Zprávy HCJB 9.4.2002

 Záchrana kněze na Filipínách oživuje naději na propuštění 3 rukojmí.
   (Associated Press/New Tribes Mission) -V souvislosti s bezpečným návratem italského kněze uneseného muslimy před 6 měsíci slíbil prezident Gloria Macapagal Arroyo přitvrdit boj proti zločineckým skupinám unášejícím pro výkupné. 45letý Giuseppe "Beppe" Pierantoni byl unesen 17. října na jihu provincie Zamboanga del Sur skupinou, která si říká „Pentagon“ a o níž panuje přesvědčení, že je tvořena bývalými muslimskými separatistickými povstalci. Skupina je na seznamu teroristických organizací Washingtonu. Po svém osvobození v Mindanao v pondělí časně ráno byl Pierantoni prohlédnut lékařem a spěšně odeslán do Manily. Arroyo vyzval armádu a policejní síly ke zintenzívnění operací směřujících k likvidaci všech řemeslných únosců. Řekl: „Moje bojová výzva zní: Nepolevujte, úplně je zničte.“ Mezitím za podpory amerických sil pokračuje operace za záchranu amerických misionářů Martina a Gracie Burnhamových a filipínské ošetřovatelky Debory Yap unesených v květnu 2001. Protiteroristické cvičení, ve kterém ve funkci instruktorů působí i 600 amerických vojáků, bylo zahájeno v lednu a jeho cílem je pomoci filipinské armádě vypořádat se s Abú Sajáfem, který zabil řadu rukojmí včetně Američana Guillermo Sobera. Americká vojenská mluvčí major Cynthia Teramae řekla, že záchrana Pierantoniho ukazuje, „jak velkou práci ozbrojené síly na Filipinách dělají,“ a oživuje naději, že tři zbývající Abu Sajáfovi rukojmí budou brzy osvobozena. New Tribes Mission dnes hlásí, že podle „hodnověrných zdrojů“ jsou tři rukojmí „naživu, zdravá a v relativním bezpečí.“

*Tato a následující zprávy jsou (pouze v aktuální den) v originální anglické verzi zde.
 
 Barmská armáda stupňuje útoky na křesťanské společenství.
   (Christian Solidarity Worldwide) - Přes 4000 lidí uprchlo do džungle v Barmě (nyní Myanmar) po útocích barmské armády na tábory uprchlíků v převáženě křesťanském státu Karen, ke kterým došlo minulý měsíc. Cílem útoků byly severní okresy Papun a Nyaunglebin. Šest praporů lehké pěchoty a jeden plně vyzbrojený prapor zaútočily ze tří směrů. Vypálily 11 vesnic, zničily mnoho rýžových polí a stodol, drancovaly, zabily dva vesničany a oblast zaminovaly. Výsledkem je úprk asi 4000 obyvatel hluboko do barmské džungle, kde se připojí ke statisícům uprchlíků, kteří se v džungli skrývají již skoro šest let. Protože nová ofenzíva zastavila žně a zničila většinu zbývající úrody, obyvatelé zoufale potřebují jídlo a léky. Toto je druhá letošní ofenzíva. Mnohé z nyní vypálených vesnic byly po jejich zničení vojáky mezi listopadem 2001 a lednem 2002 právě dostavěny. Během posledních čtyř měsíců bylo vypáleno celkem 30 vesnic.
 
 Misionář rozčiluje obyvatele vzdáleného sibiřského města.
   (Charisma News Service) - Misijní úsilí malého společenství daleko na Sibiři hněvá některé usedlíky a ti chtějí nového misionáře vypudit. Dimitriji Mannikovi bylo vyhrožováno agenty bývalé KGB a byl také obviňován z členství v sektě. Oznamuje to Rada církví evangelikálních baptistických křesťanů. Potíže začaly loni, kdy se Mannikov přestěhoval do města Ugut v oblasti Chanty-Mansijsk, skoro 3000 km východně od Moskvy. Brzy se kolem něj vytvořil malý, asi desetičlenný sbor, který „vzbudil nepokoj“ v místní asi dvoutisícové pravoslavné komunitě. Vedoucí učitel jedné místní školy si stěžoval policii na Mannikova poté, co se podle dětí v jedné škole „modlil k Bohu a proti účasti na hříšných shromážděních.“ Mannikov a jeho spoluvěřící byli opakovaně obesíláni k policejním výslechům, ale žádné přestoupení zákona nebylo shledáno. Místní úředník řekl, že i když Manikov porušil zákon tím, že se pokoušel modlit se před dětmi bez povolení jejich rodičů, „uznal svou chybu“ a spor byl tak vyřešen. Dodal, že spory vznikly „z nedorozumění mezi jednotlivými občany.“

* HCJB World Radio pokrývá Rusko Dobrou novinou na krátkých vlnách od roku 1941. Vysílá se na krátkých vlnách z ecuadorského Quita a z pronajatého vysílače v Anglii. Misie také od roku 1990 pracuje na zakládání místních rozhlasových center ve větších městech po celém bývalém SSSR. Na podzim roku 2000 HCJB přispělo k zahájení prvního křesťanského ruského satelitního vysílání.
 
 Ukrajinští vědci volají po více křesťanských televizních programech
   (Assist News Service) – Čtyři vůdčí vědci z Akademie přírodních věd na Ukrajině žádají mediální úředníky země, aby omezili počet programů, které podle nich propagují „destruktivní hodnoty.“ Tato neobvyklá žádost byla zaslána předsedovi čtyř ukrajinských vládních komisí: radio-televizní komise, národní radio-televizní rady, informační a politické komise a ukrajinské státní televize. Vědci poukázali na to, jak ohromnou roli hrají masmédia, a to hlavně televize, při utváření myšlení mladší generace a zdůraznili potřebu více programů, které by „podporovaly zdravé hodnoty.“ Ti, kdo se pod tuto žádost podepsali, souhlasí s křesťanskými programy na stanici Kiev 7, jako je například série „Kázání na hoře.“ Dodali, že křesťanské programy mají „očisťující účinek na duši. Burcují naše svědomí. Je nanejvýš znepokojující, že programy propagující sporné hodnoty se vysílají hned po takových programech. Co dnes zasejeme, to zítra sklidíme.“
 
 Církvi v Číně denně přibývá 32 000 věřících
   (Mission network News) – Organizace Don Richardson Ministries označila dobu asi před dvěma stoletími za první, kdy do Číny přišla evangelizace. Jak říká Don Richardson, od doby Roberta Morrisona, prvního křesťanského misionáře v Číně v roce 1805, zde církev roste navzdory vládním tlakům i nynějšímu komunistickému režimu. Říká, že i přes odpor vlády vůči šíření křesťanství se každý den stane křesťany průměrně 32 000 Číňanů. „K tomu všemu začínají čínští křesťané uvažovat o misii do Střední Asie.“ Richardson povzbuzuje lidi, aby pamatovali na čínskou církev. „Modlete se za to, aby nebyla ta jednota, o které slyšíme, zničena nesváry, a aby bylo dostatek dobrého vyučování,“ říká. „Také se modlete za jejich ochranu, protože jsou zde proti nim občasné výpady násilí.“
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz