Zprávy HCJB 26.3.2002

 Filipiny odmítly výzvu únosců k zastavení palby.
   (Reuters) – Filipinské úřady v pondělí odmítly výzvu muslimských povstalců napojených na síť organizace Al-Kajdá k zastavení palby a prohlásily, že povstalci si mohou vybrat jen mezi kapitulací a smrtí. Výzva k zastavení palby vyšla z povstalecké skupiny Abu Sajáfa, která dále drží v zajetí tři rukojmí, z nichž dva jsou americkými misionáři. Jde o první podobnou výzvu povstalců od zajetí rukojmí loni v květnu. Při pronásledování povstalců začaly v poslední době filipinským vojákům pomáhat americké zvláštní jednotky. Je to největší protiteroristická akce USA v boji proti terorizmu mimo území Afghánistanu. Generál Roy Cimatu, velitel filipinských ozbrojených sil řekl novinářům, že Abu Sajáfova skupina možná vyslala poselství směřující ke klidu braní, hon na bandity a jejich rukojmí ale bude pokračovat. Řekl: „Jediné, co mohou pro sebe udělat, je kapitulace. Všichni se musejí bezpodmínečně vzdát a předat všechna tři rukojmí.“ Během posledních bojů na Basilanském ostrově, kde jsou rukojmí zadržována, padlo pět povstalců a šest vojáků bylo zraněno. Unesenými jsou dvojice amerických misionářů, Martin a Gracia Burnhamovi a filipinská ošetřovatelka Debora Yap. Generál Cimatu řekl, že Abu Sajáfovi příbuzní poslali prostřednictvím třetí strany zprávu o tom, že povstalci se snaží o zastavení palby, protože jeden z jejich velitelů byl v minulém týdnu raněn a potřebuje léčbu.
 
 Muslimové v Indonézii „připraveni k boji s Američany“.
   (International Christian Concern) - Muslimská militantní organizace Laskar Jihad odpovědná za teroristické útoky proti křesťanské menšině v Indonézii potvrdila svůj závazek uskutečňovat nepřátelské útoky nejen proti indonézským křesťanům, ale i proti Američanům. V rozhovoru v Jakartě, který zveřejnil Al-Hayat, londýnský deník vycházející v arabštině, prohlásil vedoucí představitel Laskar Jihad, že cílem jeho organizace nejsou jen indonézští křesťané, ale i americké zájmy. „Amerika uskutečňuje své cíle v Indonézii prostřednictvím nevládních organizací,“ řekl Taleb. „Našimi nepřáteli nejsou prostí Američané, ale americká politika u nás a v muslimských zemích vůbec. Pro ni představujeme nebezpečí, protože stojíme proti nevládním organizacím, jejichž činnost vede ke zkaženosti a Indonézii korumpuje.“ Taleb prohlásil, že Laskar Jihad disponuje asi 10.000 mladými členy. Taleb opakovaně odmítl zprávy o spojení Laskar Jihadu s Usamou bin Ladinem a jeho organizací Al-Kajdá.
 
 Čínská policie zadržuje biskupa podzemní katolické církve.
   (Charisma News Service) - Biskup čínské podzemní římskokatolické církve je zadržován tajnou policií. Nadace kardinála Kunga (The Cardinal Kung Foundation) oznámila, že 67letý Jia Zhiguo byl odveden za svého domova ve Zhengdingu nacházejícím se asi 150 mil od Pekingu ve středu 20 března. Hlásí to Associated Press. Zhiguo je jedním z 50 biskupů podzemní církve ustanovených papežem. Joseph Kung, prezident nadace se sídlem ve Stamfordu ve státě Connecticut, která sleduje náboženské pronásledování v Číně řekl, že všichni vedoucí církve se buď skrývají, nebo jsou ve vazbě, případně mají domácí vězení nebo jsou pod přísným dozorem. Fides, misijní zpravodaj Vatikánu oznámil, že Zhiguo již měl potíže s úřady kvůli provozování sirotčince pro tělesně a duševně postižené děti, často opuštěné svými rodiči. Nějakou dobu také strávil v pracovním táboře. Místo jeho současného pobytu není známo. Vládou uznaná římskokatolická církev se jmenuje Čínské katolické vlastenecké sdružení, ale miliony čínských katolíků se schází k bohoslužbám v rámci podzemních sborů, které odmítly vládní kontrolu.
 
 Evangelizační organizace plánuje rozdat 50 miliónů Biblí v Číně do roku 2008
   (Mission Network News) – Navzdory narůstajícímu pronásledování domácích církví v Číně se evangelizační skupina připravuje dodat Bible do této země. „Náš cíl pro tento rok je vybrat dostatečně na to, abychom mohli vytisknout milión Biblí a rozdat je v Číně,“ říká Mike Clinton z organizace World Help. „Další cíl pak je, abychom do Olympiády v roce 2008 v Číně vytiskli a rozdali 50 miliónů Biblí, aby tak věřící měli Boží slovo ve svém vlastním jazyce.“ Misijní cíl této organizace je přinést evangelium těm, kteří ho ještě neslyšeli. „Jestli se nám podaří vytisknout a rozdat aspoň jeden milión Biblí v Číně, pak je šance, že výsledkem budou desítky tisíc nových věřících.“
 
 K tragédiím v Indii se přidává duchovní utlačování
   (Mission Network News) – Kalamita v Indii se zvětšuje nejen kvůli krutému suchu v zemi, ale také kvůli duchovnímu útisku. John DeVries z indické misie (Mission India) říká, že pracovníci jeho organizace se doslýchají neuvěřitelné věci, když v tomto zoufalém čase navštěvují ty nejchudší z nejchudších. „Jeden z pracovníků přišel a říkal, že měl rozhovor s náčelníkem vesnice a ten náčelník řekl: “Proč jste nepřišel před dvěma týdny?“ Šamanský doktor ho přesvědčil, že deště přijdou, když obětuje tři děti. Náčelník řekl, že unesl dvě děti ze sousední vesnice a zabil je, ale nemohl sehnat to třetí, a tak obětoval svého vlastního syna.“ Podle DeVriese poskytuje tato těžká doba organizaci Mission India příležitosti k evangelizaci. „Lidé jsou stále víc a víc znechuceni svým mizerným životem a to všechno jen otevírá jejich srdce k přijetí evangelia. Nikdy předtím nebyli lidé tak otevření.“
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz