Zprávy HCJB 11.3.2002

 Baptisté popírají, že by chtěli podat žalobu kvůli zkáze letadla v Peru.
   (Association of Baptists for World Evangelism) - Michael Loftis, prezident sdružení Baptists for World Evagelism (ABWE), odmítá předchozí tiskové zprávy o tom, že by misionáři, jejichž letadlo bylo neúmyslně sestřeleno peruánskou armádou loni v dubnu, hodlali žalovat vládu USA o 35 milionů dolarů. „Pravda je tato: ani ABWE, ani nikdo z postižených rodin se k požadavkům na odškodné neuchýlil, ani se nyní s nikým nesoudíme, ani po takovém soudním řízení netoužíme,“ řekl Loftis. Deník The Washington Post zveřejnil 22. února zprávu, podle které ABWE a postižení misionáři žalují americkou vládu o odškodné za letecké neštěstí, ke kterému došlo 20. dubna 2001 nad peruánskou džunglí. Peruánské ozbrojené síly si tehdy spletly letoun misionářů se strojem pašeráků drog a sestřelily ho. Katastrofu přežili misionář Jim Bowers a pilot Kevin Donaldson, ale misionářová manželka Roni a jeho dcera Charity zahynuly. „ABWE se neúčastní žádných rozhovorů týkajících se finanční podpory rodinám v souvislosti se zraněním, resp. smrtí Roni a Charity Bowersových, i když šlo o nezákonnost. Nejsme ani zasvěceni do podrobností jakýchkoli úvah na toto téma,“ dodává Loftis. Výbor ABWE pouze pověřil svého právníka Dona Davise, aby se spojil s příslušnými úřady a pokusil se vyčíslit přímé finanční ztráty způsobené útokem na letadlo. „V prvé řadě jde o náhradu ztraceného letadla, které bylo pořízeno laskavostí našich dárců,“ říká Loftis. *HCJB World Radio pomáhá spolu s místními organizacemi budovat křesťanské rozhlasové vysílání v sedmi peruánských městech. Přidružené stanice ve třech městech (Lima, Pacallpa a Túmbez) vysílají i španělské pořady pro Latinskou Ameriku z družice ALAS. Signál pro tuto družici je výsledkem společného úsilí HCJB World Radio a Trans World Radio. Kromě toho HCJB World Radio pořádá semináře pro pastory po celém Peru v rámci programu Apoyo, který je společným dílem HCJB a Leadership Resources International.
 
 Útlak Jihočínské církve pokračuje.
   (Compass) - Přes mezinárodní protesty a přes výzvy prezidenta George W. Bushe ke svobodě vyznání, které vyslovil při své únorové návštěvě Číny, představitelé i členové 50-tisícové Jihočínské církve stále trpí vážným pronásledováním ze strany čínské vlády. Přes 200 představitelů církve je uvězněno. Sedmdesát křesťanů již bylo odsouzeno a posláno do různých přísně střežených věznic po celé Číně. Pět nejvyšších představitelů církve bylo původně odsouzeno k smrti, ale v jejich případě bylo připuštěno nové soudní řízení. Domy všech uvězněných byly prohledány a movitý majetek zabaven. Přes 1000 dalších církevních pracovníků nemá žádný příjem, prakticky se skrývají a nemohou se vrátit domů. Zvláště policie v Hubei se vyznamenává nesmírnou brutalitou vůči vězňům.
 
 New Tribes Mission naplní svůj pravidelný modlitební den modlitbami za unesené.
   (New Tribes Mission) - Misionáři z New Tribes Mission (NTM) se po celém světě shromáždí v úterý 12.března k modlitbám za své unesené spolupracovníky Martina Gracii Burnhamovy a za filipinskou zdravotní sestru Doboru Yap. Toto zvláštní téma se stane náplní pravidelného měsíčního modlitebního dne NTM. Členové výkonného výboru NTM naléhají na všechny věřící, aby se k modlitbám za unesené připojili. „Vidíme užitečnost společných modliteb s našimi bratry a sestrami v Kristu,“ řekl místopředseda výkonného výboru Dan German:"Zdá se, že Bůh používá ty chvíle, které s Ním trávíme na přimluvách za druhé, k rozšíření našeho porozumění." 42-letý Martin a 43-letá Gracia, oba z Kansasu, byli uneseni 27. května 2001 muslimskou skupinou Abu Sajáfa z filipinského letoviska na ostrově Palawan. Martin vyrostl na Filipinách, kde se jeho rodiče věnovali misijní činnosti 32 let. Burnhamovi jsou členy NTM od roku 1985. Únosci údajně žádají za jejich propuštění 2 miliony dolarů. NTM výkupné ze zásady neplatí.
 
 Události z 11. září podnítily církve ke sjednocení a rozšíření evangelizace
   (Mission Network News) – V rámci šestiměsíčního výročí teroristických útoků na USA se ukázalo, že tato událost byla rychlým podnětem pro církve, aby pracovaly společně a rozšířily evangelizaci. Například organizace Mezinárodní pomoc (International Aid) k tomuto úsilí přispěla tím, že poskytla poradenskou činnost pro traumatizovné lidi, dobrovolnou pomoc, finanční příspěvky pro evangelizaci a další. Církevní představitelé říkají, že tato dobrovolná asistence pomohla spojit církve a lidi dohromady, a dala církvím příležitost, aby poskytovaly dlouhodobou duchovní a emocionální podporu.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz