Zprávy HCJB 1.5.2002

 Žháři v Indii zničili křesťanskou modlitebnu.
   (Christian Aid Mission) - V neděli 28.dubna lehla popelem modlitebna ve východoindickém státu Orissa. Ke žhářství došlo na venkově ve stejném státě, kde před dvěma lety australský misionář Graham Staines a jeho dva malí synové byli zaživa upáleni v autě, kde spali. Sedm rodin se společně modlilo, když na jejich malou modlitebnu zaútočil dav asi 50 lidí. Útočníci dokonce rozmístili tři lučištníky, aby zastřelili každého, kdo by chtěl z ohně utéct. Rodinám se ale podařilo spasit se útěkem ještě před vypuknutím požáru. Policie zadržela 13 podezřelých, místní mudrcové však vidí pravé viníky v obětech útoku: křesťané prý zničili bůžka, který údajně stával na místě, kde později byla postavena křesťanská modlitebna.

*Ve spolupráci s rádio FEBA vysílá HCJB World Radio jednou týdně na krátkých vlnách své programy do východní Indie, a to ve dvou místních nářečích: Chattisgarhi and Mundari. Kromě toho vysílá HCJB pro Indii denně na krátkých vlnách devadesátiminutové programy v angličtině z ecuadorského Quita. HCJB také zkoumá možnost rozmístit křesťanské vysílače přímo v velkých indických městech.

*Tato a další dnešní zprávy jsou (pouze v aktuální den) v originální anglické verzi zde.
 
 Indonézští křesťané se při návratu do svých domovů stávají terčem výhrůžek a násilí.
   (Compass) - Po listopadových nepokojích, které ovládly centrální oblast souostroví Sulawesi v Indonézii, přišly vojenské posily a situace se „výrazně zklidnila.“ Vláda ve snaze uvést v život únorová mírová ujednání Malino hledající cestu k obnově mírového soužití křesťanů a muslimů vyvíjí tlak na uprchlíky, aby se vrátili do svých vesnic. Tyto vládní snahy ale nezabránily tomu, aby rodiny křesťanů začínající s obnovou svých domů a polností nezakusily výhrůžky a kamenování. Nedávno přes 500 členů muslimské extrémistické skupiny Laskar Jihad přišlo do Tagolu, vesnice 5 mil jižně od Poso, aby vyhrožovali křesťanům. „Když se tváříte, že nás neslyšíte, uslyšíte naše zbraně,“ povykovali útočníci, když na domy křesťanů házeli kamení a pomalovávali je sprejem. Hrozili, že za týden se vrátí, ale jsou odrazováni přítomností vojáků. V Manado na severu Sulawesi žádají pomocné organizace vládu, aby pomohla křesťanským uprchlíkům, kterým hrozí nedobrovolný návrat do Halmahery v severních Molukách. Vládní podpora pro skoro 10.000 uprchlíků dlících nyní v severním Sulawesi byla již zastavena a utečenecké tábory se zavírají. Navrátilci do Halmahery ale čelí velmi obtížným životním podmínkám – nedostatku lékařské péče při rozmáhající se tuberkulóze a malárii, nedostatku potravin, paliva, elektřiny, oblečení a nedostatku škol pro děti.
 
 Stovky lidí čtou Bibli v rámci příprav na Den modlitby
   (Mission Network News) – Stovky lidí se sešly ve Washingtonu, D.C., aby zde četli Bibli v rámci přípravy na Národní den modlitby ve Spojených Státech, který je ve čtvrtek 2. května. Organizace Bible Pathway Ministries a Centrum Jamese Kennedyho (James Kennedy Center for Christian Statesmanship) sponzorují tento „Maraton čtení Bible.“ „Věříme, že svědčíme o pravdivosti Izajáše 55:11, že se Boží slovo nevrátí s prázdnou,“ říká koordinátor a kazatel Michael Hall. „Scházíme se 80 hodin kolem Bible a necháváme vynikat pouze Jeho Slovu. Vidíme, jak lidmi hýbe a mění je, jen když projdou kolem.“
 
 Ekonomie národa „se napravuje snáze než jeho duchovní stav“
   (IDEA Evangelical News Agency) – Jak řekl mladý kazatel z maďarského státního oddělení 1000 evangelickým vůdcům ze 35 evropských zemí, je jednodušší napravit ekonomii národa než obživit jeho duchovní stav. Zsolt Nemeth oslovil kongres v Budapešti v Maďarsku, který se konal 27. dubna až 1. května. Nemeth řekl, že Evropské společenství je víc než jen volný trh. Je určováno „universálními hodnotami,“ jako jsou tolerance a lidská důstojnost. Také řekl, že křesťanská víra je jediné náboženství, které spojuje pravdu a lásku.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz