Zprávy HCJB 11.4.2002

 5 nepálských misionářů propuštěno z vězení.
   (Gospel for Asia/Mission Network News) - Pět místních nepálských misionářů organizace Gospel for Asia (GFA) bylo propuštěno z vězení necelý den poté co se misijní představitelé dozvěděli o jejich zadržení kvůli evangelizaci. „Bůh vyslyšel naše prosby,“ řekl prezident GFA K. P. Yohannan. „Teď ráno jsme dostali zprávu, že čtyři naši bratři a jedna sestra byli propuštěni z vazby. Není to nic menšího, než velký zázrak.“ Yohannan řekl, že měl „velké starosti“ zvláště od chvíle, kdy nepálský místní kazatel byl odsouzen k trestu odnětí svobody přes 20 let. K zadržení pěti misionářů došlo v oblasti sužované boji maoistických povstalců s armádou. Mezitím tento týden nepálský parlament přijal nový protiteroristický zákon, který by se ale mohl dotknout i křesťanů. Zákon je pokusem zastavit maoistické povstání, které ohrožuje stát a přispívá k občanské válce. Dave Curloss z International Needs Network uvádí, že zákon obsahuje mlhavé formulace, takže náboženská aktivita by mohla být vykládána i jako politická nebo dokonce teroristická činnost. „Modleme se za to, aby místní náboženští představitelé neudělali neúmyslně něco, co by mohlo vyvolat nějaký druh nepříznivé odpovědi ze strany místních úřadů,“ řekl Curloss.
 
 Myanmarský režim zrušil baptistický sjezd.
   (Christian Solidarity Worldwide) - Třídenní baptistický sjezd, kde se očekávalo 100.000 účastníků a který měl být zahájen v Myanmaru (dř. Barma) 4. dubna, byl z rozkazu vládnoucí junty zrušen. Nejvyšší velitel barmské armády generál Maung Aye nařídil kačinskému baptistickému sboru,aby zrušil svůj 34. sjezd, který se koná jednou za tři roky. To je již potřetí od uchopení moci juntou v roce 1962. Křesťané severovýchodního barmského státu Kačin plánovali oslavit 125. výročí příchodu prvního křesťanského misionáře Ola Hansena do země a 75. výročí vzniku překladu Bible do kačinštiny. Sjezdu se chtěli zúčastnit křesťané z celé země. Mervyn Thomas z organizace Christian Solidarity Worldwide řekl, že vládní rozhodnutí o zákazu sjezdu „je jasným signálem svědčícím o růstu omezování náboženské svobody. Junta ve snaze udržet se u moci potlačuje řadu různých náboženských uskupení a podporuje myšlenku jednotné barmské kultury. Omezováním svobody vyznání a vytvářením konformní barmské kultury s převahou Buddhismu režim systematicky ničí kulturní identitu mnoha etnických skupin, většinou křesťanského či muslimského vyznání.“
 
 2 súdánští křesťanští představitelé obviněni z vlastizrady a z povstání.
   (Assist News Service) - Súdánští bezpečnostní úředníci uvěznili ředitele organizace Frontline Fellowship reverenda Petera Hamonda a biskupa Episkopální súdánské církve Bullena Dolliho. Incident, k němuž došlo v jihosúdánské provincii Yei, oznámil mluvčí organizace Frontline Fellowship se sídlem v Jihoafrické republice. „Jsou zadržováni na základě vykonstruovaného obvinění z vlastizrady a z povstání,“ řekl mluvčí. Oba dva byli údajně vyvlečeni ze semináře „Biblical Worldview“, v jehož kostele kázali v sobotu 6. dubna. Po tříhodinovém výslechu jim súdánská bezpečnost zabavila pasy. „Byly tak zmařeny příležitosti k misijní práci,“ řekl mluvčí. „K situaci přispěla i nenávist mezi místními kmeny.“ Oba muži zůstávají proti své vůli v domácím vězení.
 
 Hladomor zhoršuje krizi v Malawi, kde se neustále šíří AIDS
   (Religion Today) – Jedna z prvních církví v Malawi, která oslovila Afriku pod Saharou ničenou virem HIV teď čelí následkům hladomoru, hlásí organizace World Relief. V oblasti, kde se diskutování o HIV/AIDS považuje za „hanebné,“ církev Chididi Holy Trinity Church of Nkhota Kota prosadila navzdory kulturním tabu otevřené mluvení o této nemoci s tamní mládeží. Církev také překročila stanovené hranice a ujala se rozšířených rodin, které se starají o sirotky postižené virem HIV. Vloni v září církev otevřela školku pro děti ze sousedství, které osiřely kvůli AIDS. Ze 134 dětí, které byly okamžitě zaregistrovány, jich 75 procent přišlo o jednoho nebo oba rodiče kvůli AIDS. Ale o pět měsíců později jich školku navštěvuje už jen polovina, protože jsou zesláblí z nedostatku potravy. Zprávy naznačují, že v Malawi zemřelo 300 lidí vyhladověním, ale Stella Kasirye, představitelka World Relief v Malawi říká, že počet obětí je mnohem vyšší. World Relief poskytuje pohotovostní částky obilí pro neodkladné potřeby a zkoumá dlouhodobější odezvu. „Toto je nejkritičtější měsíc, protože je právě před žněmi,“ říká Kasirye. Očekává se jen malá sklizeň, protože lidé už snědli hodně polozralé kukuřice z polí, aby přežili.
 
 Zpráva: Na světě je pronásledováno 200 milionů křesťanů
   (World Evangelical Alliance) – Ženevská zpráva 2002 odhalila, že neslýchaný počet křesťanů na celém světě čelí v současné době neiformovanosti, diskriminaci a přímému pronásledování. Zpráva podává podrobné informace o některých konkrétních případech pronásledování v Indii, Řecku, na Kypru, v Nigérii, na Srí Lance, v Pákistánu, Saudské Arábii, Turkmenistánu, Číně a Súdánu. Komise náboženské svobody, která spadá pod Světovou evangelicou alianci (WEA), prezentovala tato zjištění v pondělí 8. dubna před Komisí lidských práv Spojených národů. „Odhadujeme, že na světě je dnes více než 200 milionů křesťanů, kteří nemají plně lidská práva tak, jak jsou definována Deklarací lidských práv Spojených národů jenom proto, že jsou to křesťané,“ říká Johan Candelin, ředitel Komise náboženské svobody WEA. „Jsme přesvědčeni, že je to největší skupina bez plných lidských práv kvůli své víře na světě.“ Candelin přednesl tuto zprávu před Komisí Spojených národů v Ženevě ve Švýcarsku. Zpráva se zabývala klíčovými otázkami, jako je například rozvíjení náboženské svobody doma a výzva voličům, aby podpořili mezinárodní náboženskou svobodu.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz