Zprávy HCJB 30.5.2002

 USA nabízejí odměnu za dopadení filipínských únosců.
   (Charisma News Service) - Vláda Spojených Států nabídla odměnu 5 milionů dolarů za dopadení vůdců filipínské muslimské extrémistické organizace, která unesla americký misionářský pár. Oznamují to Associated Press. Americký velvyslanec Francis Ricciardone řekl, že odměna je za kteréhokoli nebo všech pět vůdců Abu Sajafovy skupiny, která 27. května 2001 unesla americké misionáře Martina a Gracii Burnhamovy a filipinskou ošetřovatelku Deboru Yap. „Věříme, že prostí občané Filipín i dalších zemí by mohli mít informace, které by nám pomohly dostat Abu Sajafovy teroristy před soud,“ řekl Ricciardone, vyzval všechny, kdo něco vědí, aby volali na bezplatnou horkou linku do USA. Mezitím v pondělí rodiče Martina Burnhama znovu požádali o propuštění obou misionářů pracujících na Filipínách pro New Tribes Mission (NTM) od roku 1985, pocházejících z kansaského města Wichita. „Vyzýváme Abu Sajafa, aby … nevinné oběti propustil,“ řekl Paul Burnham v rozhlasovém projevu vysílaném na Filipínách. NTM pokračuje v internetových výzvách k modlitbám za Burnhamovy, od jejichž sňatku v úterý uplynulo 19 let.

*Tato a další zprávy jsou (pouze v aktuální den) v originální anglické verzi zde.
 
 V souvislosti s narůstajícím napětím mezi Indií a Pákistánem církve vyzývají ke zdrženlivosti.
   Větší sborová společenství v Indii vyzývají ke zdrženlivosti v souvislosti s rýsující se hrozbou války s Pákistánem. Oznamují to Ecumenical News International. Národní rada církví Indie vydala prohlášení, v němž volá po „používání rozumu a po odvrácení hrozby jaderné války, v níž by nebylo vítězů. … Myšlenka míru skrze válku je nevěrohodná a neměla by být mít místo. … Válečná rétorika není druhem vlastenectví. To naopak vede k míru a jistotám obyvatel.“ Indie a Pákistán svedly o Kašmír již dvě války od doby, kdy indický subkontinent byl rozdělen na dva státy – převážně hinduistickou Indii a převážně muslimský Pákistán. Území Kašmíru bylo mezi oba tyto státy rozděleno po první indicko-pákistánské válce v roce 1949. Napětí prudce roste od letošního 14. května, kdy byla napadena vojenská posádka v Indií kontrolované části Kašmíru. Zahynuly desítky osob, převážně žen a dětí. Indie z tohoto činu obvinila tajně pronikající Pákistánce. Během narychlo provedené třídenní cesty do Kašmíru minulý týden indický premiér Atal Behari Vajpayee a ministr obrany George Fernandes nabádali vojáky k připravenosti ke „konečné a rozhodné“ válce s Pákistánem.
 
 Kolumbijští věřící se připravují na boje, které asi přijdou po nedávných volbách.
   (Voice of the Martyrs) - 27. května byl prezidentem Kolumbie hned v prvním kole zvolen Alvaro Uribe Velez, přičemž se předem nijak netajil úmyslem zahájit v případě svého vítězství nekompromisní boj s levicovými povstalci. Při svém povolebním projevu Uribe řekl, že bude hledat mezinárodní podporu pro svůj pokus o nová mírová jednání se „skupinami stojícími mimo zákon,“ čímž mínil jak povstalce, tak polovojenské jednotky loajální vládě. Varoval však, že mírová jednání nebudou zahájena s těmi, kdo nezastaví palbu a nepřestanou unášet civilisty kvůli výkupnému. Splnění takové předběžné podmínky je ale nepravděpodobné. Evangelijní křesťané se často ocitají uprostřed konfliktu. Minulý měsíc povstalci donutili 11 sborů ukončit veřejnou činnost ve městě Araquita. Tvrdili, že prý církevní představitelé podporují Uribeho, a to přes prohlášení pastorů, že se do politiky odmítají vměšovat. Uribeho nynější vítězství přináší obavy ze zvýšené bojové činnosti po celé Kolumbii. Glenn Penner z Voice of the Martyrs in Canada řekl, že „mírová jednání zahájená minulým prezidentem zjevně selhala. Upřímně doufáme, že křesťané v oblastech ovládaných povstalci nebudou zbytečně trpět ani činností povstaleckých band, ani polovojenských skupin. Křesťané se často dostávají doprostřed těchto konfliktů, protože obě strany od nich vyžadují úplnou loajalitu.
 
 Křesťanství se rozmáhá mezi lidmi malajských kmenů
   (Council for World Mission) – Křesťanství se nejrychleji rozmáhá mezi lidmi malajských kmenů, kde je největší domorodá církev s více než 500 000 členy, říká Andrew Siew, vedoucí tajemník presbyteriánské církve v Malajsii. Misijní organizace Borneo Gospel Mission začala na východním poloostrově Malajsie, na ostrově Borneo, a teprve pak vyslala misionáře do západní části Malajsie v roce 1994. Východní Malajsie je méně rozvinutá než západní část a je obydlena mnoha kmeny, které mají různé druhy animistické víry. Západní poloostrov je obydlen hlavně Malajci – muslimy. Presbyteriánská církev evangelizuje také lidi kmenů. Tato evangelizace začala před 10 leti, když se lidé z kmenů začali přesouvat do západní části (kde mají presbyteriáni základnu) za prací. Presbyteriánský kazatel Wong Fong Yang říká: „Lidé kmene Iban, s kterými pracujeme, bývali divocí lovci lebek. Nyní jsou divocí evangelisté, ačkoli nejsou zas tak dobří učedníci! Evangelium je změnilo.“
 
 Desetiletý projekt modernizace hindského překladu Bible začal
   (Mission Network News) – Mezinárodní biblická společnost (IBS) pracuje na modernizaci překladu Bible do hindštiny, jazyka, kterým mluví přes 600 milionů lidí napříč Indií. „Překlad, který je běžně přijímán hindskými křesťany, je asi 150 let starý,“ říká Steve Johnson z IBS. „A tak je zde neuvěřitelná příležitost oslovit tyto lidi Božím Slovem v jejich současném hindském způsobu vyjadřování.“ Odhadem bude projekt trvat 10 let a jeho dokončení bude stát 2 miliony dolarů.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz