Zprávy HCJB 9.9.2001 - 15.9.2001

 Jmenování nového vyslance v Súdánu může pomoci ukončit pronásledování
   (Mission Network News) — Jmenování bývalého senátora Johna Danfortha zvláštním vyslancem pro Súdán může vést ke konkrétním činům pro ohrožené křesťany a další nemuslimy v zemi, tvrdí Gary Lane z Voice of the Martyrs (Hlas mučedníků). Jeho organizace vítá rozhodnutí prezidenta George W. Bushe seznámit se s problémem. „Zvyšuje to zájem o súdánskou otázku,“ říká Lane. „Dokud je tam zvláštní vyslanec, bude Súdán ve zprávách a Američané si budou více uvědomovat, co se děje. Doufejme, že těmto trpícím lidem, zvláště křesťanům, budeme schopni více pomoci.“ Na otázku, zda je pronásledování křesťanů „válkou o území“, Lane odpovídá: „Vím z první ruky, že je to džihád. Chartúm vede svatou válku proti obyvatelům jihu, hlavně proti křesťanům, ale jsou tam také animisté a umírnění muslimové, které válka postihla.“ Uvádí, že vládní činitelé se snaží „zničit“ všechny, kdo s nimi nesdílejí muslimskou víru.
 
 Další policejní razie v turkménské církvi
   (Keston News Service) — Podle informací Keston News Service vtrhlo do soukromého bytu v distriktu Kopetdag turkménského hlavního města Ašchabád, kde se sešlo asi 20 členů sboru protestantské Greater Grace Church (Církev větší milosti) k modlitbě, deset policistů turkménského výboru pro národní bezpečnost. Všichni přítomní křesťané byli odvedeni na druhé policejní oddělení distriktu Kopetdag, kde je policisté jednotlivě vyslýchali, zaznamenali si, kde pracují a varovali je, že se nesmí společně modlit, protože jejich církev není registrovaná. Po pěti hodinách je propustili. Člen církve, který si přál zůstat nejmenován, řekl, že letos je to už podruhé, kdy úřady věřící zadržely při modlitebním setkání v soukromém bytě.
   Ačkoli zveřejněné turkménské zákony o náboženství neregistrovanou náboženskou činnost výslovně nezakazují, státní úředníci opakovaně trvají na tom, že je nezákonná. Stát uznává pouze společenství sunnitské muslimské rady a ruské pravoslavné církve. Téměř všechny protestantské církve (mezi nimi baptisté, letniční a adventisté) i společnosti Svědků Jehovových, vyznavačů Haré Krišna a baháistů čelily v posledních pěti letech silnému tlaku ve snaze zastavit jejich činnost.
   * Ve spolupráci s Back to the Bible vysílá HCJB World Radio do Turkménistánu od června 2001 dvakrát týdně turkménské křesťanské pořady z nejmenované stanice v zahraničí.
 
 Násilí v Izraeli nezastavilo přípravu evangelizace
   (Mission Network News) — Ačkoli násilí v Izraeli pokračuje, nepokoje misii nezabrání uspořádat zde v listopadu evangelizační kampaň. S Alberto Mottesi Evangelistic Association (Evangelizační společnost Alberta Mottesiho) přijde do Svaté země přes 150 křesťanů. Mluvčí Francis Monge vysvětluje proč: „Naším hlavním cílem je oslovit Izraelce. Zvlášť v této těžké době cítíme, že je opravdu potřeba, abychom jako Boží lid ukázali, že je milujeme, podporujeme a že jsme s nimi. Cítíme, že budeme vyslanci Krista.“
 
 Se zahraničními studenty přichází misijní pole do USA
   (CBN News) — Každý rok se na univerzity v USA zapíší tisíce nových zahraničních studentů. Američtí křesťané si uvědomují, že to otevírá možnosti zvěstovat evangelium zástupcům skupin, k nimž je těžké proniknout. Na Old Dominion University v Norfolku pořádá jedna skupina z Virginie banket, při němž kontaktuje zahraniční studenty. Přes 1000 studentů se u jídla a živého hovoru setká s asi 200 americkými rodinami. Rodiny studentům pomáhají zvyknout si na nové prostředí a kulturu. Důležitější ale je, že se studenti seznámí s křesťanskými rodinami.
   Howard a Betty Biddleovi vyprávějí, že student jménem Memat, i když je muslim, s nimi začal navštěvovat církev. „Ne každý může jet do ciziny,“ říká Howard. „Ale teď máme misijní pole přímo u dveří. Tak často si představujeme, že misijní pole jsou od nás tisíce a tisíce mil. Ale Bůh ve skutečnosti přivádí mnohé z těchto zahraničních studentů přímo do našich obýváků, na naše univerzity, do našich měst. Jsou typickou špičkou své společnosti. Jsou velmi inteligentní. Je to úžasná příležitost pomoci jim dozvědět se o Kristu, když k tomu mají svobodu!“
 
 * Dýmající sopka otevírá v Ekvádoru příležitosti ke službě
   (HCJB World Radio) — Poslední ekvádorská přírodní katastrofa, činná sopka, která minulý měsíc zasypala tisíce hektarů zemědělské půdy hrubým šedým popelem až na 30 cm, přinesla HCJB World Radiu nové příležitosti, aby pomohlo při naplňování lidských hmotných a duchovních potřeb.
   V sobotu 1. září dorazil do tří vesnic 170 km jižně od Quito v sousedství sopky Tungurahua, která 4. srpna opět vstoupila do fáze „silné aktivity“, tým kazatelů evangelia a reportérů z HCJB World Radia. Sopka zatím v zemědělských oblastech napáchala škody přes 10 miliónů dolarů. Podle odhadů civilní obrany je zasaženo téměř 54 000 ha orné půdy a asi 14 000 kusů dobytka.
   Pedro Acosta, pastor z Quito, který tým doprovázel, tvrdí, že katastrofa přináší nevídané příležitosti zvěstovat Boží slovo. „Oblast byla vůči evangeliu mnoho let zatvrzelá a uzavřená, ale teď vidíme pár otevřených srdcí i přes to, že zde křestany pronásledují a vysmívají se jim,“ říká. „Život je tu velmi tvrdý a zdejší lidé jsou otroky mnoha věcí. Tato neštěstí mohou být požehnáním pro setbu Božího slova.“
   Tým HCJB World Radia rozdal 100 připravených pytlů základních potravin (mouka, ovesné vločky, olej, těstoviny, sardinky, rýže a cukr).
   Lidé sice byli za pomoc vděční, ale jak řekla postarší Indiánka s bílými copy, v černé buřince a v plstěném ponču, která šla za skupinou dvě hodiny, je to strašné. „Zvířata není čím krmit a celá úroda je zasypaná popelem.“ Dodala, že údolí jsou na tom ještě hůř než kopce, protože shora vítr popel odnáší a dole ho ukládá.
   Acosta také kázal o spasení asi 200 obyvatelům, kteří měli zájem. Většina z nich prý pravidelně poslouchá HCJB World Radio, jednu z mála stanic, které tu lze naladit. Na konci kázání zvedlo několik dětí a starších lidí ruce, čímž projevili touhu odevzdat svůj život Kristu.
   Místní pastor pozval tým na večeři do jednoho z postižených domů. Vedoucí místní církve vyjádřili přání založit evangelikální sbor v sousední vísce, kde dosud není žádné svědectví o evangeliu. Děkovali i za nedávný seminář Apoyo v Shellu, kde získali „základní knihovnu“ pomůcek pro biblické studium a výcvik v jejich použití. Apoyo je společná výcviková služba HCJB World Radia a Leadership Resources International (Mezinárodní zdroje pro vedoucí).
   Tungurahua (5020 m) se po osmi desetiletích nečinnosti poprvé probudila koncem roku 1999, kdy si vyžádala asi tříměsíční evakuaci 25 000 obyvatel Bańos a okolí.
 
 Při šarvátkách v Nigérii zahynuly desítky lidí
   (Religion Today) — Důkladně ozbrojení vojáci, kteří se v minulých dnech snažili ve středonigérijském městě Jos udržet pořádek, když ve srážkách mezi muslimy a křesťany zahynuly desítky osob, nyní hlídkují. Násilí vybuchlo 7. září po týdnech rostoucího napětí při hádce před mešitou. Zdá se, že většinou útočili křesťané na členy muslimské obce v Jos. V hrůze z násilí vyhledalo asi 6000 obyvatel útočiště na policejní stanici, uvádí dopisovatelé. Do nejvýznamějšího města na jihu státu Lagos byly odeslány policejní posily, které mají zajistit, aby nedošlo k odvetě. V severní Nigérii jsou vztahy mezi muslimy a křesťany napjaté od doby, kdy 12 z 19 států v oblasti přijalo islámský zákon šaria, který křestané důrazně odmítají.
   * Ve spolupráci s In Touch Ministries, SIM a západoafrickou Evangelikální církví vysílá HCJB World Radio do Nigérie už více než rok každý týden půlhodinové pořady v jazyce igbo, kterým hovoří téměř 15 miliónů Nigérijců. Pořady se vysílají na krátkých vlnách z Johannesburgu v Jižní Africe.
 
 Talibán uvěznil dalších 35 afghánských humanitárních pracovníků
   (Assist News Service) — Úřady Talibánu o víkendu zatkly dalších 35 afghánských humanitárních pracovníků, čímž počet Afghánců, které striktní islámský režim uvěznil od počátku srpna na základě podezření z napomáhání tajné křesťanské misijní práci, překročil 65. Nejméně 35 Afghánců, zaměstnaných v nedávno zakázané IAM (International Assistance Mission – Misie mezinárodní podpory) bylo zatčeno na úřadě ministerstva plánování v Kábulu, když si přišli vyzvednout výplatu. Associated Press (AP) cituje zdroje, podle nichž afghánské zaměstnance IAM k tomu, aby si přišli vyzvednout výplatu, vyzval státní rozhlas jen proto, aby mohli být zatčeni. V samostatné zprávě AP říká humanitární pracovnice, která byla z vlasti vyhoštěna, že ví o 15 až 17 afghánských zaměstnancích IAM, které náboženská policie Talibánu zatkla od 31. srpna, kdy byla IAM zavřena. Úřady zprávy o zatčeních dosud nepotvrdily ani nepopřely.
   Zatím pokračuje soud s osmi zahraničními křesťany z německé humanitární agentury Přístřeší nyní. Ti byli spolu s 16 Afghánci zatčeni na základě podobných obvinění 5. srpna a v případě, že budou usvědčeni z šíření křesťanství, jim hozí trest smrti. Dvanácti zahraničním novinářům, kteří kábulský proces s osmi cizinci sledují, bylo v neděli zabráněno opustit hotel, a jejich pokoje byly prohledány se zřetelem na fotoaparáty, filmy a videozáznamy. Úřady Talibánu tvrdí, že novináři byli potrestáni za to, že obžalované den předtím u soudu vyfotografovali. Od jejich zatčení je to poprvé, kdy se těchto šest žen a dva muži objevili na veřejnosti, ačkoli bylo povoleno několik návštěv rodičů a diplomatů.
Historie události
 
 Sucho v Malawi přináší příležitosti ke službě
   (Mission Network News) — WVI (World Vision International – Světová vize) hlásí, že velké území Malawi sužuje krutý nedostatek potravin. Potravinová krize vznikla tím, že počátkem roku zemi postihly silné záplavy a poté kruté sucho, což značně poškodilo sklizeň v rozsáhlých částech země. „Asi za šest až osm týdnů bude opravdu zle, bude tu hladomor a pravděpodobně už teď je pozdě začínat s přidělováním jídla,“ říká Robert Michel z WVI. „Čím dříve začneme přivážet a rozdávat jídlo, tím lépe pro všechny.“ Situace podle něj otevírá dveře ke zvěstování evangelia zoufalým lidem.
   * Ve spolupráci s African Bible College pomáhalo HCJB World Radio založit křesťanskou rozhlasovou stanici v malawijském hlavním městě Lilongwe v roce 1995. Stanice vysílá pořady v angličtině a v jazyce chichewa. HCJB World Radio škole dále pomohlo založit nemocnici a poskytlo výcvik, včetně seminářů o kritické problematice AIDS. Loni také pracovníci konstrukčního centra HCJB World Radia v Elkhartu instalovali FM vysílače na stanicích v malawijských městech Blantyre and Mzuzu.
 
 Zahájeno vysílání v dalším indickém jazyce
   (Religion Today) — Mezinárodní křesťanská rozhlasová společnost Trans World Radio (TWR) začala v rámci kooperativního projektu World by Radio (Svět rozhlasem) vysílat pořady v jazyce bundeli, kterým mluví asi 12 miliónů lidí v indické oblasti Bundelkand. Cílem projektu je zpřístupnit všem lidem vysílání evangelia v jejich jazycích. Na tomto cíli spolupracují HCJB World Radio, Trans World Radio, Far East Broadcasting Co., FEBA Radio a další křesťanské rozhlasové společnosti. Pořady v bundeli vysílá v pondělí a v úterý krátkovlnný vysílač TWR o výkonu 250 kW v sibiřském Irkutsku. Bundelkand se rozkládá převážně v Madhjapradéši a v několika distriktech nejlidnatějšího indického státu Uttarpradéš. Kmen Bundeli tvoří většinou chudí rolníci, negramotnost je zde kolem 70 %. Jen asi 1 % tvoří křesťané. Zatím bylo vyrobeno asi 125 rozhlasových pořadů zaměřených na evangelizaci a na výchovu učedníků.
   * Ve spolupráci s FEBA Radiem vysílá HCJB World Radio do východní Indie každý týden křesťanské pořady v jazycích bhojpuri, chattisgarhi a mundari na krátkých vlnách ze Seychellských ostrovů. Kromě toho vysílá týdně tři hodiny anglicky na krátkých vlnách z Ekvádoru. Zkoumá také, jak by mohlo napomoci vzniku křesťanských stanic v klíčových městech Indie.
 
 Noví studenti vysokých škol v USA dostali 200 000 „balíčků první pomoci“
   (Mission Network News) — Přes 200 000 studentů prvních ročníků 400 amerických vysokých škol dostalo od Campus Crusade for Christ (Nový životStudentský hlas pro Krista) „balíčky první pomoci“ (podobný projekt v Praze se nazývá „Rozkoukej se“). V každém balíčku je Bible, CD s křesťanskou hudbou, svědectví známých sportovců a gumový míček hopík, který studentům doporučuje navštívit stránku WayMore.org, na níž najdou informace o víře, o životních problémech a o nárocích vysokoškolského studia.
 
 Souhrnné zpravodajství: útoky teroristů šokovaly celý svět
   (Mission Network News) — Lidé na celém světě byli šokováni, když teroristé v úterý ráno zaútočili unesenými letadly na dvojitou věž World Trade Center (Světové obchodní středisko) a na Pentagon a když čtvrté letadlo spadlo poblíž Pittsburghu. Křesťanské organizace spěchají k obětem tragédie s humanitární pomocí. Například Operation Blessing (Operace požehnání) zajišťuje přikrývky a finance pro nouzovou péči. „Chceme projevovat Kristovu lásku ve všem, co děláme,“ říká Jim Esposito z Operation Blessing. „Prosíme Boha, aby nám ukázal, jak tvořivě mobilizovat naše zdroje pro vliv na některé životy.“
   (Religion Today) — Když křesťané v USA a po celém světě slyšeli o tragédii, padli na kolena. V jednacích sálech a v redakcích, na univerzitách i v nákupních střediscích se věřící okamžitě začali modlit. Desítky sborů a celá města organizovaly modlitební stráže. Například Somebody Cares (Někdo se stará) v Houstonu dnes v noci pořádá celoměstské modlitební setkání. Doug Stringer, prezident Somebody Cares International, vyzývá národ k modlitbám za přátele a rodiny obětí i za prezidenta George W. Bushe, jeho poradce a za všechny krizové pracovníky, požárníky, policisty, vojáky, lékaře a zdravotnický personál. „Je to čas, kdy musíme padnout v zoufalství na kolena a prosit Boha, aby zasáhl,“ dodává Stringer. „On může to, co mělo ublížit, naprosto zvrátit. … Jako křesťané musíme dělat, co můžeme, abychom hmatatelně pomohli obětem a jejich rodinám. Přijměme tuto děsivou tragédii jako příležitost sdílet víru a soucit.“
   (Charisma News Service) — Evropští představitelé v úterý odsoudili útok teroristů na USA, finanční instituce a Izraelské ambasády po celé Evropě byly evakuovány. „My si můžeme jen představovat tu hrůzu a to krveprolití a to množství nevinných lidí, kteří při útocích přišli o život,“ řekl britský premiér Tony Blair. „Vyjadřujeme obětem svou nejhlubší soustrast.“ Kondolence zaslal také francouzský premiér Lionel Jospin i ruský prezident Vladimir Putin. Putin vyjádřil svou soustrast s americkýmu lidem a nazval útoky „příšernou tragédií“. Generální tajemník NATO lord George Robertson prohlásil, že útoky „zdůrazňují, jak je nutné, aby mezinárodní společenství a členové Aliance spojili své síly v boji proti metle terorismu.“ Vůdce palestinské samosprávy Jásir Arafat řekl, že je incidenty „do hloubi otřesen“.
   (Assist News Service) — Ruští věřící vyjadřují svůj zármutek a otřes po atentátech. V dopise zaslaném elektronickou poštou americkým křesťanům zdůraznili představitelé Společnosti křesťanských církví v Rusku, že chápou, co musí Američané prožívat. „Truchlíme spolu se svými americkými bratry a sestrami,“ napsal pastor Igor „Niki“ Nikitin, prezident společnosti a pastor v Sankt Petěrburgu. „My v Rusku rozumíme zranění, bolesti a smutku, které jsou právě nyní nekonečné. Věříme ale, že tato hrozná událost v New Yorku a ve Washingtonu způsobí, že americký lid padne na kolena a obrátí svá srdce k mocnému Bohu, našemu Pánu Ježíši Kristu.“
   (Mission Network News) — Todd Nettleton z Voice of the Martyrs (Hlas mučedníků) říká, že události mohou ovlivnit práci misijních organizací, zvláště v politicky citlivých oblastech. „Pro většinu Američanů na cizí půdě je právě nyní nejlepší radou držet se při zemi a zůstat z dohledu.“ Terry Madison, prezident Open Doors (Otevřené dveře) pro USA, se obává, že situace může podnítit nenávist vůči islámským fundamentalistům. „Většina z nich rozhodně nejsou teroristé,“ říká. „Jsou tak jako my obětí činů hrstky radikálů. Představte si, co to dnes musí být pro americké Araby. Bohužel na ně dopadne podezření i hněv, frustrace i nenávist mnoha našich amerických spoluobčanů.“ Podle Madisona je to pro americké křesťany příhodný čas, aby šli s láskou ke svým arabským bližním a ukázali jim na Krista.
   (HCJB World Radio) — „Lidé tady v Londýně jsou úplně v šoku, je to děsivé,“ říká bývalý misionář HCJB World Radia Rich Cline. „Když člověk včera šel centrem Londýna, všude byly chumly lidí kolem kaváren a hospod, kde mají televizi. Na všech běžely zpravodajské kanály. A Američana na ulici poznáte podle toho, že vypadá mnohem zničenější než všichni ostatní. Lidé doslova chodí v slzách. Je to surrealistické.“
   (Mission Network News) — S křesťanskou humanitární prací v Afghánistánu to do budoucna vypadá bledě, vládnoucí hnutí Talibán pozorně sleduje každý krok západních pracovníků. Associated Press hlásí, že většina Afghánců se nechce nechat spatřit ve společnosti cizince, protože se bojí, aby nebyli ocejchováni jako „konvertité“, což je zločin, který se trestá smrtí. Vzhledem k tomu, že osm zahraničních humanitárních pracovníků stojí před soudem za šíření křesťanství, cizinci si budoucností humanitárních snah v zemi nejsou jisti. Afghánistán se bez mezinárodní krizové pomoci neobejde, ale mnoho skupin se odtud stahuje.
 
 Misie v Indii založila za 8 měsíců 60 sborů
   (Mission Network News) — GRM (Gospel Revival Ministries – Misie evangelijního probuzení) má dobré zprávy o svém projektu „Vision for India“ (Vize pro Indii). Cílem je založit do roku 2002 v každém indickém státě církev a křesťanskou knihovnu. Za prvních osm měsíců založili pracovníci GRM šedesát nových sborů. Pracuje se také na vzniku církví a misií v některých nedostupných oblastech severní Indie.
 
 Průzkum: Náboženství hraje roli v investicích třetiny Američanů
   (Religion Today) — Více než třetině amerických investorů při rozhodování o finančních otázkách pomáhá víra a osobní žebříček hodnot, uvádí studie nezávislé agentury pro průzkum veřejného mínění, zadaná jednou mennonitskou společností. Studie, zveřejněná 29. srpna, však také zjistila, že jen 7 % investorů, kteří vědí o existenci vzájemných investičních fondů ve správě náboženských skupin, jim svěřuje své peníze. Celých 36 % investorů v anketě uvedlo, že při rozhodování, kam své peníze uloží, vždy nebo někdy uvažují o etických a duchovních ohledech. Dalších 20 % řeklo, že by při svém finančním plánování náboženské a etické otázky rádi zohlednili. O vzájemných fondech s vazbami na náboženské společnosti však ví pouze 18 % investorů. Náboženské fondy si prověřují, že společnosti, do nichž investují, se nedopouštějí jednání, které by investoři mohli považovat za nepřijatelné, stejně jako další fondy, které kladou důraz na sociální zodpovědnost. Tyto fondy celá léta válčí proti předsudku, že jsou slabší než jejich soupeři, kteří podobná omezení nemají. Studie chicagské expertní společnosti Morningstar Inc. z roku 1999 ale ukázala, že si sociálně zodpovědné fondy vedou poměrně dobře.
 
 Američtí zákonodárci se po útocích teroristů obracejí k Bohu
   (CBN News) — Kongres USA vyhlásil ve středu den národní jednoty a smutku a sami zákonodárci ve chvíli krize reagovali tím, že se obrátili ke své víře. „Poselství opět zní: obrátit se k Bohu. Jenom on má odpověď,“ řekl senátor Jon Kyl z Arizony. Ve středu večer se stovky senátorů a kongresmanů se svými manželskými protějšky sešli v rotundě na Capitolu k modlitbě za oběti a za vlast. „Naši lidé trpí, náš národ trpí, pomoz nám, Bože. Provázej nás touto bouří a drž nás ve svých mocných dlaních,“ modlil se republikán John Lewis z Georgie.
   Capitol Hill v úterý nebyl zasažen, ale nesmírnost tragédie zvučela hluboko v nitru těch, kdo pod jeho kupolí pobývají. „Lidé se tu během dne sešli několikrát,“ řekl Zach Wamp, republikán z Tennessee, který vedl letošní celonárodní modlitební snídani, každotýdenní modlitební snídaně v senátu i modlitební skupinku. „Na setkáních, kterých jsme se zúčastnili, modlitby vypukly. Lidé se modlili jeden za druhým. Nikdo je neorganizoval, bylo to spontánní.“ Jeden blok od Capitolu se křesťané shromáždili k nepřetržitým modlitbám. Byli mezi nimi poslanci i zaměstnanci Kongresu. Mnozí členové Kongresu žádají lidi z celé země o modlitební podporu. „Rád bych vaše posluchače poprosil, aby se modlili za tuto zemi, za moudrost pro její vedení a za nás, abychom se vzchopili, činili pokání a hledali, co máme dělat,“ řekl senátor Sam Brownback z Kansasu. „Modlím se, abychom odpověděli, jakkoli je to těžké, s touhou po spravedlnosti i s upřímnou touhou, aby Boží láska přemohla zlo, které tento týden Ameriku potkalo.“
 
 Zahraniční misionáři se ocitají ve zranitelném postavení
   (Mission Network News) — Úterní ničivé útoky teroristů na USA jsou pro americké misionáře a humanitární pracovníky na cestě do zahraničí výzvou k bdělosti, tvrdí Charles Rogers, bezpečnostní expert World Vision (Světová vize). „Myslím, že jsme mnohem zranitelnější než kdykoli dříve,“ říká. „Myslím, že nás tato událost staví do zcela nové situace, před rizika zcela jiného druhu, protože ti z nás, kdo jsou v zámoří, vědí, že pokud se to může tak snadno stát doma, může se to ještě snáz stát v zámoří, kde jsme zvlášť zranitelní.“ Podle Rogerse má útok dopad na službu World Vision. „Myslím, že můžu říct bez jakýchkoli výhrad, že to silně ovlivní způsob, kterým pracujeme a jakým sloužíme. Budeme muset znovu posoudit, kde jsme a jaká nová opatření a kroky musíme podniknout, abychom zvýšili naši bezpečnost.“
 
 Diplomaté opouštějí Afghánistán, humanitární pracovníci stále v zajetí
   (Reuters) — Západní diplomaté, zastupující osm cizinců, zatčených v Afghánistánu za šíření křesťanství, se dnes, kdy OSN z Kábulu stáhla své poslední mezinárodní zaměstnance, vrátili do Pákistánu. „Doufáme, že se vláda Talibánu postará o jejich osobní bezpečí,“ sdělil německý diplomat Helmut Landes agentuře Reuters, když na palubě letadla OSN dorazil z afghánského hlavního města do Pákistánu. Postavení osmi zahraničních pracovníků německé humanitární organizace Přístřeší nyní, zatčených 5. srpna za šíření křesťanství, úterní zničující útoky teroristů na USA dramaticky zkomplikovaly. Landes uvedl, že poslední vývoj donutil diplomaty odejít. Kábul šumí očekáváním možného odvetného útoku USA a někteří obyvatelé údajně kopou zákopy. Někteří vyšetřovatelé mají za to, že útoky nesou punc teroristy Usámy bin Ládina ze Saúdské Arábie, který se se souhlasem Talibánu skrývá v Afghánistánu.
Historie události
   * HCJB World Radio a jeho partneři vyrábějí pořady v jihouzbeckém jazyce, kterým mluví asi 1,4 miliónu lidí z Afghánistánu a okolních zemí. První křesťanské vysílání v tomto jazyce bylo zahájeno v červnu 2001 z krátkovlnného zařízení rádia FEBA na Seychellských ostrovech. HCJB World Radio vysílá pořady rovněž z nejmenované AM stanice v zahraničí.
 
 Kanada se začíná zabývat žádostí o azyl
   (Compass Direct) — Kanadské úřady písemně potvrdily, že jejich velvyslanectví v tureckém hlavním městě Ankaře zahájilo řízení ve věci imigrační žádosti íránské křesťanské rodiny, uvízlé před více než dvěma lety ve východním Turecku. Íránský konvertita Mahmoud Erfani obdržel od imigračního odboru kanadského velvyslanectví v Ankaře oficiální sdělení s datem 6. srpna. Bylo mu přiděleno i číslo jednací. Dokument říká, že Erfani s rodinou podal „žádost o imigraci do Kanady, kterou se nyní kanadské úřady zabývají.“
 
 Joni Earecksonové se po zákroku „daří dobře“
   (HCJB World Radio/Joni and Friends) — Joni Earecksonová (51), zakladatelka služby postiženým Joni and Friends (Joni a přátelé), zcela ochrnutá od nehody při potápění v roce 1967, se v pondělí vrátila k práci, když v pátek 7. září podstoupila diagnostickou operaci. Lisa Garciová z Joni and Friends říká, že problém s močovým měchýřem, který budil obavy, je odstraněn. „Znovu pracuje a daří se jí dobře,“[ uvedla Garciová. Roku 1979 Earecksonová založila Joni and Friends a v roce 1982 začala vysílat populární rozhlasový pořad stejného jména.
 
 Po útocích teroristů se věřící zaměřují na modlitbu
   (AP/Crosswalk/Assist News Service) — Američané různých vyznání dnes drželi modlitební stráže, a spolu s prezidentem Georgem W. Bushem tak uctili památku obětí úterních teroristických útoků. Když Bush vyhlásil pátek národním den modliteb a vzpomínek, vyzval občanská sdružení a církve celé země, aby v poledne konaly vzpomínkové bohoslužby, vyzváněly a ve vhodném čase bděly při svících. Požádal také zaměstnavatele, aby pro účast ve vzpomínkách uvolnili své zaměstnance.
   V sobotu se křesťané sejdou na celonárodní modlitební akci, pořádané některými z nejuznávanějších amerických křesťanských vedoucích. „America Prays“ (Amerika se modlí) bude 11 hodin věnovaných modlitbě, podpoře, naději a hledání směru. Akci povedou Bruce Wilkinson, John C. Maxwell a Max Lucado, kázat budou James a Shirley Dobsonovi z Focus on the Family (Zaměřeno na rodinu) a Franklin Graham z Billy Graham Evangelistic Association (Evangelizační společnost Billyho Grahama). Předpokládá se, že to bude největší modlitební akce, která se kdy v USA konala.
   NAE (National Association of Evangelicals – Národní evangelikální asociace) vyzývá 43 000 sborů svých 51 členských denominací k mobilizaci pro „národní den truchlení a modliteb“ v neděli 16. září. NAE akci sponzoruje společně s National Prayer Committee (Národní modlitební výbor), National Day of Prayer (Národní den modlitby) a Mission America Coalition (Americká misijní koalice). Viceprezident NAE John Mendez, jeden ze 26 členů delegace křesťanských novinářů a vedoucích, která navštívila Jordánsko, řekl, že úterní útok teroristů změní budoucnost USA. „Jsem hluboce zarmoucen ztrátou nevinných životů. Modlíme se za rodiny obětí a za bezpečí Američanů ve světě. Modlíme se i za vedení naší země, které stojí před obtížným rozhodováním.“
 
 Křesťanská televize koordinuje stovky stanic
   (Religion Today) — Po hrozných úterních útocích na World Trade Center (Světové obchodní středisko) a na Pentagon se neoficiálním „krizovým koordinačním centrem“ pro křesťanské rozhlasové a televizní stanice v USA stala kancelář křesťanského televizního a filmového studia v Los Angeles. Během jedné hodiny od prvního útoku rozeslal Phil Cooke křestanským stanicím a sítím e-maily a faxové zprávy s nápady a návrhy, jak teroristické útoky sledovat efektivněji. I když křesťanské stanice nemohou konkurovat velkým televizním řetězcům, řekl, mohou poskytnout „duchovní pohled“ na vývoj událostí. „V minulosti na takovéto náhlé krize reagovaly křesťanské televizní a rozhlasové stanice se zpožděním,“ říká Cooke. „Vždy mne trápilo, že ve chvílích, kdy všechna světská média přinášela zprávy o celonárodní tragédii, křesťanské stanice většinou ‚normálně fungovaly‘ a tyto události ignorovaly. V úterý se to ale zcela změnilo. Viděli jsme, jak doslova stovky křesťanských televizních a rozhlasových stanic přinášejí odpovědi, povzbuzení a především naději.“
   * HCJB World Radio přineslo o katastrofě rozsáhlé zpravodajství v několika jazycích rozhlasem, satelitním vysíláním a prostřednictvím Internetu, říká Curt Cole, ředitel mezinárodního vysílání v ekvádorském Quito. Dnes večer bude španělská služba od 22 hodin (východoamerického času) vysílat dvouhodinový „Koncert modliteb“ s moderátorem Leninem De Janónem. V pořadu budou v přímém přenosu vysílány telefonáty Ekvádorců, kteří mají vazby na USA. V úterý 18. září bude satelitní síť ALAS, společná služba HCJB World Radia a Trans World Radia, přenášet mimořádné modlitební vysílání ve španělštině pro asi 120 partnerských stanic v Latinské Americe. V pořadu, který poskytla Moody Broadcasting Network (Moodyho rozhlasová síť), vystoupí Luis Palau, Alberto Montessi a další.
 
 Izrael drží smutek za USA
   (Religion Today) — Boj proti terorismu je „mezinárodním zápasem svobodného světa se silami temnoty, které se snaží zničit naši svobodu a náš způsob života,“ uvedl izraelský premiér Ariel Šaron v krátkém projevu, při němž vyhlásil středu 12. září dnem národního smutku. „Jménem izraelského lidu bych chtěl americkému národu, prezidentu Bushovi a vládě USA vyjádřit naši nejhlubší soustrast a upřímný soucit po teroristických útocích proti USA a proti našim společným hodnotám,“ řekl Šaron. „V této těžké hodině stojí všichni Izraelci jednotně za americkým lidem. Jsme v srdci s vámi a jsme připraveni vám kdykoli poskytnout jakoukoli pomoc.“
 
 Jak se v Thajsku šíří AIDS, přibývá sirotků
   (Mission Network News) — Nechvalně známý thajský noční život zasáhly mravnostní razie. Ministr vnitra se snaží uzavřít oblasti, které přispěly k prudkému vzestupu statistik HIV/AIDS. Jak hlásí Herb Hall z He Intends Victory (On hodlá zvítězit), přibývá s rostoucí úmrtností také sirotků, a ti se v této zemi stali velkým problémem. „Vláda má se všemi těmi sirotky spoustu starostí,“ říká Hall. „Spolu s thajskou Mercy International hodláme stavět ústavy pro novorozence nakažené AIDS.“ Projekt je nazván „Domov Mikea Hiltona“ podle křesťana, který se AIDS nakazil při transfúzi a zemřel. „Modlete se za příležitosti ke službě po celém světě, abychom mohli jít do těchto cizích zemí a říct lidem, že v pandémii HIV/AIDS je jedinou nadějí Ježíš Kristus.“
 
 Celý Nový zákon přeložen do kyrgyzštiny
   (Mission Network News) — Křesťané doufají, že se pro církev v Kyrgyzstánu stane nový překlad Písma základní evangelizační pomůckou. The Bible League (Biblická liga) nedávno dokončila překlad celého Nového zákona do kyrgyzštiny, dříve byly dostupné pouze některé oddíly. Překlad se objevil v klíčové chvíli, kdy vláda uvažuje o omezujících dodatcích k zákonu o náboženství. Zástupci Bible League hledají finance na prvních 10 000 výtisků.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz