Zprávy HCJB 17.5.2002

 Saúdskoarabská policie uvěznila deset křesťanů.
   (Charisma News Service) - Policie ve městě Jeddah v Saúdské Arábii během minulého víkendu uvěznila 10 křesťanů - občanů Etiopie a Eritrey. Osm z nich v okamžiku zadržení přicházelo na pravidelné páteční modlitební shromáždění. Křesťan, kteří policejní akci sledoval řekl, že v pátek 10. května dohlížející úředníci nechali některé věřící vejít do modlitebny bez kontroly, osm jich ale zadrželi. Svědek dále uvádí: „Zatímco jsme pokračovali v normálním pátečním shromáždění, sedm policistů se vecpalo dovnitř. Všichni jsme zdvořile vstali, abychom projevili úctu saúdské hostitelské zemi a požehnali jsme jim. Oni pak ve vedlejších prostorách pátrali po alkoholu nebo čemkoli, co by mohlo posloužit proti nám. Když se vrátili, našli nás, jak se všichni modlíme.“ Během následující noci byli zadrženi ještě hlídač a správce domu. Z celkem 10 zadržených jsou čtyři muži a šest žen. Místo jejich nynějšího pobytu není známo. Toto je třetí případ zadržení v souvislosti s policejními akcemi proti křesťanům v Saúdské Arábii od minulého léta. Minulý měsíc se blízko Rijádu skupina křesťanů pozdě večer shromáždila k modlitbám, které byly přerušeny jejich zadržením a výslechem. Asi 20 těchto věřících z různých zemí – včetně dětí – dosud nebylo propuštěno.

*Tato a další dnešní zprávy jsou (pouze v aktuální den) v originální anglické verzi zde.
 
 Kolumbijští povstalci zavraždili dalšího pastora.
   (Mission Network News/Charisma News Service) - Nedávná vražda dalšího kolumbijského pastora podle všeho potvrzuje růst potíží křesťanů v zemi. Podle zprávy Christian Aid Mission nedávno povstalci ve státě Sucre vytáhli pastora Fredy Urueta Barreto přímo z modlitebního shromáždění a před očima celého sboru jej osmkrát střelili do obličeje. „Vaše hrátky se zpěvy a hlasitým předříkáváním z Bible skončily,“ oznámili povstalci zkoprnělým modlitebníkům. „Ne, aby vás napadlo v těchhle shromážděních pokračovat, nebo vás zabijeme také.“ Tim McIntosh, ředitel Evangelical Free Church Mission v Latinské Americe řekl, že Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) možná změnily taktiku: „Nyní se zdá, že zatahování církve do jejich politických záležitostí je součástí jejich strategie, a to by byl významný posun. Dalším faktorem jsou blížící se prezidentské volby 26. května. Nejvážnější uchazeč o zvolení se nechal slyšet, že FARC rozdrtí.“

*Společně s místními partnerskými organizacemi vysílá HCJB World Radio evangelium z FM stanic ve čtyřech kolumbijských městech. HCJB vysílá španělský program pro celou Kolumbii a pro celou Jižní Ameriku i na krátkých vlnách.
 
 Proticírkevní kampaň v Turecku pokračuje.
   (Religion Today) - Souběžně s pokračujícím úsilím turecké policie skoncovat s 18 místními sbory jsou křesťané nuceni snášet agresivní protikřesťanské demonstrace pořádané každou neděli před kostely muslimskými konzervativci. The Barnabas Fund News Service dodává, že demonstranti nosívají transparenty s nápisy jako „Každý misionář je špión!“ a obviňují křesťany z tichého přilévání do ohně pronásledování palestinských muslimů v Izraeli. V rámci pokračující protikřesťanské kampaně místní úřady vymáhají na sborech pokuty a proti jejich vedoucím vznášejí různá obvinění. V Izmiru se policie uchýlila k dozírání při všech shromážděních místního sboru a ke sledování rozcházejících se věřících až k jejich domovům. V minulých letech se křesťané v Turecku mohli scházet k modlitbám bez obtíží a zastrašování. Ale v listopadu a v prosinci 2001 způsobilo několik televizních pořadů a novinových článků s protikřesťanskou tématikou rozruch v převážně muslimském obyvatelstvu. To by mohlo vést ke tvrdým zákrokům některých tureckých úřadů, o nichž panuje domněnka, že jsou pod vlivem islamistických a nacionalistických jedinců.
 
 Každou hodinu se křesťany stane 3 000 lidí
   (Friday Fax) – „Každou hodinu se 3000 lidí rozhodne následovat Krista,“ říká Detlef Blöcher, ředitel Německé misijní společnosti. „To je rekord v celé církevní historii.“ Počet evangelikálních křesťanů v Africe, Asii a Latinské Americe se za posledních 40 let ztisícinásobil, což je „ovocem 200 let západní misie.“ Dnes se křesťanství šíří i v oblastech, které byly dlouho považovány za nepřístupné pro evangelium, jako je severní Afrika, střední Asie, Mongolsko a Indie. Evropské národy jako Rumunsko a Ukrajina jsou také otevřené evangelizaci stejně jako turecká menšina v Bulharsku a Sinti ve Španělsku. V Rakousku se počet evangelických církví za posledních 20 let ztrojnásobil.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz