Zprávy HCJB 23.9.2001 - 29.9.2001

 NTM ukončila pátrání po unesených misionářích v Kolumbii
   (New Tribes Mission/Compass Direct) — NTM (New Tribes Mission – Misie pro nové kmeny) dospěla na základě mnoha svědectví partyzánů k závěru, že tři americké misionáře, unesené před 8 lety v Panamě, jejich únosci po třech letech zastřelili, když je obklíčily kolumbijské jednotky. Pozůstatky Davea Mankinse, Ricka Tenenoffa a Marka Riche se možná nikdy nenajdou, NTM však v případu vyčerpala všechna vodítka. Misie i rodiny obětí jsou přesvědčeny, že jsou mrtví. „Je Boží čas pátrání uzavřít,“ řekl místopředseda NTM Dan Germann. „Léta pláče a obav o naše drahé bratry skončila.“ Vzpomínková bohoslužba za misionáře se koná v sobotu 6. října v 10 hodin ráno v církvi Northland Community v Longwoodu na Floridě.
   Partyzáni kolumbijských revolučních ozbrojených sil (FARC) je unesli 31. ledna 1993 z vesnice Púcuro ve východní Panamě v blízkosti kolumbijských hranic. Když Mankins (tehdy 43), Tenenoff (36) a Rich (23) zakládali sbor mezi Indiány kmene Kuna, bydleli s rodinami v Púcuro. Tam do jejich domovů vtrhli ozbrojení partyzáni a s rukama svázanýma za zády je odvedli do džungle. Později je převedli přes hranici do Kolumbie, zatímco jejich manželky se vrátily do USA. Počátkem roku 1996 sdělil jeden dezertér důstojníkovi kolumbijské armády, že ví, kde byli misionáři zadržováni. Později jednotkám ukázal tábor. Na útěku před armádou partyzáni usoudili, že zajatci jsou přítěží. Na stezce džunglí v horách severní Kolumbie padl rozkaz a muži byli zabiti. Kolumbijské a americké úřady zabití dále vyšetřují.
 
 NTM doufá v propuštění manželů Burnhamových na Filipínách
   (New Tribes Mission /Assist News Service) — New Tribes Mission 21. září oznámila, že rukojmí Martin a Gracia Burnhamovi na Filipínách jsou „zdrávi a daří se jim dobře“ a nyní mohou být v zajetí jiné skupiny, což je „slibné znamení“. Tato skupina se nazývá MILF. „Pokud je to pravda, je to dobré znamení pro rozhovory o propuštění Martina a Gracie, protože tato skupina s filipínskou vládou podepsala mírovou dohodu,“ hlásí NTM. Burnhamovi byli zajati muslimskou extrémistickou skupinou Abú Sajjáfa 27. května v přímořském letovisku. Minulou středu bylo Martinovi 42 let.
Historie události
 
 Misie rozšiřuje svou službu pacientům s AIDS po celém světě
   (SIM) — Ve spolupráci s místními křesťany v desítkách zemí čelí misionáři SIM (Society for International Ministries – Společnost pro mezinárodní misii) prudkému šíření AIDS. Po mezinárodní konferenci o AIDS v roce 1999 se pracovníci SIM sešli s vedoucími církví, kteří svou službou bojují proti AIDS, k diskuzi o strategii. Tato konzultace přinesla vědomí jednoty a vizi pro svět. Jedním z výsledků je iniciativa „Windows of HOPE“ (Okna naděje), zahájená tento měsíc, která misionářům a partnerským sborům pomáhá rozvíjet efektivní strategie. HOPE (home-based care, orphan care, prevention, enabling of national partners – domácí ošetřování, péče o sirotky, prevence, podpora místních partnerů) se zpočátku soustředí na země, kde výskyt HIV přesahuje 10 %. Vedoucí misií a církví z některých těchto zemí se ve dnech 16. až 20. září setkali v jihoafrickém Johannesburgu s poradci pro rozvoj, aby položili základy pro práci „Windows of HOPE“ na příštích pět let.
   * Ekvádorští pracovníci HCJB World Radia pro zdravotní péči, vysílání a vyučování připravují výukové videoprogramy a rozhlasové pořady, v nichž varují před nebezpečím AIDS. Také nemocnice Vozandes Hospital HCJB World Radia v Quito provozuje kliniku pro pacienty s AIDS. Spolu s Fish Hoek Baptist Church zakládá HCJB World Radio podobnou kliniku i v jihoafrickém Kaapstadu (Kapské město).
 
 Po teroristických útocích volají církevní vedoucí k pokání
   (Religion Today) — Představitelé řady církví a misijních organizací připravili pro pastory a vedoucí výzvu americkým křesťanům k pokání ve světle teroristických útoků z 11. září. Říkají, že tragédie vede k zamyšlení nad „drolícími se základy“ země a že „musíme Boha prosit o odpuštění“. Prohlášení podepsali mimo jiné Bill Bright (Campus Crusade for Christ – Nový život), James Dobson (Focus on the Family – Zaměřeno na rodinu), Thomas Trask (Assemblies of God – Boží sbory) a Pat Robertson (Christian Broadcasting Network). Předpokládá se, že se text „Biblical Response to America’s National Emergency“ (Biblická reakce na americkou celostátní krizi), který křesťany vyzývá, aby „vyznali své minulé hříchy, pamatovali na současné problémy, pomáhali potřebným a znovu se chopili vzácných zaslíbení probuzení“, bude číst v mnoha sborech. Dutch Sheets, celostátní vedoucí služby modliteb a přímluv, pastory vyzval, aby události z 11. září nenazývali „soudem“, a dodal, že je nutné dbát na pravdu i na milost.
 
 Billy Graham otevírá modlitební středisko pro otřesené Newyorčany
   (Assist News Service) — Mezinárodní humanitární organizace Samaritan’s Purse (Samaritánův měšec) a Billy Graham Evangelistic Association (Evangelizační společnost Billyho Grahama) otevřely v New Yorku po útoku teroristů na World Trade Center (Světové obchodní středisko) modlitební středisko, aby tak pomohly přinášet útěchu a naději lidem, otřeseným tragédií. Tiskové prohlášení uvádí, že ve středisku pracují týmy pastorů, kteří touží poskytovat Newyorčanům duchovní a emocionální podporu v jejich zármutku. „Modlím se dnes, abychom cítili objetí Božích milujících paží a v srdci věděli, že se nás nikdy nezřekne, když mu uvěříme,“ řekl kazatel Billy Graham minulý týden při bohoslužbě během národního dne modliteb a vzpomínek v National Cathedral ve Washingtonu, D. C. Středisko navrhl Franklin Graham, vedoucí Samaritan’s Purse a hlavní výkonný manažer společnosti. „Ačkoli bolest a zármutek nad … útoky cítí všichni Američané, obyvatelé New Yorku je viděli na vlastní oči,“ říká Franklin. „Chceme, aby Newyorčané určitě věděli, že je milujeme a že Bůh je miluje. Hodláme tam být prostě proto, abychom jim naslouchali a abychom se za ně modlili ve chvíli, kdy to potřebují.“
 
 OPRAVA: V Turecku otevřen obchod s Biblemi
   (CAM) — V úterý 18. září oznámila CAM (Christian Aid Mission – Misie křesťanské pomoci), že turecká křestanská služba otevřela první křesťanské knihkupectví v zemi (viz zprávy HCJB z 18. 9. 2001). „To byl dojem, který jsme získali z našich zdrojů, ale později nám bylo sděleno, že je nesprávný, a za omyl se omlouváme,“ uvádí CAM. „Zjistili jsme, že v Turecku jsou nejméně další čtyři obchody, kde se prodávají Bible. Pokud je nám ale známo, je obchod, který otevřel Kaya Esen, prvním, který na svém štítu užívá turecké slovo ‚Incil‘, Bible, a snad i prvním, který tam má anglický nápis ‚Bible Bookstore‘ (Biblické knihkupectví).“
 
 Mexičtí evangelikálové čelí rostoucímu pronásledování
   (Religion Today) — Poslední dobou jsou v Mexiku náboženské konflikty na denním pořádku, hlásí The Boston Globe. Přestože mexická ústava zaručuje svobodu vyznání, bývají evangelikální křesťané vyháněni z obcí a nacházejí své domy zdevastované nebo dokonce vypálené. Mexičané, kteří odešli za prací do USA, se někdy domů vrátí jako věřící. Jeden letniční pastor uvedl, že evangelikální společenství v jeho městě se za posledních pět let rozrostlo z pěti na deset tisíc členů. Někteří evangelikálové vytýkají mexickému prezidentovi Vicente Foxovi, že se proti diskriminaci nepostavil a nepodpořil práva protestantů. Naopak, byl přijat nový zákon, který zástupcům některých obcí umožňuje prosazovat „místní tradice“ na úkor náboženských práv. Nedávno se například evangelikálové v San Nicolas odmítli podílet na místní oslavě. Akci, spojenou s pitím alkoholu a s nepřiměřenými výdaji za ohňostroje a za jídlo, označili za „pohanskou“. Když věřící na akci odmítli finančně přispět, byl jim odpojen vodovod.
 
 Po letní amnestii v Arménii uvězněn další pacifista
   (Keston News Service) — Posledním z dlouhé řady Arménů, uvězněných za odmítání vojenské služby kvůli svědomí, je Gevork Paljan, Svědek Jehovův, kterého 12. září odsoudil jerevanský soud na jeden rok vězení, protože z náboženských důvodů nenastoupil vojenskou službu. Mnozí z nich byli letos v létě amnestováni, i když Arménie stále neplní svůj slib Radě Evropy, že ukončí trestní stíhání pacifistů a přijme zákon o náhradní službě.
   * Spolu s Armenia Help Center (Arménské středisko pomoci) a s Armenia Gospel Mission (Arménská misie evangelia) se HCJB World Radio podílelo na vzniku dvou křesťanských FM stanic v Jerevanu.
 
 Rumunské školy dostanou křesťanské videotéky
   (Assist News service) — Křesťanská televizní stanice Alfa Omega v rumunském městě Timisoara hlásí, že hodlá vybavit veřejné školy videotékami, které mladou generaci seznamují s křesťanskou etikou a mravními zásadami. „V Rumusku už jsou veřejné školy, kterým jsme věnovali základní sady dvaceti videokazet,“ říká Tudor Petan, ředitel stanice. Videopořady se zabývají otázkami, jako je AIDS a sexuální vztahy před manželstvím, drogy, zdravotní osvěta, etika, morálka, vztahy, židokřesťanské hodnoty, kreacionismus a učení Bible. Do konce tohoto roku by měly „základní sady“ přijít do 100 škol a během příštího do dalších 1000 škol. Dále chtějí všem těmto školám rozdat dalších 500 rozšířených sad po 40 kazetách. „Projektu se mohou zúčastnit nedělní školy, církve a křesťanské organizace, které se zabývají výchovou mládeže,“ řekl Petan. „Zapojeny jsou i obvodní úřady rumunské vlády a ministerstva školství.“
   * HCJB World Radio vysílá evangelium v šesti rumunských měst prostřednictvím sítě Radio Voice of the Gospel (Radio Hlas evangelia), společného projektu HCJB World Radia, Rumunské evangelikální aliance a Rumunské misijní společnosti.
 
 WBT: Práce na překladech trvá „příliš dlouho“
   (Mission Network News) — Členové WBT (Wycliffe Bible Translators – Wycliffeova společnost překladatelů Bible) říkají, že přeložit Písmo do cizích jazyků trvá příliš dlouho. Misionáři WBT, včetně pracovníků letecké služby JAARS a Summer Institute of Linguistics (Institut pro letní studium lingvistiky), se nedávno sešli v Thajsku, aby o tomto problému diskutovali. „Je nepřijatelné, aby to trvalo 50 až 75 let, protože to znamená, že několik generací lidí nemá Písmo v jazyce, kterému by rozuměli,“ říká koordinátor Tedd Bergman. Nejvíce je podle něj zapotřebí dalších lidí, kteří by s překlady pomáhali. „V minulosti jsme se soustředili hlavně na Severní Ameriku, Evropu a některé oblasti v Tichomoří. Chtěli bychom své působení rozšířit. Modlete se s námi, abychom získali více pracovníků pro výzkum.“ WBT hledá zvláště nové pracovníky, kteří by byli ochotni žít v zemích třetího světa.
 
 * Australští misionáři našli po útocích „ztišení uprostřed bouře“
   (HCJB World Radio) — Když se misionáři Dennis a Jan Adamsovi z australské kanceláře HCJB World Radia vydali 4. září z Melbourne do Ekvádoru a do USA – obě země měli navštívit poprvé – počítali s tím, že to bude zážitek na celý život. Netušili ale, jak velká pravda to je.
   Po prohlídce Californie a Arizony dorazili do New Yorku, kde navštívili několik slavných památek, včetně World Trade Center, ani ne 35 km na sever od jejich hotelu na Manhattanu.
   „Právě jsme se chtěli odhlásit z hotelu a vyrazit autobusem na letiště, abychom chytili letadlo do Quito, když jsme se doslechli, že do jedné z věží vrazilo letadlo,“ říká Dennis. „Zjistili jsme, že nikam neletíme. Když jsme se vrátili na pokoj, viděli jsme v televizi náraz druhého letadla, a jak se věže zřítily. Když jsme pak vyšli na ulici, viděli jsme k obloze stoupat dým.“
   Nikde nebyly známky paniky, ale ulice byly téměř liduprázdné a lidé všude kolem měli „omráčený, nechápavý výraz v očích,“ vzpomíná. „Lidé dlouhou dobu zírali na oblaka dýmu. Úplně cizí lidé, kteří by nám normálně neměli co říct, se zastavovali a mluvili. Měli jsme pár příležitostí jim připomenout, že Bůh má všechno v rukou, i když to vypadá, že se věci z rukou tak vymykají.“
   Když se Adamsovi 12 dní marně snažili zajistit let do Ekvádoru, bylo zřejmé, že výroční členskou schůzi HCJB World Radia už nestihnou, a tak změnili plány, zrušili cestu do Quito a nasedli na nejbližší autobus směrem na západ. Měli ještě spoustu času dorazit včas na konferenci HCJB World Radia o strategii vysílání nedaleko Colorado Springs ve dnech 25. až 27. září.
   Napřed jeli 23 hodin autobusem do St. Louis, kde si udělali den volna, rozhlédli se po okolí a ve městě navštívili povzbudivou bohoslužbu. „Pastor se zaměřil na události v New Yorku a ve Washingtonu a na to, že jako křestané jsme na ‚záchranné výpravě‘.“ Potom pokračovali dalších 19 hodin autobusem do Denveru, kde si pronajali auto a odjeli do Colorado Springs.
   Jak se Dennis ohlíží zpět, ptá se: „Proč se to stalo, když jsme tam byli? Proč v úterý, a ne v pondělí, kdy jsme stáli u World Trade Center? Jednou se možná dovíme, proč Bůh některé věci dovolí. Je skvělé vidět u lidí vlastenectví a zvěstovat jim evangelium, když jsou tak otevření. Všechno se změnilo, přinejmenším nakrátko. Bude zajímavé, co se stane v dlouhodobé perspektivě, až se věci uklidní.
   V takové chvíli je úžasné pracovat ve službě, jako je mezinárodní křesťanský rozhlas. Rozhlas může Bůh použít v životech lidí celého světa, aby jiným přinesl dobro a požehnání. Možnosti jsou nevídané.“
   Dennis dodává, že je to neodbytný obraz toho, jak je život krátký. „V poschodích, která letadla zasáhla, neměli lidé vůbec čas se připravit na smrt,“ říká. „Jiní měli půl hodiny, hodinu, aby zjistili, jestli přežijí nebo zemřou. To nám připomíná, že musíme pracovat zvlášť tvrdě, protože nevíme, kolik času zbývá.“
 
 Jmenován nový prezident National Religious Broadcasters
   (Assist News Service) — Novým prezidentem a vrchním výkonným manažerem NRB (National Religious Broadcasters – Národní sdružení provozovatelů náboženského vysílání) byl zvolen předseda sdružení Wayne Pederson. Když v květnu Brandt Gustavson zemřel na rakovinu, výkonný výbor Pedersona jednomyslně doporučil ředitelské radě a ta volbu potvrdila. Pederson (54), výkonný viceprezident Northwestern Radio v minnesotském St. Paulu, začne od 1. října pracovat pro NRB na částečný úvazek a od Nového roku, až přesídlí do Manassasu ve Virginii, na plný úvazek. „Jsem touto výzvou a příležitostí utvářet světová křesťanská média nadšen,“ řekl Pederson. „Nejvyšší prioritou NRB je významně ovlivnit církev i svět dobrou zprávou o Ježíši Kristu. K tomu je třeba dát křesťanským médiím možnost využívat nejnovější technologie i nové formy, aby tak oslovila naši postmoderní kulturu. Jako koalice služeb musí být NRB připravena na příští generaci pracovníků křesťanských sdělovacích prostředků.“
 
 Humanitární agentura chce pomoci tisícům afghánských uprchlíků
   (Assist News Service) — Humanitární agentura při NCC (National Council of Churches – Národní rada církví) v USA v úterý oznámila, že hodlá poskytnout přístřeší desetitisícům běženců z Afghánistánu, kteří před případným americkým vojenským útokem na tento muslimský stát prchají do sousedního Pákistánu. Zástupci humanitární agentury CWS (Church World Service – Světová církevní služba) sdělili NCC, že přes oficiální uzavření afghánsko-pákistánských hranic se tisícům lidí podařilo utéci a bezprostředně hrozí „velmi vážná humanitární krize“. Ačkoli řada humanitárních organizací svou činnost v Aghánistánu přerušila, více než 300 pracovníků a dobrovolníků v pákistánské kanceláři CWS a v partnerských projektech v Afghánistánu prý pokračuje v práci. Agentura hodlá v pohraničních městech Kvéta a Péšavár zajistit pro nové příchozí přes 8000 rodinných přístřešků a pro dalších asi 50 000 lidí základní ubytování. Humanitární pracovníci však upozorňují, že působení v Afghánistánu bude složité, protože OSN vzhledem k zhoršování bezpečnosti a nedostatku dopravy zastavila do země dodávky potravin v rámci svého World Food Program (Světový potravinový program).
   * Spolu s partnery vysílá HCJB World Radio pořady v turkménštině a jihouzbečtině, kterými se mluví v Afghánistánu a v okolich zemích.
 
 Nepřátelství vůči křesťanům ve střední Asii roste
   (Mission Network News) — Misijní úsilí v bývalém Sovětském svazu začíná být „zvláště obtížné“. Mnohé země střední Asie jsou po 10 letech vůči křesťanství ještě nepřátelštější, hlásí IDEA News. Kyrgyzstán, Uzbekistán, Turkménistán, Kazachstán a Tádžikistán se staly nejchudšími členy Společenství nezávislých států. Lidem chybí naděje a houfně se hlásí k radikálním islámským skupinám. Mnozí křesťané věří, že je to rozhodující chvíle pro evangelizaci, není totiž jisté, jak dlouho bude platit svoboda vyznání.
 
 Odvolání Armády spásy proti nucenému odchodu z Moskvy zdrženo
   (Religion Today) — Jak pro Keston News Service uvedl právní zástupce Armády spásy, odvolání proti výnosu moskevského soudu, že organizace musí uzavřít svou tamní pobočku, se odkládá, protože soud rozsudek dosud nevydal písemně. Vladimir Rjachovskij z moskevského Slovanského střediska pro právo a spravedlnost říká, že Armáda spásy se odvolá k soudu města Moskvy, jakmile dostane text rozsudku. Soudkyně Světlana Grigorjevová z Taganského distriktu, která rozhodnutí vyhlásila ústně 12. září, tvrdí, že rozsudek zatím nemohl být vydán, „jelikož jeden z přísedících, který byl přítomen u soudu, není k zastižení, a nemohl tedy dokument podepsat.“
   * HCJB World Radio pokrývá Rusko krátkovlnným vysíláním evangelia od roku 1941. Od počátku devadesátých let také zakládá místní rozhlasové služby ve strategických městech celého bývalého Sovětského svazu. Loni na podzim pomohlo HCJB World Radio zprovoznit první ruskou křesťanskou satelitní rozhlasovou síť.
 
 Nazaréni varují před „cejchováním“ přistěhovalců v USA
   (Religion Today) — Podle týdenního souhrnu zpráv Nazarene Communications Network (Nazarénská komunikační síť) z 23. září vyzývají nazarénští vedoucí, aby se věřící otevřeně postavili proti jakémukoli „ponižujícímu a hanlivému zevšeobecňování vůči přistěhovalcům a uprchlíkům bez ohledu na jejich národnost,“ s vysvětlením, že mnozí lidé arabského původu, žijící v USA, ze svých rodných zemí uprchli před náboženským pronásledováním.
   V New Yorku a ve Washingtonu zatím na místech teroristických útoků z 11. září pokračují záchranné a vyklízecí práce. Pro záchranáře a další je zajištováno asi 100 000 jídel denně a Emergency Operation Center (Krizové akční centrum) koordinuje odklízení trosek a související práce. The Lamb’s Center (Středisko Beránka), nazarénské zařízení na Manhattanu, poskytuje ubytování dobrovolníkům, rozdává „sady nouzové péče“ a spolu s další organizací se stará o tělesně postižené.
 
 Misionáři po útocích pozorují větší otevřenost vůči Bohu
   (Mission Network News) — Misionáři z mnoha zemí oznamují, že tragédie v USA vyvolala v členech církví projevy soucitu a obrátila lidi zpět k modlitbě, hlásí Ken MacHarg z LAM (Latin America Mission – Latinskoamerická misie) na Miami. „Misionářka LAM ve Španělsku Carolyn Kerrová vypráví, že ji navštívila jedna její sousedka, která evangelium odmítá, aby jí vyjádřila soustrast, a vzpomínala při tom na všechno, co pro ni Carolyn a její manžel udělali,“ cituje MacHarg. „Ralph Tone z Argentiny informuje, že u pomníku v centru města se sešlo přes 400 000 křesťanů, aby se modlili za světový mír. A misionářka LAM Sue Leaková uvádí, že mexické církve vyhlásily čas půstu a modlitební stráž. Tvrdí, že hledají Boží vůli pro budoucnost a že se modlí, aby se v této kritické době mnoho lidí obrátilo k Pánu. Leaková říká, že cítí skutečně naléhavou potřebu mluvit o Pánu, s kým se dá.“
 
 Oběti se mstí, násilí v Nigérii se stupňuje
   (Compass) — Jak se křesťané cítí čím dál tím více ustrkováni užíváním islámského zákona šaria v několika státech, náboženský konflikt v severní Nigérii stále sílí. Objevují se však i střetnutí s vyznavači tradičních afrických náboženství, a výbuchy násilí se neomezují pouze na severní část země. Rostoucí náboženský rozkol přinesl všem stranám frustraci, která je palivem touhy po pomstě. Například v Yarkasuwa ve státě Kaduna bylo letos v létě, kdy vláda státu vnutila převážně křesťanské obci Kurama muslimského představitele, zabito při srážkách mezi muslimy a křesťany 10 osob. Při nepokojích byly vypáleny i dvě muslimské školy. Letos v létě se střetli také muslimští a křesťanští studenti po neshodách ohledně voleb studentské akademické obce. Podle křesťanských studentů násilí začalo, když zjistili, že jejich kandidát Usmán Išája volby vyhrál, ale orgány školy výsledky zmanipulovaly ve prospěch muslimského kandidáta. Ve vedení školy převládají muslimové.
   * Spolu s In Touch Ministries, SIM a západoafrickou Evangelikální církví vysílá HCJB World Radio do Nigérie už přes rok každý týden půlhodinky v jazyce igbo, kterým mluví téměř 15 miliónů Nigérijců.
 
 Sbor vyzývá k modlitbám za vězně v Afgánistánu
   (Assist News Service) — Zatímco ve středu mezi několika afghánskými frakcemi zuřilo násilí, domovský sbor dvou mladých Američanek, vězněných v této muslimské zemi, se modlil za jejich propuštění. Antioch Community Church v texaském Waco vyhlásil během vazby Heather Mercerové (24), Dayny Curryové (29) a dalších 22 humanitárních pracovníků, zatčených v srpnu, čtyřiadvacetihodinovou modlitební stráž. „Tragédie s teroristy v USA už lidi táhne ke společné modlitbě,“ říká první pastor Jimmy Seibert. „Když se modlíme za rodiny obětí a za vedení naší země, nezapomínejme ani na Daynu a na Heather.“ Požádal také o modlitby za „diplomaty a příbuzné, kteří se ve střední Asii snaží získat pro ně svobodu.“ Západní diplomaté se obávají, že by spolu s dalšími šesti zahraničními a 16 místními pracovníky německé humanitární agentury Přístřeší nyní mohly být vládnoucím hnutím Talibán odsouzeny k smrti za šíření křesťanství. Ženy se přiznaly k víře v Krista, ale popřely, že by se aktivně snažily muslimy obracet.
Historie události
 
 Žhářství v australském kostele, napětí v obci stoupá
   (Christian News Today) — Minulý víkend žháři těžce poškodili anglikánský kostel svatého Tomáše v australském Auburnu, což vedlo k růstu napětí v této etnicky různorodé oblasti poblíž Sydney. Auburn je jednou z oblastí s největší koncentrací muslimů v Austrálii. „Myslím, že to odráží celkový neklid, který nyní naše obec prožívá,“ řekl reverend Ken Coleman, správce kostela. Vyzval křesťany, aby se modlili za mír, protože napětí v obci od teroristických útoků na USA 11. září stoupá. Důvody útoku nebyly potvrzeny a policie nemá žádná vodítka. Škoda se odhaduje na 10 000 dolarů.
 
 Hrozba zabití studentům nebrání hlásit se na misijní školu
   (Religion Today) — Student NTBI (New Tribes Bible Institute – Biblický institut NTM) říká, že se nebojí stát se misionářem v cizí zemi, i když 11 misionářů NTM (New Tribes Misison – Misie pro nové kmeny) bylo v zámoří zabito a dva jsou stále v zajetí skupiny teroristů na Filipínách. Věří, že „vyšší povolání od Boha je silnější než jakýkoli jeho strach, že by se mohl stát terčem,“ uvádí The Lake Country Freeman ve Waukesha ve státě Wisconsin. Předseda NTBI Marv Ketcham, který vyrostl v Brazílii jako potomek misionářů, studenty před riziky varuje. Poslední incident se týká maželů Martina a Gracie Burnhamových, zajatých na jaře na Filipínách. Ketcham dodal, že to bývaly luky a šípy. Dnes je v módě terorismus. Připomněl, že v zemích, kde byli misionáři umučeni, nakonec církev zažila výrazný růst.
 
 Modlitební akce v USA vyvolala „zázrak miliónu dolarů“
   (Religion Today) — Organizátoři satelitní modlitební akce hlásí ohromující reakci, o které mluví jako o „zázraku miliónu dolarů“. Tisíce lidí z celé země se 15. září modlily a pak darovaly na nouzové a záchranné práce po teroristických útocích přes milión dolarů. America Prays (Amerika se modlí) „začala s tím, že jsme chtěli přes satelit spojit k modlitbě několik stovek sborů a pár tisíc lidí,“ říká John Maxwell, zakladatel atlantské služby INJOY, která ji pořádala. Akce se nečekaně rozrostla: v californském San Jose se zapojilo 13 000 členů Promise Keepers (Držíme slovo), sborů bylo téměř 1300, další mohli sledovat přímý přenos v rozhlase, v televizi i na Internetu (Crosswalk.com). Na závěr modliteb byla oznámena sbírka na pokračující záchranné práce a lidé dávali. Jenom Promise Keepers vybrali za 30 minut 104 000 dolarů.
 
 Zakladatel Domino’s Pizza zakládá katolickou televizní síť
   (Associated Press) — Tom Monaghan (64), zakladatel Domino’s Pizza a činorodý propagátor konzervativních římskokatolických aktivit a názorů, zakládá v Michiganu náboženskou televizní síť. Minulý měsíc požádal federální telekomunikační úřad o licenci na tři volné UHF kmitočty, na nichž bude vysílat do Detroitu, Lansingu a Jacksonu ve státě Michigan. Paul Roney, šéf Monaghanovy neziskové nadace Ave Maria, říká, že všechny tři komerční stanice budou vysílat katolické pořady. Monaghan své podniky financuje ze zisku z prodeje Domino’s Pizza v roce 1998, který mu prý vynesl miliardu dolarů.
 
 Soud s křesťany v Afghánistánu má pokračovat v sobotu
   (Compass Direct) — Nejvyšší soud afghánského režimu Talibán oznámil, že v sobotu obnoví soudní proces s osmi humanitárními pracovníky ze západu, kteří byli minulé dva měsíce zadržováni v afghánském hlavním městě na základě obvinění ze šíření křesťanství. Podle australských diplomatů v pákistánském Islámabádu bude líčení se dvěma australskými, dvěma americkými a čtyřmi německými občany „rozhodně pokračovat“ 29. září v Kábulu. Diplomaté, které zpráva zveřejněná dnes australským ministerstvem zahraničních věcí nejmenuje, tvrdí, že jejich informátorem je zástupce ministerstva zahraničí Talibánu Abdur Afghani. Afghánští islámští duchovní přerušili soud se zahraničními křesťany před čtrnácti dny, když byl militantní muslim Usáma bin Ládin, původem ze Saúdské Arábie, obviněn, že stál za teroristickými útoky v New Yorku a ve Washingtonu 11. září. Pracovníci Přístřeší nyní, osm cizinců a 16 Afghánců, byli o prvním srpnovém víkendu zatčeni a obviněni, že v Afghánistánu pod rouškou humanitární práce šíří křesťanství. Ačkoli zahraničním vězňům byly návštěvy po třech týdnech povoleny, k Afgháncům Talibán návštěvy odmítá vpustit a tvrdí, že budou souzeni později a zvlášť.
Historie události
 
 V troskách modlitebny nalezena dvě těla; adventisté vyslýcháni
   (Keston News Service) — Od doby, kdy policie v turkménském hlavním městě Ašchbádu objevila v troskách modlitebny adventistů téměř dva roky poté, co ji úřady daly srovnat se zemí, dvě dětská těla, jsou členové sboru pravidelně obesíláni k výslechu na úřad vnitřních věcí. Někdejší pastor sboru Pavel Fedotov faxoval 17. září z Ašchabádu vedení Adventists’ Central Asia Conference v kyrgyzském Biškeku, že v bývalém sklepení byla počátkem září nalezena těla dětí ve věku 9 a 10 let. Ačkoli vyšší policejní důstojník z Ašchabádu Keston News Service sdělil, že adventisté nejsou podezříváni, sbor stále znepokojuje, že se vyšetřování soustředí více na to, čemu věří, než na to, kdo zavinil smrt dětí.
 
 Od útoku teroristů staženo mnoho žádostí o rozvod
   (Religion Today) — Počet zrušených rozvodových řízení závratně stoupá, přinejmenším u rodinných soudů v texaském okrese Harris, kde od 11. září výrazně přibylo párů, které tvrdí, že se pokusí svá manželství obnovit. Houston Chronicle hlásí, že během 10 pracovních dní od tragédie bylo staženo asi 400 takových návrhů. „Je to malý vzorek, ale podporují ho příběhy právníků, jejichž klienti náhle chtějí ukončit i rozvodové pře.“ Právnička Annette Henryová uvádí, že okamžitě po explozích jí začali klienti volat a rušit schůzky. Čekala, že navrhnou jiný termín, ale místo toho říkali: „Prostě to nemůžu udělat. Teď chci udržet rodinu pohromadě.“ Když někdo požádá o rozvod, říká Henryová, často mu problémy připadají nepřekonatelné, „ale proti takové tragédii se už žádný problém nejeví tak vážný.“
 
 Modlitby křesťanů zaměřeny na muslimy
   (Mission Network News) — Při třicetidenní akci Muslim Prayer Focus (Modlitby zaměřené na muslimy), kterou v době muslimského postního měsíce ramadán (letos od 17. listopadu do 16. prosince) už desátý rok pořádá Youth With a Mission (Mládež s misií), se za muslimy budou opět naléhavě modlit milióny křesťanů. Cílem akce je volat křesťany k modlitbě, a probudit tak nové pracovníky a sponzory. Vzhledem k útokům na USA se letos očekává větší účast než kdy dříve.
 
 IBS věnuje Newyorčanům dalších 25 000 biblických textů
   (IBS) — Po hrozných teroristických útocích 11. září IBS (International Bible Society – Mezinárodní biblická společnost) stále poskytuje obyvatelům New York City biblické texty. Na přání svých misijních partnerů CitiVision (Vize pro město) a New York Gospel Outreach (Evangelizace pro New York) věnuje IBS pro službu místních sborů a asi 1100 krátkodobých týmů, které míří do New Yorku, dalších 25 000 výtisků k následné práci s postiženými lidmi z New York City a okolí v příštích šesti měsících. Zatím IBS poskytla asi 78 000 výtisků biblických textů Armádě spásy pro rozdávání v New York City a 5000 na žádost vojenských kaplanů pro distribuci v Pentagonu.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz