Zprávy HCJB 18.3.2002

 Nejméně 5 zabitých a 45 zraněných po útoku na kostel v Pákistánu.
   (Assist News Service/Voice of the Martyrs) - Nejméně pět křesťanů včetně dvou Američanek – manželky a dcery amerického diplomata – bylo zabito a dalších 45 osob bylo zraněno při ozbrojeném útoku na kostel Protestantského Mezinárodního Sboru v pakistánském hlavním městě Islamabádu. Útok byl proveden ráno 17.března asi v 10:50 hodin jedním nebo dvěma muži. Očití svědci uvádějí, že v kostele explodovaly nejméně tři ruční granáty: „Exploze mnou otřásly … byly to ohlušující rány,“ řekl britský pracovník pomocné organizace Nick Parham, který pracuje pro agenturu Tearfund. Příčina útoku je nejasná, nicméně analytici soudí, že by jí mohla být podpora Pakistánu pro Američany vedenou válku proti terorizmu. K útoku došlo ve chvíli, kdy se k modlitbě shromáždilo asi 70 věřících. Kromě dvou Američanek zahynula afghánská žena a pakistánský občan. Totožnost páté oběti se zatím nepodařilo zjistit. Kostel leží asi půl kilometru od amerického velvyslanectví a je při nedělních bohoslužbách běžně navštěvován diplomaty a jejich rodinami. Jde o jeden z asi 1000 mezinárodních sborů se službou vedenou v angličtině. Nynější útok v Pakistánu patří k nevážnějším od loňského října, kdy muslimští fanatici napadli kostel v Bahawalpurském okrese, zahájili zde palbu z automatických zbraní do nedělního shromáždění a zabili tak 15 lidí.
 
 Katolický arcibiskup v Kolumbii zastřelen.
   (Assist News Service) - Arcibiskup Isaias Duarte Cancino byl zabit neznámými střelci v kolumbijském městě Cali. Dle místních úřadů i očitých svědků k vraždě došlo v sobotu 16. března chvíli poté, co arcibiskup celebroval mši. „Objevili se dva muži s pistolemi a začali střílet. Trefili ho třikrát nebo čtyřikrát, možná šestkrát,“ řekl pro místní rozhlasovou stanici arcibiskupův řidič Edilberto Ceballos. Podle svědků byl 63letý katolický představitel zabit před kostelem v chudinské čtvrti, kde sloužil při svatebním obřadu. Dvojice vrahů přijela na motocyklu. Smrt arcibiskupa Duarteho byla konstatována po jeho převozu do nemocnice Carlos Holmes Trujillo v Cali. Není úplně jasné, kdo je za vraždu odpovědný, ale arcibiskupovi bylo vyhrožováno za jeho časté výroky proti drogovým baronům a proti povstalcům. Podle BBC arcibiskupův soukromý sekretář řekl, že Duarte často žádal o policejní ochranu, naposled v den své smrti, ale jeho žádosti byly zamítány. Atentát přišel v době, kdy kolumbijská armáda zaútočila na Ozbrojenou revoluční armádu Kolumbie (FARC). Předchozí mírová jednání skončila neúspěchem 20.února. *Spolu s místními spolupracujícími organizacemi vysílá HCJB Dobrou novinu na FM stanicích ve čtyřech kolumbijských městech. Kromě toho HCJB vysílá křesťanské pořady ve španělštině na krátkých vlnách z Ecuadoru pro celou oblast Latinské Ameriky včetně Kolumbie.
 
 Problematické volby v Zimbabwe by mohly narušit misijní činnost.
   (Mission Network News/BBC) - Zatímco západní státy naléhají na vládu Zimbabwe, aby zvážila sporné znovuzvolení prezidenta Roberta Mugabeho, Tim Kopp z misijní organizace SIM uvádí, že jeho misie zaujala vyčkávací postoj. Proskakují zprávy o možném obnovení pronásledování včetně omezení počtu misionářů, jimž je dovoleno v zemi působit. „Už teď pozorujeme určité zpřísnění administrativy s souvislosti s povolením ke vstupu a činnosti v Zimbabwe,“ řekl Kopp. „Ale ti, kdo zde již jsou …mají pro svou misijní činnost volné pole.“ Kopp vyzývá věřící k modlitbám za další možnosti šíření evangelia v politikou rozdělené zemi. Mugabe oficiálně složil přísahu pro své šesté funkční období v sobotu 17.března. Až toto jeho funkční období skončí (v roce 2008), bude mu 84 let.
 
 Církev baptistů v Rusku prohrála při s místními novinami
   (Charisma News Service) – Tři baptisté prohráli svou při s místními novinami, které v negativních článcích nazvaly jejich církev „sektou.“ Organizace Keston News Service říká, že noviny Vostochnaya Provintsiya vloni uveřejnily dva články o církvi Spiritual Renewal Church (Církev duchovní obrody), která je přidruženou skupinou Unie baptistů. Jeden z těchto článků uvedl, že „matky tam ztrácejí své děti, rodiny se rozpadají; nejdůležitější je pro ně pomatená víra“. Dva členi sboru spolu s pastorem Sergeiem Zonovem noviny žalovali s tím, že shromáždění bylo neprávem označeno za sektu, která představuje pro společnost nebezpečí. Ale soud minulý měsíc rozhodl, že informace ozančené žalobcem za sporné „odpovídají realitě“, a tak zde není žádný důvod pro stížnosti. Baptisté se zkusili odvolat pro rozhodnutí, ale byli odmítnuti. Členi církve řekli, že jejich případ byl hacen „tou nejaktivnější účastí“ místní ruské ortodoxní církve.
 
 Asio-americké evangelické sbory rychle rostou
   (Religion Today) – Ve shromáždění nazvaném „Maják“ (the Lighthouse) v Bellevue ve státě Washington, které bylo zformováno teprve před rokem a jako místo setkávání si pronajímá jídelnu jedné střední školy, se nedávno v neděli ráno sešlo 300 lidí a shromáždění doprovázel devítičlenný orchestr. Podle zpráv the Seattle Times si mnoho mladých lidí v davu dělalo poznámky, když pastor Wayne Ogimachi kázal. Za posledních pět let byl v celém národě zaznamenán velmi rychlý růst ve sborech založených Asio-američany, což začalo na západním pobřeží a teď můžeme to samé vidět i v Chicagu a Washingtonu, D.C. Ogimachi řekl, že je důležité pochopit, jak lze žít křesťanské povolání, aniž byste museli opustit či zavrhnout svou kulturu. V oblasti Seattlu je asi pět podobných sborů, z nichž jeden v dubnu oslaví své desáté výročí. Jednatřicetiletý kazatel Eugene Cho řekl, že pomoc při vytvoření duchovní identity jeho generace znamená záměrné vytváření více-národnostní církve se zaměřením na okolní komunitu.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz