Zprávy HCJB 28.10.2001 - 31.10.2001

 Opozice proti plánovanému shromáždění dalitů v Indii sílí
   (Bibles for the World/The Times of India) — Opozice hinduistů proti masovému shromáždění v Novém Dillí, plánovanému na 4. listopad, při němž podle předpokladů asi milión dalitů (nejnižší kasta, zvaná „nedotknutelní“, vyřazená z indického kastovního systému) opustí hinduismus, se stupňuje. Ram Rádž, přední dalitský vůdce a předseda Celoindické konfederace organizací SC/ST, pozval prezidenta společnosti BFTW (Bibles for the World – Bible pro svět) Rochungu Pudaita, aby na shromáždění promluvil a přednesl evangelium. Vzhledem k mnoha výhrůžkám ze strany militantních hinduistů však není jasné, zda Pudiate u této příležitosti promluví. Podle dřívějších zpráv měl na shromáždění přestoupit zhruba milión dalitů k buddhismu, ale co přesně se na shromáždění stane, není známo.
   John Pudaite (syn Rochungy Pudaita), viceprezident BFTW, říká, že VHP (Višva Hindu Parišád – Světová rada hinduistů) požaduje, aby ústřední indická vláda „shromáždění zakázala“ a aby policie dalitům zabránila sejít se na velkém otevřeném prostranství. „Podle posledních zjištění připravuje VHP 20 000 ‚dobrovolníků‘, kteří mají přijít a shromáždění přerušit,“ říká Pudaite. „To bezpochyby může vést k násilí.“
   List Times of India (www.timesofindia.com) minulý týden uvedl, že VHP „teď zkouší zbraně na dalitském vedoucím Ramu Rádžovi“. Vůdci VHP na tiskové konferenci řekli, že požadují, aby byl Rádž za pořádání dalitského shromáždění zbaven své funkce úředníka pro daň z příjmu. „VHP tvrdí, že v tomto případě nejde o to, aby dalité přestoupili k buddhismu, což by jim nevadilo, ale o snahu obrátit je na křesťanství.“ Deník citoval hinduistického aktivistu, který shromáždění nazval „pokusem vyvolat roztržku mezi hinduisty a křesťany v době, kdy svět bojuje s islámským terorismem“. Aktivista Radžendra Čaddha řekl: „Proti buddhismu nic nemáme. Ale materiály dostupné na Internetu ukazují na velké mezinárodní spiknutí vůdců křesťanských misií.“ V obavě z toho, že VHP program násilně naruší, vyzval Rádž vládu, aby proti podobným živlům podnikla preventivní kroky.
   BFTW se vzdala svého původního plánu rozdat na shromáždění 750 tisíc výtisků Janova evangelia, Nového zákona a dalších křesťanských knih. „Nepřijdou však nazmar,“ dodává John Pudaite, „Máme spoustu partnerů, kteří je potřebují. Neustále se modlíme, aby nás Pán vedl. On má všechno v rukou a on je vítěz. Nebojujeme bitvu sami. On už zvítězil.“ Podle odhadů žije v Indii celkem 260 až 300 miliónů dalitů.
Historie události
 
 V Pákistánu zabili ozbrojení muži 16 účastníků bohoslužeb
   (Assist News Service/World Evangelical Fellowship) — V neděli 28. října brzy ráno vtrhla do katolického kostela skupina šesti vousatých mužů na motocyklech a spustila palbu, při níž zabila nejméně 16 protestantů, kteří zde měli shromáždění. K útoku, který je zřejmě odplatou za letecké útoky USA proti sousednímu Afghánistánu, došlo v Bahavalpuru (asi 370 km jižně od Láhauru). Asi v 9 hodin ráno místního času, kdy útok začal, končila právě v katolickém kostele svatého Dominika první bohoslužba a bylo tam shromážděno asi 70 lidí. Militantní muslimové napřed zabili ochranku a pak sbor zasypali palbou z útočných pušek AK-47, při které zahynulo nejméně 15 věřících včetně pastora, reverenda Emanuela. Než začali střílet, vykřikovali hesla: „Pákistán a Afghánistán – hřbitov křesťanů!“ a „To je teprve začátek!“
Historie země
 
 Soud s humanitárními pracovníky v Afghánistánu odložen na neurčito
   (Mission Network News) — Associated Press hlásí, že soud s osmi zahraničními křesťany v Afghánistánu byl odložen na neurčito. Čtyři Němci, dva Australané a dvě Američanky, pracovníci německé humanitární organizace Shelter Germany, e. V., byli 3. srpna spolu se svými 16 afghánskými kolegy zatčeni a obviněni, že obraceli jiné na svou víru. Jsou drženi ve vězení v hlavním městě Kábulu. Obhájce zadržených říká, že afghánský nejvyšší soud nemůže vést řádné soudní řízení kvůli americkým útokům.
Historie události
 
 Súdánská vláda stále útočí na nemuslimské obyvatelstvo jihu
   (Religion Today/Christian Solidarity International) — Barnabas Fund (Barnabášova nadace) předává následující zprávu Mideast Newswire s prohlášením islámského extrémisty: „Letadla nevěřících bombardují Afghánistán a naše islámské letectvo to oplácí černým nevěřícím v Súdánu. Jihosúdánští povstalci dostávají podporu z Ameriky, a proto musí trpět.“ Zatímco Amerika Súdán „přivítala“ v mezinárodní protiteroristické koalici, súdánská vláda nadále podporuje terorismus proti svému vlastnímu lidu v jižní části země. Občanská válka začala v roce 1983, kdy se vláda pokusila převážně křesťanské černošské populaci na jihu země vnutit islámský zákon a arabskou kulturu. Súdánská vláda systematicky bombarduje vesnice, školy, nemocnice a kostely ve snaze demoralizovat místní obyvatelstvo. Od roku 1983 zahynuly přibližně 2 milióny nemuslimů a přes 4 milióny musely opustit domov, hlásí Komise USA pro uprchlíky. Ozbrojené síly a provládní milice uvrhly přes 200 000 žen a dětí do otroctví.
Historie země
 
 Maďarské evangelikální rádio zahájilo vysílání po Internetu
   (Assist News Service) — Když maďarská evangelikální rozhlasová služba neobdržela frekvenci pro místní vysílání v Budapešti, začala vysílat přes Internet. Rádio Ano vysílá rodinné křesťanské programy, hudbu i zprávy. „Jeho moderní program je zaměřen nejen na věřící, ale i na nevěřící,“ říká mluvčí Imre Nagy ve svém prohlášení. „Rádio Ano říká ano životu.“ Frekvenci, o kterou stanice, sídlící v Budapešti, žádala, přidělily maďarské úřady počátkem roku pravicové skupině. Nagy říká, že služba o frekvenci opět zažádá, jakmile se v maďarském hlavním městě některá uvolní. Více informací najdete na adrese www.yesradio.hu.
Historie země
   * Partnerská stanice HCJB World Radia v rumunské Oradei vysílá každý týden tři hodiny maďarských pořadů. Oradea je domovem jedné ze šesti stanic sítě Radio Voice of the Gospel (Rádio Hlas evangelia), společného projektu HCJB World Radia, Rumunské evangelikální aliance a Rumunské misijní společnosti.
 
 Do amerických škol se vrací důraz na modlitby
   (Mission Network News) — Po úspěchu akce „See You at the Pole“ (Sejdeme se pod vlajkou) minulý měsíc pokračují modlitby ve školách v celé zemi, říká John Hulett, ředitel Prayer Zone America (Modlitební zóna Amerika). Ve světle teroristických útoků získala modlitba větší váhu, říká. „Ochota modlit se a otevřenost pro modlitby ve školách je bezprecedentní. Florida přijala zákon, který umožňuje modlitby ve školách. V jedné místní škole v Grand Rapids se učitelé před vyučováním pravidelně setkávají k modlitbám.“ Hulett vybízí rodiče a studenty, aby se zapojili: „Když projíždíte školní zónou, považujte ji za modlitební zónu a modlete se za tu školu.“
 
 Z bombového atentátu na Filipínách podezíráni militantní muslimové
   (Assist News Service) — Členové islámské extrémistické skupiny Abú Sajjáfa na Filipínách jsou podezřelí z výbuchu nejméně dvou silných bomb ve městě Zamboanga, které zabily devět lidí a 21 dalších zranily. Bomby explodovaly téměř současně v pondělí před osmou hodinou večer u střediska pro děti, které se nachází asi 25 m od největší katolické katedrály ve městě. Členové armádní rozvědky z útoku obviňují skupinu Abú Sajjáfa, teroristické křídlo Usámy bin Ládina operující na jihu Filipín. Představitelé armády však hledají jasné důkazy o účasti skupiny. Na Basilanu bylo nedávno při ofenzívě filipínských vojáků zabito přes dvacet členů skupiny Abú Sajjáfa.
Historie země
 
 Filipínský činitel popírá zvěsti o popravě amerických zajatců
   (Reuters) — Podle sdělení místních úřadů jsou dva Američané, které již pět měsíců zadržuje filipínská muslimská povstalecká skupina Abú Sajjáfa, stále naživu. „Američtí zajatci Martin a Gracia Burnhamovi jsou navzdory fámám, že je skupina o víkendu na jihu provincie popravila, stále naživu,“ uvedl v pondělí guvernér Basilanu Waha Akbar. Do odlehlých oblastí své provincie vyslal několik lidí, aby ověřili víkendové zprávy, že Burnhamovi byli popraveni. „Několik spolehlivých zdrojů mě informovalo, že američtí zajatci jsou stále naživu a pohlavár Khadaffy Janjalani pronikl armádním kordonem na cestě do provincie Tawi-tawi (ostrov na jihu Filipín poblíž Malajsie), aby jednal o propuštění Američanů,“ řekl Akbar. Místní média hlásí, že teroristé před nedávnem propustili některé filipínské zajatce po zaplacení výkupného. Dalších jedenáct zajatců včetně manželů Burnhamových je stále v zajetí. Tisková mluvčí americké ambasády v Manile Karen Kelleyová v pondělí vyjádřila nad zvěstmi o popravě znepokojení. „Sledujeme tuto záležitost s velkými obavami a napětím,“ řekla. „Pravdivost zprávy ještě ověřujeme. Požadujeme bezpečné propuštění zadržených.“
Historie událostiHistorie země
 
 USA přidaly Severní Koreu na „černou listinu“
   (Religion Today) — Mluvčí ministerstva zahraničí Richard Boucher říká, že 26. října rozšířily USA černou listinu „zvláště znepokojivých“ zemí o Severní Koreu z důvodu restrikcí v otázkách náboženské svobody. Agentura Reuters sdělila, že pět zemí z loňského roku – Čína, Írán, Irák, Myanmar (Barma) a Súdán – na seznamu zůstává. Každoroční vypracování seznamu požaduje zákon o náboženské svobodě z roku 1998. Ministerstvo zahraničí poukázalo na afghánské vládnoucí hnutí Taliban pro obzvlášť hrubé porušování náboženských svobod. Afghánistán však nebyl na seznam zařazen, protože USA vládu náboženského hnutí Taliban nepovažují za legitimní. Boucher dodal, že Severní Korea byla letos na listinu přidána proto, že vláda zasahuje proti „neuznaným“ skupinám. „Objevily se také nepotvrzené zprávy o zabíjení členů ilegálních křesťanských církví. Dále se zdá, že lidé, kteří se snaží získávat pro svou víru jiné nebo kteří mají styky v zámoří, bývají vězněni a jsou jim ukládány kruté tresty.“ Írán, Irák, Severní Korea a Súdán byly také zařazeny na seznam zemí sponzorujících terorismus. Zpráva kritizuje i vlády Saudské Arábie, Turkmenistánu a Uzbekistánu, které se ve větší nebo v menší míře podílí na americké kampani proti terorismu.
 
 Věřící oslovují afghánské utečence v Uzbekistánu
   (Mission Network News) — Zatímco americké útoky na Afghánistán pokračují, mnoho afghánských uprchlíků utíká do sousedních zemí včetně Uzbekistánu, kde je evangelizace velkým problémem. Operation World (Operace svět) hlásí, že zatímco muslimové tvoří 83 % obyvatelstva, evangelikální křesťané představují jen 0,3 % . Celá Bible je přeložena jen do jednoho ze sedmi místních jazyků. Modleme se, aby křesťané v malých neregistrovaných církvích mohli úspěšně oslovovat utečence a přinášet jim čisté evangelium.
   * HCJB World Radio vysílá do Uzbekistánu na krátkých vlnách každý týden uzbecké pořady. Podle odhadů žije v dosahu vysílání 15 miliónů lidí, kteří mluví uzbecky.
 
 4. listopadu se křesťané modlí za pronásledovanou církev
   (Assist News Service) — Křesťané v Pákistánu, Indonésii, Nigérii a po celém světě se připravují na intenzivní pronásledování v důsledku zvýšeného napětí mezi muslimy a křesťany po teroristických útocích na USA z 11. září. Terry Madison, prezident Open Doors (Otevřené dveře) pro USA, vyzývá křesťany všude na světě, aby se v neděli 4. listopadu zúčastnili Dne modliteb za pronásledovanou církev. „Jestli byl někdy čas modlit se za pronásledované křesťany, tak je to teď. Průběžně dostáváme od našich spolupracovníků zprávy, že křesťané v pronásledovaných zemích se obávají prudkých reakcí. Musíme se modlit za sílu, neohroženost ve víře a za celkovou ochranu pro naše bratry a sestry v Kristu.“ Očekává se, že 4. listopadu uspořádá přes sto tisíc sborů v USA a další tisíce ve více než 130 zemích světa sbírky a modlitby na podporu trpící církve. Tammy Mossová, jedna z organizátorů akce, říká, že pronásledování je běžnější, než si lidé uvědomují. „Zhruba 200 miliónů křesťanů dnes čelí pronásledování, ať je to fyzické týrání, oddělení od rodiny, věznění nebo zabití,“ říká. „A dalších téměř 400 miliónů křesťanů čelí pro svou víru v Boha diskriminaci a omezování.“
 
 Ázerbajdžánský činitel odrazuje „cizí“ náboženské skupiny
   (Adventist News Network) — Vedoucí ázerbajdžánské Církve adventistů sedmého dne budou pokračovat v bohoslužbách i přes výzvu šéfa tajné policie, aby nemuslimské náboženské skupiny zmírnily své aktivity. Namig Abbassov, ministr národní bezpečnosti, uvedl v novinovém článku ze 16. října, že římskokatolická církev, hnutí Haré Krišna, baptisté a adventisté sedmého dne jsou „cizí“ náboženství a „ázerbajdžánský lid o jejich činnost vůbec nestojí.“ Tyto organizace by měly „výrazně snížit své aktivity a v lepším případě je úplně zastavit.“ Za důvod, proč nemůže cizím náboženským skupinám v Ázerbajdžánu zajistit bezpečnost, označil Abbassov „zvýšené riziko terorismu“. Některé skupiny také obvinil, že jsou předvojem zahraničních tajných služeb. Ivan Zavričko, koordinátor církve adventistů v Ázerbajdžánu říká, že jejich členové nejsou zastrašeni. „Navzdory všem těm prohlášením poradce pro národní bezpečnost adventisté pokračují v bohoslužbách. Církev své aktivity nezastaví,“ říká.
   * Spolu s místními partnery v ázerbajdžánském Baku a studiem Hosanna se HCJB World Radio podílelo na dramatizaci Nového zákona v rámci projektu Faith Comes by Hearing (Víra je ze slyšení). Nahrávky, pořízené před třemi lety, se upravují pro rozhlasové vysílání.
 
 Kazašští věřící používají pro šíření evangelia stany
   (Missions Insider) — Kazašské domácí misie šíří evangelium staromódním způsobem – shromáždění mají ve stanech. Zjistili však, že malé stany jsou mnohem lepší než ty velké, které se používají v Africe, zvláště když většina přítomných jsou muslimští Ujgurové. Jejich společenství se schází v tradičních stanech, zvaných jurty. Teď je opět vybalují, aby si v nich poslechli Kristovo evangelium, někteří poprvé v životě. To co slyší, je pro ně zcela nové a jiné, ale zatím se zdá, že se jim to líbí. Evangelizační shromáždění ve stanech navštěvují tisíce Ujgurů.
 
 „Tajný svatostánek“ pomáhá vojákům vytrvat ve víře
   (Religion Today) — Málo známou zbraní armády USA je mobilní modlitebna, která může být také nazvána „Tajný svatostánek“. Kaple „v kontejneru“ může být shozena z nákladního letadla a za šest hodin se může změnit v mezidenominační náboženské centrum, sloužící křesťanům, židům i muslimům. „Vybalená z kontejneru a smontovaná měří 18 m a pojme 100 osob. Má vlastní zdroj energie, elektronické piano a digitální zpěvník.“ Je dílem Natick Labs, výzkumného centra, vyvíjejícího pro armádu produkty špičkové techniky.
 
 Na prvním shromáždění kampaně přijalo Krista 5000 Súdánců
   (Sammy Tippit Ministries) — Dnes (31. října) přijalo téměř 5000 lidí pozvání ke Kristu již v úvodním shromáždění pětidenní evangelizační kampaně v Chartúmu vedené evangelistou Sammym Tippitem. Sdělili to překvapení církevní představitelé. „Myslím, že zdejší lidé nepředvídali odezvu, kterou nyní prožíváme,“ řekl Tippit, „a i když jsme vyškolili stovky poradců, tisíce zájemců je prostě zaplavily. Shromáždění se konají na žádost Celosúdánské rady církví, zastřešující kněze a pastory z nejrůznějších církví a denominací – katolíky, tradiční protestanty i evangelikály. Shromáždění budou pokračovat až do nedělního večera. Dnešní shromáždění navštívilo asi 20 000 lidí. Ve čtvrtek 1. listopadu navíc začne třídenní konference pro více než 500 pastorů a klíčových vedoucích.
Historie země
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz