Zprávy HCJB 8.3.2002

 Na novém videozáznamu vypadají filipinská rukojmí zdravěji
   (Reuters/New Tribes Mission) - Americký misionář zadržovaný muslimskými filipinskými povstalci uvedl na videozáznamu doručeném ve čtvrtek, že jeho únosci se zaměřují na Američany, ale i na Evropany a jiné občany západních zemí kvůli středovýchodní politice Spojených Států. Záznam, který získali Reuters ukazuje, že dvojice misionářů, Martin a Gracie Burnhamovi z New Tribes Mission (NTM), je v poměrně dobrém zdravotním stavu. Už nejsou tak vyhublí a přepadlí, jako byli na předchozích videozáznamech, které v listopadu promítaly filipinské a americké stanice. Není však jisté, kdy byl záznam pořízen. V tiskovém prohlášení krizového týmu NTM se uvádí, že snímek nevnáší do devítiměsíčního zadržování Burnhamových „žádný nový prvek“. „Záznam jsme viděli a podle nás je měsíce starý. Vypadá to, jakoby Martin byl nucen číst z prohlášení připraveného jeho vězniteli. Nemyslíme, že záznam osvětluje nějaké nové skutečnosti,“ uvádí se v prohlášení. Burnhamovi byli uneseni muslimskou skupinou Abu Sajáfa – údajně napojenou na síť Al-Kajdá – z ostrovního letoviska ve středních Filipinách loni v květnu a odvedeni do povstalecké pevnosti na jihu Basilanského ostrova. Informátoři, kteří poskytli video, ale odmítli odhalit svou totožnost řekli, že unesený pár byl natáčen v polovině ledna. V prohlášení čteném Martinem se uvádí, že únosci se zaměřují na „občany USA, Evropany a příslušníky dalších západních zemí“ z více důvodů včetně americké podpory Izraele a pokračujícím sankcím proti Iráku a Libyi.
 
 Misionáři a sbory v Kolumbii znovu ohroženy.
   (Latin America Mission News Service) - Americké velvyslanectví v kolumbijské Bogotě varuje evangelijní misionáře a sbory na kolumbijském venkově před možnými útoky povstalců. Varování, které nebylo zveřejněno na internetové stránce ambasády, ale jež bylo potvrzeno misionáři přebývajícími v Kolumbii, přišlo po nedávném krachu mírových rozhovorů mezi vládou a Revolučními ozbrojenými silami Kolumbie (FARC). V prohlášení zaslaném misionářům sídlícím v Kolumbii velvyslanectví vyzývá „představitele všech misijních organizací v Kolumbii, aby se spojili se svými pracovníky v terénu a před hrozbou je varovali.“ Pracovníci velvyslanectví řekli úředníkům misií pečujícím o bezpečnost, že nejohroženější jsou ti, kdo žijí ve venkovských oblastech mimo větší města jako Bogota, Medellín, Cali,, Cartagena a Barranquilla. „Bezpečnostní oddělení velvyslanectví upozorňuje Američany, kteří by snad měli nějakou práci na venkově, aby byli velmi ostražití a aby znovu zvážili, zda jejich přítomnost na místě je absolutně nutná,“ řekl Jim McCauley z misijní organizace Wycliffe Bible Translators. Boj trvající již 38 let si jen za posledních 10 let vyžádal přes 40.000 obětí na životech. *Společně s místními misijními organizacemi vysílá HCJB World Radio evangelium na FM stanicích ve čtyřech kolumbijských městech. Misie také šíří španělské programy po celé zemi a dál do Latinské Ameriky na krátkých vlnách z Ecuadoru.
 
 V Nepálu roste odpor proti evangeliu.
   (Mission Network News) - K novému krveprolévání a tvrdým policejním zákrokům v Nepálu se přidal i odpor proti evangeliu. Misijní organizace International Needs Network oznamuje, že jak vládní úředníci, tak povstalci dali křesťanům na srozuměnou, že s otevřenou evangelizací je konec. Nicméně v posledních měsících bylo založeno šest nových misijních sdružení. To svědčí o síle evangelia. Dojem z vánočních programů umožňuje pokračující evangelizaci, protože příběh Ježíšova narození se dotkl srdcí mnoha lidí.
 
 Čína odřízla přívod energie a vody pro křesťany v domově důchodců
   (Religion Today) – Jak uvádí Reuters na Netscape, ve snaze vystěhovat křesťany z domova důchodců odstřihly čínské úřady přívod energie a vody pro skupinu starých lidí, kteří byli zadrženi během nedávné návštěvy presidenta Spojených Států George W. Bushe v Číně. Chen Zhongxin, 63 let, je vedoucí domova, kde policie minulý týden zatkla asi 40 křesťanů, když se shromáždili k modlitbě. Devět starých křesťanů, z nichž nejstaršímu je 98 let, a dvě děti (jedno slepé, druhé retardované) žijí v provizorním cihlovém přístěnku na okraji Pekingu. „Každý tady ví, že jsme jen skupinka starých křesťanů,“ řekl jejich mluvčí. Čína zakazuje náboženskou činnost mimo organizace uznané státem, ale milióny oddaných křesťanů se modlí v ilegálních shromážděních a v neformálních modlitebních skupinkách. Ti, kteří byli zajati, byli krátce po tom, co Bush opustil zemi, propuštěni, ale Zhongxin řekl, že policie mu vyhrožovala pokutou v hodnotě 6 000 amerických dolarů, jestli „domov nezavře nebo nepřestěhuje.“
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz