Zprávy HCJB 27.3.2002

 New Tribes Mission odmítá zprávy o zaplacení výkupného.
   (New Tribes Mission/AP) - New Tribes Mission odmítá nařčení z jakékoli účasti na údajných pokusech o zaplacení výkupného nebo ze shánění peněz na výkupné za unesené misionáře Martina a Gracii Burnhamovy. Noviny Fox News bez uvedení zdroje oznámily, že vláda USA podpořila zaplacení výkupného ve výši 3 miliony dolarů. Vláda tuto zprávu nepotvrdila. „Pokud k zaplacení došlo, tedy bez našeho souhlasu i bez našeho vědomí,“ komentuje tuto zprávu e-mail od New Tribes Mission (NTM). „Během již desetiměsíčního věznění rukojmí proběhla řada neověřených zpráv pocházejících z nejistých zdrojů na Filipinách.“ NTM zastává postoj zásadně výkupné neplatit, protože jinak se riziko dalších únosů jen zvýší. Mezitím hlásí Associated Press, že senátoři Daniel Inouye a Ted Stevens příští týden navštíví Filipiny a na místě ověří postup Američany podporovaných akcí filipinské armády na potření muslimských extrémistů ze skupiny Abu Sajáfa, která je napojena na síť Al-Kajdá. Během své třídenní návštěvy, která bude zahájena v pondělí 1.dubna se setkají s prezidentem Gloria Macapagal Arroyo. Není jasné, navštíví-li také americké vojáky v Zamboanga City a u Basilanského ostrova, kde únosci zadržují výše zmíněné misionáře a Filipinku Daboru Yap. Speciální výcvik filipinských sil provádí 600 amerických vojáků včetně 160 příslušníků speciálních jednotek.
 
 Náboženské střety opět vzplály v severozápadní Indii.
   (Adventist News Network) - Dalších šest mrtvých si vyžádaly nové náboženské nepokoje ve městě Ahmedabad ve severozápadním indickém státu Gajarat. Údajně největší nepokoje od začátku těžkých střetů před třemi týdny donutily vládu vyhlásit zákaz vycházení - asi 50 obchodů bylo vypáleno běsnícím davem. Od pozdního února bylo v oblasti zabito již přes 700 lidí, převážně muslimů. Americká Komise pro mezinárodní náboženskou svobodu (Commission on International Religious Freedom) vyzývá americkou vládu k „tlaku na indické úřady k příslušné činnosti, aby byly zastaveny masakry a pachatelé postaveni před soud..“ Komise se obává zvyšující se nesnášenlivosti vůči menšinám v převáženě hinduistické oblasti.

* Ve spolupráci s FEBA Radio vysílá HCJB World Radio každý týden křesťanské programy pro východní Indii ve dvou místních jazycích - Chattisgarhi and Mundari. Navíc HCJB vysílá denně 1½ hodinový program v angličtině na krátkých vlnách z jižní Ameriky. Misie zkoumá možnosti vysílat z místních vysílačů v klíčových městech Indie.
 
 Saúdskoarabská náboženská policie čelí kritice po osudném požáru.
   (Assist News Service) - Neobvyklá kritika se snesla na hlavu všemocné saúdskoarabské náboženské policie za strany místních sdělovacích prostředků. Dle Reuters jsou její důstojníci viněni z bránění pokusům o záchranu 15 dívek, které zahynuly v hořící škole. Saúdská média i rodiny obětí jsou rozzuřeny smrtí dívek při požáru ve škole v Mekce. Většina obětí byla ušlapána při pokusu o útěk z plamenů. Hasiči se údajně prali s důstojníky saúdské náboženské policie (mutawa), kteří se pokoušeli zadržet prchající dívky v hořící budově, protože na sobě neměly šátky a černý oděv předepsané přísným výkladem Islámu. Cable Network News hlásí, že deník Saudi Gazette vydávaný v angličtině uvádí na titulní straně svědectví o tom, jak příslušníci policie známé též jako Komise pro správný postoj a prevenci nepoctivosti, zastavovali muže pokoušející se dívkám pomoci a varovali je, že „dotknout se jich by bylo hříšné“. Jeden pracovník civilní obrany uvedl, že viděl tři příslušníky policie, jak „bili mladé dívky, aby jim znemožnili opustit školu, protože neměly na hlavě šátek.“ Otec jedné mrtvé dívky obvinil školníka, že dokonce odmítl otevřít vchod, aby dívky mohly utéci ven, oznamuje Saudi Gazette na CNN. „Jejich životy mohly být zachráněny, kdyby je úřední osoby nezdržovaly.“
 
 Velikonoční a vánoční příběh v původním americkém jazyce
   (Mission Network News) – Organizace Audio Scripture Ministries z Hollandu v Michiganuu dokončila speciální projekt pro původní Američany právě včas na velikonoce. „Je to nahrávka velikonočního a vánočního příběhu v jazyce Lakota Sioux,“ říká Tom Dudenhofer z Audio Scripture. „Tento překlad Písma právě vyšel a je určen pro 6 000 lidí mluvících jazykem Lakota. Ukazuje se, že je to účinný prostředek, jak získat jejich pozornost a zájem o evangelium Ježíše Krista.“ Dudenhofer říká, že lidé mluvící jazykem Lakota žijí hlavně ve střední části severu Spojených Států a na jihu Kanady. Dále říká, že kulturní povědomí by mohlo lidi přitáhnout, aby poslouchali. „Hodně původních amerických jazyků vymizelo, ale tímto jazykem se stále mluví. Protože stále existují mluvčí, má moc přitáhnout lidi k evangeliu.“
 
 Cílem organizace je odstranit slepotu do roku 2020
   (Mission Network News) – Jestliže nebude učiněn žádný zásadní krok, počet nevidomých lidí ve světě stoupne do roku 2020 z nynějších 45 miliónů na 90 miliónů. Nedávné tragické události ze světa ukazují, že mnoha formám slepoty se dá zabránit, jak říká Alan Harkey z organizace Christian Blind Mission International. Organizace rozpracovala globální kampaň s názvem Vize 2020. „Je to plán, jak do roku 2020 odstranit slepotu, které se dá předcházet,“ říká Harkey. „Bůh nám umožnil dát dohromady ohromnou koalici nevládních organizací s jedním společným cílem, potlačit slepotu, které se dá vyhnout. Říká, že pro věřící je to klíčová příležitost k tomu, aby se zapojili. „V novodobé historii nevím o jediném případu, kdy církev dostala příležitost zasáhnout desítky miliónů slepých lidí evangeliem Ježíše Krista.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz