Zprávy HCJB 9.5.2002

 Vedoucí činitelé skupiny Abú Sajáfa se pošklebují Američanům pro jejich neschopnost osvobodit unesené.
   (Inquirer News Service/New Tribes Mission) - „Zdravím vás,“ řekl Abú Sabaya, vedoucí představitel muslimské povstalecké skupiny Abú Sajáfa do sluchátka při telefonním rozhovoru vysílaném v pondělí na Filipínách, ve kterém se pak posmíval americkým i filipínským úřadům pro jejich neschopnost zničit jeho skupinu anebo vysvobodit americká rukojmí Martina a Gracii Burnhamovi. „Zadržujeme dva občany supervelmoci a stejně nás zatím nedostali. Doufám, že Američané a filipínská vláda přispějí k diplomatickému a mírovému řešení krize,“ řekl Sabaya. Burnhamovi a spolu s nimi filipinská ošetřovatelka Debora Yap jsou na jihofilipínském ostrově Basilan zadržováni již skoro rok. „Je to stejně trapné, že supervelmoc s námi nehne,“ posmíval se Sabaya. V rozhovoru, který byl vysílán místní rozhlasovou stanicí den poté, co americký generál Richard Meyers navštívil Basilan zaznělo tvrzení, že úspěch společné kampaně, jejíž součástí je protiteroristické cvičení filpinských vojáků americkými instruktory je „v nedohlednu.“ Mezitím oznamuje New Tribes Mission (NTM), že Burnahmovi „se těší dobrému zdraví.“ Podle e-mailové zprávy NTM v posledních týdnech někteří povstalci zběhli nebo byl zajati. „I když jsme s žádným z těchto povstalců zatím nemohli mluvit přímo, bylo nám řečeno, že unesení jsou zdraví, ale unavení. Jejich strava zaleží na místě pobytu. Nedávno prý měli kuře s rýží. To je odpověď na naše modlitby.“ Unesení jsou zadržováni od 27. května 2001, kdy byli zajati na ostrově Palawan.
 
 Křesťan nalezen mrtev v západní Indii.
   (Charisma News Service) - Křesťan, který působil v oblasti známé pronásledováním byl nalezen týden po svém zmizení. Jeho tělo bylo nalezeno v džungli v oblasti obývané kmenem Dang v západoindickém státu Gujarát. Christian Aid Mission připomíná, že v této oblasti bylo při protikřesťanských nepokojích v roce 1998 vypáleno 48 kostelů. Příčina smrti nalezeného mrtvého, po němž zůstala žena a 16měsíční dítě nebyla oficiálně oznámena. „Byl velmi aktivním křesťanem a byl nástrojem Božím, který mnoho lidí přivedl ke Kristu,“ řekl představitel domorodé misijní organizace. Prosí křesťany o modlitby, „aby Bůh ochránil pastory a věřící v této citlivé zemi.“ Stejná misijní organizace oznámila útok na kostel u Dillí. Skupina 40 lidí vpadla do místnosti a pokoušela se narušovat bohoslužby. Útočníci pastora obvinili, že se pokouší podplácet lidi, aby konvertovali ke křesťanství a vyhrožovali mu „těžkými následky“, pokud z oblasti neodejde.
 
 Před 50.000 účastníků evangelizačních shromáždění v Pákistánu.
   (Assist News Service) - Přesně 5 týdnů poté, co někdo ručními granáty zaútočil na Mezinárodní Protestantský Sbor v pakistánském Islamabádu, přitom 5 lidí zabil a 40 jich zranil, korejský křesťan vedl tři veliká evangelizační shromáždění na nedalekém fotbalovém stadionu. Johnny Kim, ředitel Manmin World Mission se sídlem v Soulu v Jižní Koreji, vedl na největším městském fotbalovém stadionu ve dnech 26. – 28. dubna „Kampaň za uzdravení nemocných – Islamabad 2002“. „S přihlédnutím k nedávným událostem byl pro shromáždění pod širým nebem skutečně málo příhodný čas,“ řekl Kim. „Nevěděli jsme, jak to dopadne, ale Pán byl při nás.“ Každý, kdo do shromáždění přišel, byl podroben kontrole ozbrojenou hlídkou nebo policejními důstojníky s detektory kovů. A na konci každého shromáždění Kim pozval nemocné, aby šli dopředu, aby se mohl modlit za jejich uzdravení. „Tisíce lidí rozpoznaly, že jen Ježíš může být naším Spasitelem a přijaly Jej jako svého osobního Spasitele,“ řekl Kim. První večer přišlo 8.000 lidí, druhý již 15.000 a třetí večer přišlo 30.000 lidí. Jak dny evangelizace skončily, v Pákistánu se opět objevilo nepřátelství. Ve středu 8. května zde zahynulo při sebevražedném útoku nejméně 10 francouzských konstruktérů.
 
 Přehled: Mezi křesťany se rozšiřuje biblická negramotnost
   (Religion Today) – Podle německé evangelické zpravodajské agentury IDEA ukazuje mezinárodní vzdělávací přehled nazvaný Program mezinárodního hodnocení studentů, že se zvyšuje počet lidí, kteří mají potíže s porozuměním Písma. Vědecký výzkum se zabýval školním vzděláváním ve 32 průmyslových zemích. Volker Gaeckle, děkan evangelického centra Albrecht Bengel Center v Tuebingenu v Německu, řekl, že dokonce i v křesťanských kruzích existuje „záludná biblická negramotnost.“ Pro mnoho lidí je obtížné číst a chápat biblické texty. Zároveň také hodně kazatelů věnuje příliš málo pozornosti tomu, zda je jejich poselství dobře pochopitelné. Říká, že čtení Písma se při některých bohoslužbách stalo pouhým „rituálem.“ „Církve by měly vzít na zřetel varování této studie, že porozumění textu je hlavní problém.“
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz