Zprávy HCJB 2.9.2001 - 8.9.2001

 Talibán zavírá druhou humanitární agenturu
   (Assist News Service) — Islámský režim Talibán v Afghánistánu dal v pátek 31. srpna zavřít kanceláře křesťanské humanitární agentury International Assistance Mission and Serve (Misie a služba mezinárodní pomoci) z USA a asi 50 zahraničním pracovníkům přikázal do 24 hodin opustit zemi. Pracovníci odešli druhý den. Kanceláře byly uzavřeny ozbrojenou náboženskou policií ministerstva pro veřejnou mravnost a prevenci zločinu. Západní diplomaté vidí čin jako součást dalšího útoku proti křesťanství v islámském Afghánistánu. Došlo k němu necelé dva dny poté, co ministr zahraničí Wakíl Ahmed Muttawakíl z hnutí Talibán naznačil, že 24 zadržených pracovníků německé křesťanské humanitární organizace Přístřeší nyní, mezi nimi osm cizinců, se i přes prosby rodičů o propuštění dětí octne před islámským soudem. Podle islámského zákona v přísném výkladu Talibánu hrozí všem, kdo šíří náboženství jiné než islám, trest smrti, i když cizinci obvykle bývají vyhoštěni.
Historie události
   * HCJB World Radio a jeho partneři vyrábějí pořady v jihouzbeckém jazyce, kterým mluví asi 1,4 miliónu lidí z Afghánistánu a okolních zemí. První křesťanské vysílání v tomto jazyce bylo zahájeno v červnu 2001 z krátkovlnného zařízení rádia FEBA na Seychellských ostrovech. HCJB World Radio vysílá pořady rovněž z nejmenované AM stanice v zahraničí.
 
 Po zastavení palby se misionáři vracejí do Makedonie
   (Mission Network News) — Ticho po zastavení bojů v Makedonii je spíše zlověstné než povzbudivé a pod povrchem stále číhá nepřátelství. V jedné chvíli bylo napětí tak vysoké, že C&MA (Christian and Missionary Alliance – Křesťanská a misijní aliance) musela jednat. „Asi před čtrnácti dny, když byly boje zrovna v okolí Skopje velmi silné, jsme museli personál odvolat,“ říká Trent Thornton z C&MA. „Od té doby jsme už všem zaměstnancům dali k návratu do Skopje a do Makedonie zelenou.“ Thornton říká, že misionáři v těchto nejistých dnech potřebují modlitební podporu. „Toužíme zakládat sbory nejen mezi etnickými Makedonci, ale i mezi etnickými Albánci.“
   * Spolu s místními partnery vysílá HCJB World Radio každý týden pořady v makedonštině prostřednictvím soukromé rozhlasové sítě, která pokrývá celou zemi. Přes třetinu dopisů, které přicházejí v reakci na vysílání, píší muslimští posluchači. Vysílání bylo zahájeno v roce 1994.
 
 Zajatí misionáři na Filipínách jsou prý v pořádku
   (CBN News) — Přes těžké podmínky jsou podle posledních zpráv New Tribes Mission (Misie pro nové kmeny) unesní misionáři Martin a Gracia Burnhamovi v pořádku. Situaci na filipínském ostrově Basilan, kde, jak se věří, únosci stále zadržují řadu rukojmí, mezi nimi Burnhamovy, však nadále komplikuje deštivé počasí. Filipínské vojsko skupinu Abú Sajjáfa údajně uzavírá a omezuje jí tak volnost pohybu. Burnhamovi byli uneseni 27. května z přímořského letoviska.
Historie události
 
 Misie na Filipínách i přes nepokoje rozšiřuje službu
   (Mission Network News) — Joseph Richter z FARMS International hlásí, že navzdory růstu bojů mezi Sajjáfovci a filipínskou vládou v posledních týdnech tu jeho organizace ve spolupráci s církví v New Jersey rozjíždí nový projekt pomoci filipínským věřícím. „Pro mne je úžasné, že v této církvi je přes 50 % rodilých Filipínců,“ říká Richter. „Opravdu mají na srdci pomoc pro své bratry a sestry, kteří mají doma na Filipínách ekonomické potíže.“ Prosí věřící, aby se za zemi v této době nepokojů a nestability modlili.
 
 Modlitební sraz u OSN za pronásledované křesťany
   (CBN News) — Právě nyní jsou v asi 40 zemích křesťané pronásledováni, mučeni a zabíjeni pro svou víru. Každé tři minuty je umučen jeden křesťan. Milióny věřících mají zakázáno číst Bibli, uctívat a chodit do kostela. A v mnoha končinách světa křesťanů ubývá vinou násilného obracení na islám. A co s tím křesťané dělají? Persecuted Christian Concern (Věc pronásledovaných křesťanů) plánuje na 15. září modlitební setkání před OSN. Setkání má tři úkoly: modlitbu, informaci a mobilizaci.
 
 E-mailový modlitební řetězec se zaměřuje na vládní činitele USA
   (Religion Today) — V Capitol Prayer Focus (Zaměřeno na modlitby za Capitol), e-mailovém modlitebním řetězci D. James Kennedy Center for Christian Statesmanship (Centrum D. Jamese Kennedyho pro křesťanské státnictví), je už zapojeno 20 000 účastníků. „Žasneme, co Bůh letos skrze tento řetězec dokázal,“ říká výkonný ředitel Frank Wright. „Začali jsme s tím v lednu, prosili jsme o přímluvy za prvních 100 dní nového Bushova kabinetu a 107. Kongresu a ohlas byl obrovský.“ Modlitebníci pak žádali, aby centrum s e-maily pokračovalo. E-maily Capitol Prayer Focus odběratele každý týden informují o duchovních otázkách, před nimiž Capitol Hill i celá země stojí. Centrum, založené roku 1995, se zaměřuje na muže a ženy, kteří zastávají vlivná a rozhodující místa ve vládě USA. Více informací lze najít na stránce www.statesman.org.
 
 V Afghánistánu začal soud s humanitárními pracovníky
   (Assist News Service) — Přes přímluvy světa za jejich propuštění byl v úterý 4. září v afghánském hlavním městě Kábulu zahájen proces za zavřenými dveřmi s osmi zahraničními humanitárními pracovníky, obviněnými z šíření křesťanství. Nejvyšší soudce režimu Talibán Noor Mohammed Saqib reportérům navzdory dřívějším slibům veřejného slyšení sdělil, že jednání bude uzavřené a že bude nejspíš „trvat několik dní“. Trval na tom, že musí být vynesen „spravedlivý rozsudek“ v souladu s islámským zákonem šaria, což může podle analytiků znamenat vězení a následné vyhoštění. Zastánci lidských práv se však obávají, že zbylých 16 afghánských pracovníků dají nakonec muslimští vládci popravit. Afghánci jsou vězněni odděleně od dvou Američanek, dvou Australanů a čtyř Němců. Diplomaty a rodiče Američanek, kteří své dcery viděli minulý týden poprvé od 5. srpna, kdy byly zatčeny za „kázání evangelia“, poslední vývoj zklamal.
 
 Křesťanské organizace vyloučeny z účasti na Kanadských letních hrách
   (Religion Today) — Když se Joe Campbell dozvěděl, že město London ve státě Ontario bude 11. až 25. srpna pořádat Kanadské letní hry, okamžitě pomyslel na to, jaká je to příležitost pro místní křesťany. Očekával, že pořadatelé her uvítají, když jim jménem sítě místních sborů nabídne pomoc desítek dobrovolníků. „Původně jsme se s nimi snažili spolupracovat, ale nechtěli s námi mít nic společného,“ řekl Campbell. Když pořadatelé zjistili, že dobrovolníci mají v úmyslu zvěstovat sportovcům i divákům evangelium, znemožnili křesťanským skupinám, aby si postavily stánky na veřejném prostranství Victoria Park, pronajatém pro volný čas sportovců. „Nedovolili nám, abychom sportovce oslovili, a nakonec jsme se na hrách formálně nijak nepodíleli,“ říká Bill Underwood, ředitel Athletes in Action (služba Campus Crusade for Christ – Nový život) na zdejší univerzitě. Campbell ale dodává, že „místní křesťané stejně evangelizovali, jen to nebylo oficiální.“ Stánky, mezi nimi i „modlitební stanici“, kde dobrovolníci rozdávali literaturu a se zájemci se modlili, rozestavili po obvodu Victoria Parku. „Během her se individuálně modlili za stovky lidí a desítky lidí přijaly Krista.“
 
 Zatčeni tři vietnamští křesťané
   (Open Doors) — Reverend Nguyen Hong Quang ukazuje světu, jak je ve Vietnamu porušována svoboda náboženství, a za to je často pronásledován. On, jeho žena a jistý Truong Tri Hien byli 17. srpna zatčeni úřady distriktu Binh Thanh v Ho Či Minově Městě, které jim rovněž zabavily doklady totožnosti. Quang byl prý policistou zbit, až mu otekl obličej, a říká se, že drží hladovku. Quang, mennonitský pastor a vzděláním právník, byl za své pokusy dokumentovat útoky na vietnamské menonity a za svou evangelizační práci zatčen a vězněn již mnohokrát.
 
 I přes nebezpečí rozšiřuje misie své působení v Kolumbii
   (Mission Network News) — OSN označila Kolumbii s její pestrou směsicí drogových mafií, válčících guerrill a marxistických milicí, únosců, chudoby a miliónů vnitřních uprchlíků za nejkrutější zemi světa. Podle posledních zpráv jsou stále častěji cílem útoků zdejších teroristických skupin křesťané. „Když pastoři káží evangelium, mají takovou moc, že pro drogové syndikáty představují skutečnou hrozbu,“ tvrdí Norm Nelson z Life at Its Best (Život, jak se patří). „Proto jsou pastoři na mušce. Když jsou věrní evangeliu, tak to, co říkají, ohrožuje stabilitu syndikátů.“ Nelson hlásí, že jeho organizace navzdory nepokojům připravuje v Kolumbii evangelizační projekt. „Modlete se za bezpečí kolumbijských křesťanů a hlavně církevních vedoucích,“ říká Nelson. „Modlete se také za mladé lidi, kteří ve svém životě prožívají Boží volání, aby zůstali věrní.“
   * Spolu s místními partnery vysílá HCJB World Radio evangelium z FM stanic ve čtyřech kolumbijských městech. Dále šíří křesťanské pořady ve španělštině do Kolumbie a po celé Latinské Americe na krátkých vlnách z Ekvádoru.
 
 Nový název a nový hlas pro rozhlasový pořad „Gateway to Joy“
   (Religion Today/Back to the Bible) — „Gateway to Joy“ (Brána k radosti), populární rozhlasový pořad, který posledních 13 let uváděla Elisabeth Elliotová, dostal nový název a novou moderátorku. Od pondělí 3. září vystupuje v pořadu, nyní nazvaném „Revive Our Hearts“ (Obnov naše srdce), známá spisovatelka a přednášející Nancy Leigh DeMossová. DeMossová v přímém přenosu vyučuje skupinu 25 až 30 žen. Pořad je partnerským projektem tří služeb: FamilyLife (Rodinný život) pořad vyrábí, Back to the Bible (Zpět k Bibli) se stará o podpůrné služby, jako je korespondence s posluchači, a Action Ministries dohlíží na obsah pořadu. DeMossová slouží od roku 1980 v Life Action Ministries (Aktivní služba životem) jako ředitelka publikační činnosti a ženských služeb a jako redaktorka časopisu Spirit of Revival (Duch probuzení). Jak říká Jennifer Trautmanová, administrativní pracovnice Good Life Associates (Společníci dobrého života) při Back to the Bible, pořad se tematicky podobá „Gateway to Joy“ v tom, že se soustředí na ženské otázky, a většinou je vysílán na stejných stanicích. Elliotová, jejíž první manžel Jim byl v roce 1956 umučen Indiány kmene Waorani (Auka) v Ekvádoru, hodlá pokračovat ve své službě spisovatelky a přednášející.
 
 Olympiáda může zviditelnit pronásledování křesťanů v Číně
   (Religion Today) — Až v Pekingu začnou Letní olympijské hry 2008, nebude svět sledovat jen výkony sportovců. Když bylo pořádání OH svěřeno Číně, nechvalně známé porušováním základních náboženských svobod a lidských práv, byli mnozí křesťané pobouřeni. Randy Alcorn, autor románu Safely Home (Bezpečně doma) o pronásledované čínské církvi, říká: „Z etického hlediska to bylo rozhodnutí špatné, ale Čína se díky němu ocitne pod tak soustředěným pohledem světa, jaký nepoznala za celou moderní dobu. … Hry čínským věřícím přinesou také nevídanou podporu.“ Alcorn, zakladatel a ředitel Eternal Perspective Ministries (Služby v perspektivě věčnosti), řekl, že celý honorář za jeho knihu bude věnován na pomoc pronásledovaným křesťanům a na šíření evangelia v jejich zemích.
   Přes to, jak situaci vykresluje vláda, je v Číně pronásledování na denním pořádku, tvrdí Alcorn. „Čína je zemí, kde bylo v historii pronásledováno a umučeno nejvíce křesťanů, a někteří tu umírají ještě dnes,“ uvádí. „Kdykoli křesťan například čte svým dětem z Bible nebo se s nimi modlí, porušuje zákon.“ I přes desítky let vlády komunistů přesáhl počet čínských křesťanů 60 miliónů. Podle jiných odhadů je jich 100 až 200 miliónů. „Je úplně zarážející, kolik lidí přichází ke Kristu,“ dodává Alcorn, který se domnívá, že každý den zde v Ježíše uvěří přes 20 000 lidí.
 
 Uprchlý súdánský otrok navštívil Bílý dům
   (Assist News Service) — Francis Bok (22), rodilý Súdánec, který po 10 letech uprchl z otroctví, se dnes v Bílém domě setkal s prezidentem Georgem W. Bushem. Bok se ráno zúčastnil recepce v Růžové zahradě při příležitosti jmenování bývalého senátora Johna Danfortha zvláštním vyslancem v Súdánu. Bok, který loni v září svědčil před senátem a setkal se s tehdejší ministryní zahraničí Madeleine Albrightovou, byl ve věku sedmi let unesen při vládní razii z rodné vesnice v jižním Súdánu. Na severu se Bok dostal do rukou milicionáře, kterému musel pást dobytek. „Celých deset let jsem byl každé ráno bit,“ říká Bok. „Bila mne celá rodina a říkali mi Abíd, černý otrok. Deset let jsem neměl nikoho, s kým bych se mohl zasmát.“ Když mu bylo 17, uprchl a nakonec se dostal do Káhiry, odkud se později s pomocí OSN vystěhoval jako uprchlík do Severní Dakoty. Bok svůj příběh vyprávěl veřejně poprvé v květnu 2000 na Capitolu při prezentaci American Anti-Slavery Group (Americká skupina proti otroctví).
 
 Nigérie vrací některé školy křesťanům
   (Mission Network News) — V Nigérii se za restitucí některých škol jejich bývalým křesťanským majitelům stále táhne vlna bouřlivých protestů. Phil Renicks z asociace křesťanských škol říká, že ve státě Lagos se některým otázkám věnuje ministerstvo školství. Domnívá se však, že Nigérie křesťanům důvěřuje. „Stát v podstatě říká: ‚Nemáme na ně fondy, nemáme materiály, nemáme učitele. Takže musíme zařídit, abyste je dostali zpátky a provozovali je.‘ To je tedy velmi příznivý obrat. Z druhé strany to má i svůj rub. Kde získá církev zdroje pro provoz těchto škol?“ Podle Renickse vznikají partnerství pro podporu evangelia. „Jak vznikají sirotčince, přichází mnoho sborů s otázkou: ‚Jak nám můžete pomoci se založením křesťanské školy?‘ Snažíme se vytvořit osnovy založené na Bibli, které by zároveň odpovídaly kultuře a naplňovaly potřeby afrických dětí.“
   * Ve spolupráci s In Touch Ministries, SIM a západoafrickou Evangelikální církví vysílá HCJB World Radio do Nigérie už více než rok každý týden půlhodinové pořady v jazyce igbo, kterým hovoří téměř 15 miliónů Nigérijců. Pořady jsou vysílány na krátkých vlnách z Johannesburgu v Jižní Africe.
 
 Latinskoamerická církev roste a dospívá
   (Mission Network News) — Církev Latinské Ameriky roste a pulzuje, hlásí Bob Spencer, který slouží s Christians in Action (Křesťané v akci) v Brazílii. „V Brazílii byla ohromná setba. Zdejší církev má ohromné možnosti a právě si je uvědomuje. Řekl bych, že brazilská církev je úplně jiná než před 25 lety, kdy jsem tu byl prvně. Je tu mnohem víc dospělosti, velké vize.“ Brazilští křesťané uvažují o možnosti vyslat misionáře k dalším národům, podle Spencera však čelí mnoha potížím, hlavně finančním.
 
 Čtyřiadvacetihodinový modlitební pochod
   (Religion Today) — Friendship Missionary Baptist Church (Baptistický misijní sbor přátelství) přivítá v pátek 14. září v poledne ve svém areálu v Charlotte ve státě Severní Carolina téměř 5000 lidí, aby se 24 hodin společně procházeli a modlili. Na začátku každé hodiny se bude troubit na roh a poté bude následovat krátké vyučování jako úvod k modlitebnímu tématu hodiny, mezi nimiž je například těhotenství mladistvých, požární ochrana, rasismus, nemoci, chudoba nebo prevence zločinnosti. Účastníci Jericho Walk 2001 (Obcházení Jericha) se k modlitebnímu pochodu a troubení na roh nechali inspirovat tím, jak ve Starém zákoně přikazuje Pán Jozuovi dobýt Jericho. Smyslem akce je upozornit věřící na oběti chudoby, předsudků a nemocí a zdůraznit, že víra má moc změnit svět. „Modlitba je důležitá, chození také,“ říká Kathleen Tunsoová, jedna z pořadatelů, „a nechceme, aby se lidé zastavili.“ Modlitební pochod je jednou z mnoha aktivit pro děti i pro dospělé, které se na víkend plánují.
 
 Afghánský režim popírá úvahy o výměně vězňů
   (Assist News Service) — Afghánský ministr zahraničí Wakíl Ahmed Muttawakíl ve čtvrtek popřel, že by vládnoucí radikální islámské hnutí Talibán uvažovalo o propuštění osmi zadržených křesťanských humanitárních pracovníků výměnou za nevidomého militantního Egypťana, vězněného v USA. Příbuzní šejka Omara Abd el-Rahmana, který byl v USA za terorismus odsouzen na doživotí, podle místních zpráv navrhli výměnu vězňů. Omar, duchovní vůdce hlavní egyptské militantní skupiny, byl v roce 1995 usvědčen, že přípravoval pumový atentát ve World Trade Center a v budově OSN, vraždu egyptského prezidenta a likvidaci newyorských tunelů. Muttawakíl reportérům řekl, že o návrhu nic neví a upozornil, že pracovníci z USA, Německa a Austrálie nemohou doufat ve „shovívavost“. Budou-li usvědčeni ze šíření křesťanství, zdůraznil, hrozí jim i jejich šestnácti afghánským kolegům trest smrti.
   * HCJB World Radio a jeho partneři vyrábějí pořady v jihouzbeckém jazyce, kterým mluví asi 1,4 miliónu lidí z Afghánistánu a okolních zemí. První křesťanské vysílání v tomto jazyce bylo zahájeno v červnu 2001 z krátkovlnného zařízení rádia FEBA na Seychellských ostrovech. HCJB World Radio vysílá pořady rovněž z nejmenované AM stanice v zahraničí.
 
 Zdravotní stav Joni Earecksonové důvodem k obavám
   (HCJB World Radio/Joni and Friends) — Joni Earecksonová (51), zakladatelka služby postiženým Joni and Friends (Joni a přátelé), zcela ochrnutá od nehody při potápění v roce 1967, nastoupila dnes ráno do nemocnice s onemocněním močového měchýře, které je „důvodem k obavám“. Lisa Garcia z Joni and Friends říká, že Joni je „stabilizovaná a může mluvit. V 11 hodin ráno (tichomořského času) lékaři provedou cystoskopii, chirurgický zákrok, při němž posoudí její zdravotní stav.“ Roku 1979 Earecksonová založila Joni and Friends a v roce 1982 začala vysílat populární rozhlasový pořad stejného jména.
 
 Brazilská dívka: za propuštění vděčím Bohu
   (Religion Today) — V úterý 4. září, týden poté, co dceru brazilského mediálního magnáta Silvia Santose nacpali ozbrojení únosci do jejího vlastního Volkswagenu, byla studentka výměnou za výkupné propuštěna. „Pustili mne, protože můj Bůh je mocný,“ říká Patricia Abravanelová (23). „Únosci se mne ani nedotkli. Zacházeli se mnou velmi dobře … dali mi dokonce popcorn,“ vysvětlila při improvizované tiskové konferenci z balkónu svého domu v São Paulo. Abravanelová, evangelikální křesťanka, přijela domů sama vlastním autem v úterý nad ránem. Výkupné bylo zaplaceno v pondělí v noci a propuštěna byla o celé hodiny později, upozorňuje sãopauloský tajemník pro bezpečnost. Abravanelová však výkupnému takový význam nepřisuzuje. „Únosci činili pokání,“ tvrdí. „V pondělí mi řekli: ‚Dnes půjdeš domů, ať peníze dostaneme nebo ne, protože tvůj Bůh je mocný.‘“
 
 Případný konec bojů v Kongu vidí humanitární pracovníci optimisticky
   (Mission Network News) — Ačkoli vláda Demokratické republiky Kongo a povstalci úspěšně jednají o míru, hlavní silnice jsou stále přerušené, což ztěžuje dopravu humanitární pomoci do postižených oblastí. Alan Graham z mezinárodní letecké služby Air Serv International však zůstává optimistou. „Mírová jednání jsou velmi povzbudivá. Obě strany s opatrným optimismem doufají v ukončení bojů. To by humanitárním pracovníkům velmi usnadnilo naplňovat kritické potřeby v oblasti.“ Podle Grahama hodlá Air Serv svou zdejší flotilu posílit o třetí letadlo. „To naši kapacitu zvýší asi o 50 %. Zatím jsou naše dvě letadla obvykle zadána tři až čtyři týdny dopředu, takže v případě naléhavé potřeby musíme buď zrušit plánovaný let, nebo se musí čekat.“
   * Spolu s partnery v Demokratické republice Kongo vysílá HCJB World Radio evangelium z FM stanic v Bomě, v Bukavu a v Kinshase. Pořady se vysílají anglicky, francouzsky, svahilsky a dále v jazycích kikongo fioti, lingala a luba. Týdenní půlhodinky v jazyce songe vysílá také Horizon Radio, FM stanice v Mbuji-Mayi. HCJB World Radio navíc do země vysílá pořady v kikongo fioti na krátkých vlnách z Ekvádoru.
 
 Kardinál: jako zdroj morálky je v Británii křesťanství „na vymření“
   (Assist News Service) — Kardinál Cormac Murphy-O’Connor, hlava katolické církve pro Anglii a Wales, říká, že jako zdroj morálních měřítek je křesťanství v britské společnosti na vymření. Murphy-O’Connor, arcibiskup z Westminsteru, ve svém projevu na konferenci kněží v Leedsu prohlásil, že jako základ morálky a hodnot lidé křesťanství víceméně vylučují. „Křesťanství jako svého druhu podklad pro morální rozhodnutí a pro lidské životy … je nyní téměř vytěsněno,“ uvedl. Výrok v Británii okamžitě vyvolal vír mediální aktivity a dostal se i na titulní strany listů, jako je The Daily Telegraph. Arcibiskup dále vyjádřil názor, že lidé hledají náhražku za Boha v konzumním způsobu života, v praktikách New Age a v „pomíjivých“ požitcích z alkoholu, z drog a z rekreačního sexu.
   Colin Nelson z Milton Keynes (severně od Londýna) však s tím, že křesťanství v Británii upadá, nesouhlasí. „Pokud jde o velikost sborů a zvláště o počet mladých lidí, mnoho církví roste. Všechno záleží na tom, kam se díváte,“ říká Nelson. „Pokud odhlédnete od okázalosti a lesku episkopálních církví a podíváte se na společenství, která se vrátila ke stylu z druhé kapitoly Skutků, uvidíte kvetoucí sbory. Ornáty a rituály jsou pryč. Nádheru a vzdálené kněze nahradil Pánův příkaz: ‚Podle toho všichni poznají, že jste moji učedníci, budete-li mít lásku jedni k druhým‘“ (Jan 13:35).
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz