Zprávy HCJB 20.3.2002

 Mírový plán v Indonézii ohrožován projevy nepřátelství mezi muslimy a křesťany.
   {Christian Solidarity Worldwide) - Řada projevů nepřátelství ze strany muslimů i křesťanů hrozí vykolejit mírový proces v Indonézii. I když většina křesťanů i muslimů podporuje usmíření, radikální islámská skupina Laskar Džihád dále těží z obecného napětí. Náboženský konflikt na výchoindonézských Molukách si vyžádal již 9000 životů a dalších půl milionu lidí vyhnal z domovů. 12.února vyvolala indonézská vláda jednání se zástupci muslimů a křesťanů a bylo dojednáno příměří pro Molucké strovy, tzv. smlouva Malino 2. Vláda se zavázala přijmout příslušná zákonná a bezpečnostní opatření, nicméně brzy se projevila křehkost dosažených výsledků. Klidné muslimsko-křesťanské mírové shromáždění ve městě Ambon 2.března bylo narušeno, když skupina neznámých útočníků zaútočila mačetami na průvod a zranila nejméně 5 osob. Šlo o první společné shromáždění muslimů a křesťanů po mnoha letech vzájemného oddělování se v nábožensky „čistých“ okresech – důsledcích předchozího konfliktu. Předchozí smlouva Malino 1 vyprší během půl roku a mnozí se obávají, že jakmile se bezpečnostní složky stáhnou, násilí vypukne znovu.
 
 Moskevští úředníci blokují výstavbu chrámu letniční církve.
   (Charisma News Service) - Moskevští úředníci dál dělají obstrukce při stavbě kostela jednoho z největších místních sborů letniční církve. Pastor asi 1000členného sboru Immanuel, Alexander Puršaga řekl, že asi 200.000 dolarů, které mezi sebou členové sboru sesbírali a také pětileté úsilí sboru o stavbu chrámu jsou nyní v sázce. „Nemáme peníze začínat znova. Lidé již na umožnění stavby dali své rodinné cennosti,“ řekl 35letý Puršaga, jehož letniční sbor je součástí registrované ruské větve Assemblies of God. „Činnost úředníků je zcela nezákonná a porušuje práva věřících.“ Puršaga a jiní představitelé sboru řekli, že listopadové rozhodnutí městského pozemkového výboru zakázat stavbu pramení z nechuti k protestantizmu, kterou politikové v Moskvě, domovině převažující ruské pravoslavné církve, sdílejí. „V Rusku není příliš populární pomáhat protestantům. Kdybychom byli pravoslavní, náš kostel by již dávno stál,“ dodal Puršaga. V okolí Moskvy vyrostly v posledním desetiletí desítky nových pravoslavných kostelů. * HCJB World Radio pokrývá Rusko Dobrou novinou na krátkých vlnách od roku 1941. Vysílá se na krátkých vlnách z ecuadorského Quita a z pronajatého vysílače v Anglii. Misie také od roku 1990 pracuje na zakládání místních rozhlasových center ve větších městech po celém bývalém SSSR. Na podzim roku 2000 HCJB přispělo k zahájení prvního křesťanského ruského satelitního vysílání.
 
 Terčem posledního z řady proticírkevních útoků v Srbsku je katolický farní úřad.
   (Keston News Service) - Katolická fara ve Stremské Mitrovici, která leží 60 km západně od Bělehradu, se stala posledním terčem řady incidentů postihnuvších již sbory adventistů, metodistů a dalších křesťanů. Incidenty se táhnou řadu měsíců. K nynějšímu útoku došlo 9.března. „Zvláště nám dělá starosti to, že v posledních třech týdnech se terčem útoků opakovaně stali kněží a majetek Římskokatolické církve,“ řekl Rasim Ljajić, jugoslávský federální ministr pro národnostní a etnické menšiny. Srbské ministerstvo pro náboženské otázky vydalo krátké prohlášení vyjadřující politování nad útoky, „jejichž podstatou je útok na společenský pořádek.“
 
 250 000 Jihoafričanů se sejde k modlitbám na 7 stadiónech
   (Transformation Media Committee) – Očekává se, že ve čtvrtek 21. března během akce nazvané Transformation Africa 2002, která se kryje s jihoafrickým dnem za lidská práva, se na 7 stadiónech po celé republice sejde více než 250 000 Jihoafričanů. Lidé se budou modlit, aby Bůh změnil jejich města, národ Jižní Afriky a celý africký kontinent. K jejich modlitbám se připojí mnoho ostatních, kteří budou poslouchat přímé rádiové vysílání, sledovat televizi nebo se zúčastní menších sejití naplánovaných v odlehlých městech. Letos bude tato událost zahrnovat také mezinárodní účast s přímým přenosem na satelitní televizi v Africe a Evropě. Mezi zvláštní modlitební předměty patří témata jako například zločin, HIV/AIDS, bída, násilí a sexuální zneužívání, která ochromují africký kontinent. Díky loňskému úspěchu této události v Kapském Městě vyjádřila další města svůj zájem o připojení se k této iniciativě v roce 2002. Tato představa se uskutečnila, když se Transformation Cape Town změnilo na Transformation Africa 2002.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz