Zprávy HCJB 1.10.2001 - 6.10.2001

 Proces s humanitárními pracovníky v Afghánistánu pokračuje
   (Assist News Service) — Soud s osmi zahraničními humanitárními pracovníky obviněnými ze šíření křestanství v převážně muslimském Afghánistánu byl obnoven v neděli 30. září v hlavním městě Kábulu, zatímco jejich příbuzní žádají prezidenta George W. Bushe, aby odvetu proti Afghánistánu odložil. Deborah Oddyová, matka vězněné Heather Mercerové, reportérům v pákistánském Islámabádu sdělila, že od své dcery dostala dopis z 25. září s prosbou, aby Bush „nepodnikal žádné odvetné akce, dokud nebudeme na svobodě.“ Ve vězení jsou Američanky Mercerová (24) a Dayna Curryová (29), Němci Georg Taubmann (45), Margrit Stebnerová (43), Sylke Dürrkopfová (36) a Katrin Jellineková (29), Australané Peter Bunch a Diana Thomasová a jejich 16 afghánských spolupracovníků z německé charitativní organizace Shelter Germany e. V., dříve známé jako Shelter Now (Přístřeší nyní). Budou-li usvědčeni, hrozí jim až trest smrti, ale cizinci by podle některých analytiků šli nejspíš jen do vězení. Afghánci by ovšem byli popraveni.
Historie události
* Spolu s partnery vysílá HCJB World Radio pořady v turkménštině a jihouzbečtině, kterými se mluví v Afghánistánu a v okolních zemích.
 
 Myanmar vydal nařízení, omezující činnost církví
   (Christian Solidarity Worldwide) — Vojenská vláda v Myanmaru (dříve Barma) zakázala křesťanům setkávat se v méně než stoletých budovách. Nařízení zvané Vyšší metodika Státní rady pro mír a rozvoj má významný a dalekosáhlý dopad na křesťanské obce v zemi. Od června bylo zavřeno už přes 80 církevních budov v hlavním městě Rangúnu a dalších 20 ve Shwe Pyi Tar. V Hlaing Tai Yar byly uzavřeny všechny církevní budovy a tamní křesťané se smějí scházet jen v soukromých domech, ale mají zakázáno zpívat. Úřady rozhodnutí odůvodňují poukazem na nedávné násilí mezi buddhisty a muslimy. Mnoho sborů se sekává v bytech nebo ve školách, protože je téměř nemožné záskat úřední povolení ke stavbě nebo opravě církevní budovy, z nichž většina je pobořena. Ani na budovách starších 100 let nesmí být podle nařízení umístěny kříže a v neděli zvonit zvony. Byly zavřeny i dva křesťanské sirotčince poblíž Rangúnu. Nejméně 17 křesťanských kazatelů se ukrývá a nejméně 5 misonářů bylo vykázáno ze země. Jeden kazatel byl zatčen a dosud je nezvěstný.
 
 Do služby povoláni další vojenští kaplani
   (Religion Today) — Národní garda povolává asi 120 presbyteriánských vojenských kaplanů v aktivní službě a asi 150 záložních. Někteří už jsou v Perském zálivu, jiní slouží u jednotek obrany nebo při záchranných pracích v New Yorku a ve Washingtonu, hlásí ChristiansUnite.com. Mnozí externí kaplani pracují na plný úvazek jako pastoři sborů, například reverend Bill Wildhack, korvetní kapitán námořních sil v záloze. On a jeho žena jsou pastory presbyteriánské církve poblíž St. Petersburgu na Floridě.
 
 Při útocích na USA přišlo o rodiče až 15 000 dětí
   (Religion Today) — Předpokládá se, že 11. září ztratilo při teroristických útocích 10 až 15 tisíc dětí alespoň jednoho rodiče, hlásí The Telegraph. Jen firma Cantor Fitzgerald ztratila přes 700 zaměstnanců, po nichž zůstalo 1500 dětí. Celkový počet mrtvých se odhaduje asi na 7000 a newyorské charity upozorňují na dlouhodobé problémy, které s sebou přinese péče o osiřelé děti. Pracovník městské sociální péče reportérům The Telegraph vysvětlil, že „v této chvíli není možné odhadnout, jaký to bude mít dopad na ohromné množství dětí, z nichž mnohé jsou mladší než 12 let. Péče o psychický stav těchto dětí v dlouhodobé perspektivě představuje problém, s kterým se budeme muset vypořádat co nejrychleji.“ Představitelé škol a poradci varují, že to může trvat měsíce, než se dopad ztráty projeví v chování dětí.
 
 Protiamerické nálady v Indonézii znepokojují misijní skupiny
   (Mission Network News) — Bouřlivá setkání před velvyslanectvím USA v indonézské Džakartě mohou naznačovat růst protiamerických nálad v zemi. Představitel největší muslimské skupiny varoval, že vzhledem k současnému napětí může brzy vypuknout válka mezi islámem a křesťanstvím. Paul Jenks z AMG International tuto chmurnou předpověď potvrzuje: „Obáváme se, že pokud a až USA na nedávné útoky vojensky odpoví, indonézští fanatici Američanům ztíží možnost navštěvovat tuto zemi a cestovat po ní.“ Dodává, že se zatím nedá odhadnout, co může potkat jejich jednotlivé evangelizační služby.
 
 * Nový vysílač zvyšuje dosah estonské rozhlasové stanice
   (HCJB World Radio) — Estonský partner HCJB World Radia v Tartu dnes dosáhne daleko za hranice země a může tak vysíláním evangelia oslovit milióny posluchačů, hlásí Mark Irwin z kanceláře pro Euroasii v ukrajinském Kyjevě. „Stanice má mohutný signál, který pokrývá široké území od Švédska na severu až za Kyjev na jihu a na východě do Sankt Petěrburgu i do Moskvy a ještě dál,“ říká.
   Pracovníci konstrukčního centra HCJB World Radia v Elkhartu nedávno renovovali AM vysílač o výkonu 50 kW, věnovaný křesťanskou rozhlasovou stanicí WFGW v severocarolinském Asheville, a instalovali ho v Tartu u Estonian Christian Ministries (Estonské křesťanské služby). Nonstop vysílání pořadů věnovaných evangeliu překoná zejména v noci ohromné vzdálenosti.
   „Poprvé jsem poslouchal ve středu 26. září asi v 21:30 místního času a signál byl docela dobrý,“ tvrdí Irwin. „Občas zeslábl, což je u přenosu na středních vlnách na dlouhé vzdálenosti běžné, ale byl to velmi dobrý signál. Zvlášť mne potěšilo slyšet ruské pořady satelitního Radia Nový život v Moskvě a dramatizaci Nového zákona v ruštině, vyrobenou naším partnerem tady v Kyjevě. Byla to zahajovací noc pro nás, kdo jsme pracovali a pracujeme v satelitním vysílání.“ Estonian Christian Ministries mají v Estonsku další tři FM stanice a šest přenašečů.
 
 Odhaleno spiknutí islámských extrémistů, misionáři ve střehu
   (Mission Network News) — Po odhalení islámského extrémistického spiknutí v devíti zemích varovalo ministerstvo zahraničí USA Američany cestující do zámoří, že skupiny mohou mít v plánu mstít se za očekávané odvetné akce USA proti teroristům na cizincích ze západu. Paul Jenks z AMG International říká, že v Indonézii už pozorovali nepřátelství vůči některým svým misionářům. „Extrémisté šli do místních hotelů, kde často bydlí američtí hosté, a zdá se, že dokonce vyhrožovali západním turistům, kteří vypadali jako Američané, a posílali je domů. To je jistě pro každého upozorněním, že někteří lidé obyvatele západu hledají a hlídají.“
 
 Útoky mohou muslimy přimět, aby zkoumali vlastní srdce
   (Mission Network News) — Útoky teroristů na USA z 11. září mohou způsobit, že se srdce muslimů otevřou evangeliu, říká Lee DeYoung z Words of Hope (Slova naděje). „V mysli muslimů to vyvolává ještě větší sebezpytování, pokud jde o to, kde stojí. Mohou se ptát, možná tiše: ‚Za čím jdeme? Čemu to věříme, že můžeme být spojeni s něčím takovým?‘ Lidí, jejichž důvěrou v islám to otřese, nebude málo.“ Podle DeYounga mohou rozpaky ještě zvýšit účinnost jejich nového vysílání v jazyce farsi. „Je to historická šance, kdy se tu objevila velká otevřenost,“ tvrdí DeYoung. „Tak obrovský hlad po duchovní pravdě tu snad ještě nikdy nebyl, nejen v Íránu, ale i v Afghánistánu a v částech bývalého Sovětského svazu.“
 
 Muslimští radikálové na Jávě napadli křesťany
   (Religion Today) — Křesťany v indonézské vesnici Klaksanaan na západě Jávy napadli 17. září militantní muslimové, vypálili dvě budovy církví a 23 domů, čímž připravili 58 křesťanských rodin o domov. Při útoku nebyl nikdo zabit ani vážně zraněn, uvádí VOM (Voice of the Martyrs – Hlas mučedníků). Podle odhadů VOM však za poslední dva roky zabili v Indonézii muslimští extrémisté 10 000 křesťanů. Mluvčí VOM tvrdí, že od léta, kdy byl sesazen bývalý prezident, znovu vypuklo násilí proti křesťanům. „Tento poslední incident dokazuje, že radikálním muslimům nejde jen o politiku,“ říká. VOM nadále pečuje o křesťany, kteří ztratili domov.
 
 V Gruzii zbil dav vedený bývalým popem členy pěveckého sboru
   (Religion Today) — V neděli 23. září vpadl do gruzínské církve odsvěcený pravoslavný kněz Basil Mkalavišvili s 25 stoupenci a holemi napadl zpěváky, hlásí Keston News. Pastor sboru Zaal Tkešelašvili říká, že je bili „klacky a pěstmi“, a to i poté, co je dav vytlačil na ulici. „Událost sledovalo asi 100 místních lidí. Basil chtěl, aby se připojili, ale oni byli proti.“ Během téměř půlhodinového útoku prý ex-pop vykřikoval, že letniční jsou „satanisté“ a že on se svými následovníky je z Gruzínské republiky vyžene. V posledních letech zemi sužuje násilí proti náboženským menšinám. I když jsou napadány i sbory letničních a baptistů, terči útoků jsou především Svědkové Jehovovi.
   * Spolu s místní partnerskou službou Megobari vyrábí HCJB World Radio gruzínské rozhlasové pořady.
 
 * Nový FM vysílač World Radio Network ve Phoenixu
   (HCJB World Radio) — Proces, zahájený asi před čtyřmi lety, završilo první nonstop křesťanské rozhlasové vysílání ve španělštině v arizonském Phoenixu. Přenašeč WRN (World Radio Network – Světová rozhlasová síť), poskytující vysílání evangelia více než 300 000 iberoameričanů, žijícím v dosahu signálu, byl spuštěn v pátek 28. září.
   „Jsme nadšeni, že se podílíme na pokrytí jedné z největších metropolitních oblastí USA s významným podílem iberoamerického obyvatelstva,“ říká ředitel WRN John Adams. „Zdejší španělsky hovořící pastoři už se nejednou sešli, aby projekt z plna srdce podpořili modlitbami i dary.“
   Podle Adamse pracovníci přenašeč zprovoznili přes „závažné překážky“ jako získání FM frekvence a nalezení vhodného místa pro anténu. Federální telekomunikační úřad vydal povolení k jeho zřízení před více než dvěma lety a inženýr Wayne Huhta tehdy projekt rozjel.
   Přes špičkový digitální okruh přichází do Phoenixu vysílání KNOG, stanice WRN v arizonském Nogales. Vznikla tak „síť v síti“; hlavním uzlem je KNOG a přenašeče pokrývají Green Valley, Tucson a nyní i Phoenix. Vzhledem k velké španělské populaci a pevné místní podpoře má nové zařízení podle manažera KNOG Marcose Romera velké možnosti.
   Nový přenašeč (K216FO) vysílá na 91,1 FM ze South Mountain Park (450 m nad městem). Díky výkonu 11 W a výšce hory má stanice primární pokrytí o poloměru 12 km. Slouží i obcím South Phoenix, Tempe, Mesa, Chandler, Gilbert a Guadalupe.
   WRN, služba HCJB World Radia založená v roce 1978, má nyní 23 vysílačů, které vysílají převážně španělsky a většina z nich leží poblíž mexických hranic USA. Přenašeč ve Phoenixu je klíčovým článkem k dosažení cíle pokrýt křesťanským vysíláním celé pohraničí.
 
 Evangelizace pro 300 miliónů indických „nedotknutelných“
   (Assist News Service) — GFA (Gospel for Asia – Evangelium pro Asii) chystá na 4. listopad mohutnou evangelizační kampaň zaměřenou na 300 miliónů indických dalitů (nejnižší kasta, zvaná „nedotknutelní“), z nichž mnozí jsou v hinduismu nešťastní. Špičkoví představitelé dalitů o tom jednali s All India Christian Council (Všeindická rada křesťanů), největší evangelikální sítí v Indii, sdružující 2000 misií, denominací a dalších křesťanských entit. Přes 740 evangelikálních vedoucích z celé Indie se 7. září sešlo v Haidarábádu s 26 dalitskými vedoucími k diskuzi o strategiích evangelizace. Kampaň se koná v den, kdy se má v Dillí sejít až milión dalitů, aby „masově přestoupili“ od hinduismu k buddhismu. Evangelikální vedoucí chtějí dát dalitům příležitost přestoupit ke křesťanství. Podle mluvčího GFA se hinduisté obávají možného křesťanského probuzení. „Radikální křídla jiných indických náboženství se už chystají, že jakékoli masové konverze zastaví třeba silou,“ říká. „Musíme se modlit za milióny ponížených a zavržených dalitů, kterým se upírají i ta nejzákladnější lidská práva.“
   * Ve spolupráci s FEBA Radiem vysílá HCJB World Radio na krátkých vlnách do východní Indie každý týden křesťanské pořady v jazycích bhojpuri, chattisgarhi a mundari ze Seychel. Dále vysílá týdně tři hodiny anglicky na krátkých vlnách z Ekvádoru.
 
 Situace zajatých misionářů na Filipínách není známa
   (Assist News Service) — Vojenské rozvědce se nepodařilo určit, kde se nacházejí američtí manželé Martin a Gracia Burnhamovi z New Tribes Mission (Misie pro nové kmeny), držení už přes čtyři měsíce v zajetí povstalců. Asi před měsícem vyhlásila filipínská vláda informační embargo a zdejší novináři od té doby nezískali o pátrání po misionářích žádné oficiální zprávy. Nejvyšší vojenští představitelé odmítají podat jakékoli informace. Burnhamovi byli zajati 27. května muslimskou extrémistickou skupinou Abú Sajjáfa v přímořském letovisku na Filipínách.
Historie události
 
 Mnozí afghánští uprchlíci se obracejí ke Kristu
   (Christian Aid) — Zatímco do Afghánistánu misionáři oficiálně nesmějí a pravověrní sunnitští muslimové brání všem snahám přinést do země křestanství, mnozí Afghánci, žijící mimo vlast, přijímají křesťanství. Jak stále více odcházejí ze země, počet obrácených vytrvale roste. Naposledy jich desetitisíce uprchly ve strachu z odvety USA za útoky na New York a Washington 11. září. V sousedním Kyrgyzstánu loni vzniklo 32 nových sborů, z nichž 20 tvoří hlavně bývalí muslimové, často právě Afghánci. V Uzbekistánu a v Tádžikistánu při severní hranici Afghánistánu je také ve sborech mnoho bývalých muslimů, včetně afghánských uprchlíků. Mnozí z nich reagují na lásku, kterou jim prokazují zahraniční křesťané. I sbory v Austrálii, v Kanadě, v Nizozemí a v USA mají afghánské členy.
   * Spolu s partnery vysílá HCJB World Radio pořady v turkménštině a jihouzbečtině, kterými se mluví v Afghánistánu a v okolních zemích.
 
 Teroristické útoky na USA ovlivňují misii v Keni
   (Mission Network News) — Nedávné útoky teroristů na USA mají ohromný dopad na evangelizaci v Keni, hlásí Tom Dudenhofer z Audio Scripture Ministries (Misie Písmo k poslechu). „Keňané mají v paměti své vlastní setkání s terorismem a události z 11. září se jich hluboce dotkly,“ říká Dudenhofer, který se odsud nedávno vrátil. „Křesťané poznali, že svět hledá odpovědi a že Bůh skutečně poskytl tu jedinou naději pro čas zmatku, jako je teď.“ Dodává, že útoky usnadňují šíření evangelia. „Lidé jsou ochotnější naslouchat evangeliu, protože vědí, že bez toho, aby se v lidských životech něco stalo, se svět nezlepší. Evangelium dává tu naději a jistotu, kterou lidé v době zmatku opravdu potřebují.“
 
 Pojízdná klinika pro jižní Súdán
   (Assist News Service) — V jižním Súdánu již zahynuly přes 2 milióny lidí, převážně černí křesťané, ale i muslimové a animisté. K ohroženým věřícím však přichází nová naděje v podobě pojízdné kliniky. William Levi, súdánský žid, který se stal křesťanem, sbírá 120 000 dolarů na pojízdnou kliniku pro ty, pro které je lékařská pomoc jinak nedostupná. V tomto úsilí se k Leviho službě Operation Nehemiah (Operace Nehemjáš) připojila organizace Friends of Sudan (Přátelé Súdánu). „V jižním Súdánu nemocný často jde celé dny a marně hledá ošetření,“ říká její prezident Michael Gantt, který je také pastorem Agape Christian Fellowship (Křesťanské společenství Agapé) v Brattleboro ve státě Vermont. „Cesta je to nebezpečná. Když kliniku najde, často zjistí, že je nedovybavená, zavřená nebo že má málo pracovníků.“ Plánuje se úprava třímetrového návěsu, který potáhne třináctimístná Toyota Land Cruiser. V klinice bude ordinace, generátor, chladnička na léky a ubytování pro pracovníky. Poveze také samočinný rozhlasový vysílač, který bude vysílat evangelium v místních nářečích i zdravotní a bezpečnostní upozornění pro místní obyvatele.
   * HCJB World Radio vysílá do potřebných oblastí Ekvádoru, jako jsou odlehlé vesnice nebo chudá předměstí, pojízdné kliniky, které poskytují péči v místech, kde nejsou žádná veřejná zdravotnická zařízení. Loni zaměstnanci ošetřili na deseti týdenních a dvou jednodenních turné 2029 pacientů a na dalším týdenním poskytli zubařskou péči 745 pacientům. Každý večer promítali film „Ježíš“, což vyvolalo mnoho příležitostí ke svědectví.
 
 Omylem sestřelený misijní pilot se vrací do Peru
   (Religion Today) — Když 20. dubna zaútočil na jeho Cessnu v domnění, že jde o pašeráky drog, letoun peruánské armády, utrpěl pilot Kevin Donaldson vážné zranění levé nohy. Dvě jeho pasažérky, misionářka Ronnie Bowersová s malou dceruškou, byly zastřeleny. Od té doby mu poškozené cévy, svaly, šlachy a kosti pětkrát operovali. „Lékaři tvrdí, že to potrvá ještě rok, než se úplně uzdravím,“ sdělil The Tri County Record v pennsylvánském Geigertownu. Donaldson se nebojí vrátit se i s manželkou Bobbie a se dvěma syny zpět do Peru, uvedl list. „Doufáme, že tragédie nám přinese příležitost vést další lidi ke spasitelnému poznání Ježíše a uskutečnit na letecké základně více biblických studií,“ říká. „Zvlášť rádi bychom oslovili ty dva piloty,“ kteří stříleli. Donaldson se také zapojí v poradenské službě místním vesničanům a v plánování víceúčelové budovy pro Peruánce.
   * Spolu s místními partnery se HCJB World Radio podílelo na založení křesťanských rozhlasových stanic v sedmi peruánských městech. Ze tří dalších měst vysílají pořady ve španělštině, šířené satelitní sítí ALAS pro Latinskou Ameriku, partnerské stanice. Síť je výsledkem společného úsilí HCJB World Radia a Trans World Radia.
 
 Pákistánští muslimští představitelé vyhrožují vražděním křesťanů
   (Barnabas Fund) — Muslimští náboženští představitelé v Pákistánu údajně vydali příkaz fatwa, aby za každého muslima, který zemře při americkém útoku na Afghánistán, byli zabiti dva pákistánští křesťané. Maulana Sami ul-Haq, kdysi člen pákistánského zákonodárného shromáždění, nyní v úzkém spojení s islámským mezinárodním extrémistickým hnutím, už dříve novinářům sdělil, že Korán jasně učí, že židé a křesťané jsou nepřáteli muslimů a je tedy třeba je pozabíjet. Zatím v Pákistánu pokračuje pronásledování křesťanů. Po teroristických útocích na USA 11. září večer ubil k smrti křesťanského restauratéra dav muslimů, kteří odmítli zaplatit za jídlo se slovy: „Ať ti zaplatí Amerika.“ Při protiamerických protestech v Rávalpindi vyvlekl dav muslimů pět křesťanských rodin z jejich domovů a krutě je zbil. V dalším incidentu v Láhauru podpálil muslimský gang budovu církve. Když se je kazatel pokoušel zastavit, zbili ho. Na další církev prý muslimští buřiči házeli kameny a jiní vpadli do křesťanské školy a zničili ji. Napadeny byly ještě nejméně tři další církve. Mezinárodní ředitel Barnabas Fund (Barnabášova nadace) doktor Patrick Sookhdeo poznamenal: „Situace je mimořádně vážná a vyžaduje okamžité jednání. Pokud paměť sahá, nikdy nebyla situace křesťanské menšiny v islámských zemích tak zlá.“
Historie země
 
 Misijní vedoucí vyzývá věřící, aby oslovili muslimy
   (Mission Network News) — V reakci na útoky proti USA z 11. září se ve světě vzmáhá hnutí proti terorismu, říká Bob Spencer z Christians in Action (Křesťané v akci). Někteří lidé se také připravují na případné chemické nebo biologické napadení, nakupují plynové masky a speciální léky. Spencer se domnívá, že být připraven „je do jisté míry rozumné v hmotném světě, ale i v duchovním. Myslím, že si musíme dát pozor, abychom neměli ducha strachu, který by nás vedl k uzavření do sebe. Musíme oslovit muslimský svět, říct jim: ‚Milujeme vás.‘“ Křesťanům doporučuje, aby nyní, když jsou muslimové vůči evangeliu tak bezpříkladně otevření, sklízeli duchovní žeň. „Modleme se, aby Bůh tyto okolnosti využil k odhalení a zboření bariér muslimské politiky, skrze které evangelium zatím téměř nemohlo proniknout.“
 
 Po shlédnutí filmu „Ježíš“ se ke Kristu obrací tisíce Egypťanů
   (Mission Network News) — V převážně muslimském Egyptě slyší tisíce lidí evangelium a obracejí se ke Kristu, hlásí David Culross z International Needs Network (Síť pro mezinárodní potřeby). Pracovníci po celé zemi úspěšně promítali film „Ježíš“. „Začátkem června jsme zahájili nový projekt intenzivní evangelizace v dalších vesnicích,“ říká. „Dnes, kdy máme muslimský svět více na očích, přicházejí k Pánu téměř výhradně Egypťané z muslimského prostředí. Zatím Krista přijaly asi 3000 muslimů.“ Další 4000 studují biblický korespondenční kurz. „To je jediná biblická škola, kterou mohou studovat; kdyby nějakou navštěvovali veřejně, byli by ustrkováni, snad i fyzicky napadeni,“ dodal Culross.
 
 Korejský kazatel evangelia přilákal tisíce Filipínců
   (Religion Today) — Luneta Park ve filipínské Manile byl ve dnech 27. až 29. září nabit tisíci lidí, kteří hledali uzdravení a zvěst Božího slova. Přišli si poslechnout reverenda Li Dže-roka, korejského kazatele a prezidenta MWM (Manmin World Mission – Světová misie Manmin), který do této převážně katolické země přišel se svou kampaní „Spark of Revival“ (Jiskra probuzení). Akci předcházela jednodenní výcviková konference pro 4000 pastorů a církevních vedoucích. Filipínská prezidentka Gloria Macapagalová Arroyová vyslala na zahájení svého zvláštního poradce tajemníka Agelita M. Sarimenta s uvítacím projevem. V psaném prohlášení Arroyová řekla: „V tomto stále modernějším prostředí bychom my křesťané měli pomoci zvěstovat všem národům světa dobrou zprávu našeho Pána Ježíše Krista.“ Jak uvedl mezinárodní ředitel MWM Johnny Kim, podle zpráv bylo během kampaně uzdraveno z různých chorob nejméně 500 lidí.
 
 Černé moře ukrývá stopy biblické potopy
   (Religion Today) — Archeologové objevili v Černém moři důkazy, že oblast před více než 7000 lety postihla katastrofální potopa, hlásí The International Herald Tribune. Ve své první vědecké zprávě vedoucí expedice uvedli, že v moři při severním pobřeží Turecka odhalil sonar první zjevné pozůstatky předpotopního pobřeží, nyní 300 m pod vodou. Na jednom místě sonar zaměřil na svažitém dně přes 30 kamenných bloků a dálkově ovládané kamery ukázaly kusy dřeva a další, snad keramické objekty. Nezdálo se, že by bloky byly součástí přirozené geologické formace. Vědci z výpravy ohlásili v The American Journal of Archaeology z 1. října, že podle rozboru vzorků mohlo být místo obýváno lidmi. Bruce Hitchner, archeolog a redaktor publikace, říká, že fakta jasně představují „podmořskou krajinu s materiály, které náleží do období před zatopením. Potvrzují důležitý prvek teorie potopy a myslím, že přesvědčivě.“
 
 Súdánský bombardér těsně minul katolický kostel
   (Christian Solidarity International) — V neděli 23. září ráno svrhl súdánský vládní Antonov na kraji vesnice Dhiak v jihosúdánském okrese Aweil East šest bomb. Bomby těsně minuly zdejší katolický kostel plný věřících. I když nedošlo ke zranění, farníci i jiní vesničané byli útokem šokováni. „Děti byly zmatené a nevěděly, co dělat,“ říká kazatel evangelia Abraham Garang, který při útoku právě kázal. „Řekl jsem jim, aby zůstaly uvnitř a lehly si na zem. Naštěstí poslechly, a nikdo nebyl zraněn.“ Garang vyzval USA, aby súdánskou vládu přiměly zastavit neúprosný boj proti křesťanům a dalším nemuslimům v zemi.
 
 Organizace pro lidská práva vysvobodila 4041 súdánských otroků
   (Christian Solidarity International) — Spolu s místními představiteli a s arabským pracovníky osvobodila organizace pro lidská práva Christian Solidarity International (Mezinárodní křesťanská solidarita), když ve dnech 23. až 30. září navštívila Súdán, 4041 černých otroků. Otroci, převážně ženy a děti, byli odvedeni od svých pánů z arabského kmene Baggárů a vráceni do svých domovů v jižním Súdánu. Předběžný rozbor přes 500 rozhovorů odhalil, že asi 75 % otrokyň nad 12 let bylo masově znásilněno a nejméně 90 % bylo týráno. Mnozí zachránění otroci mají na těle stopy takového násilí. Celých 80 % bylo svědky, jak mudžáhidové, kteří je zajali, nebo jejich páni nejméně jednoho otroka popravili. Přes 80 % dotázaných bylo donuceno přestoupit na islám.
 
 Talibán obvinil USA ze spiknutí pro šíření křesťanství
   (Religion Today) — Nejvyšší duchovní vůdce Talibánu mulláh Mohammed Omar lidem tvrdí, že USA chtějí Afghánistán napadnout, aby na trůn dosadili bývalého krále, který má v zemi šířit křesťanství, hlásí CNS News. CNS získalo zprávu pákistánské zpravodajské agentury AIP, v níž Omar říká: „Záhir šáh se nyní hodlá s pomocí USA vrátit do Afghánistánu, aby tu mohl jako loutka kázat křesťanství.“ Podle AIP byl Omarův projev vysílán na rádiu Talibán v úterý večer. „Afghánský národ by měl sledovat situaci a dbát našich rad,“ řekl Omar. „Pokud jim nebude věnovat pozornost, budeme muset vydat velmi tvrdá nařízení.“ Výhružku neupřesnil, uvádí AIP. Když Omar odsoudil USA za podporu Záhira šáha, prohlásil: „Alláh všemocný je s námi. Uvidíte Američany prchat, protože pro Alláha znamená Amerika méně než mravenec. Dnes se téměř všichni, včetně Pákistánu, spojili proti nám, ale Alláh je s námi.“
 
 V odlehlých afghánských vesnicích žijí „tajní“ křesťané
   (United Press International) — V odlehlých afghánských vesnicích pomalu rostou utajené křesťanské sborečky, sdělily nedávno United Press International zdroje v Pákistánu a v USA. Tento vývoj má v zemi ovládané radikálními muslimy tři hlavní zdroje, říká Gary Lane, ředitel zpravodajství VOM (Voice of the Martyrs – Hlas mučedníků): za prvé, v pákistánských uprchlických táborech se Afghánci seznamují s místními křesťany; za druhé, krátkovlnná křesťanská rádia vysílají pořady v hlavních zdejších jazycích paštu, dari a farsi; za třetí, VOM sem pašuje tisíce Biblí v těchto jazycích. „Afghánci jdou někdy tři, čtyři dny pěšky na biblické hodiny do Péšaváru a dalších pohraničních měst,“ uvádí významný pákistánský křesťan. Právě proto tu je tajná biblická škola a pro muslimy, kteří chtějí o křesťanství vědět více, existují korespondenční kurzy, dodal. Nově obrácení riskují smrt, připomněl Lane.
   * Spolu s partnery vysílá HCJB World Radio pořady v turkménštině a jihouzbečtině, kterými se mluví v Afghánistánu a v okolních zemích.
 
 Ve vězení v Saúdské Arábii mučeni křesťané
   (Religion Today) — Křesťanské zdroje ve městě Džidda (Jeddah) v Saúdské Arábii informovaly International Christian Concern (Křesťanské zájmy ve světě), že nejméně tři cizí křesťané byli ve vězení fyzicky týráni. Tito tři muži patří k 15 křesťanům, zatčeným letos v létě za to, že ve svých domovech konali bohoslužby. Ministerstvo vnitra opakovaně prohledalo domy lidí podezřelých, že vedou křesťanské skupiny, zabavilo jim osobní majetek a dalo je do vězení. Mučení jsou občany Etiopie, Eritreje a Nigérie. Vláda Saúdské Arábie slíbila zástupcům USA, že křesťany propustí; to se však dosud nestalo.
 
 * Pod ekvádorskou sopkou přišlo ke Kristu 35 lidí
   (HCJB World Radio) — Když tým HCJB World Radia z Quito navštívil 22. září vesničku Gualcangá, nedostali chudí vesničané postižení spadem popele ze sopky Tungurahua ve středním Ekvádoru jen hmotnou podporu. I když byli vděčni za pytle základních potravin, asi 35 ze 150 obyvatel vesničky, také starosta Iván Rodríguez (25), projevilo touhu jít za Kristem.
   „Nejvýmluvnější je, že lidé reagovali, ještě než přijali jakoukoli hmotnou pomoc,“ říká Marco Antonio Bravo, vedoucí oddělení pro styk s veřejností. „Místní starosta nás pozval, abychom se vrátili a učili je Boží slovo. Všichni toužili po vedení a po vzdělání v Písmu.“ Vesnička, dříve vůči misionářům odmítavá, nemá žádný evangelikální sbor. Evangelium tu kázal pastor Pedro Acosta z Quito.
   Většina obyvatel oblasti Gualcangá žije na farmách, kde pěstují fazole, čočku, brambory a seno. Když 4. srpna zahájila Tungurahua, 170 km jižně od Quito, novou fázi „silné aktivity“, zasypala všechno černým popelem, a zmařila tak všechny naděje na úspěšnou sklizeň.
   „Najednou jsme neměli nic,“ řekl místní rolník. „Všechno, co nám patřilo, přikryl popel, a tak jsme utekli do města Quero.“ Po několika týdnech v „exilu“ se i přes hrozbu další erupce rozhodli vrátit domů, protože nechtěli opustit to málo, co jim zbylo. Našli zničené, popelem zasypané údolí. Drobná domácí zvířata (jako psi a drůbež) pošla následkem chybějící péče. S těžkým srdcem se pustili do nápravy.
   Antonio Bravo dodává: „Dnes je tam skupina bratří a sester v Kristu, kteří potřebují vedení a pomoc v péči o zrno, zaseté do jejich otevřených srdcí, aby přineslo velikou úrodu.“
   Tungurahua (5020 n. m.) se po osmi desetiletích nečinnosti poprvé probudila koncem roku 1999, kdy si vyžádala asi tříměsíční evakuaci 25 000 obyvatel Bańos a okolí. Podle odhadů způsobil popel v zemědělství ztráty 10 miliónů dolarů. Služba v Gualcangá je zatím poslední akcí, při níž HCJB World Radio přineslo pomoc potřebným vesničanům.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz