, nyní z mnoha kazatelen uslyší místo zvěsti evangelia její popření. Útoky proti ospravedlnění z víry a potřebě obrácení vystřídalo prázdné moralizování.
 
 Za bomby v indonézských církvích 11 let vězení
   (Charisma News Service) — Spoluviník série výbuchů v budovách indonézských církví, při nichž bylo 19 lidí zabito a přes 100 dalších zraněno, byl odsouzen k 11 letům vězení. Edi Sugiarto byl usvědčen, že loni o Vánocích poslal sborům a pastorům 14 balíčků s výbušninou, uvádí Associated Press. Křesťané z Moluckých ostrovů, které vojáci džihádu stále vyhánějí z domovů a nutí přijmout islám, však dosud spravedlnost nevidí. Ačkoli stovky křesťanů přišly o život a tisíce o domovy, vláda ještě žádné kroky nepodnikla, hlásí Christian Aid Mission (Misie křesťanské pomoci).
 
 Kladné ohlasy na novou podobu CBH Ministries
   (Mission Network News) — Ředitel CBH Ministries Randy Heckman vysvětluje, o co jde: „Dlouholetý pořad Children’s Bible Hour (Dětská biblická hodinka) – vysílal se už 58 let – jsme nahradili novým pořadem, nazvaným Down Gilead Lane (Gileádovou uličkou). Udělali jsme to opravdu po několika letech modliteb, studia a přemýšlení, co by mohlo nejlépe oslovit dnešní děti. Ohlas je velmi potěšující. Přibylo nám přes 300 radiostanic.“ I když jejich poslání jít za mladými lidmi se nemění, způsob, kterým je oslovují, změnu potřeboval, říká Heckman. „Jak víte, evangelium je neměnné, ale to, jak je sdělujeme srdcím a životům mladých lidí a jejich rodin se musí měnit spolu s kulturou.“ CBH Ministries působí v 15 jazycích a plánují další.
 
 Ústředí World Relief se stěhuje do Baltimore
   (World Relief) — Národní i mezinárodní ústředí World Relief (Pomoc světu) se v souladu s loňským rozhodnutím ředitelské rady sjednotit vedení na jednom místě přesunulo minulý týden do Baltimore v Marylandu. Dříve pracoval prezident, vrchní operační důstojník a dva viceprezidenti v mezinárodním ústředí v illinoiském Wheatonu, zatímco první viceprezident a další dva viceprezidenti v ústředí pro USA v newyorském Nyacku. Cílem rozhodnutí bylo posílit soustředění misie na pomoc církvím v pomoci potřebným. Pro sjednocený tým ani jedna stávající kancelář nestačila.
 
 Šest baptistů evakuováno z Makedonie
   (Religion Today) — Šest zámořských pracovníků Cooperative Baptist Fellowship (Společenství baptistů pro spolupráci) dorazilo po evakuaci z Makedonie v bezpečí do Řecka. Tyto tři manželské páry opustily zemi o víkendu z obav, že se násilí může rozšířit až do hlavního města Skopje a okolí. Až dosud se většina bojů mezi makedonskými jednotkami a albánskými povstalci odehrávala na severozápadě v Tetovu, druhém největším městě země. Rick Shaw, jeden z evakuovaných, říká, že se do Makedonie doufají brzy vrátit. To ale záleží zejména na výsledcích mírové dohody, podepsané 13. srpna. Jejím cílem je ukončit šestiměsíční boje makedonské vlády se vzbouřenými etnickými Albánci.
   * Spolu s místními partnery vysílá HCJB World Radio každý týden pořady v makedonštině prostřednictvím soukromé rozhlasové sítě, která pokrývá celou zemi. Přes třetinu dopisů, které přicházejí v reakci na vysílání, píší muslimští posluchači. Vysílání bylo zahájeno v roce 1994.
 
 Západoafrické církve vidí rostoucí hrozbu islámu
   (Religion Today) — Reverend Mitre Djakouti se domnívá, že mnozí věřící v západoafrickém Togo se pro strach z pronásledování nemohou veřejně přiznat ke křesťanství. „Vím o osmi, kteří od doby, co si čtou Bibli (když u toho nikdo není), mají v srdci pokoj,“ říká. Jeden ze členů jeho církve ztratil po svém obrácení manželku. Její muslimská rodina totiž přišla a násilím ji odvedla. „Je tu jakási tichá, vytrvalá opozice proti křesťanům,“ říká Djakouti. „Když například chceme založit nový sbor, nemůžeme získat potřebná povolení nebo si muslimská obec formálně stěžuje na ‚hluk‘ modliteb a zpěvu. Snaží se nám bránit v setkávání. V této chvíli se smí křesťany stát pouze vdovy a vyděděnci.“
 
 I přes nepokoje evangelizace v Libérii pokračuje
   (Mission Network News) — Libérijské jednotky jsou údajně v pohotovosti a vláda posílila bezpečnost v severní části země, zatímco vojska povstalců se přesunula k jihu. Humanitární agentury odhadují, že od dubna odsud uprchlo 40 000 lidí. Podle Douga Boisverta z Evangelical Baptist Mission (Evangelikální misie baptistů) právě zde zasahuje misie se svou pomocí. „V rámci naší služby Mobile Modular Ministry shromažďujeme zdejší lidi, aby si výcvik mohli odnést do nestabilních oblastí, kam se nedostaneme,“ říká Boisvert. „Dokonce i když projdou frontou a najdou nový domov, slouží svým výcvikem svým vlastním lidem a sborům, ať je to kdekoli.“
   * Rozhlasová stanice ELWA, založená organizací SIM v libérijské Monrovii roku 1954, šířila evangelium po celé západní Africe až v 47 jazycích, dokud koncem osmdesátých let nevypukla občanská válka, během níž došlo počátkem devadesátých let a opět v roce 1996 ke zničení zařízení. ELWA obnovila vysílání v roce 1997 s malým FM vysílačem, který jí poskytlo HCJB World Radio. Loni v únoru pak HCJB World Radio zajistilo nízkovýkonný krátkovlnný vysílač a tak stanici znovu umožnilo pokrýt celou Libérii a okolní země. ELWA dnes vysílá evangelium v 10 jazycích a v závislosti na finančních zdrojích hodlá přidat další.
 
 Při útoku na „mírovou obec“ v Kolumbii zabit teenager
   (Christian Solidarity Worldwide) — Usedlost La Unión v kolumbijské „mírové obci“ San José de Apartado 30. července obklíčila a přepadla skupina mužů, patrně partyzánů. Jak hlásí zástupci Colombia Support Network (Kolumbijská síť podpory), usedlost s asi 1300 obyvateli obklíčilo kolem 300 mužů ve vojenských maskovacích oblecích a vysokých botách. Asi patnáct z nich vstoupilo do vesnice s těžkými zbraněmi, mimo jiné s AK-47. Obyvatelé mezi nimi poznali příslušníky kolumbijské armády. Muži nahnali vesničany dohromady a donutili je přijít na náměstí na „setkání“, kde jim oznámili, že jsou stejnou skupinou, která 8. června 2000 zmasakrovala šest představitelů obce. Tehdy také fyzicky napadli některé z místních řádových sester. Během posledního incidentu vyvlekli z domu Alexandra Guzmána (17), a když se pokusil utéci do lesa, zastřelili ho.
 
 Súdánský prezident vyzývá k polygamii
   (Reuters) — V rámci snah zdvojnásobit třicetimilónovou populaci země vyzval prezident Omar Hassan al-Bašír súdánské muže, aby si brali více než jednu manželku. Súdánci by měli ignorovat mezinárodní politiku plánovaného rodičovství, řekl Bašír v projevu pro vládnoucí stranu National Congress, vysílaném státní televizí v úterý večer. Uvedl, že Súdán potřebuje více lidí, aby se mohl rozvíjet, neboť je největší africkou zemí a má mnoho zdrojů. „Dosáhneme toho, když budeme mít více žen,“ řekl Bašír. Podle islámského zákona šaría, prosazovaného Bašírovou vládou, smí mít muži v převážně muslimském Súdánu až čtyři manželky. Odpůrci šaríe v nemuslimském jižním Súdánu bojují od roku 1983 za nezávislost.
 
 Ekvádorská sopka opět chrlí popel
   (Associated Press) — Ekvádorská vláda vyhlásila v úterý 14. srpna večer ve venkovských oblastech postižených spadem popele ze sopky Tungurahua stav nouze. Prezident Gustavo Noboa požádal služby zabývající se veřejnými pracemi, zdravotnictví, ubytováním a zemědělstvím, aby do zasypaných míst poslaly léky, vybavení a pracovní síly, uvádí se ve vládním komuniké. Úřady civilní obrany uvádí, že popel, kterého je místy přes 5 cm, zasáhl přes 23 000 lidí. Bylo zasypáno přes 88 900 akrů zemědělských plodin a zahynulo mnoho ovcí, krav a dalších chovných zvířat. Škody byly odhadnuty na 6 miliónů dolarů. Nebylo hlášeno žádné úmrtí ani zranění a nebyla nařízena evakuace. Nouzový dekret se týká sedmi obcí v provinciích Tungurahua a Chimborazo na sever a na západ od kráteru, který 4. srpna začal opět chrlit popel. Tungurahua (5020 m), asi 150 km jižně od Quito, se po osmi desetiletích nečinnosti poprvé probudila koncem roku 1999, kdy si vyžádala asi tříměsíční evakuaci 25 000 místních obyvatel.
 
 Humanitárním pracovníkům v Afghánistánu stále hrozí smrt
   (Assist News Service) — Ve čtvrtek, kdy se islámští vládcové Afghánistánu chystali zatýkat další křesťany včetně dětí, znovu vyvstaly obavy, že by 16 afghánských a 8 zahraničních pracovníků německé křesťanské humanitární agentury Přístřeší nyní mohlo být popraveno. Vůdci vládnoucího hnutí Talibán rozhodli, že západní diplomaté se s uvězněnými pracovníky, zatčenými téměř před dvěma týdny za kázání evangelia muslimům, nesmí setkat. „Byli jsme požádáni o trpělivost, máme čekat do skončení vyšetřování,“ sdělil reportérům v Kábulu australský konzul Alistair Adams. Čtyři ze zadržených jsou Němci, dva Australané a dva Američané. V sobotu propustil Talibán 64 chlapců, zatčených za to, že od pracovníků údajně přijímali „křesťanské učení“. Vůdci Talibánu řekli, že jejich rodiče budou potrestáni za to, že připustili, aby se děti dostaly do styku s křesťanstvím. Pracovníci popírají, že by evangelizovali, a tvrdí, že zbědovaným Afgháncům pouze rozdělovali potraviny a pomáhali je ubytovat.
Historie události
   * HCJB World Radio a jeho partneři vyrábějí pořady v jihouzbeckém jazyce, kterým mluví asi 1,4 miliónu lidí v Afghánistánu a v okolních zemích. První křesťanské vysílání v tomto jazyce bylo zahájeno v červnu 2001 z krátkovlnného zařízení rádia FEBA na Seychellských ostrovech. HCJB World Radio vysílá pořady rovněž z nejmenované AM stanice v zahraničí.
 
 Prozatímní prezident Peru odchází z úřadu, vězeň z vězení
   (Christian Solidarity Worldwide) — V den svého odchodu z funkce potvrdil prozatímní prezident Peru Valentín Paniagua osvobození Edgara Cahuany Curiho (29), který strávil osm let ve vězení Miguel Castro-Castro, když byl neprávem odsouzen za terorismus. Předpokládá se, že v žalářích na spravedlnost čekají stovky jemu podobných. Christian Solidarity Worldwide (Světová křesťanská solidarita) Curiho propuštění vítá a vyzývá nového peruánského prezidenta Alejandra Toleda, aby plně podpořil nápravná opatření zavedaná Paniaguou. K nim patří propuštění všech nevinně vězněných a práce komise pro zločiny proti lidským právům, spáchané vládou a guerilami v osmdesátých a devadesátých letech.
 
 Kněz vyzývá filipínské katolíky, aby se ozbrojili
   (Assist News Service) — „Když se musíte bránit, tak se musíte bránit, a když potřebujete zbraně, tak si pořiďte zbraně,“ vyzval minulý čtvrtek katolický kněz Cirilo Nacorda, bývalý zajatec Abú Sajjáffa, tisíce katolíků, když sloužil mši před bezhlavými pozůstatky posledních obětí Abú Sajjáfa ve filipínské provincii Basilan. Muslimská teroristická skupina Abú Sajjáfa působí na jihu Filipín, zejména v provinciích Basilan a Sulu. Dosud drží v zajetí americké misionáře Martina a Gracii Burnhamovy z New Tribes Mission (Misie pro nové kmeny). Nacorda vyjádřil pochybnosti o serióznosti vojenských snah zastavit zločiny muslimských extrémistů. Burnhamovy a desítky dalších unesli muslimští povstalci z letoviska v jižních Filipínách 27. května.
Historie události
 
 Průzkum: Angličtí duchovní čelí stejnému riziku jako policisté
   (Religion Today) — Podle první studie tohoto druhu je povolání anglikánského kněze snad tím nejnebezpečnějším v Anglii, hlásí britský list The Guardian. Podle ankety, zaslané téměř 1000 anglikánských duchovních, zažily za poslední dva roky téměř tři čtvrtiny z nich přepadení a každý osmý se stal terčem fyzického útoku. Od roku 1996 bylo ve Velké Británii zavražděno šest kněží, dva z nich letos. Právě založená poradenská organizace pro bezpečnost duchovních National Churchwatch (Národní stráž církve) hlásí, že žádná diecéze ani teologická škola nenabízí výcvik v sebeobraně, ačkoli kněží ve své profesi musí „s narušenými, podnapilými, drogově závislými a agresivními lidmi“ jednat častěji než jiní. Nick Tolson, zástupce National Churchwatch, říká, že na rozdíl od policistů nebo sociálních kurátorů, kteří disponují řadou záložních zdrojů a informacemi o zločinu, se kněží často cítí povinni otevřít dveře komukoli. „Ovšem těžko lidem pomůžete, když jste v nemocnici nebo po smrti,“ dodává.
 
 Nabídka brožurky zvýšila ohlas indického rozhlasového pořadu
   (Mission Network News) — Rozhlasová služba hlásí, že v Indii prudce přibylo reakcí na vysílání. Rolla Goodyearová z Insight for Living International (Postřehy pro život) vysvětluje, že letos začali nabízet brožurku „Grace“ (Milost) v několika místních jazycích. „Tato nabídka neuvěřitelně zvýšila počet odpovědí v těchto jazycích od různých posluchačů z Indie.“ Podle Goodyearové se počet kontaktů ztrojnásobil. „Ozývají se jednak noví věřící, jednak lidé, kteří poslouchali a teď mají tištěné materiály“ a kteří stojí o další informace.
   * Ve spolupráci s FEBA Radiem vysílá HCJB World Radio do východní Indie každý týden křesťanské pořady v jazycích bhojpuri, chattisgarhi a mundari na krátkých vlnách ze Seychellských ostrovů. HCJB World Radio také zkoumá, jak by mohlo napomoci vzniku křesťanských stanic v klíčových městech Indie.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz