Zprávy HCJB 14.3.2002

 Muslimové napadají kostely a křesťany v Etiopii a v Somálsku.
   (Voice of the Martyrs) - Křesťané v severovýchodní Etiopii a v severním Somálsku nesou hlavní nápor několika posledních místních muslimských útoků. Na protest proti Američany vedenému útoku na Afghánistán se nedávno shromáždily tisíce muslimů v somálské Argesse. Aby upokojila jejich pomstychtivé požadavky, vláda 15.února zbořila jeden chrám etiopské církve ve městě a uvěznila tři představitele sboru, jejichž jména jsou: Hanna Bekelle, Solomon Worku and Zewdnesh Bekele. Členové místní církve se nyní skrývají před místní milicí a tři uvěznění jsou údajně surově biti. Při jiných incidentech muslimský dav 7.března zaútočil na dva kostely v převážně muslimské čtvrti města Wello v severovýchodní Etiopii. Zničil budovy a zbil věřící. Konečně v minulém týdnu byl napaden a zraněn tak, že musel být převezen do nemocnice, křesťanský konvertita Guerta Hammed, původně muslim. Muslimští výtržníci žádají jeho smrt. Hammed je misionář a zúčastňuje se práce na překladu Bible do jazyka kmene Afar. *Australský personál HCJB World Radio připravuje záznamy pořadů v jazyce Oromo, které pak pro 28 milionů příslušníků této jazykové skupiny vysílá na krátkých vlnách FEBA Radio.
 
 Dva zahraniční křesťané stále vězněni v Saúdské Arábii.
   (Mission Network News) - Dva křesťanští běženci jsou již od srpna vězněni saúdskoarabskou náboženskou policií a rozhodnutí o jejich deportaci se protahuje. Compass Direct oznamuje, že tyto dvě osoby patří do skupiny 14 křesťanů zahraničního původu uvězněných loni v létě. Všichni byli aktivními členy soukromě po domácnostech se scházejících a modlících se křesťanských sborů. Saúdská Arábie je začala deportoval v lednu. V této zemi křesťané pro svou víru riskují vězení, bičování a deportaci.
 
 Mladí čínští misionáři pohnuli k pokání tisíce lidí.
   (Charisma News Service) - Děti a mládež patři k lidem, které Bůh mocně používá pro své vítězné tažení Čínou. Neohrožení mladí kazatelé cestují od vesnice k vesnici. Často je jim v patách policie, která se zoufale snaží udusit klíčící podzemní církev. Podrobnosti tohoto mladistvého úsilí ukazují nedávné zážitky amerického misionáře Randy Clarka z jeho poznávací cesty po Číně. Během svého tajného setkání s představiteli jednoho místního nepovoleného církevního sdružení Clark slyšel svědectví dvou mladých dívek – typických představitelek nové vlny misionářů. Obě mladé ženy, 18 a 16 -letá, vyprávěly, jak dvakrát ročně odcházejí ze svých domovů na několikaměsíční misijní výpravy od města k městu a vydávají svědectví, dokud se někdo neobrátí. Nově věřící pak často zvou tyto potulné modlitebnice, aby u nich zůstaly a pozvou i své známé a příbuzné, aby rovněž slyšeli o Ježíši. Když je tak založen sbor, pár se stěhuje do dalšího města nebo vesnice. Tímto způsobem se tisíce lidí obrátily ke Kristu.
 
 Zdravotní humanitární organizace přináší fyzickou i duchovní potravu na Kubu
   (Mission Network News) – Navzdory dohodě o finanční pomoci ve výši 32 miliónů dolarů mezi Spojenými Státy a kubánskou vládou na Kubě nestále přetrvává nedostatek potravy. Avšak napětí mezi těmito dvěma zeměmi se opět zvyšuje kvůli kubánskému spojení s terorismem. Měnící se politická situace znamená, že břemeno pomoci lidem padá na křesťany, jak říká John McWilliams z Medical Ambassadors International. „Po fyzické stránce je zde hodně slepých uliček a je to pro ně těžká doba. To je otvírá duchovně a pomáhá jim hledět dál než jen na to fyzické. Máme v plánu poslat dalších alespoň čtyři až šest týmů do jiných oblastí na ostrově, hned jak pevně stanovíme model této činnosti.“ McWilliams dále říká, že lidé reagují kladně na evangelizaci zdravotnické misijní organizace. „Církve, s kterými pracujeme, používají metodu růstu nazývanou „buňka“ nebo „rodinná skupinka“, protože nemohou stavět církevní budovy ke shromažďování. Je pro ně nezákonné stavět kostely, a tak se rozšiřují skrze rodiny.“
 
 Porutgalské vysílání rádia HCJB World Radio se v průzkumu umístilo vysoko
   (HCJB World Radio) – HCJB World Radio i nadále sbírá odměny za výbornou programovou skladbu. Poslední vyznamenání obdržela organizace za vysílání v portugalském jazyce. Santa Rita DX Club, největší brazilský posluchačský klub na krátkých vlnách, zvolil stanici rádia HCJB v Quitu v Ekvádoru jako druhou nejoblíbenější stanici z 20 mezinárodních stanic na krátkých vlnách, přičemž před nimi se umístila pouze British Broadcasting Corporation (BBC). Ředitel mezinárodního rádia Curt Cole pogratuloval oddělení pro vysílání v portugalštině za jeho velké programové úsilí. „Zcela jasně se dobře vyrovnáme takovým krátkovlným obrům jako jsou BBC, Radio Japan, Deutsche Welle, Radio Canada International, Hlas Ameriky a další.“ Portugalská programátorka HCJB Eunice Carvajal byla také zvolena za „Nejlepší ženskou moderátorku,“ zatímco misionáři v důchodu Victor Arndt a Mario Niki se dělí o druhé místo v kategorii „Nejlepší moderátor muž.“ k tomu všemu se HCJB World Radio umístilo na prvním místě za „Nejlepší DX Program“ (vysílání pro posluchače s různými koníčky na dlouhou vzdálenost), na druhém místě za „Nejlepší žurnalistický program“ a na třetím místě za „Nejlepší různorodý program.“ Ceny jsou udělovány na základě výzkumu z roku 2001, na který odpovědělo 636 portugalských posluchačů: 71 procent účastníků bylo mužů a průměrný věk byl 37 let. 55 procent poslouchá vysílání na krátkých vlnách denně a 40 procent poslouchá alespoň jednou týdně. Portugalské programy vyrobené v brazilských studiích HCJB World Radio v Curitibě a v Quitu jsou vysílány po celém světě na krátkých vlnách z Ekvádoru. Portugalské programy poslouchá více posluchačů než programy v jakémkoliv jiném jazyce vysílaném na HCJB World Radio. Programy jsou také vysílány na místních stanicích v Brazílii.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz