Zprávy HCJB 14.10.2001 - 20.10.2001

 Súdánské bomby zasáhly dvě vesnice, zabily 16 nemuslimů
   (Christian Solidarity International) — V neděli 7. října odpoledne svrhl letoun súdánské vlády na dvě vesnice v jižní části země šest bomb, které zabily 15 černých nemuslimských dětí a jednu starší ženu. Při náletech bylo také osm dětí zraněno. Súdánský vládní Antonov bombardoval vesnice Gukic a Mayom Deng Akol v okrese Aweil East, hlásí komisař okresu Victor Akok. Súdánská muslimská vláda pokračuje ve válce proti křesťanům a dalším, kdo odmítají přestoupit k islámu. Od roku 1983 zahynuly asi 2 milióny nemuslimů a nejméně 4 milióny musely opustit domov, hlásí Komise USA pro uprchlíky. Ozbrojené síly a milice ve službách vlády také vzaly přes 200 000 žen a dětí do otroctví. Akok vyzval prezidenta USA George W. Bushe, aby vůči těm, kdo terorizují nemuslimy, zaujal postoj „nulové tolerance“.
Historie země
 
 Súdánská vláda povolila evangelizaci v hlavním městě
   (Mission Network News) — Sammy Tippit Ministries (Misijní služby Sammyho Tippita) obdržely svolení vlády k pořádání série evangelizačích setkání na stadiónu v súdánském Chartúmu. „Toto setkání společně sponzorují všechny křesťanské církve v zemi. Pro věřící to bude velká událost, a myslím, že také velký krok vpřed,“ říká Tippit. Vyzývá věřící celého světa, aby se za akci modlili. „Modlete se za jednotu mezi církvemi. Modlete se, aby tisíce a tisíce lidí poznali Ježíše Krista jako Pána a Spasitele. Modlete se, aby to bylo více než jen několik setkání. A modlete se za bezpečí týmu …“
Historie země
 
 Proti teroristům na Filipínách mohou zaútočit síly USA
   (Assist News Service) — Podle The New York Times zkoumají síly pod vedením USA možnost vojenské akce proti buňkám sítě Usámy bin Ládina v Malajsii, v Indonésii a na Filipínách, až skončí obléhání Afghánistánu. FBI oznámila, že na jejich seznamu nejhledanějších teroristických organizací je filipínská skupina Abú Sajjáfa druhá. Sajjáfovci stále drží v zajetí americké misionáře Martina a Gracii Burnhamovy z New Tribes Mission (Misie pro nové kmeny). Do 27 května, kdy byli uneseni, pracovali mezi zdejšími lidmi. Důstojníci uvedli, že nedávno bylo při „náhodném střetnutí“ vojenských jednotek s teroristy zabito nejméně 27 příslušníků skupiny. Bylo také zraněno 17 vojáků. Do Manily byl vyslán zástupce ministerstva zahraničí USA, aby prostudoval podmínky americko-filipínské dohody o vzájemné obraně a našel, na jakém základě by mohly síly USA filipínské vládě pomoci vypořádat se s terorismem v zemi.
Historie události
 
 Bouře v Nigérii: 500 mrtvých, zatčeni 3 militantní muslimové
   (Compass) — Tři militantní muslimové, kteří ve středonigérijském městě Jos zabíjeli křesťany údajně vojenskými zbraněmi a ve vojenských uniformách, byli zatčeni, uvedl mluvčí armády. V konfliktu mezi křesťany a muslimy v oblasti dříve známé svou krásou a mírumilovnou atmosférou zahynulo v půli září nejméně 500 lidí a tisíce byly zraněny nebo uprchly. Nepokoje prý začaly, když byla při pokusu přejít ulici zabarikádovanou muslimy napadena křesťanka. Po pomstě křesťanů následovalo 10 dní bouří. Byla zničena i řada církevních budov a mešit. Zmíněné muslimy zatkla vojenská policie poblíž Jos a obvinila je z ilegálního držení vojenských uniforem a zbraní. Mimo ně bylo zatčeno celkem 300 násilníků a všichni až na 30 výjimek byli obžalováni. V Jos byl obnoven křehký mír a vláda státu Plateau vydala nová bezpečnostní opatření jako zákaz veřejných kázání a blokování silnic.
Historie události
   * Spolu s In Touch Ministries, SIM a západoafrickou Evangelikální církví vysílá do Nigérie HCJB World Radio na krátkých vlnách už přes rok každý týden půlhodinky v jazyce igbo, kterým mluví téměř 15 miliónů Nigérijců.
 
 Křesťané ve východní Evropě stojí před novou krizí
   (Assist News Service) — Vedoucí maďarské církve v pátek 12. října uvedli, že křesťané bývalých komunistických zemí čelí nové krizi. Na konferenci „Křesťané ve změněné Evropě“ v Budapešti líčili biskupové a kněží ponurý obraz církví trpících pod „útoky proti Bohu“, jako je „materialistický ateismus“ a rostoucí hrozba okultismu. Římskokatolický kněz Laszlo Lukacs, úzce napojený na Vatikán, uvedl, že Maďarsko od začátku demokratických změn v roce 1989 prožívá příval sekt a astrologie. „Astrologie je v Maďarsku tak populární, že“ televize dává prostor i „různým ‚médiím‘,“ řekl Lukacs. „Je to útok proti Bohu.“ Řada nekřesťanských skupin získala registraci jako „církve“, například Církev maďarských čarodějnic a Církev nového svěžího větru. K tomuto vývoji dochází v době, kdy jsou křesťané již pod palbou sdělovacích prostředků a politiků. „Za komunismu žila církev 40 let jakoby ve vězení, chráněná před útoky zvenčí,“ tvrdí Lukacs. „Nyní jsme v pluralitní společnosti, kde může být církev kritizována z různých stran. A tak jsme světu vystaveni, ať chceme nebo nechceme.“
 
 Kreativní kluby zvyšují účast mládeže v iowském sboru
   (Religion Today) — Každou sobotu ráno odloží stovky školních dětí z iowského Sioux City a širokého okolí své videohry a panenky a jdou do kostela. Jenomže nevědí, že jdou do „kostela“. Všechno se odehrává v šestisetmístném sále připomínajícím vnitřek kosmické lodi, kde děti „bombarduje“ pulzující světlo a hudba, hlásí The Des Moines Register. „V jakém prostředí by se vám učilo lépe?“ ptá se reverend Cary Gordon, pastor mládeže v Cornerstone Faith Center (Středisko víry Úhelný kámen), které Club Genesis sponzoruje. Dospělý ve skafandru k nim mluví o takových věcech jako poctivost nebo pomáhání druhým. Za tři měsíce od zahájení projektu vzrostla účast mládeže na bohoslužbách církve z 65 na 460. Teenageři se také mohou zapojit do programu nazvaného Club Oneighty, pokud nejméně jednou přivedou do církve nového člověka, dokončí osmitýdenní biblický kurz a před sborem veřejně slíbí, že se zdrží alkoholu, drog a předmanželského sexu.
 
 Unesený misionář promluvil ve filipínském rozhlase
   (Mission Network News) — Zajatý misionář Martin Burnham se o víkendu ozval v místním rozhlase, hlásí mluvčí New Tribes (Misie pro nové kmeny) Scott Ross. „Povzbudilo nás slyšet Martinův hlas,“ říká. „Mohl své dceři popřát k narozeninám. Naznačil také, že jemu a jeho ženě Gracii se daří tak dobře, jak jen lze očekávat. Jsou unavení a vyčerpaní prostředím a neustálými přesuny …“ Burnhamovi jsou od 27. května v zajetí skupiny muslimského extrémisty Abú Sajjáfa. Podle nedávných zpráv vůdcové povstalců prohlásili, že misionáře zabijí, jestli filipínská armáda útok nezastaví. Ross tyto výroky popírá. Podle přepisu relace prý rebelové Burnhamovým smrtí nehrozí.
Historie události
 
 Pákistánští křesťané se obávají útisku ze strany muslimů
   (Religion Today) — Katolíci a protestanti, kteří v Pákistánu ve své víře pokojně žili desítky let, se bojí, že by se mohli stát terčem šikany nebo útoků, vyvolaných scestnou touhou po odplatě. „Všeobecně jsou zde vztahy mezi muslimy a křesťany dobré,“ říká reverend Irshad John, úřadující vikář anglikánského sboru svatého Tomáše v Islámabádu. „Ale když se stane něco takového, pár extrémistických, fundamentalistických živlů dostane vztek, a to je nebezpečné,“ vysvětluje. „Žijeme ve strachu ze msty, nejen za to, co může stát v Afghánistánu, ale i za to, co se může stát muslimům v USA. Bojíme se, že to zdejší extrémisté použijí proti nám.“ John, který slouží živému sboru více než 800 členů, nicméně hrdě hlásí, že jeho stádo se drží své víry. Asi dva milióny pákistánských katolíků a protestantů představují zhruba polovinu příslušníků náboženských menšin.
Historie země
 
 Misijní agentury se chystají na obnovu Afghánistánu
   (Mission Network News) — Zatímco z oblohy nad Afghánistánem stále dští oheň, prezident George W. Bush řekl, že až vojenské akce skončí, USA se přičiní, aby z trosek povstal nový Afghánistán. Mike Parks z GEM (Greater Europe Mission – Misie Větší Evropa) tvrdí, že tento přístup k obnově má historický význam. „Je zajímavé, že snad vůbec poprvé v historii provádíme vojenské a zároveň humanitární operace,“ říká. Podle Parkse se GEM v kosovské krizi naučila, že je to příležitost sloužit Kristovou láskou. Proto vysílá v listopadu do oblasti humanitární tým. „Věnujeme se krizové a humanitární pomoci hned od počátku, abychom v určitých oblastech zajistili nebo vytvořili dlouhodobé příležitosti ke službě.“
 
 Do truchlícího New Yorku přichází kaplani ze sedmi států
   (Assist News Service) — V okamžité reakci na teroristické útoky z 11. září se vydalo přes 20 kaplanů ze sedmi států na Manhattan, aby sloužili zarmouceným Newyorčanům. Letadly, vlaky, osobními auty dorazili, aby se připojili ke snaze sboru Glad Tidings Tabernacle (Svatostánek šťastné zprávy) v New Yorku utěšovat ty, kdo ztratili své drahé. Vyšli do ulic, nasedli na trajekt, sloužili humanitárním pracovníkům na ostrově Staten, kde si krátce odpočinuli, a nakonec zamířili k „epicentru“. Sbor se pod vedením pastora Carla Keyese pustil do humanitární práce velmi brzy. Jeho členka Leah Taylorová potom pomáhala organizovat náklady humanitárního materiálu pro ostrov Staten. Při jedné ze svých cest se zúčastnila tiskové konference a slyšela výzvu, aby humanitární pracovníky přišli podpořit kaplani. Začala tedy hledat kazatele a kaplany z New Yorku a z USA, kteří by byli ochotni povzbuzovat tisíce nešťastných lidí.
  
 
 * Truchlícím rodinám slouží i bývalá misionářka HCJB World Radia
   (Assist News Service) — Kay Landersová, misionářka HCJB World Radia ve výslužbě a kaplanka nemocnice v californském Alameda Country, slouží už téměř dva týdny jako dobrovolnice rodinám, zasaženým teroristickými útoky v New Yorku. Spolu s dalšími pěti kaplany z celých USA jako členka Spiritual Response Team (Tým duchovní pomoci) amerického Červeného kříže doprovází pozůstalé k „epicentru“ a pomáhá jim stát na místě, kde ztratili své drahé. Pomáhá také při bohoslužbách v newyorském Liberty Parku. Týmy Červeného kříže a National Transportation Safety Board (Národní rada pro bezpečnost dopravy) vznikly hned 11. září a budou sloužit „dokud bude třeba.“
 
 Humanitární organizace přinášejí pomoc obětem hurikánu v Belize
   (Assist News Service) — Vzápětí poté, co mohutný hurikán připravil 13 000 lidí v Belize o domov, posílá Food for the Poor (Potravinová pomoc chudým) obětem neštěstí tolik potřebný materiál. Agentura posílá kontejnery se stavebním materiálem, lůžky, vařiči, oblečením a jídlem. Hurikán Iris, při němž vítr dosahoval rychlosti až 225 km/h, způsobil ve městech Big Creek, Independence, Placencia a Monkey River Town rozsáhlé škody. Na pomoci se podílí i Armáda spásy, která v Belize působí.
Historie země
   * HCJB World Radio pomáhalo partnerské službě My Refuge Mission (Misie Moje útočiště) zahájit nonstop vysílání křesťanských stanic v Belizských městech Belmopán a Ladyville. Vysílá se především v angličtině a ve španělštině, ale také v kreolštině, němčině, mayštině a japonštině.
 
 Filipínské jednotky obklíčily únosce misionářů
   (Religion Today/Kuwait Times) — Vládní jednotky v úterý oznámily, že muslimské povstalce, kteří drží v zajetí americké misionáře New Tribes (Nové kmeny), obklíčily v hustém pralese na jihu Filipín a vyzývají je, aby se vzdali, hlásí Associated Press. Den předtím muslimská teroristická skupina Abú Sajjáfa pohrozila, že manžele Martina a Gracii Burnhamovy z kansaské Wichity popraví, a Burnham v telefonátu do místního rozhlasu vyzval armádu k zastavení útoku.
   Plukovník Francisco Gudani sdělil, že v úterý jeho vojáci spatřili Burnhamovy mezi obklíčenými povstalci na ostrově Basilan. Vyzval únosce rádiem, aby se vzdali. „Právě teď se na Basilanu tvrdě bojuje a s nepřítelem máme vizuální kontakt,“ řekl Gudani. „Burnhamovi jsou u zločinců, s nimiž nyní vojáci bojují.“ Zatím padlo nejméně 11 sajjáfovců a dva vojáci byli zraněni, uvádí důstojníci.
   Podle místního listu povstalci Burnhamovým vyhrožují popravou, pokud nepřestoupí na islám. Minulý týden údajně popravili dva filipínské křesťanské farmáře. Další dva uprchli a prozradili poslední polohu povstalců. Kromě Burnhamových zadržuje skupina ještě 12 Filipínců.
Historie události
 
 Náboženské boje v Nigérii evangelizaci nezastavily
   (Mission Network News) — Po víkendových bouřích se město Kano v severní Nigérii zklidnilo, ale napětí zůstává. Krvavý konflikt mezi místními muslimy a křesťany podle zdrojů vypukl po muslimských protestech proti Americe a vojenské akci proti Afghánistánu. John Musser z Gospel Revival Ministries (Misie evangelijního probuzení) říká, že jejich kancelář v Kano byla na nepokoje připravena. „Naše kancelář je mobilní, takže když se stane něco takového, přesuneme ji jinam. Za posledních osm let jsme se už stěhovali asi pětkrát.“ Podle Mussera má napětí v oblasti i přes obtíže pozitivní dopad. „Pokaždé, když duchovně dospělí křesťané ve státě Kano vidí něco takového, říkají: ‚Krev mučedníků je semeno evangelizace.‘ Tehdy touží překonat bariéry na severu, jít do Súdánu, do Kamerunu a zdolat tyto prastaré pevnosti.“
Historie země
   * Spolu s In Touch Ministries, SIM a západoafrickou Evangelikální církví vysílá do Nigérie HCJB World Radio na krátkých vlnách už přes rok každý týden půlhodinky v jazyce igbo, kterým mluví téměř 15 miliónů Nigérijců.
 
 Vysílání povzbuzuje americké jednotky ve střední Asii
   (Mission Network News/HCJB World Radio) — Díky křesťanskému vysílání proniká evangelium i k americkým jednotkám ve střední Asii, hlásí Paul Hunter ze služby High Adventure (Velké dobrodružství). „Krátkovlnný přenašeč v Evropě náš signál přejímá z evropského satelitu a vysílá do této oblasti,“ říká. „Snažíme se vysílání rozšířit, protože chceme sloužit našim jednotkám, které v této krizi bojují.“ Anglické pořady podle Huntera povzbuzují nejen jednotky ve střední Asii, ale i na Středním Východě. Chtějí také přidat pořady v jazycích, jimiž se mluví v Afghánistánu. V této nejisté době lidé po celém světě ochotněji poslouchají křesťanský rozhlas, dodal Hunter.
   * HCJB World Radio vysílá evangelium ve čtyřech jazycích střední Asie: turkménsky, tádžicky jihouzbecky a uzbecky. Chystá se také vysílání v dari, jednom z afghánských úředních jazyků, kterým mluví asi 8 miliónů obyvatel země.
 
 Při evangelizaci v Egyptě přišlo ke Kristu 7500 lidí
   (MissionNet) — Nedávná slavnost evangelikálů v „křesťanském“ městě Bajadíja, při níž uvěřilo v Krista nejméně 7500 lidí, byla jednou z nejprůlomovějších evangelizací v dějinách Egypta. Akce měla úspěch, i když jen den před ní stáhla policie povolení, aby se konala na daném místě. Jejích 350 účastníků tedy vyšlo do ulic, do domů a do místních sborů. Tisíce lidí viděly scénky, navštívily „nedělní školu“, shlédly loutková představení, poslouchaly hudební skupiny a v kavárnách žádaly o modlitby. Když jeden vůdce gangu viděl film „Ježíš“, odevzdal Ježíši svůj život a pak k Pánu přivedl dalších šest členů gangu. Padesát vedoucích šesti sborů v Bajadíja mělo plné ruce práce s trvajícím probuzením. Každý týden se v ulicích schází 25 nových společenství a mnoho lidí žádalo o povolení domácích křesťanských skupinek. Plánuje se, že se slavnost bude konat každé dva měsíce. Vedoucí církví si vytkli za cíl založit v oblasti 80 sborů.
 
 V Argentině se k modlitbám sešlo 450 000 lidí
   (MissionNet) — Podle odhadů policie se v centru Buenos Aires nedávno sešlo přes 450 000 lidí z 18 000 evangelikálních sborů na modlitebním setkání, které je považováno za největší v historii Argentiny. Na výzvu Národní křesťanské evangelikální rady se do hlavního města sjeli křesťané ze všech konců země, aby se modlili za svou zemi v těžké ekonomické recesi, která připravila 32 % pracujících o zaměstnání. I přes těžký déšť a nezvyklý chlad chválil dav Boha, zpíval, modlil se a skandoval: „Věříme, že dílo Ducha svatého může náš národ změnit. Ježíš přišel pro všechny, Ježíšovi stojí o všechny!“
   * Stanice ve třech argentinských městech vysílají španělské pořady šířené satelitní sítí ALAS, společné služby HCJB World Radia a Trans World Radia. Přes 100 vysílačů sítě pokrývá 17 zemí Latinské Ameriky a také Španělsko. Mimoto má TWR v sedmi zemích 16 středisek pro upevňování ve víře.
 
 Humanitární pracovníci věznění v Afghánistánu se hájí
   (Religion Today) — Soud s osmi humanitárními pracovníky obviněnými ze šíření křesťanství v Afghánistánu opět začal v Kábulu v neděli 14. října. Hlavní soudce nejvyššího soudu Maulawi Noor Mohammed Saqib se však ještě u soudu neobjevil a není jasné, jak bude v Kábulu soud pokračovat, jelikož Kábul je pod nálety amerických leteckých sil. Dvě Američanky, dva Australané a čtyři Němci jsou drženi ve vazbě již více než dva měsíce. Všech osm pracovalo pro německou organizaci Shelter Germany, e. V. Byli zatčeni počátkem srpna a obviněni ze šíření křesťanství v této hluboce islámské zemi. Jejich právník Atif Ali Khan z Pákistánu přednesl svoji obhajobu napsanou v arabštině. Obvinění, která obžalovaní popírají, mohou vést až k trestu smrti, ale Khan je optimistický. Říká, že by soudce mohl projevit slitování i v případě, že budou usvědčeni. Soudce Saqib slibuje, že soud bude spravedlivý bez ohledu na americké útoky. Někteří vůdci Talibanu tvrdí, že Kábul by zvážil osvobození humanitárních pracovníků v případě pozastavení „americké agrese“.
Historie události
   * HCJB World Radio vysílá evangelium ve čtyřech jazycích střední Asie: turkménsky, tádžicky, jihouzbecky a uzbecky. Chystá se také vysílání v dari, jednom z afghánských úředních jazyků, kterým mluví asi 8 miliónů obyvatel země.
 
 Povstalci unesli katolického misionáře na Filipínách
   (Associated Press) — Policie a armáda hlásí, že ve středu po večerní mši unesli bandité na jihu Filipín italského kněze. Podle policie, která další detaily nesdělila, se reverenda Giuseppiho Piarantoniho zmocnili v malém městě Dimataling krátce před sedmou hodinou. Policie únosce stíhá. Armáda oznámila, že osm mužů uneslo kněze před kostelem ve městě. Žádná skupina se zatím nepřihlásila k odpovědnosti, policie však podezírá muslimskou extrémistickou skupinu Abú Sajjáfa, která je podezřelá ze zapojení do teroristické sítě Al-Kaida Usámy bin Ládina. Stejná skupina dosud zadržuje americké misionáře Martina a Gracii Burnhamovy v hustém filipínském pralesa. Ve středu armáda sdělila, že jednotku Abú Sajjáfa, která drží Burnhamovy v zajetí, obklíčila a vyzvala ji ke složení zbraní. Povstalci prohlašují, že bojují za nezávislost muslimů na jihu Filipín, ale vláda je nazývá „bandity“.
Historie události
 
 Americké letecké útoky narušují humanitární úsilí ve střední Asii
   (Mission Network News) — Během amerických leteckých útoků, zaměřených na teroristy v Afghánistánu, je humanitární úsilí v celé oblasti, včetně Pákistánu, narušeno. Stuart Wilcuts z mezinárodní letecké služby Air Serv International říká, že vojenská akce maří jejich humanitární plány. „V Pákistánu jsme stanovili parametry programu služby pro humanitární komunitu v Afghánistánu. Tento program je pozastaven. Situaci dále sledujeme. S největší pravděpodobností vyšleme další průzkumný tým během prvního týdne v listopadu.“ Wilcuts také říká, že útoky ztěžují i šíření evangelia v oblasti. „Zjevné křesťanství v Afghánistánu právě teď není přijímáno, jak o tom svědčí problémy některých agentur. Je třeba mnoho diplomatické citlivosti k opětnému vybudování důvěry a obnově vztahů.“
 
 Misie v Indii hlásí silnou odezvu na evangelium
   (Christian Aid) — Domorodá misie pracující v Kašmíru (oblast v severní Indii, na kterou si dělá nárok i Pákistán) hlásí, že v poslední době bylo evangeliem osloveno 13 vesnic a v důsledku toho bylo, že se 32 lidí rozhodlo odevzdat Kristu. Friends Missionary Prayer Band (Svaz přátel misie a modlitby) také poznamenává, že při nedávné kampani bylo v Indii zasaženo 167 nových vesnic, 776 lidí veřejně vyznalo svou víru a více než 10 000 posluchačů slyšelo evangelium poprvé v životě.
   * Ve spolupráci s FEBA Radiem vysílá HCJB World Radio na krátkých vlnách do východní Indie každý týden křesťanské pořady v jazycích bhojpuri, chattisgarhi a mundari ze Seychel. Dále vysílá týdně tři hodiny anglicky na krátkých vlnách z Ekvádoru. Zkoumá také, jak by mohlo napomoci vzniku křesťanských stanic v klíčových městech Indie.
 
 První americkou obětí války byl muž víry
   (Religion Today) — První ohlášenou americkou obětí operace „Trvalá svoboda“ byl seržant z letecké základny Mountain Home, původem z Maine. Evander Earl Andrews (36) zemřel 10. října při havárii těžké techniky, když pomáhal budovat leteckou základnu u Aludeidu v Kataru na Arabském poloostrově. Andrews byl znám jako křesťan ochotný každému pomáhat. K nehodě došlo, když vysokozdvižným vozíkem vykládal náklad střeliva. Zanechal ženu Judy a čtyři děti, které žijí na základně v Mountain Home. V prohlášení, které přečetl její pastor a které vyšlo v The Idaho Statesman, Judy Andrews řekla, že smrt svého manžela, který zemřel při obraně země, přijímá. „Byl profesionálním letcem od svých 18 let a byl na to hrdý,“ řekla. „A jako křesťanka celým srdcem věřím, že je doma u Pána.“
 
 Filipínská vláda podepsala mírovou dohodu s muslimskými povstalci
   (Reuters) — Filipínská vláda ve čtvrtek oznámila, že s muslimskými separatisty bez ohledu na dřívější porušení příměří podepsala po jednáních v Kuala Lumpuru mírovou dohodu. Představitelé Islámské osvobozenecké fronty Moro a filipínské vlády vedou od pondělka rozhovory v malajském hlavním městě Kuala Lumpur a chtějí tak posílit příměří, které podepsali už v srpnu. Povstalci téměř 30 let bojovali za vytvoření islámského státu na jihofilipínském ostrově Mindanao, ale při pozdějších jednáních zprostředkovaných nejdříve Libyí a později Malajsií se spokojili s menšími zisky. S další skupinou muslimských povstalců, zvanou Abú Sajjáf, bojuje filipínská armáda na ostrově Basilan. Zde povstalci stále zadržují misionáře Martina a Gracii Burnhamovy.
Historie země
 
 Po hrozbách muslimů křesťané prchají z pákistánského města
   (Maranatha Christian News Service) — Protiamerické protesty donutily některé křesťany opustit Kvétu. Obávají se, že demonstrující budou následovat výzvy stoupenců Talibánu k útokům na neislámské cíle. Protivládní a protiamerické demonstrace v Kvétě v posledních dnech vyústily v násilnosti, které vedly k úmrtím a zraněním. Někteří křesťané hlásí, že je demonstranti napadli a na jejich domy házeli cihly. Muslimští zastánci tvrdé linie v Pákistánu se po amerických útocích na vládnoucí hnutí Talibán v Afghánistánu zapřisáhli, že povedou válku proti „nevěřícím“. Některým křesťanským rodinám v Kvétě bylo vyhrožováno smrtí, jestliže Spojené státy zaútočí na Afghánistán. „Každý den slyšíme výhrůžky,“ říká nejmenovaný křesťanský učitel. V Kvétě, která má 1,2 milionu obyvatel, žije asi 25 000 křesťanů.
Historie země
 
 Humanitární agentury dále poskytují pomoc Afghánistánu
   (CBN News) — Ačkoli západní humanitární organizace jako německá Shelter Germany, e. V., byly nuceny opustit Afghánistán, jiné skupiny stále poskytují pomoc prostřednictvím svých afghánských partnerů. World Vision (Světová vize), Christian Aid (Křesťanská pomoc) a britský Tear Fund (Fond Slza) sbírají peníze, aby mohly poskytnout tisícům afghánských uprchlíků jídlo, přikrývky a úkryt. Prezident Bush ve Washingtonu nabídl 320 miliónů dolarů na humanitární pomoc afghánskému lidu a okolním státům. Většina těchto prostředků má Afgháncům pomoci přežít nadcházející zimu.
   * HCJB World Radio vysílá evangelium ve čtyřech jazycích střední Asie: turkménsky, tádžicky, jihouzbecky a uzbecky. Chystá se také vysílání v dari, jednom z afghánských úředních jazyků, kterým mluví asi 8 miliónů obyvatel země.
 
 Teroristické útoky nezastavily evangelizaci v muslimských zemích
   (Mission Network News) — Přes nedávné teroristické útoky na Spojené státy a následnou válku s terorismem je evangelizace stále na postupu, říká Jerry Rankin, prezident International Mission Board (Mezinárodní misijní rada). „To poslední, co bychom měli udělat, je podlehnout strachu,“ říká. „Důvěřujeme Pánu. Lidé se v podstatě ptají: ‚Proč? Jak se to mohlo stát?‘“ Rankin říká, že muslimové jsou od útoků 11. září vůči evangeliu mnohem otevřenější. „Mnoho našich přátel a sousedů vyjádřilo soucit a lásku našim misionářům. To nám dává příležitost sdílet s nimi naději a jistotu, kterou máme.“
 
 Celosvětový nedostatek Biblí nekončí
   (Mission Network News) — Bible League (Biblická liga) hlásí, že asi 200 miliónů křesťanů na celém světě nemá Bibli a celosvětový nedostatek roste. Podle jejich odhadu by nejméně 2 miliardy lidí na světě Bibli dychtivě přijaly a četly, kdyby měly tu možnost.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz