Zprávy HCJB 7.5.2002

 Kolumbijští povstalci zasáhli střelou z minometu kostel a zabili skoro 100 lidí.
   (Religion Today) - Nejméně 98 osob zahynulo a dalších 100 bylo zraněno na severozápadě Kolumbie, když povstalci střelou z minometu zasáhli kostel, kam se tito nešťastníci ukryli. Zpráva je potvrzena z více zdrojů. Levicoví povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) útočili na pravicové paravojenské skupiny u města Bojoya. Když se bitva blížila od džungle k městu, starosta Ariel Palacio se chtěl postarat o bezpečný úkryt pro obyvatele a odvedl je proto do kostela. Podle očitých svědků však povstalci kostel ostřelovali z minometu. Krajský hejtman Jorge Caicedo oznámil, že všech 98 mrtvých jsou civilisté. Podle agentury AP je mezi nimi 38 dětí. Caicedo řekl, že události v Bojaya jsou „národní tragédií.“ Kolumbijský prezident Andrés Pastrana žádá Evropskou Unii, aby znovu zvážila své rozhodnutí nezahrnout povstalce FARC a Národní osvobozenecké armády do svého seznamu teroristických skupin.

*Společně s místními partnerskými organizacemi vysílá HCJB World Radio evangelium z FM stanic ve čtyřech kolumbijských městech. HCJB vysílá španělský program pro celou Kolumbii a pro celou Jižní Ameriku i na krátkých vlnách.
 
 2 mrtví ve východní Indonézii, souběžně uvězněn vůdce militantních muslimů.
   (Associated Press/International Christian Concern) - V sobotu 4. května zabily podomácku vyrobené bomby 2 obyvatele východoindonézských Moluckých ostrovů. Jde o další čin obnovujícího se nepřátelství mezi muslimy a křesťany. Ve stejný den policie uvěznila vůdce muslimské milice, která je dávno obviňována z vyvolání náboženských nepokojů. Jafar Umar Thalib, velitel skupiny Laskar Jihad neboli „vojáci svaté války“ byl zadržen ve městě Surabaja na ostrově Jáva krátce po svém příletu z Moluk. Oznámil to mluvčí policie generálmajor Salah Saaf. Thalib je obviněn z vyvolávání nepřátelství vůči křesťanům a z urážky hlavy státu. Je podezřelý z vyvolání nedávných nových nepokojů na Molukách, zvláště útoku, při kterém bylo blízko hlavního oblastního města Ambonu zabito 13 lidí (viz zpráva z 29.4.). Zadržený byl okamžitě letecky přepraven do Jakarty.

Na moluckém souostroví zahynulo od vypuknutí nepokojů v roce 1999 nejméně 9000 lidí. Nedávný útok byl poslední z řady incidentů podrývajících nedávné mírové ujednání směřující k ukončení konfliktu. Obě strany se navzájem viní z vyvolání posledních konfliktů, ke kterým došlo po několika měsících relativního klidu. Příslušníci Laskar Jihad veškerá obvinění z útoku na křesťany odmítají s tím, že jednali pouze v sebeobraně. Odmítají i únorová mírová ujednání a také odmítají odevzdat své zbraně.
 
 Etiopští křesťané jsou vystavováni těžkým protivenstvím.
   (World Evangelical Alliance) - Křesťané v Etiopii utržili od muslimů řadu ran v souvislosti s bombardováním teroristických základen v Afghánistánu po 6. říjnu 2001. Byl zničen kostel ve městě Hargessa a tři význační křesťané, Hanna Bekelle, Solomon Worku a Zewdnesh Bekele uvěznění před 3 měsíci jsou údajně biti. Další dva kostely byly zničeny a mnoho věřících napadeno hněvivým muslimským davem u Wello počátkem března. Vážně ohrožen je Gureta Hammed, muslim přistoupivší ke křesťanství, jehož chtějí radikální muslimové zabít za jeho odpadlictví a také za to, že svědčí o své nové víře druhým. Již byl zbit a pak ležel v nemocnici. Nyní se snaží nalézt úkryt na policejní stanici.
 
 Dobrota křesťanů pomáhá šířit evangelium během nepokojů v Indii
   (Mission Network News) – Vládnoucí hinduističtí nacionalisté v Indii podpořili opoziční podnět parlamentu vyjadřující znepokojení nad smrt přinášejícím náboženským násilím v západním státě Gujarat. Ale i přes neutuchající výtržnosti a zabíjení se křesťané snaží přnášet pokoj. John Gilman z DaySpring International říká, že jeho organizace usiluje nejen o šíření evangelia, ale také o naplňování humanitárních potřeb. „V době, kdy zažíváme hinduistický terorismus, žasnou lidé nad tím, že křesťané přijdou a věnují se jim v tuto potřebnou chvíli. A tak jsou zde otevřené dveře pro milosrdnou službu, která se dotýká těch nejhlubších potřeb těchto vzácných lidí.“ Gilman říká, že součástí jejich služby je promítání filmu o životě Krista, který už vidělo více než 70 milionů lidí v rozptýlených vesnicích Indie. „Teď jsou ochotní dívat se na ten film více než kdy jindy,“ vysvětluje. „A jak se další lidé v indické společnosti dívají na ta zvěrstva..., přirozeně to u nich pak vzbuzuje větší zájem o Kristovo poselství, které je plné slitování, odpuštění, lásky.“
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz