Zprávy HCJB 21.3.2002

 Velikonoční týden by neměl zastavit záchranné pokusy na Filipinách.
   (Assist News Service/AP) - Blížící se začátek velikonočního týdne nezastaví úsilí filipinských vojáků o záchranu zajatých amerických misionářů Martina a Gracie Burnhamových s filipinské ošetřovatelky Debory Yap z rukou jejich muslimských únosců. Toto ujištění zaznělo v tiskovém prohlášení armádního mluvčího generála Edilberta Adana k rozhodnutí porazit povstalce Abu Sajáfovy skupiny, kteří zadržují tři jmenovaná rukojmí od 27.května 2001. Generál se nedomnívá, že k propuštění rukojmí dojde dobrovolně. Dodal: „Budeme pokračovat v operaci proti Sajáfovi i přes svátky.“ Od únosu padlo v bojích s povstalci již 50 filipinských vojáků. Na jižních Filipinách se nyní nachází 660 amerických vojáků, z toho 160 členů speciálních jednotek, které tam cvičí filipinské vojáky bojovat proti povstalcům Abu Sajáfa
 
 Úředníci v severní Nigérii uzavřeli 122 křesťanských škol.
   (Compass) - Vláda severonigerijského federálního státu Kano uzavřela 122 křesťanských škol s tím, že jejich činnost byla nezákonná. Mohammed Tahir Adamu, zvláštní poradce guvernéra státu Kano pro otázky islámu odmítl obvinění, že vláda prostřednictvím školské politiky diskriminuje křesťany. Ale anglikánský biskup Zakka Nyam v Kano prohlásil, že uzavírání škol je součástí velkého plánu muslimských politiků zavést islám jako státní náboženství v celé Nigérii. „Vláda říká, že ve školách musíme zaměstnávat islámské duchovní, kteří pak do našich dětí hustí islám. Když řekneme ne, úřady naši školu zavřou a řeknou, že nevyhovujeme vyučovacím standardům,“ řekl Nyam. Souběžně velitelství městské státní policie v Kano obviňuje muslimské fundamentalisty z útoků na křesťany a na jejich obydlí.

*HCJB World Radio spolu s In Touch Ministries, SIM a evangelijní církví Západní Afriky začaly v roce 2000 vysílat na krátkých vlnách jednou týdně půlhodinový pořad v jazyce lgbo. Tímto jazykem mluví v Nigérii asi 15 milionů obyvatel.
 
 Pákistánská vláda po 30 letech vrací křesťanskou univerzitu.
   (Assist News Service) - Třicet let po svém znárodnění pakistánskou islámskou vládou se starobylá Formanova křesťanská univerzita v pakistánském Lahore dostane zpět do rukou Presbyteriánské církve a jejích pakistánských spolupracovníků. The Peresbyterian News Service citoval Worldwide Ministries Division , když prohlásil, že vrácení fakulty, ke kterému má dojít později na jaře, je „zázrak“. Reverend Will Browne, náměstek ředitele denominace pro ekumenickou spolupráci řekl, že lze jen těžko přehánět pokud jde o „význam navrácení Formanovy křesťanské univerzity pakistánským křesťanům. … S Formanovým zařízením se křesťané mohou stát přínosnými partnery pakistánské společnosti, zatímco bez ní jsou jen malou odstrkovanou menšinou.“ Zpráva o restituci přišla poté, co pakistánský prezident Pervez Musharaf zahájil stíhání osob zodpovědných za útok ručními granáty proti Mezinárodnímu protestantskému sboru v Islamabádu v neděli 17.března, kdy zahynulo pět osob a dalších 45 bylo zraněno. Očekává se že Musharaf, sám absolvent Formanovy křesťanské univerzity, se osobně zúčastní formálního zahájení školního roku 5.října, čímž stvrdí navrácení univerzity církvi.
 
 Nový zákon proti terorismu v Indii se týká křesťanů
   (Mission Network News) – Indický parlament schválil nový zákon proti terorismu, který definuje „teroristu“ jako někoho, kdo ohrožuje jednotu v Indii nebo či lid zastrašuje. Kritikové podotýkají, že zákon je definován příliš široce a že by mohl být zneužíván proti křesťanům. John Gilman z Dayspring International říká, že by to mohlo „dát průchod tomu, aby byla práce křesťanů v mnoha různých oblastech zastavena nebo znemožňována z jakýchkoli důvodů. Pouze to vyvolává podezření. Indické zákonodárství poskytuje svobodu náboženství; svobodu svědomí.“ Gilman řekl, že jeho organizace bude i navzdory tomu všemu pokračovat v evangelizaci. „Potřebujeme se modlit za změnu této vlády, za to, aby zřízení státu více podporovalo náboženskou svobodu a svobodu vyznání, a také za to, abychom i nadále měli ty výsady a práva svědčit o Kristu kdekoli, kdykoli a jakkoli,“ dodává Gilman.
 
 47 podezřelých zůstává zatčeno po útoku na egyptský kostel
   (Compass) – Čtyřicet sedm podezřelých zatčených ve věci vyšetřování útoku z 10. února na nově postavený koptský ortodoxní kostel v Banny Llamous v Egyptě zůstává i nadále ve vazbě až do formálního vyjádření kanceláře žalobce ohledně možného obvinění ze zločinu. Většina zatčených jsou muslimové, 19 z nich je nezletilých. Bylo zatčeno také několik křesťanů včetně kostelního zvoníka, který v neděli ráno, to je v den útoku, několikrát vystřelil do vzduchu na oslavu příjezdu místního biskupa. Výstřely zvoníka spolu s jeho rázným zvoněním na nově instalovaný kostelní zvon byly dle výroků bezpečnostní policie na vině, protože „rozčílily místní muslimy a podnítily je k útoku na kostel jen pár minut po příjezdu biskupa.“ Když začali muslimští mladíci házet na kostel kameny a zápalné pumy, vše se rychle zvrhlo v násilí, protože místní policie nebyla připravena k zastavení davu. Televizní stanice Al-Jazerah ohlásila, že 10 křesťanů bylo zraněno a 35 domů v blízkosti – spolu se samotným kostelem – bylo útočníky zničeno.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz