Zprávy HCJB 8.5.2002

 Při leteckém neštěstí na Papui-Nové Guineji zahynul misijní pilot.
   (Adventist News Network) - V pátek 3.května zahynul při leteckém neštěstí v horách východní vysočiny na Papui-Nové Guineji misijní pilot Adventistů Sedmého Dne. 58letý ředitel letecké služby Advetistů Les Anderson letěl sám s novým strojem Fletcher 54 P2-SDG z Karumi s běžným nákladem. Letoun se z neznámých příčin zřítil ve 3:25 odpoledne 30 km jižně od Goroka. Úřad civilního letectví ohlásil zmizení letadla téhož dne večer. Až do tmy oblast prohledávaly helikoptéry a tým letecké služby Adventistů (AAS). Ráno pátrání dvou letadel a dvou helikoptér přineslo výsledek: „Během půl hodiny poté, co jedna helikoptéra musela odletět, jsme vrak našli,“ řekl Glynn Lock, šéfpilot Adventistů pro jižní Tichomoří. Lock byl na návštěva Goroka v rámci výročního hodnocení AAS. Zprávu o smrti Andersona přijal se slovy „to je otřesné“. Anderson byl americký občan. Dlouho žil v Kanadě, kde se věnoval misijní činnosti. Později na tomto poli pracoval v Etiopii a nakonec se v roce 1998 stal ředitelem AAS na Papui-Nová Guineji. Zenechal po sobě manželku Mary Lane a dvě děti.

*Tato a další dnešní zprávy jsou (pouze v aktuální den) v originální anglické verzi zde.

Tým technické základny HCJB World Radio v Elkhartu v Indianě, USA procuje s partnery v Port Moresby na Papui Nové Guineji na výstavbě sítě pozemních převaděčů satelitního signálu. Převaděčů by mělo být nejméně 32. První byl uveden do provozu v Port Moresby v lednu. Společně s Wycliffe Bible Translators pomohlo HCJB World Radio v roce 1996 vybudovat křesťanskou FM stanici ve městě Kitai.
 
 Indonézští křesťané žádají OSN o vyslání mírových jednotek
   (Christian Aid Mission) - Křesťané na východoindonézských Molukách vyzývají generálního tajemníka OSN Kofiho Annana, aby vyslal mírové síly, neboť teroristické útoky v oblasti byly obnoveny. Skupina teroristů v maskovacích uniformách a v černých kuklách zaútočila v neděli 28.dubna časně ráno na vesnici Soya blízko Ambonu. Teroristé použili minomety, ruční granáty a pušky M-16 a zabili 14 lidí. Útok ohrozil křehké mírové ujednání mezi křesťany a muslimy navržené vládou a podepsané 12. února. Frustrovaní křesťané, kteří v souladu s ujednáním odevzdali své zbraně, byli překvapeni ve spánku. Mezitím Christian Aid Mission spolu s dalšími organizacemi staví domy pro křesťany, kterým je zbořili teroristé z Laskar Jihad. Organizace také zásobuje potravinami a lékařskými potřebami 54.000 osob, které byly v důsledku útoků přemístěny do utečeneckých táborů na Severním Sulawesi.
 
 Ugandský misionář odsouzen za podvody, jichž se dopustil vůči americkým sborům.
   V pondělí 6. května odsoudil federální soudce ugandského misionáře Daniela Lubowu na 40 měsíců do vězení za podvodné vylákání skoro 390.000 dolarů od věřících v Kentucky jménem své mezinárodní misie. Soudce Joseph Hood také 32letého Lubowu odsoudil k pokutě 75.000 dolarů z výtěžku prodeje jeho loni zabaveného majetku včetně dvou sportovních automobilů, laptopu a dalších položek. Oznamuje to The Kentucky Herald-Leader. Lubowa se pohyboval po USA 10 let, navštěvoval sbory a prosil o peníze, které prý použije na nákup Biblí, jízdních kol a na platy pastorů ve východní Africe. Ale vyšetřovatelé zjistili, že Lubowa si za tyto peníze kupoval pobyty v hotelích, terénní vozy a pěkná auta. Vyšetřovatel Kenneth Taylor řekl, že Lubowa dělal cosi dobrého, ale ke zlému účelu. „Cílem jeho vnější dobroty byla lež,“ poznamenal Taylor. „Tím se všechno dobré ruší. Myslíme, že je to hrozné přestoupení víry.“ Hood poznamenal, že podle jeho názoru Lubowa v únorovém líčení u soudu lhal, a proto mu dal vyšší trest, než by byl jinak dostal. Hood také nařídil imigračním úředníkům, aby Lubowu pro odpykání trestu deportovali z USA.
 
 Nepokoj v Tibetu vede k větší otevřenosti vůči křesťanství
   (Mission Network News) – Ekonomický a etnický nepokoj v Tibetu napomáhá v tamním regionu prosáklém budhismem k otevřenosti vůči evangeliu, říká Lee DeYoung z organizace Slova naděje. „Pozorujeme, že tradice tibetského budhismu ukazují příznaky vážné eroze,“ vysvětluje. „Například etničtí Číňané převažují nad Tibeťany v poměru čtyři ku jednomu. Tibeťané stále více narážejí na problém sehnat práci. Čínští úředníci se míchají do náboženských záležitostí tibetského budhismu.“ Podle DeYounga to vytváří nejistotu mezi mnoha tibetskými budhisty. Ale mohou tam existovat evangelizační programy? „Přestože otevřená evangelizace je velmi obtížná kvůli přísným kontrolám, zjistili jsme, že různé způsoby opatrné, promyšlené služby mohou být účinné a vlastně mohou být i povolené,“ říká. Slova naděje vysílají v Tibetu evangelium každý den na radiu FEBA.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz