Zprávy HCJB 26.8.2001 - 31.8.2001

 Křesťané věznění v Afghánistánu by mohli být brzy propuštěni
   (Religion Today) — Zástupce Talibánu 22. srpna připustil, že dva Američané, čtyři Němci a dva Australané, zadržení v Afghánistánu pro přesvědčování muslimů ke změně víry, by se brzy mohli vrátit domů a přivést si obhájce, kteří je budou zastupovat při nadcházejícím procesu. Abdul Hakím Mudžáhid, styčný důstojník Talibánu pro OSN v New Yorku, zkritizoval americká a západní média, že případ osmi humanitárních pracovníků „nepřiměřeně nafoukla“. „Není to tak závažný případ, aby média musela dělat takový povyk,“ řekl Mudžáhid v telefonickém rozhovoru pro The Washington Times. Uvedl, že kábulský režim neuplatnil islámský zákon „příliš přísně“, a dodal, že ani cizinci, ani 16 Afghánců, zatčených pro stejný přečin, nebudou odsouzeni k smrti, jak to zákon žádá. Pracovník ministerstva zahraničí USA k tomu však poznamenal: „Jestli to považují za zveličování, tak proč se s našimi občany nesmíme setkat?“
 
 Poznámky indického představitele budí znepokojení
   (Crosswalk.com News Channel) — Když indický premiér Atal Behari Vadžpají o víkendu kritizoval působení křesťanských misionářů v zemi, zavařil situaci, která by mohla vést k explozi. Politické strany a křesťanské misie vyjádřily znepokojení nad jeho výroky, které naznačují, že někteří křesťanští misionáři nutí lidi k obrácení násilím. All India Christian Council (Všeindická rada křesťanů) je označila za „nešťastné“ a tvrdí, že by mohly přispět k růstu agresivity proti menšinám. „Takové poznámky jsou vnímány jako propustka pro kampaň nenávisti a pro fámy, lži a polopravdy, které se v mnoha částech země šíří. Povzbuzují extrémismus a nesnášenlivost,“ prohlásila rada. Vadžpají pronesl své poznámky na večírku Raštríja Suajamsevak Sangh, organizace hinduistických fundamentalistů, v níž mnoho let působil jako dobrovolník. Řekl, že ačkoli někteří křesťanští misionáři dělají „dobrou práci“, jiní se dopouštějí „obracení hinduistů“.
   * Ve spolupráci s FEBA Radiem vysílá HCJB World Radio do východní Indie každý týden křesťanské pořady v jazycích bhojpuri, chattisgarhi a mundari na krátkých vlnách ze Seychellských ostrovů. HCJB World Radio také zkoumá, jak by mohlo napomoci vzniku křesťanských stanic v klíčových městech Indie.
 
 Násilí při rozdávání Biblí v indické vesnici
   (Religion Today) — Když pracovníci WBTC (World Bible Translation Center – Světové středisko pro překlady Bible) v Bangalore rozdávali 15. srpna při příležitosti Dne nezávislosti Indie Bible, narazili na agresivitu hindustických aktivistů. P. Joshua, koordinátor WBTC pro Indii, hlásí, že v den, kdy Indie slaví své osvobození od britské nadvlády v roce 1947, rozdávali pracovníci a dobrovolníci ve vesnicích v okolí Bangalore části Písma. V obci Avalahalli severně od Bangalore, kde žije 1000 obyvatel, se dva muži střetli s rozzuřeným davem, když Lukášovo evangelium nabídli hinduistickému aktivistovi. Když aktivisté zjistili, že tato bezplatná literatura je Písmo, „poštvali vesničany proti našim pracovníkům,“ uvedl Joshua. Asi 40 mužů misionáře rychle obklíčilo a začalo je „bít a kopat a porážet na zem“. Potlučení a rozlámaní se večer vrátili do kanceláře, unavení, ale radostní. „Žádné bití, žádné kopance, žádné ponižování a žádná bolest je nemohly připravit o radost, kterou jim dal Pán,“ říká Joshua. Indický tým WBTC rozdal ve školách, v nemocnicích a ve vesnicích celkem 75 500 letáků, 21 200 výtisků Přísloví a 12 800 Lukášových evangelií.
 
 Misie v Kambodži nabízí naději bývalým prostitutkám
   (Maranatha Christian News Service) — Tammy Fongová, dcera přistěhovalců z Asie pohrdla „americkým snem“ a stará se o asijské děti, které uvázly v pasti prostituce. Její rodiče, buddhisté, ji považují za „černou ovci rodiny“, uvedla pro Assist News Service. „Nesou velmi těžce, že tam jsem,“ říká. Poblíž Phnompenhu provozuje Dům naděje, domov pro bývalé prostitutky, kde poskytuje ubytování, poradenskou péči a vyučení až 20 dívkám, které přicházejí na doporučení policie, církví, skupin pro lidská práva a klinik pro nemocné AIDS. Jedna sedmnáctiletá dívka, která byla tři roky před tím přinucena k prostituci, aby rodině pomohla zajistit obživu, byla díky službě Domu naděje proměněna. Po 18 měsících odtud přešla do přechodného domova a s pomocí Fongové začala sama podnikat. „Úplně září,“ říká Fongová. „Začala si důvěřovat, a hlavně přijala zodpovědost sama za sebe.“ Péče o lidi, odmítnuté společností, Fongovou lákala už za studií v kalifornském Berkeley. Než byla povolána do Kambodže, kde je prostituce zcela běžná, sloužila v chudinských čtvrtích San Franciska a krátkodobě ve Vietnamu.
   * Spolu s Campus Crusade for Christ (Nový život) a s místním partnerem se HCJB World Radio podílelo na založení první křesťanské rozhlasové stanice v Kambodži roku 1998. New Life Radio (Rádio Nový život) v hlavním městě Phnompenh vysílá evangelium khmersky (úřední jazyk v Kambodži) a anglicky.
 
 Vize korejských věřících pro překlady Bible
   (Mission Network News) — Mezi korejskými křesťany se šíří vize překládání Bible ve světě. Jak říká Min-Young Jung, ředitel Global Bible Translators (Překladatelé Bible pro celý svět) v Jižní Koreji, ačkoli do vlastní práce na překladech se už zapojilo mnoho křesťanů, počítačových techniků a dalšího pomocného personálu je stále větší nedostatek. „To je právě teď hlavní problém. Snažíme se, seč můžeme, ukázat sborům potřebu technických odborníků. Uvědomují si to stále více, ale ještě nás čeká dlouhá cesta.“ Podle Junga mají vysoké ambice. „Usilujeme o úplný překlad do alespoň 150 jazyků ze zbývajících skupin. To znamená, že musíme získat asi 600 nových členů z naší části světa.“
 
 Pošlete Bohu e-mail!
   (Assist News Service) — Londýnské Premier Christian Radio (Křesťanské rádio Premier) minulý týden umístilo na své stránce (www.premier.org.uk) odkaz, který uživatelům umožňuje „poslat Bohu e-mail“. Na neoobvyklý odkaz už kliklo přes 50 návštěvníků. „Nepozoruhodnější je, kolik anonymních příspěvků přišlo od lidí, kteří buď nejsou křesťany nebo kterým něco brání se k Bohu modlit,“ říká webmaster Martin Saunders. „V podstatě tak mají s kým se modlit. Modlí se se svým počítačem.“ Výkonný ředitel Premieru Peter Kerridge uvádí, že e-maily obsahují „vášnivé modlitby a prosby, obecná prohlášení i vtipy. Ale tato myšlenka lidi nepochybně vybízí k osobní komunikaci s Bohem, a to je určitě dobré.“
 
 Filipínský kněz tvrdí, že důstojníci brali od únosců úplatky
   (Religion Today) — Sajjáfovy muslimské únosce, kteří zadržují asi 20 rukojmí, nechali důstojníci filipínské armády uniknout, uvedl při veřejném vyšetřování římskokatolický kněz. Otec Cirilo Nacorda z ostrova Basilan na jihu Filipín v červnu o vlásek unikl zajetí. Tvrdí, že armádní generál a další čtyři vysocí důstojníci únoscům vědomě umožnili vyjít z vojenského obklíčení na ostrově, a to za peníze. Podle Nacordy dostali důstojníci v čele s brigádním generálem Romeem Domínguezem za propuštění povstalců výkupné. Generál obvinění popřel, ale mluvčí povstalců a jeden z jejich vůdců Abú Sabája sdělil telefonem rozhlasu, že vojákům zaplatil. Američtí misionáři Martin a Gracia Burnhamovi jsou stále mezi rukojmími. Povstalci tvrdí, že třetího Američana Guillerma Sobera popravili, tělo však nebylo nalezeno.
Historie události
 
 Muslimští extrémisté v Malajsii vypálili křesťanské středisko
   (Mission Network News) — Ve středisku křesťanské obce v Malajsii byl založen požár, hlásí Compass Direct. Podezíráni jsou muslimští extrémisté. Sbor se od té doby schází k bohoslužbám po domech a další služby silně utrpěly. Zničení budovy členy sboru demoralizovalo. I když podle vedoucích je útok ojedinělý, někteří se obávají, že pokud růst islámského fundamentalismu nebude zastaven, mohlo by jich být více.
 
 Ruský prezident zdůrazňuje potřebu náboženství ve veřejném životě
   (Religion Today) — Při nedávné návštěvě Soloveckého kláštera na severozápadě Ruska zdůraznil prezident Vladimir Putin význam náboženství pro život společnosti. Jak hlásí Svobodná Evropa, návštěva a tyto poznámky jsou dalšími důkazy Putinovy osobní náboženské víry. Během návštěvy sdělil Putin tisku, že rovnost lidí před Bohem by měla být základem ruské vnitřní i zahraniční politiky. Řekl, že bez křesťanství by se Rusko nestalo úplným státem. Vyzval Rusy, aby se v době, kdy „znovu hledáme sami sebe i morální základy života“, obrátili k Bohu. Putin se prý obrátil před čtyřmi lety, kdy zachránil své dvě dcery z hořící chaty. Podle jiné verze jeho duchovní cesta začala, když mu matka darovala kříž.
   * HCJB World Radio pokrývá Rusko krátkovlnným vysíláním evangelia od roku 1941. Dnes se pořady vysílají z Quito a z pronajaté stanice ve Velké Británii. Od počátku devadesátých let také zakládá místní rozhlasové služby ve strategických městech celého bývalého Sovětského svazu. Loni na podzim pomohlo HCJB World Radio zprovoznit první ruskou křesťanskou satelitní rozhlasovou síť.
 
 V nezasaženém senegalském kmeni se šíří evangelium
   (Assist News Service) — Rodilý Libérijec Hananiah Zoe, zakladatel a prezident DONE Inc. (Discipling Our Nations Effectively – Efektivní výchova učedníků v našich národech), hlásí, že stále více muslimů z kmene Fulani v západoafrickém Senegalu se obrací ke Kristu. Ve zprávě pro své sponzory Zoe uvedl: „V posledním červnovém týdnu se náš tým dohodl s vůdci kmene Fulani v Dakaru, že navštíví město Paffy. Fulaniové jsou nejrozptýlenější a nejméně evangelizovaný kmen v Africe. V západní Africe žije přes 20 miliónů Fulaniů a 99,6 % z nich jsou muslimové. V Paffy není žádný kostel, ba ani křesťan. Město nikdy neslyšelo evangelium.“ Zoe řekl, že jeden pastor z jeho týmu se spolupracovníky byl při příchodu do města uvítán starostou, staršími a předními muži a ženami města. „Evangelizační tým DONE všem muslimským předákům jasně oznámil dobrou zprávu,“ říká Zoe. „Patnáct z nich, také šaman se synem, dalo svůj život Kristu. Město celé hodiny jásalo nad Boží spásou, kterou dostali.“ V té době Bůh také vrátil zrak jedné starší vlivné ženě ve městě, což nové věřící posílilo ve víře.
   * Spolu s Brethren Assemblies (Sbory bratří) a SIM v Dakaru se HCJB World Radio podílí na vysílání křesťanských pořadů v jazyce wolof, kterým mluví 3 milióny Senegalců.
 
 Ekvádorská sopka se snad uklidňuje
   (HCJB World Radio) — Ústav geofyziky v Quito hlásí, že po třech týdnech, kdy sopka Tungurahua v Andách chrlila páru a sypala popel na své západní okolí, její aktivita klesá. „Poplach žlutého stupně“, který znamená možný výbuch v několika týdnech či měsících, však odvolán nebyl.
   Ekvádorský tisk přinesl fotografie polí a zvířat pokrytých šedým popelem, který této zemědělské oblasti způsobil velké škody. Tisíce lidí z obydlených oblastí v okolí sopky trpí kvůli popelu dýchacími a kožními chorobami a pro postižené rodiny byla postavena bezpečná přístřeší.
   Pracovníci civilní obrany a Červeného kříže přidělují potraviny, vodu, léky a ochranné masky. Musely být odkloněny i různé letecké linky, aby se vyhnuly oblastem, postiženým emisemi popele, což ekonomicky poškodilo aerolinie.
   Tungurahua (5020 m), asi 169 km jižně od Quito, zahájila novou fázi „silné aktivity“ 4. srpna, a geofyzikální ústav varoval, že magma na vrcholu sopky signalizuje skutečnou možnost výbuchu, i když nebyl schopen uvést určitý čas. Aktivita sopky by mohla vyvolat takové katastrofy jako velké proudy lávy nebo sesuvy bahna vzhledem k obrovskému množství popela a očekávaným dešťům. Spadem popela byly nejvíce postiženy provincie Tungurahua, Chimborazo a Bolívar, kde trpí dýchacími a kožními obtížemi přes 30 000 lidí.
   Zatím sopka v okolních farmářských zónách způsobila škody přes 10 miliónů dolarů, uvedl ministr zamědělství Galo Plaza. Úřad civilní obrany odhaduje, že bylo zničeno asi 133 000 akrů obdělané půdy a 14 000 kusů dobytka. Asociace farmářů věnovala spoustu jídla na strategický rozvoj pracovního programu pro ty, jejichž pole byla vulkanickým prachem pokryta výše než 2,5 cm.
   Po osmi desetiletích nečinnosti se Tungurahua poprvé probudila koncem roku 1999, kdy si vyžádala evakuaci 25 000 obyvatel Bańos a okolí asi na tři měsíce.
   * V sobotu 1. září vyšle HCJB World Radio do tří vesnic v postižené oblasti tým s humanitární pomoc pro potřebné. Budou v něm kazatelé evangelia i reportéři ze španělského a kečuánského oddělení. Vesnice leží přímo v cestě spadu popela, který zničil veškerý majetek 120 místních obyvatel. V této snaze HCJB spolupracuje s místní církví.
 
 Američanky v afghánském vězení navštívili jejich rodiče
   (Assist News Service) — Dvě Američanky, zatčené 5. srpna spolu s dalšími 22 humanitárními pracovníky německé křesťanské humanitární organizace Přístřeší nyní za šíření křesťanství v muslimském Afghánistánu, se v pondělí 27. srpna poprvé viděly se svými rodiči. Agentura Bachtar News líčí „dojemné shledání“ Dany Curryové s matkou a Heather Mercyové s otcem. „Objímali se a plakali,“ uvedl reportér, který se směl dvouhodinového setkání v přítomnosti amerických, německých a australských diplomatů krátce zúčastnit. V úterý bylo naznačeno, že čtyři Němci, dva Australané a obě Američanky mohou být vyhoštěni, diplomaté se však obávají, že šestnácti afghánským pracovníkům hrozí podle islámského zákona v přísném výkladu režimu Talibán trest smrti. Zahraniční pracovníci byli sice podle diplomatů „zdraví a vyrovnaní“, ale osud vězněných Afghánců je neznámý.
Historie události
 
 Kazatelé evangelia v Keni riskují všechno
   (Missions Insider) — Keňská domácí misie VOS (Voice of Salvation – Hlas spásy), částečně podporovaná Christian Aid (Křesťanská pomoc), hlásí, že věřící v distriktu Karamoja jsou krutě pronásledováni. „Mnozí z Božího lidu poznali tuhé mučení, pronásledování, odpor a hrozbu smrti,“ uvádí ředitel VOS Silas Owiti. „Někteří křesťané byli ve vazbě nebo v domácím vězení.“ Tento distrikt je veden jako „křesťanský“, ale jeho obyvatelé často nechtějí evangelium slyšet. „Karamoja ještě není plná Kristova evangelia,“ říká Owiti. „Ti, kdo tu svědčí, riskují život.“
   * Spolu s radiopartnery zakládalo HCJB World Radio rozhlasové služby v keňských městech Athi River, Nairobi, Mombasa a Tinderet. Pracovníci konstrukčního střediska HCJB World Radia v Elkhartu navštíví ve dnech 4. až 7. října také Kisumu, aby se seznámili se situací případného radiopartnera.
 
 Při evangelizaci v Ugandě přišlo ke Kristu 3400 lidí
   (CBN News) — Když americký kazatel evangelia José Zayas přišel kázat do ugandského hlavního města Kampala, slyšelo evangelium skoro 48 000 lidí. Jeho tým svědčil ve 42 školách a pro studenty uspořádal hudební festival. Dokonce se jim podařilo vyvolat dopravní zácpu, když tisíce křesťanů z celé oblasti přicházely, aby slyšeli Zayasovo kázání „Ježíš: jediná naděje pro Ugandu“. Podle odhadů se během akce ke Kristu obrátilo 3400 lidí.
   * Spolu s evangelikálními církvemi města Kampala a s FEBA Radiem šíří HCJB World Radio evangelium pomocí místních FM vysílačů. HCJB World Radio také spolupracovalo s Jesus Focus Ministries na zprovoznění pětisetwattové FM stanice v Masace. Stanice vysílá v angličtině a v jazyce luganda.
 
 V Nepálu se sešlo 1300 pastorů
   (Church Around the World) — Přes 1300 pastorů z Himálaje se nedávno setkalo při čtyřdenním výcviku v Nepálu. Byla to první konference křesťanských pastorů v Nepálu, jediném hinduistickém království světa a rodišti Buddhy. Typický nepálský pastor není křesťanem ani dva roky. Od roku 1950 počet křesťanů v Nepálu vzrostl z pouhé stovky na odhadovaných 350 000. Nepál má 23,7 miliónu obyvatel.
 
 50 kazatelů pro evangelizaci ve 13 egyptských městech
   (Mission Network News) — Afričtí křesťané byli vyzváni, aby pomohli při evangelizaci v Egyptě, hlásí Michael Cassidy z African Enterprise (Africké dobrodružství). „Máme asi 30 vlastních kazatelů a 20 jiných, takže zdejší kazatele a vedoucí místních církví ze 13 měst při evangelizaci nejspíš posílí asi 50 dalších,“ říká. Akce bude mít dvě fáze: nejprve evangelizace a potom výchova učedníků. „Ti samí lidé, kteří uslyší evangelium a budou získáni pro Krista, půjdou svědčit svým blízkým sousedům v egyptském prostředí a to je nesmírně vzrušující.“ Setkání budou pokračovat do 9. září.
 
 Po Noemově arše má pátrat nová družice s vysokým rozlišením
   (Religion Today) — Výpravám, které kdysi získaly povolení k hledání toho, co někteří prohlašují za vrak Noemovy archy, se jeho existenci nepodařilo nezvratně prokázat. Pohoří Ararat (5180 m), které se rozkládá na východě Turecka poblíž íránských, arménských a gruzínských hranic, je oblastí politického a náboženského napětí. Díky špičkové satelitní technice se však jeho průzkum i hledání Noemovy archy přesunuly do vyšších sfér. Družice QuickBird 2 je připravena k vypuštění 18. října ze základny Vandenberg v Kalifornii. Tento komerční pozorovací satelit má zatím nejvyšší rozlišení na světě: dokáže zaměřit i objekty o velikosti pouhého půl metru. Jeho zobrazovací systém má v převážně neprozkoumané části Araratu vyhledat předmět, který by mohl být pozůstatkem archy.
 
 Na Filipínách zastřelen irský katolický kněz
   (Los Angeles Times/Religion Today) — Maskovaní střelci zabili irského katolického kněze, který přes 20 let sloužil jako misionář na ostrově Mindanao v jižních Filipínách, kde se zasazoval o dobré vztahy křesťanů a muslimů, hlásí policie. Otec Rufus Halley (57) byl zastřelen v úterý při cestě provincií Lanao del Sur asi 800 km jižně od Manily, když se bránil pokusu o únos. Únosci nejspíš patří k muslimskému gangu. Když jel na motorce po polní cestě, zastavilo ho šest maskovaných mužů ozbrojených automatickými puškami M-16, uvádí policie. Jednou ho střelili do hlavy a několikrát do rukou, načež uprchli. Pachatelé nejspíš patří k muslimským únoscům, policie však neví, která skupina má útok na svědomí. Do jejich stíhání se zapojila policie i námořnictvo. Halley, člen misijní skupiny Columban Fathers, přišel na Filipíny v roce 1969 a od roku 1980 působil v převážně muslimských částech Mindanao.
 
 Humanitární pomoc pro oběti povodní v Indii
   (Religion Today) — Nejhorší povodně v Indii za posledních více než 50 let podle odhadů postihly 8 miliónů lidí, z nichž přes milión přišlo o domov. Místní misijní služby se v této tragédii snaží zajistit životně důležitou fyzickou i duchovní pomoc. Je naléhavě třeba potravin, šatstva a léků, říká Pram Paričha, vedoucí Indické evangelizační společnosti, jedné z domácích misií podporovaných Christian Aid (Křesťanská pomoc). Mnozí z těch, kdo přežili, trpí cholerou a dalšími nemocemi z vody, protože desetitisíce studní byly při povodních znečištěny. Veřejný vododvod byl z větší části poškozen nebo zničen. „Oficiálně bylo hlášeno 99 mrtvých,“ uvádí P. G. Vargis z Indického týmu pro evangelizaci. „Ale oficiální zprávy jsou daleko za skutečností.“ Milióny táboří na dálnicích, kopcích a polích, a jen „hrstka šťastlivců“ bydlí v dočasných přístřeších postavených vládou. Orissa Follow-Up (Urísa – Upevňování ve víře), jiná zdejší misie, kompletuje balíčky pomoci: rýži, brambory, jedlý olej, sůl, cukr, zápalky, svíčky, pitnou vodu a další základní potřeby. Nejbližším cílem je pomoci 1000 rodin křesťanů i nekřesťanů. Spolu s těmito balíčky rozdávají misionáři léky a oblečení.
   * Ve spolupráci s FEBA Radiem vysílá HCJB World Radio do východní Indie každý týden křesťanské pořady v jazycích bhojpuri, chattisgarhi a mundari na krátkých vlnách ze Seychellských ostrovů. HCJB World Radio také zkoumá, jak by mohlo napomoci vzniku křesťanských stanic v klíčových městech Indie.
 
 Při náletu súdánských bombardérů na tři vesnice zraněno dítě
   (Freedom Now News) — Když v neděli 26. srpna svrhla letadla súdánské vlády bomby na tři vesnice v provincii Equatoria, byly zbořeny čtyři domy a zraněna třináctiletá dívka. Její stav je údajně kritický. Katolická diecéze Torit, která se kryje s provincií v blízkosti hranic s Ugandou, hlásí, že k útokům na obce Ngaluma, Ikotos a Hiyala došlo během nedělní ranní mše. Výškový bombardér Antonov svrhl prvních šest bomb na tábor běženců v Ngalumě, při čemž byla zraněna dívka. O čtyři minuty později zničil tentýž letoun čtyřmi bombami čtyři domy v Ikotos a nakonec zamířil nad Hiyalu, kde svrhl další čtyři bomby. Místní církevní představitelé byli útoky pohoršeni. „Postoj vlády ke křesťanství mne rozčiluje. Představte si, že přijdou v neděli ráno, když jsou lidé v kostele! Co si myslí, že máme dělat?“ ptá se otec Maurice Loguti. „To je pronásledování, jehož cílem je popřít existenci křesťanství v Súdánu.“
 
 Nepokoje v severovýchodní Indii hatí misijní snahy
   (Mission Network News) — Příměří ve státě Nágáland na severovýchodě Indie a ve třech sousedních oblastech má vratké nohy. Indická vláda dohodu odvolala a omezila ji pouze na Nágáland. Separatisté po masových protestech v nedalekém Manipuru tvrdí, že je budou dodržovat. Cebu Rutsa z GRM (Gospel Revival Ministries – Misie evangelijního probuzení) říká, že situace sice práci misie nezastaví, ale komplikuje ji. „Mezi Nágy a sousedními státy vzniklo mnoho nedorzumění,“ říká. „Dílo evangelia není opravdu ohroženo … ale v této chvíli je pro nás politicky velmi obtížné budovat vztahy s lidmi ze sousedních států.“ Podle Rutsy má GRM na křesťanské univerzitě v Nágálandu stále více práce, ale je nutně třeba modliteb. „Modlete se za porozumění a jednotu mezi křesťany a církvemi různých států.“
 
 V Saúdské Arábii zatčeno deset křesťanů za zmínku o křesťanství
   (Mission Network News) — Zeměmi, kde převládá islám, se valí vlna zatýkání křesťanů. Naposledy bylo zatčeno deset věřících v Saúdské Arábii za to, že na večírku mluvili o křesťanství. Lee DeYoung, viceprezident Words of Hope (Slova naděje) pro vysílání, tvrdí, že zatýkání může být odezvou na růst křesťanství v této části světa. „Všude, kde k tomu dochází, si vládnoucí místa všimla, a myslím, že většinou správně, že křesťanů přibývá. Instinktivní reakcí je ještě přitlačit. To ale ve skutečnosti vyvolá i mezi jejich lidmi zpětný ráz, který jen posiluje to, co chtějí potlačit.“ Zdá se, že křesťanů přibývá i přes „riziko pronásledování“. Words of Hope připravuje pořady o Kristu pro nominální muslimy, hlásí DeYoung.
 
 Afghánci prchají před sílícími boji do Pákistánu
   (Mission Network News) — Pákistán je stále otevřen lidem, kteří prchají ze sousedního Afghánistánu před prudkými boji. Norm Nelson z Life at Its Best (Život, jak se patří) ale uvádí na pravou míru nedávné zprávy, podle nichž si Pákistán možná bere příklad od Talibánu, afghánské vládnoucí muslimské strany. „Mezi Pákistánem a Afghánistánem je velmi silné spojení,“ uvádí. „Mnozí vůdci Talibánu dokonce prošli výcvikem v Pákistánu. Nicméně jen málokterý muslim ve světě by neváhal tvrdit, že se Talibán opravdu věrně a poctivě drží islámu.“ Nelson říká, že křesťanským pracovníkům v Pákistánu působí největší starosti zdejší zákon proti rouhání, který bývá často velmi různě vykládán. Žádá věřící o modlitby za bezpečí křesťanů a za to, aby mnoho Pákistánců reagovalo na evangelium.
Historie země
 
 Guerrilla propouští kolumbijského pastora
   (CBN News) — Pastor kolumbijského megasboru se po šesti měsících v zajetí kolumbijské guerrilly shledal se svou rodinou. Enrique Gómez byl nedávno propuštěn, aniž někdo platil jakékoli výkupné. Únosci ho prý unesli, protože se domnívali, že je „bohatý“. Jeho manželka uvedla, že rodina rozhodně neplánuje opustit vlast, protože chtějí, aby Kolumbie byla známá jako země, kde působí Boží moc. Gómez bude dále pastorem sboru v Bogotá, který má 18 000 členů.
   * Spolu s místními partnery vysílá HCJB World Radio evangelium z FM stanic ve čtyřech kolumbijských městech. Dále šíří křesťanské pořady ve španělštině do Kolumbie a po celé Latinské Americe na krátkých vlnách z Ekvádoru.
 
 Misijní konference ve stylu Urbana pro Latinskou Ameriku
   (Latin America Mission News Service) — Evangelikální vedoucí Latinské Ameriky oznámili, že mají plán, jak povzbudit latinskoamerickou mládež ke křesťanské službě ve světě. Sdružení hodlá uspořádat v Panamě v roce 2003 latinskoamerickou konferenci ve stylu Urbana. V rámci toho, jak v oblasti roste zájem o misijní činnost, má být „Latina 2003“ pro latinoameričany výzvou k zapojení do misie. Na programu se podílí organizace jako Campus Crusade for Christ (Nový život), COMIBAM International, International Institute of Evangelism in Depth (Mezinárodní institut pro hloubkovou evangelizaci), International Youth United (Mezinárodní jednota mládeže), Latin America Mission (Latinskoamerická misie), Operation Mobilization (Operace Mobilizace), PM International a Youth for Christ (Mládež pro Krista). „Doufáme, že na sjezdu bude misie vnímána zejména jako celek,“ říká Allan Matamoras z přípravného výboru. David Anabalón z Chille dodává: „Naším snem je, aby křesťanská mládež Latinské Ameriky byla dobře připravená a plně nasazená pro misijní úsilí církve.“
 
 Místo dovolené jezdí rodiny na misii
   (Religion Today) — Při misijních cestách sponzorovaných církví se křesťané dostanou za město i za oceán. Cesty mohou být třídenní, šestitýdenní i delší a sponzorují je jednotlivé sbory i národní a mezinárodní misijní agentury. Stále častěji se tyto cesty stávají alternativou k rodinné dovolené. Ačkoli je pro rodinu snažší sloužit v USA, zkušenosti ze zámoří se nevyrovná nic, tvrdí Mark Hathcox, misijní vedoucí ve sboru v South Carolina. „Žádný z těch zájezdů, kterých jsme se zúčastnili, bych za nic nevyměnil,“ říká. Hathcox a jeho žena Lelanette byli na své první zámořské výpravě bez dětí, které byly ještě malé. Ale už na příští vzali dvě dcery a syna. Hathcox připouští, že cesta přes oceán může být „trauma“, ale když jede celá rodina, pomáhá to zrušit všechen stress. Randy Higgins, který byl s manželkou a třemi dětmi v Indii a v Turecku, říká, že nároky společného cestování jeho rodinu posílily. „Dá vám to pocit, že si společně poradíte. Vidíte, jak Bůh jedná v životě vašich dětí. A nejen v jejich, ale i ve vašem.“
   * HCJB World Radio nabízí různé „cesty za vizí“, při nichž mohou hosté poznat misijní pole z první ruky. V roce 2002 to bude Ekvádor (leden, duben a červen), západní Afrika a Gibraltar (leden) a Rusko (červen). Podrobnosti sdělí Susie Pileová na čísle 1-800-468-1626 v USA. Existují i projekty pro pracující turisty, krátkodobé týmy a vysokoškolské studenty.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz