Zprávy HCJB 15.3.2002

 Baptistická misie uplatňuje náhradu škody za letadlo sestřelené v Peru.
   (Mission Network News) - Sdružení Baptists for World Evangelism (ABWE) žádá, aby je vláda USA odškodnila za neštěstí loni v dubnu, kdy při společné americko-peruánské protidrogové vojenské operaci bylo omylem sestřeleno letadlo misionářů, přičemž zahynula misionářka Rono Bowersová a její dcera Charity. Baptistům při uplatňování nároku pomáhá kongresman Peter Hoekstra. „Ani Jim Bowers, ani Kevin Donaldson (kteří havárii přežili), za tento nezákonný zásah nedostali ani desetník od vlády Peru, ani od USA ,“ řekl Hoekstra. „Musíme se ujistit, že misijní organizace nebude poškozena. Přišli o letadlo.“ Misionáři také žádají omluvu. Don Davis z ABWE doufá v uspokojivý výsledek jednání. Řekl: „Létání vlastními stroji je důležitou součástí naší kazatelské misijní služby. „Myslíme, že našim misionářům by mělo být zajištěno bezpečné létání, i když uznáváme, že vláda musí dělat vše, co je v jejích silách, aby omezila příliv drog do našeho kulturního prostředí. Chceme i touto cestou ujistit, že vládní úsilí v boji proti drogám podporujeme.“ *HCJB World Radio pomáhá spolu s místními organizacemi budovat křesťanské rozhlasové vysílání v sedmi peruánských městech. Přidružené stanice ve třech městech (Lima, Pacallpa a Túmbez) vysílají i španělské pořady pro Latinskou Ameriku z družice ALAS. Signál pro tuto družici je výsledkem společného úsilí HCJB World Radio a Trans World Radio. Kromě toho HCJB World Radio pořádá semináře pro pastory po celém Peru v rámci programu Apoyo, který je společným dílem HCJB a Leadership Resources International.
 
 Argentinské sbory a misionáři se dále potýkají s potížemi.
   (World Pulse) - Argentinské církevní sbory jsou postaveny před bolestná rozhodnutí vynucená tíživými ekonomickými, politickými a společenskými problémy země. Podle misionářů jsou již lidé unaveni vládou zkorumpovaných politiků. Kolem poloviny z 37 milionů obyvatel země žije pod hranicí chudoby, nezaměstnanost dosahuje 22 procent a mnoho jich zcela ztratilo naději na slušný život. Jeden misionář k tomu poznamenal, že v přepočtu na počet obyvatel působí v Argentině více psychologů, než kdekoli jinde na světě. Sbory a církve jsou tak nuceny zvýšit hmotnou pomoc postiženým, což má velký dopad ve smyslu evangelizace. Ale misionáři teď někdy dostávají od svých sborů méně. Přitom v padesáti zemích světa působí asi 500 argentinských misionářů. *Latinskoamerická satelitní síť ALAS společně s HCJB World Radio a Trans World Radio pokrývá svým křesťanským vysíláním 18 zemí. Program z družice šíří přes 100 pozemních vysílačů. Tyto vysílače jsou i ve třech velkých argentinských městech - Buenos Aires, Córdobě a Jujuy.
 
 Muslimové odpykávající si trest v amerických věznicích se snaží přitáhnout své křesťanské spoluvězně k islámu.
   (Assist News Service) - Bob Morey, zakladatel organizace Faith Defenders říká, že jedním z nejvděčnějších míst při svědectví muslimům jsou americké věznice. Morey dodává, že většina evangelikálních křesťanů a pastorů – dokonce i vězeňských – neví, jak muslimům svědčit. Přitom žádostí vězňů o zaslání materiálů jeho misie a o biblické hodiny přibývá rychleji, než potřebných finančních zdrojů. „Zatímco někteří naši představitelé jen naříkají nad množstvím Afroameričanů a příslušníků jiných etnických menšin v našich vězeních, muslimové „si radostně mnou rukama“ nad možností přesvědčit je zde o Islámu, a také to dělají,“ říká Morey. Některé odhady hovoří o 30.000- 50.000 vězňů obrácených v amerických věznicích ročně k islámu.
 
 5 000 církevních vůdců se má setkat v Burkina Faso
   (Mission Network News) – Očekává se, že 26 – 29 března se v západní Africe v zemi Burkina Faso sejde až 5 000 pastorů a církevních vůdců na speciální konferenci. President organizace Globální pokrok (Global Advance) David Shibley říká, že toto je strategická země ke konání programů pastoračního školení. „Padesát procent obyvatel Burkina Faso jsou muslimové. Navzdory tomu zde velmi rychle rostou evangelické církve. Mnoho z nově obrácených jsou bývalí muslimové. Proto je to dobré místo – a důležité místo – nejen pro evangelizaci tohoto národa, ale také jako předmostí pro šíření evangelia do celé západní Afriky.“ To je pouze jedna ze 40 konferencí plánovaných na tento rok po celém světě organizací Global Advance. *HCJB World Radio spolu s místními partnery pomáhá v osmi městech země Burkina Faso začít místní rádiové vysílání. Vysílání probíhá v devíti jazycích: v arabštině, v jazycích Bissa, Dioula, Fulfuldé, Goulmacéma, Kasséna, Lélé, Mooré a ve francouzštině. Plánují se dvě přidružené stanice v dalších dvou městech země.
 
 Výzkum: Většina věřících ve Spojených Státech odmítá absolutní morální hodnoty
   (Ministries Today/Barna) – Dva národní výzkumy nedávno provedené skupinou Barna Research Group odhalili několik zneklidňujících zjištění o tom, čemu křesťané v USA věří ohledně relativity pravdy. Jeden výzkum se zaměřil na dospělé a druhý na mladistvé, oba pak zahrnovali křesťany i nevěřící. Účastníci výzkumu měli říct, zda věří, že existují absolutní morální hodnoty, které se nemění, nebo zda je morální pravda relativní vzhledem k okolnostem.Jenom 32 procent znovuzrozených dospělých řeklo, že věří v absolutní morální pravdu. I když je toto číslo vyšší o 15 procent oproti nevěřícím účastníkům, kteří také věří v morální absolutno, přesto tento fakt na něco upozorňuje. Ještě více znepokojující byla odpověď od mladistvých. Pouze 9 procent znovuzrozených mladých lidí věří v absolutní morální hodnoty, a stejně odpověděli 4 procenta mladých nevěřících.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz