Zprávy HCJB 19.6.2002

 Evangelizace v Číně pokračuje navzdory zprávám o pronásledování
   (Mission Network News) – Navzdory zprávám o tvrdém zákroku proti hnutí domovních církví v Číně pokračuje v zemi evangelizační práce. Craig Smith z biblického překladového centra World Bible Translation Center potvrzuje zkoušky, které věřící překonávají. „Tyto zprávy se nám zdají neuvěřitelné – ani ne tolik z vlastní zkušenosti, jako spíš od lidí, které známe a kteří pracují v Číně. Z velmi spolehlivých zdrojů se doslýcháme, že je tam teď opravdové pronásledování. Smith říká, že věří tomu, že hnutí domovních církví v Číně je spojeno s distribucí centra, které poskytuje čínské Bible jednoduché na čtení, které se tisknou v zemi. „Nedávno jsem byl v Číně a seděl jsem v jedné místnosti s třemi generacemi křesťanů,“ říká. „To znamená, že lidé, kterým jsme dali Bibli, se stali křesťany, a dali Bible dalším, kteří se pak stali křesťany.“ Překladové centrum právě pracuje na tisknutí 100 000 celých Biblí, které, jak se očekává, budou hotovy někdy uprostřed léta.
 
 Prezident Makedonie apeluje na politické vůdce, aby důvěřovali Bohu
   (Evangelical News Agency IDEA) – Makedonský prezident Boris Trajkovski neponechal žádné místo pro pochyby o jeho osobní víře, když oslovil Berlínské mezinárodní setkání, které se konalo 13.-15. června v hlavním městě Německa. Trajkovski se sdílel s 250 politiky, diplomaty a církevními vůdci ze 32 zemí o tom, jak mu jeho víra pomohla překonat obtížné situace. V jednu chvíli podepsal vojenský příkaz, který mohl vést ke ztrátě života. Ale udělal toto rozhodnutí, aby zachoval vnitrostátní bezpečnost v této balkánské zemi. Trajkovski řekl, že svět nebude nikdy docela osvobozen od nepokojů a nenávisti. Nejdůležitější věc je zachovat si „osobní a věčný vztah k Pánu vesmíru,“ řekl prezident, který je metodistou. „Ježíš Kristus je ta dobrá zpráva.“ Tato roční událost přivádí dohromady mezinárodní politické a církevní vůdce. Cílem je posílit vědomí „odpovědnosti před Bohem i před lidstvem,“ jak to vyjadřuje úvodní formule Německé ústavy.
 
 Čínská sekta propustila všechny unesené církevní pracovníky.
   (Christian Solidarity Worldwide.) - Poslední zprávy od China Gospel Fellowship ukazují, že pracovníci unesení sektou Blesk z východu (viz naše zpráva z 29.4.2002) byli propuštěni. „Vzhledem k okolnostem jde o zázrak, že se jim nic nestalo,“ oznamuje ve své e-mailové zprávě Christian Solidarity Worldwide. „Jsme velmi vděční všem po celém světě, kdo se na ně modlili. Děkujeme za soucitnou i rozhodnou odpověď na vzniklou situaci. Velebíme Boha za to, že vyslyšel modlitebníky po světě, kteří se za unesené modlili a mocně zasáhl. Budeme za vaše modlitby vděční i napříště. Pro unesené to byl jistě tvrdý zážitek a tak se nyní fyzicky, duševně i duchovně zotavují.“

*Tato a další zprávy jsou (pouze v aktuální den) v originální anglické verzi zde.
 
 Světový kongres označil nejhorší pronásledovatele víry.
   (Adventist News Network) - Světový kongres pro náboženskou svobodu v Manile se v pátek 14.června hlasy delegátů usnesl jmenovat 10 zemí, které v potlačování svobody vyznání patří k „nejhorším“. „Slyšeli jsme mnoho proslovů i pěkných slov během tohoto Světového kongresu o náboženské svobodě,“ řekl Jonathan Gallagher, ředitel pro vzájemné styky společnosti International Religious Liberty Association (IRLA), která kongres organizovala. „… Nyní je důležité… označit a odsoudit nejhorší zlořády a ukázat na ty země, kde nesnášenlivost a pronásledování ohrožuje lidské životy či možnost práce.“ Dokument řadí Súdán, Korejskou lidově demokratickou republiku a některé státy Indie k „nejhorším odpůrcům svobody náboženství“ a upozorňuje na pronásledování náboženských menšin v Saúdské Arábii a v jiných zemích Perského zálivu. Jmenuje i Čínu za její pronásledování domácích křesťanských sborů, tibetských buddhistů, muslimů a sekty Falun Gong. Také Turkmenistán za systematické zastrašování náboženských menšin a bourání modliteben, Bělorusko za navrhovaný nový církevní zákon, zmiňuje konflikt v Indonézii mezi křesťanskými a muslimskými komunitami. Všímá si i pronásledování protestantů v Mexiku či až přílišné pozornosti úřadů v jižní Koreji.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz