Zprávy HCJB 15.5.2002

 Filipínští únosci by mohli rukojmí propustit pro její špatný zdravotní stav.
   (Mission Network News/New Tribes Mission) - Vojenští představitelé na Filipínách uvedli, že muslimští povstalci možná brzy propustí unesenou misionářku Gracii Burnahamovou, protože její zdravotní stav se horší. Povstalci skupiny Abú Sajáfa zadržují ji a jejího manžela Martina již skoro rok. „Mluví se o tom, že Martin trpí nebo trpěl malárií,“ píše se v mailové zprávě New Tribes Mission (NTM). „Gracia údajně trpí vážnou infekční chorobou. Dokonce se mluví o tom, že únosci by chtěli Gracii propustit dřív, než jim umře. Ale jako mnoho dalších zpráv to není ověřeno.“ Scott Ross z NTM varuje, že zkušenosti s povstalci ukazují na jejich proradnost a sklon k mlžení: „Z této skupiny již vyšlo velké množství dezinformací. Metody této skupiny nakonec vždy směřují k nějakému výkupnému. Bylo by tedy trochu neobvyklé očekávat propuštění rukojmí z jiných, než zištných důvodů.“ V souvislosti s blížícím se prvním výročím únosu obou misionářů Ross vyzývá k modlitbám za propuštění manželů Burnhamových a spolu s nimi unesené filipínské ošetřovatelky Debory Yap. „Pokud armáda na povstalce zaútočí … modleme se za bezpečí unesených.“

*Tato a další dnešní zprávy jsou (pouze v aktuální den) v originální anglické verzi zde.
 
 Dva bhútánští misionáři obvinění z šíření náboženství propuštěni z vězení.
   (Charisma News Service) - Dva místní misionáři uvěznění za šíření evangelia byli po dvou dnech propuštěni. Ale Indická evangelijní skupina Indian Evangelical Team (IET) oznamuje, že jejich pohyb je omezen kvůli údajnému obracení místních buddhistů. „Jsou pod stálým dohledem a nesmějí se vzdalovat z místa pobytu,“ oznámil Aby Kallimel z IET ve své e-mailem poslané žádosti o modlitební pomoc minulý týden. „Kromě toho se musí denně hlásit. Kdyby na to zapomněli, budou odsouzeni na nejméně tři měsíce do vězení a k vysoké pokutě.“ Policie dostala rozkaz uvěznit každého, kdo by misionáře kontaktoval. Jeden z misionářů řekl, že úřady je žádají, aby se zřekli svých polností a domů ve prospěch státu a opustili zemi. „Nevíme, jaké bude konečné rozhodnutí soudu,“ řekl Kallimel. „Znovu vyzýváme k naléhavým modlitbám za Bhútán, za tyto dva bratry, za jiné misionáře, kteří prožívají životní otřesy a skrývají se a také za věřící, aby vytrvali ve své víře v nynějším pronásledování a tvrdostech.“ Bhútán má méně, než 10.000 křesťanů, obracení buddhistů a hinduistů je pronásledováno.
 
 Indonézie jeví zdrženlivost při pronásledování muslimských radikálů.
    (Mission Network News) - Podle zprávy Associated Press den po slibu indonézské vlády vypudit muslimské radikály z náboženskými nepokoji zmítaného Moluckého souostroví nařídil viceprezident bezpečnostním silám, aby rozprášily malou skupinu křesťanských separatistů. Tento posun ve výkladu vládního slibu vyvolává smíšené pocity pokud jde o ochotu vlády potlačit islámský extrémizmus. Během tří let bojů bylo na ostrovech zabity tisíce křesťanů.
 
 Misionářský tým objevil v severní Keni opuštěný strádající kmen
   (Christian Aid Mission) – Misionářský tým z Keni narazil při svých setkáních v kmenové oblasti Turkana v severní části země na opuštěný lid, který se obléká do kůží a starých hadrů. Tým, který byl vyslán misií ze západní Keni, zaznamenal během setkání ve třech městech této bezútěšné pouštní oblasti kladnou reakci na evangelium. Oblast je nomádskými lidmi Turkana obydlena velmi řídce. Vedoucí týmu řekl, že sejití se zúčastnili také lidé ze Súdánu, který je velmi blízko. Na křesťany v jižním Súdánu už 20 let útočí muslimové. „Mluvili jsme s nimi a plánovali semináře pro pastory ze Súdánu, a jak pomoci v těch nejvíce zasažených oblastech,“ dodal vedoucí týmu. Jak lidé Turkana, tak Súdánci potřebují pomoc – hlavně jídlo, oblečení a kola na dopravu. Oblast je nebezpečná kvůli plenivým partyzánským skupinám z obou stran hranic. Nákladní vůz týmu se na své cestě třikrát rozbil, ale díky Boží milosti nebyl nikdo zraněn.
 
 Olympijská evangelizace zaznamenává po síti duchovní výsledky
   (Advance) – Tisíce atletů, trenérů a diváků ze 46 zemí a 45 států slyšeli díky evangelizaci Global Outreach 2002 na Zimních Olympijských hrách a na Paralympijských hrách v Utahu o Boží lásce. Podle zpráv přijalo Krista 237 lidí, 222 lidí si vyžádalo biblické studijní materiály a 109 lidí znovu odevzdalo svůj život Kristu. Poradci se modlili s více než 850 návštěvníky. Jedna skupina rozdala 75 000 letáků, 70 000 špendlíků se svědectvím, 585 vytištěných Biblí a 44 Biblí na CD. Křesťanští pracovníci pokračují v započaté práci skrze e-mailové pohlednice, které i nadále denně přicházejí.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz