Zprávy HCJB 12.3.2002

 12 lidí ušlapáno, když bandité napadli modlitební shromáždění v Nigérii.
   (Charisma News Service) - Pravidelné čtvrteční modlitební shromáždění v nigerijském Enugu bylo 7. března přerušeno bandity, kteří vyvolali úprk stovek modlících se lidí. Oznamují to The Los Angeles Times. Nejméně 12 osob zahynulo. Mluvčí diecéze Evans Offor řekl, že ozbrojenci, kteří nakonec sami nikoho nezranili a zmizeli, údajně chtěli chytit nebo ublížit katolickému knězi Ejike Mbaka, který shromáždění vedl. Offor dodal, že Mbaka byl opakovaně šikanován a hledán vládními úředníky státu Enugu kvůli výslechu. Reverend Obiora Ike, generální vikář římskokatolické diecéze v Enugu řekl, že bandité vtrhli do shromáždění pod širým nebem na samém závěru. Offor dodal, že oběti se snažily před násilníky uniknout: „Vetřelci vypadali jako lupiči, jako nájemní vrazi. Začali znepokojovat lidi u vchodu, ti se vyděsili a nastala vřava.“ Modlitební shromáždění je pravidelně navštěvováno tisíci lidí doufajících ve svou záchranu od bídy a nemocí. *HCJB World Radio spolu s Touch Ministries, SIM a Evangelical Church of West Africa začali v roce 2000 vysílat jednou týdně půlhodinový pořad v jazyce Ibogo. Program je šířen na krátkých vlnách a je učen asi 15 milionům lidí hovořících tímto jazykem
 
 Americký průzkumný letoun pomáhá hledat filipinská rukojmí.
   Představitelé americké armády přiznali, že americký průzkumný letoun pomáhá filipinským silám operujícím na ostrově Basilan lokalizovat místo pobytu únosců ze skupiny Abu Sajáfa a jejich tří rukojmí, hlásí The Manila Times. Toto je první konkrétní známka, že v úsilí o záchranu před 10 měsíci unesených misionářů Martina a Debory Burnhamových a filipinské ošetřovatelky Debory Yap je používáno americké zařízení a vojenský personál. Brigádní generál Emmanuel Teodosio řekl reportérům, že armáda má značnou naději na rychlou záchranu tří unesených, ale „je stále otázkou, zda pohyb zachycený Orionem (průzkumným letounem) je pohybem Abu Sajáfovy skupiny. Podobné signály někdy vyvolají i divoká zvířata v džungli, pohyb stromů ve větru a oheň.“ Představitelé armády uvádějí, že hlavní úsilí záchranných oddílů se zaměřuje na centrální vysočinu Basilanu. Kromě Orionu a tří velkých vrtulníků Chinook Američané zapojili i tři vrtulníky Pave Hawk. Ty byly v minulosti použity k záchranným a pátracím akcím po nedávné katastrofě vrtulníku Chinook na filipinském pobřeží, kdy zahynulo10 pilotů. Teď se používají pro odvoz nemocných a raněných vojáků a k jiným humanitárním účelům.
 
 650 domů slavnostně předáno v nepokoji zmítaném západoindickém státě.
   (World Relief) - Ve stejném státě, kde před týdnem začaly hrůzné nepokoje, představitelé organizace World Relief, Gustavo Crocker a Charles Moon byli aktivními svědky předávací slavnosti, které se zúčastnili následovníci tří různých náboženství. Jen tak tak přitom unikli blízkým násilnostem. Oba představitelé navštívili západoindický stát Gujarat u příležitosti oficiálního předání 650 znovu postavených obydlí poškozených loňským zemětřesením. To zahubilo 20.000 lidí a postihlo rozsáhlé skupiny obyvatelstva. World Relief se spolu s místními obyvateli a úřady ve třech vesnicích podílel na stavbě domů se zvýšenou odolností proti zemětřesení. Ve stejné chvíli, kdy byly domy předávány, se hinduisté a muslimové střetli jen několik mil odtud. V blízkém městě Buhj indický řidič odvážející oba muže z oslavy náhle dal zpátečku, otočit se a odjel jinudy. Oběma teprve pak došlo, že řidič prchal před rozkaceným davem hrnoucím se dolů po cestě. „Ještě třicet sekund a byli bychom přímo mezi nimi,“ řekl Crocker, senior World Relief a viceprezident pro mezinárodní programy. „Když jsme oblast viděli později, vypadala, jakoby se tudy přehnalo tornádo.“ Během náboženských nepokojů minulého týdne bylo tak zabito přes 600 lidí včetně 60 hinduistů upálených ve vlaku a 42 muslimů upálených při útoku na jejich obytný komplex.
 
 Dav napadl indického evangelistu při kázání
   (Mission Network News) – Indický evangelista je vděčný za to, že je naživu po tom, co byl napaden minulý týden v Gujaratu v Indii. Simon Paul, národní kazatel z Gospel Revival Ministries, řekl, že byl zbit davem hinduistů, když kázal v regionu Dangs. Také dodal, že dav zbil všechny účastníky kázání, pak zapálil budovy kolem, ale budova církve sama byla ušetřena.
 
 Tisíce vysokoškoláků využívají jarní prázdniny ke službě Bohu
   (Mission Network News) – Zatímco milióny vysokoškoláků po celých Spojených Státech si užívají zábavy během svých jarních prázdnin, tisíce jich slouží Pánu. Například 700 vysokoškolských klubů z celé země se účastní stavby Habitat for Humanity's Collegiate Challenge, říká president misijní organizace Millard Fuller. „Více než 10 000 studentů, kteří teď mají jarní prázdniny, nám pomůže stavět domy v rámci Habitat po celé zemi. Studenti vybrali okolo miliónu dolarů jako příspěvek na nákup materiálu. ... Toto číslo každý rok roste.“ Fuller říká, že tato služba je něco víc než jen stavění domů. „Znám tolik lidí, kteří skrze tuto službu přišli k Pánu. Popravdě, lidé přicházejí k Pánu a žádají křest na základě toho, co prožijí při práci na Habitat. To zahrnuje vlastníky domů, dobrovolníky a další.“
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz